polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk i wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz od wielu miesięcy uspokajają, że Polska nie rozważa wysłania wojsk na Ukrainę. W poniedziałek obaj politycy powtórzyli to zapewnienie. Nadal jednak będą wspierać obecnie rządzących w Kijowie. * * * AUSTRALIA: Donald Trump nałożył 25-procentowe cła na import stali i aluminium, ale po rozmowie telefonicznej z Anthonym Albanese "rozważy" zwolnienie dla Australii. Australijski minister handlu Don Farrell planuje w ciągu kilku dni przylecieć do USA, aby odbyć rozmowy ze swoim odpowiednikiem na temat możliwego zwolnienia dla Australii. Wkrótce po podpisaniu rozporządzenia celnego, w którym podkreślił, że nie będzie żadnych wyjątków, Tramp stwierdził, że Australia może zapewnić sobie lepszą umowę. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego po skargach z Kijowa na odsunięcie go na boczny tor w amerykańsko-rosyjskich rozmowach pokojowych w Arabii Saudyjskiej. Rozmawiając z dziennikarzami w swojej rezydencji Mar-a-Largo, Trump powiedział, że jest "bardzo rozczarowany" Zełenskim za to, że nie udało mu się rozwiązać konfliktu, którego "nigdy nie powinien był rozpocząć". * Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w czwartek, że Rosja "całkowicie zgadza się" ze stanowiskiem USA wobec Ukrainy. Powtórzył też, że nie zaakceptuje rozmieszczenia europejskich wojsk na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego. Pieskow powiedział, że byłoby to dla Moskwy nie do zaakceptowania, ponieważ strona rosyjska nie zgodzi się na obecność wojsk NATO na terytorium Ukrainy.
POLONIA INFO:

piątek, 21 lutego 2020

Spotkanie z historią i odznaczenia w Konsulacie RP w Sydney

Spotkanie z delegacją gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej
w Konsulacie RP w Sydney. Fot. K.Łuczak
W sobotę, 14 lutego 2020 r., w Konsulacie RP w Sydney odbyło się spotkanie z historią. Wzięła w nim udział delegacja z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Spotkanie poprzedziła ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej, Andrzeja Dudy. Odznaczenia wręczyła Monika Kończyk, Konsul Generalny RP.

 Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w badaniu i upamiętnianiu losów Polaków w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym za działalność społeczną i charytatywną odznaczony został Kazimierz Stefan Wiśniowski.

Medalem „Pro Patria” przyznanym przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka, odznaczono Czesława Demkiewicza. Medal odebrał syn zmarłego Tomasz Wieteszka z rodziną.


Dr Bogumiła Żongołłowicz otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.  Odznakę tę przyznaje się osobom szczególnie wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.


Dyrektor MIIWŚ, dr Karol Nawrocki, wygłosił referat „Narodziny zła. Walka i cierpienie”. Jego wystąpienie poprzedziła projekcja krótkich materiałów filmowych. Miniatura filmowa „1939. Pamięć i przesłanie” przygotowana w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, wprowadziła obecnych w atmosferę wojny. Waldemar Kowalski, kierownik działu dokumentacji filmowej MIIWŚ podkreślił, że „jeżeli chcemy, aby wojen nie było, musimy o nich mówić”.

Po spotkaniu, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele organizacji polonijnych, wywiązała się żywa dyskusja. Mówiono o wielkim zaniedbaniu, jakim jest budowa Muzeum Westerplatte. Pytano o status formalno-prawny miasta Gdańska.

Spotkanie zakończyło się przysłowiową lampką wina. Zapowiedzianą projekcję filmu „Gdańsk 1939” - z uwagi na dość późną porę, przełożono na późniejszy termin.
inf.wł./bumerangmedia
zdjęcia: Katarzyna Łuczak

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy