polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 31 stycznia 2020

Zamykanie drzwi. Dziś Brexit staje się faktem

Fot. Ch.Scholz/Flickr -CC BY-SA 2.0

W piątek 31 stycznia o godz. 23:00 GMT Zjednoczone Królestwo  Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ostatecznie przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Co się zmieni, a co pozostanie bez zmian?

Zjednoczone Królestwo początkowo złożyło wniosek o członkostwo w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej (EWG) w 1961 roku, ale francuski prezydent Charles de Gaulle zablokował go, a Wielka Brytania ostatecznie przystąpiła do Unii po referendum w 1973 roku.


W czerwcu 2016 roku większość Brytyjczyków głosowała za wyjściem z Unii Europejskiej, a premier Theresa May wezwała do zastosowania art. 50 porozumienia lizbońskiego, jednak zanim parlament brytyjski ostatecznie zgodził się zaakceptować warunki umowy Brexit, musiały się odbyć przedterminowe wybory.

Co się teraz stanie?

W sobotę 1 lutego rozpoczyna się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego handel pomiędzy Wielką Brytanią a UE pozostaje praktycznie niezmieniony, a rząd brytyjski będzie negocjować z UE na podstawie umowy handlowej.

W okresie przejściowym rząd brytyjski, firmy i osoby prywatne będą musiały przestrzegać unijnych przepisów we wszystkich sprawach, od standardów produkcji papieru toaletowego po współpracę w zakresie obrony i bezpieczeństwa.

Premier Boris Johnson powiedział już, że nie poprosi o przedłużenie okresu przejściowego po grudniu 2020 roku. Ale ten sam premier powiedział, że nie poprosi o odroczenie Brexitu po 31 października 2019 roku... ale właśnie to zrobił.

Niech rozpoczną się negocjacje handlowe...


W okresie przejściowym Wielka Brytania pozostanie na jednolitym rynku i w unii celnej; ale jeśli umowa handlowa nie zostanie zawarta, możliwe jest, że po 31 grudnia 2020 roku obie strony nałożą cła – koszmarny scenariusz, który zdaniem większości ekonomistów doprowadzi do recesji gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Departament ds. Wyjścia z Unii Europejskiej oficjalnie zamyka się w tym tygodniu, a negocjacje handlowe będą prowadzone bezpośrednio przez rząd brytyjski.

Rząd Borisa Johnsona utworzy również nowy niezależny organ, który „ochroni brytyjskie firmy przed szkodami spowodowanymi przez nieuczciwe praktyki handlowe i nieprzewidziany wzrost importu”.
Chociaż szczegóły nie są jasne, może się wydawać, że nowy resort ma na celu przeciwdziałanie dumpingowi taniego eksportu, takiego jak chińska stal, z którym brytyjscy producenci nie mogą konkurować.

Jakie inne różnice będą zauważalne w Wielkiej Brytanii oprócz handlu?


Wprowadzenie punktowego systemu imigracyjnego „w stylu australijskim". W projekcie ustawy o wystąpieniu z Unii Europejskiej rząd obiecał chronić prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także obywateli Szwajcarii, Norwegii i Islandii. Jednak obywatele Unii Europejskiej przybywający do Wielkiej Brytanii w dniu 1 stycznia 2021 roku lub później nie będą automatycznie uprawnieni do pobytu w tym kraju.

Od początku 2021 roku rząd wprowadzi system imigracyjny „w stylu australijskim”, który został po raz pierwszy zaproponowany w ramach kampanii wyjścia z Unii Europejskiej w 2016 roku.
Wszyscy obywatele UE, z wyjątkiem obywateli Republiki Irlandii, napotkają takie same bariery imigracyjne jak imigranci spoza Unii Europejskiej. Będą wyjątki. Na przykład dzięki przyspieszonemu programowi migranci będą mogli wypełnić braki personelu w służbach publicznych, zwłaszcza w krajowej służbie zdrowia; ponadto 10 000 osób stanie się uczestnikami sezonowego programu rolnego do zbioru owoców i warzyw.

Zapomnijcie o kwestii irlandzkiej


Po okresie przejściowym rząd zacznie również wdrażać „nowy protokół” na granicy pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Nie powinno to wpływać na handel transgraniczny, ale zostaną wprowadzone nowe procedury biurokratyczne dla każdego importu lub eksportu towarów pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną.


Jakie inne zmiany będą zauważalne?


W okresie przejściowym zasady podróży pomiędzy Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej pozostaną niezmienione. Czerwone lub bordowe paszporty UE będą stopniowo zastępowane ciemnoniebieskimi paszportami brytyjskimi, podobnymi do tych używanych do 1997 roku.

Przestępcy z pewnością zauważą zmiany – po okresie przejściowym europejski nakaz aresztowania nie będzie już stosowany, co oznacza, że trudniej będzie ekstradować przestępców z krajów Unii Europejskiej za przestępstwa popełnione w Wielkiej Brytanii i odwrotnie.
Niemcy już odmówiły ekstradycji swoich obywateli do Wielkiej Brytanii po 31 grudnia 2020 roku.


Sytuacja Polaków po Brexicie

Prawa nabyte Polaków w Wielkiej Brytanii są w pełni gwarantowane umową międzynarodową, to są twarde gwarancje. Sytuacja prawna Polaków jest w pełni zabezpieczona – powiedział w Radiu Zet Konrad Szymański, minister ds. europejskich w Kancelarii Premiera.

To są twarde gwarancje, one nie są związane z prawem brytyjskim, tylko po prostu umową międzynarodową, z którą Wielka Brytania będzie związana. Ten zakres praw jest bardzo szeroki, ponieważ odwołujemy się do zakresu unijnego, czyli żadne z praw, którymi Polacy cieszyli się jako obywatele państwa członkowskiego UE nie może być podważone, i będzie to pilnowane na zawsze.

W ocenie ministra ds. Europejskich to, że Wielka Brytania wychodzi z UE, z całą pewnością jest negatywnym dla Unii zdarzeniem, gdyż „odchodzi z UE kraj, który ma ważną rolę w globalnej architekturze handlu, architekturze bezpieczeństwa. To z całą pewnością będzie wpływało na wewnętrzną równowagę w UE”.

– To bogaty płatnik, to ma konkretne konsekwencje. Wielka Brytania była odpowiedzialna za około 80 mld wpłat; to utrudni negocjacje finansowe – dodał.

Sputnik Polska


Historia wychodzenia z UE:
Brexit: Długa i kręta droga do rozwodu

Polacy w UK. Co dalej?
Vademecum pozostania Polaków na Wyspach po Brexicie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy