polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 10 lutego 2020

Australijskie sztaby WOŚP z pomocą dla Cobargo

Przedstawiciele sztabów WOŚP z Melbourne i Sydney
w zniszczonym przez pożary Cobargo. Fot. WOŚP Sydney
 
Minęło już kilka tygodni od zakończenia 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. My nie przestaliśmy działać. Jak wiecie, Jurek Owsiak zdecydował, że w tym roku pieniądze zebrane w australijskich sztabach zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom pożarów w Australii. Postanowiliśmy wypełnić nasze zadanie jak najlepiej potrafimy, stąd pomysł aby połączyć siły ze sztabem w Melbourne. W Sydney zebralismy $13941.49, w Melbourne natomiast $13250. 

Zaczęły się pytania. Co zrobić, aby tę kwotę wykorzystać jak najmądrzej? Jak to zrobić, aby pomóc jak największej ilości osób? Co zrobić, aby te pieniądze zdziałały dużą rzecz? Przecież potrzeby poszkodowanych niebotycznie przewyższają nasze możliwości.

Pojawił się pomysł, aby pomóc bezpośrednio, tak jak Fundacja WOŚP pomaga bezpośrednio szpitalom. Razem ze sztabem w Melbourne znaleźliśmy lekarza z Cobargo, miasta oddalonego o 300 kilometrów od Sydney. Miasta ogromnie poszkodowanego, miasta, które przeszło piekło w sylwestrową noc.

Dr Jeffrey Lee pracował w tam ponad 30 lat, nagle stracił swój gabinet wraz z wyposażeniem. To go nie zatrzymało, wciąż przyjmował pacjentów w prowizorycznym gabinecie w przyczepie kempingowej. Mimo chęci nie mógł wiele, spalił się cały sprzęt potrzebny do leczenia pacjentów. Zgłosiliśmy się do niego i wyraziliśmy chęć pomocy. W ten sposób otrzymaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy. Od materiałów biurowych, po sprzęt medyczny, taki jak, maszyna do EKG, łóżko do badań, nebulizator, ciśnieniomierz, glukometr i wiele innych. 




W niedzielę, 9 lutego, część składu sztabów z Melbourne i Sydney wybrała się do Cobargo. Przekazaliśmy dary dla dra Lee. Firma dostarczająca wyposażenie medyczne gabinetu dostarczy dary w przeciągu kilku najbliższych dni, my natomiast zabraliśmy ze sobą materiały biurowe. Jak sam mówił był wzruszony naszym gestem. Lokalna straż pożarna otrzymała detektor wczesnego wykrywania pożarów w buszu, który został nam podarowany podczas finału, a organizacji pomagającej pogorzelcom ofiarowaliśmy czek na kwotę dziesięciu tysięcy dolarów. 

Oto jak małe sztaby w Melbourne i Sydney zrobiły wielką rzecz dla całej społeczności Cobargo i okolic. Nie pomagamy tylko doktorowi, pomagamy również jego pacjentom i innym poszkodowanym. 

Karolina Rybińska
Sztab WOŚP Sydney

3 komentarze:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy