Graf. Pixabay |
Co to jest COVID-19?
"Co" oznacza "corona", ‘"vi" oznacza "virus", "d" oznacza "disease", czyli choroba, "19" oznacza rok, w którym po raz pierwszy coronavirus pojawił się w chińskim mieście Wuhan, w listopadzie 2019 roku. Dlaczego "coronavirus"? Bo w obrazie mikroskopu elektronowego posiada dookoła pierścień małych wypustek (z łaciny Corona to wieniec, korona).
Choroba ta jest powodowana wirusem z rodziny coronavirus, który do tej pory był nieznany. Źródłem tego wirusa, jak i innych znanych coronawirusów (np SARS), są zwierzęta. Wirus może powodować objawy podobne do zapalenia płuc. Osoby, które zachorowały na coronawirus mają suchy kaszel, wysoką gorączkę i problemy z oddychaniem (grypa zwykle nie powoduje problemów z oddychaniem). Antybiotyki są bezużyteczne w walce z tą chorobą, ponieważ powoduje ona wirusowe zapalenie płuc, a nie bakteryjne. Lekarstwa przeciwko grypie rónież nie działają w przypadku Covid-19, jak również nie ma jeszcze szczepionki przeciwko Covid-19. Powrót do zdrowia zależy od siły układu odpornościowego.
Jakie są objawy choroby?
1. Suchy kaszel, gorączka powyżej 38 stopni, problemy z oddychaniem.
2. Wirus atakuje gardło, powoduje zapalenie gardła i suchy kaszel. Ten symptom może trwać trzy, cztery dni. Jest to najważniejsza informacja, bo corona-wirus nie powoduje tzw. mokrego kaszlu (flegma w krtani).
3. Wirus przenika przez tchawicę i osiada w płucach powodując zapalenie płuc. To trwa 5 do 6 dni.
4. Zapalenie płuc to zawsze wysoka temperatura i problemy z oddychaniem. I nie zawsze objawy przeziębienia, chociaż często uczucie zawrotu głowy. W tym wypadku należy jak naszybciej udać się do lekarza. (Więcej informacji na ten temat na końcu artykułu)
Jak wirus jest przenoszony i jak można temu zapobiegać.
1. Przenoszenie wirusa odbywa się przez bezpośredni kontakt - dotykanie przedmiotów na których znajduje się wirus. To wymaga częstego mycia rąk i ich dezynfekowania. Wirus może przeżyć na rękach przez dziesięć minut, ale w czasie tych dziesięciu minut zwykle robimy mnóstwo rzeczy: dotykamy oczu, ust lub nosa i w ten sposób wirus dostaje się do naszego gardła.
2. Jeżeli osoba zarażona kicha blisko ciebie, kropelki kichania mogą mogą wylądować na twoim ubraniu. Dlatego zachowaj dystans miedzy tobą a innymi ludźmi – do dwóch metrów w miejscach publicznych.
3. Unikaj większych zgromadzeń ludzi.
4. Wirus może przeżyć 12 godzin na metalowych powierzchniach. Jeśli dotykasz metalowych powierzchni, takich jak klamki drzwi, wózki w sklepach, urządzenia drzwiowe w autobusach lub pociągach, myj ręce i dezynfekuj je.
5. Reguralnie dezynfekuj klawiaturę komputera i twój telefon komórkowy.
6. Wirus „żyje” w ubraniach od sześciu do 12 godzin. Zwykłe detergenty unicestwiają tego wirusa. Jeśli nie można prać ubrania codziennie, wystawienie na słońce zabije wirusa.
7. Wirus „umiera” w temperaturach powyżej 26 stopni. Dlatego pijmy gorące napoje – gorąca woda, herbata, kawa, rosół. Wysoka temperatura zneutralizuje wirusa.
8. Dodatkowy powód dlaczego powinniśmy często pić. Nasze usta i gardło powinny być zawsze wilgotne. Dlaczego? Nawet jeśli wirus dostanie się do ust, gdy pijemy, te płyny ’zmiotą’ wirusa do przełyku i do żołądka i kwasy żołądkowe zabiją wirusa.
9. Można też płukać gardło środkami dezynfekującymi.
10. Słońce jest najlepszym lekarzem – jeśli możesz wystaw się codziennie na słońce.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś zarażony/na lub byłeś/byłaś w kontakcie z osobą zarażoną lub masz objawy grypy – najważniejsze: wysoka temperatura, sucht kaszel, problemy z oddychaniem, poproś Twojego lekarza pierwszego kontaktu (GP) o skierowanie for a nose and throat swab (referal) do najbiższego ośrodka, który przeprowadza takie badania.
Covid-19 hotline – 1800 026 622
oprac. Bożena Szymańska
oprac. Bożena Szymańska
Przypisy
2. www.health.gov.au3. www.healthline.com/flu-allergies-coronavirus-different symptoms
4. www. theguardian.com/world/mar/coronavirus-symptoms-what-a
5. www.fortune.com/2020/0315/coronavirus-taiwan-cases-response
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy