polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 30 stycznia 2020

PiS chce odebrać Senatowi fundusze na Polonię

Marszałek Grodzki: w Senacie poprawka o odebraniu środków
na  Polonię nie przejdzie. Fot. M. Marchlewska - Kancelaria Senatu
Rządząca partia PiS ma zamiar zabrać  Senatowi pieniądze przeznaczone na Polonię. Wszystko na to wskazuje, bo okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało poprawkę do projektu budżetu na 2020 r. w tej sprawie. Zakłada ona przeniesienie ponad 100 mln zł środków przeznaczonych na Polonię z gestii Senatu m.in. do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rodziny, MEN, MSZ i resortu kultury.

Dziś poprawką PiS zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Dodajmy, że w połowie grudnia ubiegłego roku powołano pełnomocnika rządu PiS ds. Polonii i Polaków za granicą.  Został nim poseł PiS Jan Dziedziczak.


„Skandaliczna propozycja już zgłoszona! Polonia traktowana wyłącznie, jak elektorat wyborczy. Ciągłość opieki nad Rodakami przez Senat RP zagrożona” – skomentował sprawę na Twitterze senator KO Bogdan Zdrojewski.

Tymczasem Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że poprawka, odbierająca Senatowi fundusze na opiekę nad Polonią zostanie jeszcze w Sejmie odrzucona. Na konferencji prasowej w Gdańsku prof. Tomasz Grodzki zapewnił jednocześnie, że w Senacie taka poprawka do ustawy budżetowej na pewno nie przejdzie.

„Mam nadzieję, że stanie się tak nie tylko głosami rządzącej demokratycznie większości, ale również opozycyjnych senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Bo inaczej należałoby to traktować jako wotum nieufności do mojego poprzednika, Stanisława Karczewskiego i do całego Senatu, że źle wydawaliśmy te pieniądze - podczas gdy tak naprawdę tak nie było" - mówił Marszałek Senatu.
 
W ocenie Marszałka Grodzkiego ruch posłów PiS jest "ewidentnie podszyty doraźnym koniunkturalizmem politycznym" i "nie jest robiony z dobrą intencją". Marszałek podkreślił, że takie rozwiązanie spowoduje chaos, niepewność i obawy w środowiskach polonijnych. Jak dodał, Senat już odbiera sygnały od zaniepokojonych organizacji polonijnych. Prof. Grodzki zauważył, że jeśli rząd obcego państwa wspiera obywateli tego państwa na obczyźnie to może to wywoływać zupełnie niepotrzebne napięcia. „Jeżeli to robił Senat, to miało to zupełnie inny wymiar" - zaznaczył Marszałek Senatu.
 
Dodał, że organizacje polonijne to często małe, społecznie prowadzone ciała, do których po zmianach pieniądze mogą nie dotrzeć na czas i wówczas przestaną one działać. Przyznał, że gdyby będące w gestii Senatu pieniądze dla Polonii przesunąć jedynie do ministerstwa spraw zagranicznych, z którym Izba Wyższa parlamentu i tak współpracuje, to "można by jeszcze mówić od biedy: OK". "Natomiast te pieniądze mają być rozczłonkowane między ministerstwa wszelakie, które z Polonią mają niewiele wspólnego" – zauważył Marszałek Senatu.
 
Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną jeszcze w II Rzeczypospolitej, Senat sprawuje pieczę nad Polonią. Tę rolę Izba wypełnia także od czasu swego odrodzenia w 1989 roku.

 
Dziś w Senacie przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Kazimierz M. Ujazdowski wyda oświadczenie, które będzie dotyczyło  przeniesienia środków na opiekę nad Polonią z Senatu do KPRM.

Z ostatniej chwili: Oświadczenie sen. Kazimierza M. Ujazdowskiego.
 
BumerangMedia/Onet.pl/koduj24/Senat RP


 Czy Senat straci 100 mln złotych na Polonię? Mówią senatorowie obecnej kadencji.
(nagranie Senat RP - You Tube)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy