polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 31 marca 2020

Bezprecedensowy plan ratowania miejsc pracy: 130 mld AUD

Premier Scott Morrison i minister skarbu Josh Frydenburg ogłosili wczoraj wieczorem bezprecedensowy plan ratowania gospodarki australijskiej i ochrony miejsc pracy w obliczu szerzącej się epidemii koronawirusa COVID-19.  Oferta rządu federalnego o wartości 130 miliardów dolarów jest największą subwencją w historii Australii. W związku z rządowymi regulacjami i zakazami wiele sektorów gospodarki upada z dnia na dzień. Setki tysięcy ludzi staje się bezrobotnymi.  

Wg ogłoszonego wczoraj planu rządu federalnego, przedsiębiorstwa otrzymają co dwa tygodnie dotacje płacowe do 1500 dolarów na pracownika, aby zapobiec utracie pracy milionów ludzi na skutek wprowadzonych restrykcji z powodu pandemii  śmiercionośnego koronawirusa. W wyniku zakażenia się COVID-19 w Australii dotychczas zmarło 19 osób.

poniedziałek, 30 marca 2020

Bodnar: "Już dawno powinien być wprowadzony stan klęski żywiołowej”

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
Fot.Wikimedia commons
W Polsce z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa ogłoszono stan epidemii, zamknięto szkoły, przedszkola, odwołano zajęcia na uczelniach, zamknięto sklepy, restauracje i centra handlowe. Działają jedynie sklepy spożywcze oraz apteki. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób. Polska zamknęła także tymczasowo swoje granice dla obcokrajowców, Polacy wracający z zagranicy są poddawani obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie. Władze zalecają także Polakom pozostawanie w domach i nie wychodzenie na zewnątrz bez ważnego powodu.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powiedział wczoraj na antenie Radia Zet , że w Polsce w obecnej sytuacji już dawno powinien być wprowadzony stan nadzwyczajny w postaci stanu klęski żywiołowej.

niedziela, 29 marca 2020

Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki (1933 - 2020)
Fot. Wikimedia commons Secretaría de Cultura de la Nación
Niezwykle smutna wiadomość z Polski. Dziś w nocy, po długiej, ciężkiej chorobie zmarł Krzysztof Penderecki -  jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat.

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Za jego najbardziej popularne kompozycje uchodzą "Tren - ofiarom Hiroszimy", "Pasja według św. Łukasza", "III Symfonia" i "Polskie Requiem" - która powstała na bazie napisanej z okazji odsłonięcia pomnika ofiar Grudnia '70 "Lacrimosy".
 

Ryszard Opara: AMEN - Gold Coast

Miejsca pobytu w życiu - zawsze wybiera nam w ostateczności życie... Czas i przeznaczenie. Zgodnie z historycznym powiedzeniem - ”Omnium Panta Rhei”... wszystko płynie (pływa).


AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 56

 Australia Gold Coast

Nasza 2-ga emigracja z Polski do Australii, odbyła się dnia 31.03.2003. Dziwnym zbiegiem okoliczności, na pokładzie naszego samolotu do Frankfurtu był także... Prezes BRE banku - Wojciech Kostrzewa. Widziałem, że było mu niezręcznie ale jednocześnie... jakby odetchnął z ulgą, kiedy powiedziałem mu, że wyjeżdżamy do Australii na stałe. Wiem...to pewnie był przypadek ale... w sensie ludzkim - dawno przestałem wierzyć w cuda, a zwłaszcza w przypadki.

sobota, 28 marca 2020

Sydnejskie dzwony solidarności na czas pandemii

Fot. Pixabay
Od niedzieli, 29 marca dzwony wszystkich kościołów katolickich w Sydney będą bić pięć razy dziennie, wzywając wiernych do zjednoczenia się w modlitwie o zakończenie pandemii koronawirusa - COVID-19.

W czasie, gdy wszystkie kościoły są zamknięte z powodu rządowych ograniczeń, arcybiskup Sydney, Anthony Fisher OP mówi, że żywi nadzieję, iż dźwięk dzwonów kościelnych przypomni wiernym o znaczeniu zatrzymania się gdziekolwiek się znajdą i zjednoczenia w modlitwie za cierpiących z powodu epidemii.

"Bicie dzwonów kościelnych jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze chrześcijańskiej, czy to na wezwanie do  Mszy św. i konsekracji w czasie jej trwania, wesela, pogrzebu, wreszcie  wyboru nowego papieża lub końca wojny", powiedział arcybiskup Fisher.

"Po zawieszeniu  publicznych Mszy św.  w   całej Australii  a także  prywatnych modlitw w naszych kościołach również zakazanych przez rząd, naszym celem było znalezienie pomocy ludziom, aby modlili się i pielęgnowali swoją wiarę w domu, a także zwiększenie dostępności duszpasterstwa opieki zdrowotnej i opieki społecznej." - dodał.

Lewicki: Koronawirus zmienia globalny układ sił

Koronawirus dotarł na amerykańskie lotniskowce...
Wydaje się pewne, że obecna pandemia zmieni globalny układ sił. Jedne z państw, które do tej pory uważano za mające największy wpływ i decydujące o światowej polityce, stracą swoje wpływy, gdy tymczasem inne zyskają na znaczeniu. Nie będą rozważał szczegółowo jak te zmiany mogą wyglądać a ograniczę się jedynie do wskazania jak obecna pandemia wpłynęła na możliwości militarne największego obecnie mocarstwa, czyli USA.
 
Jak donosi znana agencja informacyjna Jane’s, specjalizująca się w monitorowaniu i analizach w obszarze militarnym, prawie wszystkie zaplanowane ćwiczenia sił NATO, jak i innych z udziałem sił USA, zostały w większości odwołane, a pozostałe przełożone, albo ograniczone. Dotyczy to także wielkich i od dawna zapowiadanych ćwiczeń „Defender-Europe 20”, które wystartowały już w lutym, a miały odbywać się także na terenie Polski. Ich zakres był bardzo duży i obejmować miał przerzucenie około 20 tys. żołnierzy z USA do Europy. Tymczasem z powodu Covid-19, począwszy od 13 marca, przerzut wojsk USA do Europy został zatrzymany.[i]

Przed specjalnym lotem czarterowym Sydney – Warszawa

Komunikat dla Polaków za granicą w związku z wprowadzeniem stanu epidemii ( Aktualizacja 27.03)

Informacje przed lotem Sydney – Warszawa 28 marca 2020

1.       Odprawa na specjalne rejsy czarterowe będzie możliwa wyłącznie na lotnisku, nie ma możliwości dokonania odprawy online.
2.       Prosimy o przybycie na lotnisko z dużym wyprzedzeniem czasowym – około 3 godziny przed odlotem.
3.       Osoby posiadające podwójne obywatelstwo (polskie i australijskie) mają obowiązek posiadania przy sobie zezwolenia na wyjazd z Australii.
4.       Dokumentem podróży jest paszport polski.

Franciszek: Jak uczniowie Ewangelii zostaliśmy zaskoczeni

Urbi et Orbi na czas pandemii. Fot. VaticanNews printscreen
Nadzwyczajne błogosławieństwo Urbi et Orbi, czyli miastu i światu, zakończyło w piątek wieczorem (27.03.2020) specjalną modlitwę papieża Franciszka o ustanie pandemii koronawirusa . Błogosławieństwu towarzyszyło udzielenie odpustu zupełnego.

W strugach deszczu, w sugestywnej scenerii całkowicie pustego, zamkniętego z powodu pandemii placu Świętego Piotra, a następnie w przedsionku bazyliki watykańskiej papież modlił się za chorych, za lekarzy i za całą ludzkość.
                                                                                                                                                                                 
- Wzywasz nas, byśmy się nie lękali. Ale nasza wiara jest słaba i boimy się. Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy - prosił papież.
                                                                                                                                                                                

piątek, 27 marca 2020

Doświadczenie z Wuhan. Relacja lekarza ze strefy "zero"

Daniela Dumbrill mieszkający w Shenzhen rozmawia z chińskim
lekarzem ze strefy ZERO w Wuhan. Fot. printscreen YT
 Pod koniec grudnia chińskie władze poinformowały o epidemii zachorowań na zapalenie płuc nieznanego pochodzenia w Wuhan w prowincji Hubei. Patogen tej choroby rozprzestrzenił się na cały świat, stanowiąc śmiertelne niebezpieczeństwo. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 11 marca podjęła decyzję o ogłoszeniu pandemii koronawirusa COVID-19. Do dziś zaraziło się tym wirusem ponad pól miliona ludzi. Ponad 25 tys. zmarło.  

Oto streszczenie wypowiedzi lekarza z kliniki w Wuhan o doświadczeniach wynikłych z pracy w strefie bezpośredniego zagrożenia COVID-19.
 
Zawodowe i osobiste doświadczenia młodego lekarza, który przybył z drugą zmianą specjalistów do Wuhan nieść pomoc dotkniętym epidemią pacjentom, udostępnione w internecie przez Daniela Dumbrill mieszkającego w Shenzhen, mogą być szczepionką psychologiczną dla wszystkich zniecierpliwionych kwarantanną.

czwartek, 26 marca 2020

Australijscy lekarze alarmują: Brak masek ochronnych

Fot. Pixabay
Lekarze walczący z koronawirusem chcą, aby rząd ujawnił, jakie są zapasy masek i medycznej odzieży ochronnej w Australii. Szpitale i kliniki  w całym kraju starają się zachować zapasy ale są one już na niskim poziomie. 

- Rząd  musi zachować się transparentnie  co do istniejącej  sytuacji. Jakie ma zapasy, co robi, aby je uzupełniać? - powiedział Paul Torzillo, dyrektor kliniczny w Royal Prince Alfred Hospital w Sydney.

Jakie będą ekonomiczne skutki pandemii?

Fot. Pixabay
Jeszcze koło połowy marca publikowano optymistyczne prognozy, które wskazywały, że ekonomiczne skutki ataku koronawirusa będą ograniczone i zmniejszą wzrost gospodarczy tylko nieznacznie. I tak, przedwczorajsza Gazeta Polska Codziennie cytowała prognozy renomowanych agencji Fitch i Moody’s, które szacowały niewielkie obniżenie tempa wzrostu PKB Polski; pierwsza o 1,5 proc.[i], a druga tylko o 0,7 proc[ii]. Obie też wskazywały, że będzie jednak zachowany wzrost gospodarczy.
 
Trudno wierzyć w realność takich prognoz, gdy od wielu dni znaczna cześć ludzi w ogóle nie pracuje, a wielu innych pracuje w ograniczonym zakresie godzin. Dotyczy to szczególnie usług, których większość została zwyczajnie zamknięta i stan taki ma trwać wiele tygodni. W związku z tym należy oczekiwać, że załamanie gospodarcze, spowodowane obecną sytuacją, będzie głębokie i najprawdopodobniej większe niż podczas kryzysu w 2008 roku.

środa, 25 marca 2020

Koronawirus w Polsce: Nowe obostrzenia w przemieszczaniu się

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski
 podczas wtorkowej konferencji prasowej. Fot. printscreenYT
Polska wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się osób bez konieczności z powodu epidemii koronawirusa, powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. „Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Te obostrzenia będą dotyczyć każdego z nas” – powiedział Morawiecki dodając, że „wszystkie inne sprawy, oprócz wyjścia do sklepu, apteki, na spacer z psem trzeba odłożyć na później”. „Musimy wprowadzić kolejne obostrzenia. Wyraźnie widzimy, że jest to konieczne. Konieczne są kolejne kroki w celu ograniczenia zakażeń” – zaznaczył.[SN]

Jak powiedział polski premier, cały czas obowiązują wszystkie ograniczenia, wprowadzone do tej pory, zamknięte będą między innymi placówki edukacyjne, rozrywkowe, kawiarnie i restauracje. Jednocześnie wyraził nadzieję, że za kilka tygodni ograniczenia można będzie znieść. „Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które pozwoli na odrodzenie się gospodarki” – podkreślił Morawiecki.[SN]

Premier Morrison: Zakaz podróżowania i dalsze restrykcje

Wczoraj wieczorem premier Scott Morrison  zapowiedział listę dodatkowych działań, które mają ograniczyć i spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Australii. Dynamika rozszerzania się śmiercionośnego wirusa COVID-19  w  Australii  podobna jest do tej w Wielkiej Brytanii - z opóźnieniem dwutygodniowym i do Włoch z opóźnieniem 3 tygodni. W Wlk. Brytanii zmarło już 335 osób, we Włoszech - ponad 6000.

Premier Scott Morrison ogłosił nowe ograniczenia, późno we wtorek po konferencji gabinetu narodowego z przywódcami stanów i terytoriów. Wg najnowszych restrykcji  centra handlowe będą nadal działać, ale imprezy grupowe, takie jak wesela i pogrzeby, będą ograniczone do niewielkiej liczby uczestników. Z pewnymi wyjątkami Australijczycy mają teraz zakaz podróżowania za granicę.

Czy maski chronią przed zarażeniem się koranawirusem?

Fot.Pixabay
Noszenie masek ochronnych zasłaniających usta staje się w ostatnim czasie coraz bardziej powszechną praktyką. Ci, którzy je noszą, wierzą, że dzięki temu można ustrzec się zakażenia koronawirusem. Czy aby na pewno?

Przez długi czas ludzie na ulicach miast w maseczkach zasłaniających usta kojarzyły się z Japonią i Dalekim Wschodem. Były tam potrzebne z powodu ogromnego zanieczyszczenia powietrza. Jednak od pewnego czasu maseczki ochronne zawędrowały także do Polski. Początkowo w takich miastach, jak Kraków, Katowice czy Wrocław, gdzie smog wielokrotnie przekraczał dopuszczalne normy.

wtorek, 24 marca 2020

Janusz Sanocki: Przełożyć wybory!

Epidemia koronawirusa  i zarządzenia polskiego rządu ograniczające kontakty między obywatelami, stanowią poważną przeszkodę w trwającej kampanii prezydenckiej. Jak – w warunkach ograniczenia np. prawa do zgromadzeń – mają prowadzić kampanię kandydaci – nie będący aktualnym prezydentem?
 
Jak prowadzić kampanię kiedy ludzie przebywają w domach, na kwarantannie, kiedy na skutek obawy przed epidemią i zarządzeń władz, sparaliżowane zostało życie społeczne Polski? Nie da się oczywiście żadnej kampanii prowadzić, zwłaszcza kampanii krytycznej wobec urzędującego prezydenta.

poniedziałek, 23 marca 2020

Rola papieru toaletowego w czasach pandemii

Najbardziej poszukiwany towar ostatnich dwóch tygodni.
Fot. Pixabay
Epidemia COVID-19 spowodowała, że ludzie na całym świecie zaczęli gorączkowo zaopatrywać się w papier toaletowy. Międzynarodowi eksperci w dziedzinie psychologii wyjaśniają, dlaczego ten produkt nagle zaczął być tak poszukiwany.

Z powodu epidemii koronawirusa, który nadal rozprzestrzenia się po świecie, nie tylko zostały skrócone łańcuchy dostaw, ograniczone przewozy międzynarodowe i zmniejszyły się zapasy, ale też opustoszały półki sklepowe, a papier toaletowy stał się najlepiej sprzedającym się towarem.

niedziela, 22 marca 2020

Nowe restrykcje w Australii. To dopiero początek...

Premier Morrison ogłasza nowe restrykcje. Fot. printscreen YT
Życie zmienia się w sposób, który byłby niewyobrażalny zaledwie kilka tygodni temu - a te zmiany to dopiero początek -  ostrzegł redaktor polityczny kanału telewizyjnego Nine, Chris Uhlmann.

Premier Scott Morrison ogłosił dziś późnym wieczorem kolejną serię restrykcji po dzisiejszym nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu krajowego.  Zaczynają się pokazać pierwsze pęknięcia w relacjach między PM i premierami stanowymi w podejściu do walki z pandemią koronawirusa COVID-19.

Ryszard Opara: AMEN - Historia warta przemyśleń

Spacerując  w pewną marcową, deszczową niedzielę ("Ta ostania niedziela" przed naszym wyjazdem) - po naszym rodzinnym cmentarzu, gdzie pochowani byli nasi rodzice – oboje z żoną chodząc w milczeniu, zastanawialiśmy się... gdzie będą pochowane nasze prochy.
Padał deszcz wprost na nasze twarze, a może to były tylko łzy smutku... niepewności przyszłości.


AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 55.


 Powrót na Emigracje to ważna życiowo decyzja. Zanim jednak  wraz z rodziną wyjadę z powrotem do Australii, chciałbym dla wyjaśnienia okoliczności opisać, przytoczyć jedną historię, która stała się częścią moich doświadczeń życiowych...jeszcze przedtem. Przed totalną porażką. Historia ta moim zdaniem jest warta przemyśleń, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń Polski.

Jak chronić się przed Covid-19?

Graf. Pixabay
Informacja którą przedstawia poniższy artykuł jest rezultatem porównania danych i rekomendacji z różnych źródeł przedstawionych w przypisach. Niniejszy tekst wyjaśnia co to jest Covid-19, jakie są jego objawy, w jaki sposób wirus jest przenoszony i jak można zapobiec jego przenoszeniu.

Co to jest COVID-19?
"Co" oznacza "corona", ‘"vi" oznacza "virus", "d" oznacza "disease", czyli choroba, "19" oznacza rok, w którym po raz pierwszy coronavirus pojawił się w chińskim mieście Wuhan, w listopadzie 2019 roku. Dlaczego "coronavirus"? Bo w obrazie mikroskopu elektronowego posiada dookoła pierścień małych wypustek (z łaciny Corona to wieniec, korona).

Archidiecezja Sydney w walce z COVID-19

"Zapewniamy, że każdy katolik, który będzie zarażony COVID-19,
 będzie w miarę możliwości wspomagany przez naszych duchownych "
 – powiedział w specjalnym orędziu abp Sydney Anthony Fisher.
 
Kościół katolicki w Sydney będzie postępować zgodnie z zaleceniami rządu federalnego, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa i ograniczyć uczestników mszy do nie więcej niż 100 osób. Kapłani otrzymali pozwolenie na tymczasowe zwiększenie liczby niedzielnych Mszy św w związku z obecną sytuacją. Arcybiskup Sydney  Anthony Fisher napisał list pasterski do katolików, uspokajając ich, że ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie jest najważniejsze podczas pandemii COVID-19.

W oświadczeniu arcybiskupa Sydney  czytamy, że w przypadkach, w których msze publiczne muszą zostać zawieszone, przyznawana jest dyspensa od uczestnictwa we Mszy św., a katolicy będą mogli wypełnić swoje niedzielne obowiązki mszy, odkładając trochę czasu na modlitwę w domu, czytając Pismo Święte  i obserwując Mszę św. w telewizji lub online. W liście pasterskim abp Fisher podkreślił, że księża nadal będą służyć chorym, starszym i słabym, w tym cierpiącym na COVID-19, ale parafianie, którzy są chorzy, nie powinni w tej chwili uczestniczyć w publicznych Mszach św.

sobota, 21 marca 2020

W Polsce wprowadzono „stan epidemii”

Premier Morawiecki ogłasza stan epidemii. Fot. A.Guz/KPRM
Wczoraj podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego szef rządu ogłosił, że w Polsce zostanie wprowadzony stan epidemii. „Żeby ograniczać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzamy stan epidemii” – oświadczył Mateusz Morawiecki. „Gospodarka znalazła się w stanie zamrożenia. Poprzez nasz pakiet antykryzysowy robimy wszystko, by przez ten dołek przejść możliwie suchą stopą” – powiedział premier Morawiecki.

Premier dziękował za pracę wszystkim tym, którzy zajmują się opieką nad chorymi, kontrolą osób przebywających w kwarantannie, pracownikom sklepów i harcerzom a także księżom i siostrom zakonnym, którzy udzielają pomocy osobom potrzebującym. Premier poinformował, że wszystkie placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte do świąt Wielkanocy. Mateusz Morawiecki zapowiedział także zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie kwarantanny. „Z 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych. (…) Ceną z załamanie kwarantanny może być cudze życie” – powiedział premier.[SN]

Australia zamknęła granice dla wszystkich obcokrajowców

Z pierwszej strony piątkowego The Daily Telegraph
Od piątku, 20 marca od godz. 21:00 Australia wprowadziła zakaz przyjazdów dla cudzoziemców. Linie lotnicze Qantas, Virgin i Jetstar zawieszają połączenia międzynarodowe od końca marca. 
 
Powyższe ograniczenie nie dotyczy osób będących obywatelami australijskimi, nowozelandzkimi lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członkami ich najbliższych rodzin. Te osoby będą musiały jednak poddać się kwarantannie domowej.

- Zdecydowana większość przypadków zakażeń koronawirusem w Australii, to osoby które przyjechały do nas z zagranicy. Dlatego też podjęliśmy decyzję, o kolejnych krokach w tej sprawie - powiedział premier Scott Morrison.

Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza "Tarczę antykryzysową"

Map of the COVID-19 pandemic in Poland by County's (Powiaty)
as of 20 March 2020 . Map. Wikipedia
13 marca ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W związku z tym granice zostały zamknięte dla obcokrajowców, wracający z zagranicy Polacy są poddawani dwutygodniowej kwarantannie, wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, zamknięto też wszystkie sklepy i lokale, poza sklepami spożywczymi i aptekami. W związku z nasilającą się epidemią koronawirusa pojawiają się głosy o konieczności przełożenia zaplanowanych na maj wyborów prezydenckich. W  Polsce odnotowano (20.03.2020) 425 przypadków zakażenia, pięć osób zmarło.

Marszałek Sejmu zapytana przez PAP, czy związku z epidemią koronawirusa planowane jest przesunięcie wyborów prezydenckich, odpowiedziała, że „nie ma takich planów i data 10 maja 2020 roku pod tym kątem jest niezagrożona”. Dodała, że rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego, ale to nie wyklucza przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Jak zaznaczyła marszałek Sejmu, obecna sytuacja w kraju w związku z epidemią jest na bieżąco monitorowana przez najważniejsze urzędy. Polityk podkreśliła, że „rząd sprawnie działa, gdyż ma ku temu odpowiednie narzędzia, takie jak wprowadzona ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale również dzięki solidarnej współpracy ze społeczeństwem.[SN]

piątek, 20 marca 2020

Kampania wyborcza czy wirusowa?

Dr Mateusz Piskorski: obecnie kampanii wyborczej w żadnej formie
 nie da się prowadzić.
Kandydaci na prezydenta, fot. Twitter Małgorzata Kidawa-Błońska,
Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń,
Krzysztof Bosak, Kancelaria Prezydenta
Kryzys epidemiologiczny powoduje, że coraz częściej dyskutujemy o jego wpływie na funkcjonowanie podstawowych instytucji państwa. W Polsce 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, oficjalnie trwa kampania przed nimi.

O tym, jak koronawirus wpływa na rozwój wydarzeń politycznych z politologiem dr. Mateuszem Piskorskim rozmawia red. Igor Stanow.

– Czy w Polsce widoczna jest w jakikolwiek sposób kampania wyborcza?

– W Polsce widoczny jest wyłącznie koronawirus i reakcje na niego. Nie ma innych zagadnień. Nie ma de facto kampanii wyborczej. Jest stan powszechnej mobilizacji, który unieważnia wszelkie debaty polityczne. Zresztą ludzie żyją w tej chwili przede wszystkim bardziej wizjami apokaliptycznego przejścia śmiertelnej zarazy niż jakimikolwiek innymi problemami.

czwartek, 19 marca 2020

"Mam Teatr" w Perth: „Trudno uwierzyć” na nowo odczytane

 Piotr (A.Mikołajczak):„Tak jej trudno uwierzyć, że to
się dzieje naprawdę…”
To naprawdę zaskakujące: na komedii pojawiły się dreszcze wśród publiczności. I nie chodzi tu o zbyt mocno nastawioną klimatyzację ale o przesłanie jakie płynęło ze sceny gdy Mam Teatr przedstawiał nam sztukę „Trudno uwierzyć”.

Zaczynamy żyć w pozamykanym świecie, z którego nie ma wyjścia. Trzeba się temu poddać. I nagle widzimy główną bohaterkę  redaktor Elę (w tej roli Marzanna Graff). Która nie może wydostać się z zamkniętego, obcego jej miejsca „korytarze mają w kółko. Czemu ja nie mogę znaleźć wyjścia z tego korytarza?” Widzowie patrzą jak zaczarowani i sami zadają sobie to pytanie. I wtedy pada odpowiedź  z ust Piotra (Aleksander Mikołajczak) „Bo go nie ma. Każdy kto tu trafił musi przejść weryfikację”

środa, 18 marca 2020

Australia: Stan zagrożenia dla bezpieczeństwa biologicznego człowieka

W Australii ogłoszono stan zagrożenia dla bezpieczeństwa biologicznego człowieka (human biosecurity emergency), dając rządowi federalnemu dodatkowe uprawnienia do reagowania na kryzys związanego z szybko rozprzestrzenianą się pandemią koronawirusa  COVID-19, na którego nie ma lekarstwa.  W Australii zmarło już 6 osób a liczba zakażonych wzrosła do 500. Premier Scott Morrison na dzisiejszej porannej konferencji prasowej w Canberze ogłosił  istotne ograniczenia i zalecenia dla Australijczyków.

Nowe ograniczenia zostały uzgodnione podczas połączenia telefonicznego z przywódcami federalnymi, stanowymi i terytorialnymi ostatniej nocy.
Zakazane zostają zgromadzenia ludności powyżej 100 osób wewnątrz budynków z wyjątkiem koniecznych spotkań oraz powyżej 500 w plenerze. Premier Morrison ostrzegł również Australijczyków, aby nie opuszczali kraju,  podczas pandemii, mówiąc: "Nie widzieliśmy tego typu rzeczy w Australii od zakończenia pierwszej wojny światowej."

wtorek, 17 marca 2020

Koronawirus w Europie

Nowa epidemia koronawirusa, a raczej już pandemia, szerzy się obecnie w Europie, głownie w krajach Unii, a szczególnie tych na zachodzie Europy, tymczasem w Chinach ustępuje. Tak to obecnie wygląda.

W Chinach szczyt zachorowań (liczba zarażonych) został osiągnięty 17 lutego i wynosił 57 tysięcy[i]. Od tego czasu przyrost nowych przypadków zarażenia wirusem był coraz mniejszy zaś liczba wyleczonych coraz większa. Na dziś (12 marca) liczba zarażonych wynosi tam 14 831. Jak widać, dzięki zastosowaniu bezwzględnych metod zastopowano tam szerzenie się epidemii, która po okresie szczytu zaczęła wygasać. Obecnie sytuacja jest na tyle opanowana, że zamknięto specjalne, wybudowane w trybie alarmowym, szpitale oraz mają ruszyć w prowincji Hubei niektóre kluczowe zakłady przemysłowe[ii].

Opanowanie sytuacji osiągnięto dzięki temu, że zastosowano drakońskie metody, całkowitego zamknięcia stref zagrożonych już na początkowym etapie szerzenia się koronawirusa. 23 stycznia zamknięto i objęto kwarantanną 11 milionowe miasto Wuhan. Łącznie w prowincji Hubei w strefach zamkniętych mieszkało 57 milionów ludzi. Działania w Wuhan obejmowały wyłączenie transportu publicznego, razem z metrem, liniami lotniczymi, koleją i autobusami, zamknięcie autostrad z wystawieniem posterunków, a w niektórych przypadkach nawet wykopaniem rowów w poprzek jezdni. Z każdego gospodarstwa domowego jedna osoba mogła wyjść z domu raz na dwa dni. Takie środki wprowadzono gdy liczba zarażonych w Chinach wyniosła ( w dniu 22 stycznia) 554 osoby.

poniedziałek, 16 marca 2020

Koronawirus: Informacje i zalecenia dla Polaków w Australii

W związku z faktem, że na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim, a w niektórych regionach świata sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Na stronie Konsulatu Polskiego w Sydney opublikowany został komunikat  dla Polaków przebywających za granicą w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego na terenie Polski.

Po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzenia na terytorium Polski stanu zagrożenia epidemicznego, od niedzieli 15 marca zamknięte są na 10 dni granice Polski dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą jednak poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

niedziela, 15 marca 2020

Ryszard Opara: AMEN - Nasze dzieci

Niestety, nasz powrót do kraju, okazał się pod względem biznesowym i zawodowym całkowitą porażką. Straciliśmy właściwie wszystko to co udało nam się przywieźć do kraju - owoce naszej ciężkiej pracy na emigracji w Australii a w dodatku dostaliśmy w „prezencie” od Banku Pekao S.A. – BTE – Bankowy Tytuł Egzekucyjny, który - jak się  potem okazało - niestety odegrał również "kluczową" rolę w naszej dalszej przyszłości...

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 54

Oczywiście nasz dziesięcioletni pobyt w kraju, nie był tylko pasmem porażek... Było kilka sukcesów. Najważniejszą rzeczą, którą udało nam się osiągnąć to powiększenie naszej rodziny. Adopcja sześciorga dzieci (trzy dziewczynki i trzech chłopaków), to bez najmniejszej wątpliwości, jedna z najlepszych decyzji mojego życia... choć jednocześnie ich właśnie obecność i ich przyszłość, była jednym z głównych powodów... decyzji powrotu do Australii.

Przewodniczący KEP: Dyspensa od udziału we Mszy św

Abp Gądecki apeluje o korzystanie z dyspensy od uczestnictwa
w niedzielnej Mszy św.
 Do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w sobotę za pośrednictwem stacji telewizyjnych w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.



Orędzie wyemitowały w sobotę m.in: TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News, TV Trwam, Onet.pl.

sobota, 14 marca 2020

Premier RP: Wprowadzam stan zagrożenia epidemicznego

Premier Mateusz Morawiecki ogłasza stan zagrożenia
 epidemicznego w Polsce. Fot. printscreen YT
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze całej Polski. Ograniczenia na granicach zostaną wprowadzone w nocy z soboty na niedzielę i będą obowiązywać przez 10 dni. Pozostałe decyzje, takie jak zamknięcie restauracji czy pubów - wchodzą w życie od soboty i będą obowiązywały przez 14 dni. Premier zastrzegł, że mogą zostać przedłużone, podobnie jak zamknięcie granic.

Oznacza to, że będą wprowadzone pełne kontrole na wszystkich polskich granicach. Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie i także połączenia kolejowe  od niedzieli, od godziny 0.00, czyli w nocy z soboty na niedzielę (14/15 marca). Od północy z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych; będą w nich czynne tylko sklepy spożywcze i apteki. Poza galeriami pozostaną otwarte sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie. Zawieszona zostaje działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Wprowadza się też zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

7. Piknik Bumeranga Polskiego - Piknik Aktorski

7. Piknik Bumeranga Polskiego z Marzanną Graff
 i AleksandremMikołajczakiem. Fot. BumerangMedia
Przy idealnej pogodzie kończącego się australijskiego lata ( kilkuminutowy deszczyk w niczym nie przeszkodził) w minioną sobotę, 7 marca odbył się 7. Piknik Bumeranga Polskiego pod nazwą Piknik Aktorski. Gośćmi specjalnymi naszego redakcyjnego spotkania plenerowego była para aktorska Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak, którzy w ramach projektu teatralnego "Mam Teatr" odbywają swe kolejne artystyczne tournee po Australii.

Nasz piknik zorganizowaliśmy tym razem w  pięknej scenerii australijskiego buszu – południowej flance Western Sydney Parklands  - określanego jako największy backyard metropolii sydnejskiej, w Pough & Harrow Park w Abbotsbury - kilka kilometrów na zachód od Liverpool. Przybyli nasi czytelnicy, sympatycy, sponsorzy  i członkowie Stowarzyszenia Bumerang Polski - Bumerang Media Inc. Wraz z mamą pojawiła się też nasza najmłodsza reporterka - reporterka Bumeranga Juniora, Izabella Wojciechowski.

piątek, 13 marca 2020

Zmiana: Czaputowicz chce normalizacji stosunków z Rosją

Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych RP.
Fot. T. Markowski/MSZ (domena publiczna)
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaskoczył wielu swoim stwierdzeniem w wywiadzie dla rosyjskiego portalu RBK. Opowiedział się za normalnymi relacjami z Federacją Rosyjską. Czy jest to oznaka zmiany retoryki polskiej dyplomacji?

„Polska i Rosja to kraje sąsiadujące, a pomiędzy naszymi politykami i społeczeństwami powinny istnieć normalne relacje. Obecnie relacji tych nie można określić jako dobre – są one napięte, ale życzylibyśmy sobie ich poprawy – powiedział Jacek Czaputowicz. 

czwartek, 12 marca 2020

Jest za późno na cud? Bądźmy mądrzejsi przed szkodą!

Pólki w supermarkecie w Bergamo - (Północne Włochy)
26 lutego 2020. Fot. Wikipedia
Jest za późno na cud? Może nic się nie wydarzy? Może nie będzie masowej epidemii, wobec której państwa i całe systemy opieki zdrowotnej będą bezbronne? A może będzie? Wolelibyśmy, żeby nie było, póki co Sejm jeszcze nie wznosił modłów w intencji uniknięcia epidemii, ani nie było jeszcze masowych pielgrzymek do sanktuariów. Zresztą trudno sobie wyobrazić sytuację w której, pozwalamy na masową pielgrzymkę w warunkach zagrożenia epidemiologicznego? Tylko, czy jest ktoś, kto może jej zabronić?
 
Nie można mieć żadnych wątpliwości jeżeli chodzi o to, że zagrożenie cały czas było poważne. Należy jednak się zapytać: dlaczego widząc w telewizorach to, co się dzieje w Chinach, w Europie nie robiono niczego przez dwa tygodnie?

środa, 11 marca 2020

Proces kard. George'a Pella: Taniec na mogile rozsądku

Kiedy George Pell został arcybiskupem Melbourne, w lipcu 1996 roku, musiał się zmierzyć z całym zakresem roszczeń dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci przez duchownych. Już w pierwszym roku swojego arcybiskupstwa, George Pell, ustanowił protokół Melbourne Response w celu metodycznego rozpatrzenia skarg i zadośćuczynienia. Pomimo że ten protokół był pierwszym tego rodzaju protokołem w świecie, Arcybiskup był krytykowany przez media i antykatolickich działaczy ze tę inicjatywę.

W 1998 roku aktywiści homoseksualni, ubrani w tęczowe szarfy, wmaszerowywali do katedry Świętego Patryka podczas uroczystej mszy niedzielnej. Pod okiem mediów i kamer ustawiali się w szeregu po Komunię Świętą której Arcybiskup im odmawiał. Odmowa udzielenia Komunii nawet w takich prowokacyjnych
okolicznościach zostało ogłoszone jako homofobia i dyskryminacja gejów co rozpętało ostrą krytykę Arcybiskupa przez „postępowe” media.

'Mam Teatr" ze spektaklami w Bankstown i Plumpton

Aleksander Mikołajczak i Marzanna Graff po spektaklu
w Bankstown. Fot. K.Bajkowski
Para teatralna "Mam Teatr" czyli Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak kończą swoje kolejne tournee artystyczne po Australii. 1 marca wystąpili w Klubie Polskim w Bankstown a w minioną niedzielę w Klubie Sportowym "Polonia" w Plumpton. Od 13 do 22 marca z ostatnimi spektaklami zaprezentują się Polonii w Perth.

W Bankstown widownia obejrzała refleksyjną sztukę komediową "Trudno uwierzyć", gdzie celebrycka dziennikarka znajduje się w kilku wymiarach swojego życia. W każdej odsłonie tych wymiarów spotyka Piotra. Tajemniczego Piotra.  

wtorek, 10 marca 2020

Koronawirus testuje światowy system

Map. Coronavirus COVID-19 Global Cases.
Czy należy bać się koronawirusa? Powodowana nim choroba rozwija się już około dwóch miesięcy i można z grubsza oszacować jak bardzo jest groźna. Do tej pory (5 marca), zanotowano na całym świecie prawie sto tysięcy zarażonych, z których około 3300 zmarło (zob. najnowsze dane), czyli na każdy tysiąc zarażonych zmarły 33 osoby (śmiertelność na poziomie 3,4 procenta potwierdzona przez WHO).


Grypa sezonowa, która także szerzy się obecnie w Polsce skutkuje śmiertelnością wielokrotnie mniejszą. Dla przykładu, w lutym 2020 roku zachorowało na grypę w Polsce 821 tysięcy ludzi i zanotowano 23 przypadki śmiertelne, co stanowi tylko 0,0026 proc. W USA, w roku 2019, zanotowano 32 miliony zachorowań na grypę i 18 tysięcy przypadków śmiertelnych, co daje 0,05 proc.

poniedziałek, 9 marca 2020

Wielki dzień australijskiego Polaka - Piotra Skrzyneckiego

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, jak sama nazwa wskazuje, jest organizacją skupiającą nauczycieli języka polskiego oraz nauczycieli szkół australijskich polskiego pochodzenia. Jednym z członków naszej organizacji jest wybitny australijski poeta polskiego pochodzenia, nauczyciel, profesor uniwersytetu – Peter Skrzynecki. Pod koniec ubiegłego roku podjęliśmy się zorganizowania promocji najnowszej książki, tym razem nie Piotra Skrzyneckiego, ale o Skrzyneckim.

Poprzednie trzy tego typu spotkania promujące nowo wydane książki Skrzyneckiego miały miejsce w Polskim Konsulacie, na Woolahra. Każdorazowo gromadziły one od 150 do 200 osób, prominentnych znawców australijskiej literatury, polskich i australijskich nauczycieli, polityków oraz zwykłych ludzi. Organizatorem było Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, a każdą imprezę finansowali wydawcy: Queenslan University Press, Five Senses Education oraz polskie Wydawnictwo Edukacyjne z Krakowa, oczywiście przy wsparciu Konsulatu.

niedziela, 8 marca 2020

Teatr Prób "Miniatura" w Sydney: Śmiech przez łzy

W ubiegłym roku, na całym świecie gdziekolwiek żyją jacyś Polacy, świętowano stulecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Odbywały się wielkie akademie i małe wieczorynki. Recytowano wiersze, śpiewano pieśni patriotyczne, tańczono tańce ludowe, grano Chopina.  Ale chyba nikt nie pomyślał o tym, żeby pokazać, z czego Polacy śmieli się przez ostatnie 100 lat. I nasz teatr postanowił wypełnić tę lukę.

Układając scenariusz chciałam umieścić w nim przykłady wszystkiego co się w tym czasie działo w polskiej komedii i satyrze. Ale szybko zorientowałam się, że nie jest to możliwe. Najwspanialsze dowcipy to były numery w szopkach i kabaretach, oparte na aktualnych wydarzeniach, operujące niezrozumiałymi dziś dla nikogo skojarzeniami i kalamburami. Uderzały celnie i mocno, ale jak szampan, szybko traciły moc i smak. Więc nie znajdziecie ich Państwo w naszym programie. Zamiast tego starałam się oddać ducha tego, z czego się śmiano.