polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 17 stycznia 2020

Rosja odtajniła dokumenty w 75 rocznicę wyzwolenia Warszawy

 Defilada Pierwszej Armii Wojska Polskiego na
ul. Marszałkowskej w zdobytej Warszawie 19 stycznia 1945
Fot. domena publiczna
Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało odtajnione materiały z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Warszawy od faszystów. Nowa sekcja historyczna oparta jest na unikatowych dokumentach z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony. Zawiera w szczególności zbiór o powstaniu warszawskim z września 1944 roku.

„O potężnej niemiecko-faszystowskiej obronie, którą złamały wojska Armii Czerwonej podczas wyzwolenia Warszawy, opowiadają kadry albumu fotograficznego zarządu operacyjnego I Frontu Białoruskiego. Album zawiera unikalne zdjęcia przełamania obrony, konsekwencje szturmu i artyleryjskiego przygotowania” – informuje Ministerstwo Obrony.
Sekcja zawiera również dokumenty dotyczące okrucieństw faszystów w Polsce, działalności terrorystycznej jednostek Armii Krajowej na tyłach Armii Czerwonej na terytorium Polski, Białorusi i Litwy w latach 1944-1945.
Ministerstwo Obrony zaznacza, że ​​publikacja ma na celu ochronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii, próbom rewizji wyników II wojny światowej.

Zabójstwa Brytyjczyków i Amerykanów w obozie koncentracyjnym

W szczególności z odtajnionych dokumentów wynika, że ​​w obozie zagłady Treblinka w Polsce podczas II wojny światowej zostało zabitych co najmniej 500 Brytyjczyków i Amerykanów.

„Po podróży służbowej do obozu zagłady Treblinka, który powstał w lipcu 1942 roku między Warszawą a Białymstokiem, korespondent gazety wojskowej «Za Ojczyznę» zameldował szefowi departamentu politycznego 70. armii, że wraz z Żydami, Cyganami, Polakami i innymi w komorze gazowej uśmiercono co najmniej 500 Brytyjczyków i Amerykanów” – czytamy w  dokumencie.
Zawarto w nim szczegóły ze sprawozdania:
Z opowieści jasno wynika, że ​​w lipcu 1942 roku Niemcy kazali wszystkim Brytyjczykom i Amerykanom zebrać się w Warszawie na placu więziennym w celu wymiany z jeńcami wojennymi.
Jednak, jak wspomniano, zebrani zostali wysłani do obozu, do którego wcześniej wywieziono wszystkich Żydów. Tam Brytyjczycy i Amerykanie „wraz z tysiącami innych zostali natychmiast wysłani do tak zwanej łaźni, gdzie zostali uśmierceni”.

Zniszczenie dziedzictwa kulturowego przez nazistów

Dokumenty świadczą również, że wojska hitlerowskie, wycofując się z Warszawy w styczniu 1945 roku, całkowicie zniszczyły kilka dzielnic miasta, w tym obiekty dziedzictwa kulturowego.

„Warszawa jest zniszczona. Na ulicach nie ma ani jednego nieuszkodzonego domu, całe dzielnice zostały zamienione w ruinę. Nie ma ani jednego pomnika. Dziedzictwo kulturowe miasta jest niszczone i ograbiane. Prawie na każdym podwórku znajdują się mogiły, po ulicach porozrzucane są trupy torturowanych Polaków” – czytamy w sprawozdaniu politycznym dla głównego departamentu politycznego Radzieckiej Armii i Marynarki Wojennej ZSRR. Według dokumentu na ulicach Warszawy pojawiły się grobowe wzgórza, na których pochowano do 120 tysięcy zabitych i spalonych przez Niemców Polaków.



Wyzwolenie Warszawy

Warszawa została wyzwolona przez wojska radzieckie 17 stycznia 1945 roku podczas wiślańsko-odrzańskiej operacji ofensywnej. Wyzwolenie Warszawy pozwoliło Armii Czerwonej znacznie zbliżyć się do granicy Niemiec i odegrało ważną rolę w powojennych stosunkach ZSRR z Polską.

Prezydium Rady Najwyższej ZSRR ustanowiło medal „Za wyzwolenie Warszawy”, który został przyznany ponad 690 tys. uczestników bitew o stolicę Polski.

Po wyzwoleniu lewobrzeżna część polskiej stolicy była w ruinie. 84% zasobów mieszkaniowych zostało zniszczonych, straty materialne oszacowano na 2,5 mld dolarów.
Według historyków wojskowych w bitwach w kierunku warszawskim zginęło około 200 tysięcy radzieckich żołnierzy. Na pamiątkę poległych żołnierzy w stolicy Polski przy ulicy Żwirki i Wigury powstał największy cmentarz wojskowy, gdzie pochowano około 21,5 tys. żołnierzy I Białoruskiego Frontu Armii Czerwonej. Pomnik o powierzchni 19,2 hektara został otwarty w 1950 roku w piątą rocznicę kapitulacji Niemiec.

Sputnik Polska

* * *


Czy można było nie wyzwalać Warszawy w 1945 roku? - Dimitrij Buniewicz

Z okazji 75 rocznicy wyzwolenia Warszawy niebo nad Moskwą 17 stycznia rozświetli kilka tysięcy fajerwerków. Władze stolicy Polski oświadczyły, że ów dzień już dawno przestał być oficjalnie obchodzony.
 
Pamięć o tym dniu wyrazi się w Warszawie zaledwie dwiema akcjami, zorganizowanymi przez osoby prywatne, a także złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza z inicjatywy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Tego dnia, 75 lat temu, żołnierze radzieccy i żołnierze Wojska Polskiego wkroczyli do polskiej stolicy i zastali miasto w ruinach. Czy historia mogła potoczyć się inaczej, jeśli Armia Czerwona udzieliłaby Polsce wcześniejszej pomocy?
Czytaj dalej


* * *

Miało nie być Warszawy na mapie…

Dziś wieczorem niebo nad Moskwą rozjaśniły sztuczne ognie – stolica Rosji uczciła fajerwerkami i artyleryjskimi salwami rocznicę wyzwolenia Warszawy spod okupacji niemieckiej w II wojnie światowej.




 Natomiast uroczystości w Warszawie w tym dniu były bardzo skromne, odbywały się bez udziału przedstawicieli oficjalnych władz państwowych.



 
Bardziej szczegółowo do zaistniałej sytuacji w wywiadzie dla Sputnika nawiązał niezależny publicysta z „Myśli Polskiej” Adam Śmiech.

- Według Pana, jakie znaczenie ma data 17 stycznia 1945 roku w historii Warszawy?
- Znaczenie jest ogromne, dlatego, że w sposób faktyczny i symboliczny zakończyła się wówczas okupacja stolicy polskiej przez Trzecią Rzeszę i zakończyła się tragedia, która miała miejsce w okresie wojny, a zwłaszcza w ostatnich latach okupacji, w Powstaniu Warszawskim, po powstaniu. Niemcy wypędzali wtedy ludności stolicy oraz dokonywali bezprecedensowego w historii świata zniszczenia miasta celem wprowadzenia w życie planów, w myśl których po prostu Warszawa w ogóle przestałaby istnieć. Nawet wydrukowano mapy, gdzie nie było Warszawy, a były zaznaczone jedynie jakieś podwarszawskie wsie.
Czytaj dalej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy