polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 31 stycznia 2020

Zamykanie drzwi. Dziś Brexit staje się faktem

Fot. Ch.Scholz/Flickr -CC BY-SA 2.0

W piątek 31 stycznia o godz. 23:00 GMT Zjednoczone Królestwo  Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ostatecznie przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Co się zmieni, a co pozostanie bez zmian?

Zjednoczone Królestwo początkowo złożyło wniosek o członkostwo w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej (EWG) w 1961 roku, ale francuski prezydent Charles de Gaulle zablokował go, a Wielka Brytania ostatecznie przystąpiła do Unii po referendum w 1973 roku.

czwartek, 30 stycznia 2020

PiS chce odebrać Senatowi fundusze na Polonię

Marszałek Grodzki: w Senacie poprawka o odebraniu środków
na  Polonię nie przejdzie. Fot. M. Marchlewska - Kancelaria Senatu
Rządząca partia PiS ma zamiar zabrać  Senatowi pieniądze przeznaczone na Polonię. Wszystko na to wskazuje, bo okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało poprawkę do projektu budżetu na 2020 r. w tej sprawie. Zakłada ona przeniesienie ponad 100 mln zł środków przeznaczonych na Polonię z gestii Senatu m.in. do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rodziny, MEN, MSZ i resortu kultury.

Dziś poprawką PiS zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Dodajmy, że w połowie grudnia ubiegłego roku powołano pełnomocnika rządu PiS ds. Polonii i Polaków za granicą.  Został nim poseł PiS Jan Dziedziczak.

środa, 29 stycznia 2020

Henryk Jurewicz: Skala Olgi Tokarczuk

Fot. Wikimedia commons/ Silar (CC BY-SA 4.0)
Nic tak literata nie nobilituje, jak przyznanie Nagrody (nomen-omen) Nobla. A nikt dotąd w tym wręcz dramaturgicznym akcie nie błysnął tak, jak nasza Olga Tokarczuk. Wmaszerowała  na scenę światowej literatury popisowo, w stylu zdobywczo-triumfalnym.

Jakby nienasycona dotychczasowymi sukcesami – 5 razy Nike, Booker, Laure-Bataillon, Nobel – napisała i wygłosiła przed publicznością zebraną w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie wykład na miarę jeszcze jednej Nagrody Nobla. Z dwiema nagrodami nie byłaby odosobniona. Przypominam: Maria Skłodowska-Curie, nagroda z fizyki w 1903 r. i z chemii w 1911 r.; oraz: John Bardeen (fizyka), Frederick Sanger (chemia), Linus Pauling (chemia i pokój).

wtorek, 28 stycznia 2020

Urodzona w Auschwitz

W przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau – 26 stycznia – odbyło się spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy z byłymi więźniami. Wcześniej Para Prezydencka i Ocalali wspólnie uczestniczyli w Mszy świętej.
Wśród nich była Stefania Wernik zamieszkała w Osieku koło Olkusza. Na uroczystości przyjechała z mężem Janem (oboje na zdjęciu), pochodzącym z Wołynia, któremu ojca zamordowali nacjonaliści ukraińscy na początku 1945 roku.

poniedziałek, 27 stycznia 2020

Oswobodzenie KL Auschwitz. 75 rocznica

Auschwitz The Concentration Camp was released
 on January 27, 1945, by units of the 100th Infantry Division
 of General Fyodor Krasavin. The First Ukrainian Front
 of the Red Army. Fot. Public domain
Siedemdziesiąt pięć lat temu, kiedy 27 stycznia 1945 roku do obozów Auschwitz-Birkenau-Monowitz wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej, pozostało w nich tylko około 7000 chorych i wycieńczonych więźniów (mężczyzn, kobiet oraz w tej liczbie 750 dzieci i młodocianych).

Nie byli oni w stanie w większości uczestniczyć we wcześniejszym pieszym marszu ewakuacyjnym, zwanym Marszem Śmierci, który prowadził głównie do Wodzisławia Śląskiego przez Brzeszcze, Pszczynę i Jastrzębie Zdrój. Odnoga tej trasy wiodła też przez Żory.

niedziela, 26 stycznia 2020

Apel RNPA: Poles for Bushfire Relief


W związku z katastrofalnymi w skutkach pożarami  w Australii,  Rada Naczelna Polonii Australijskiej (RNPA) zwraca się do Polonii australijskiej z apelem o pomoc finansową dla ofiar kataklizmu. Straty są ogromne -  spalone miliony hektarów buszu, zniszczone tysiące domów, zginęło miliony zwierząt; życie straciło też kilkudziesięcioro mieszkańców Australii. 

Więcej informacji o pożarach i związanymi  z nimi stratach można znaleźć pod: https://en.wikipedia.org/wiki/2019–20_Australian_bushfire_season    
 

Ryszard Opara: AMEN - Fabryka cudów

W swoich działaniach kierowałem się zasadą: NEVER GIVE UP - (Nigdy się nie poddawaj). Chociaż w życiu obowiązują inne zasady: 1. Gotówka potrafi mówić i otwiera wszystkie drzwi. 2. Cash is the King of the World – („Gotówka jest królem świata”)

AMEN - Autobiografia naukowa Ryszarda Opary.
Odcinek 47

ELEMIS – FABRYKA CUDÓW

ELEMIS (wówczas jako Warszawskie Zakłady Telewizyjne - przyp. red.) był fabryką kolorowych telewizorów, która powstała z inicjatywy 1-go Sekretarza PZPR Edwarda Gierka w latach siedemdziesiątych. Jego zamiarem i ambicją wtedy - było to, aby każdy obywatel PRL miał telewizor. Inwestycja budowana jak zwykle, z wielkim rozmachem, na byłym terenie wojskowym, zakładała produkcję kilku milionów odbiorników telewizyjnych rocznie, nie tylko dla kraju, ale i na eksport.

sobota, 25 stycznia 2020

Czy Piłsudski zasłużył na pomnik w Poznaniu?

Pilsudski z wizytą w Poznaniu w 1919 r. "Spadkobiercy" sanacji
chcą postawić mu pomnik w centrum stolicy Wielkopolski.
 Fot. public domain
Pisanie na nowo naszej rodzimej historii nabiera coraz większego rozmachu. W kontekście powyższego nie powinno dziwić, że duchowi spadkobiercy sanacji, w ramach walki z kultem jednostki, planują postawić w centrum Poznania pomnik Piłsudskiego.

Związki „marszałka” z przedwojennym Poznaniem cechowały się daleko posuniętą wzajemnością. Ziuk, głęboko zakorzeniony w prowincjonalnej mentalności kresowej, Wielkopolan nie rozumiał i im nie ufał. Powszechną opinię przedwojennych poznańczyków o wąsatym brygadierze najlepiej zaś oddają słowa Dmowskiego (skądinąd poznańczyka przyszywanego): „Nie rozumie Polski, jest kombinacją starego romantyka polskiego z bolszewikiem moskiewskim. Otrzymawszy posadę Boga od jołopów, którzy go otaczają, usiłuje być większym, niż go Pan Bóg stworzył”.

piątek, 24 stycznia 2020

Putin przemówił: Strachy nie sprawdziły się

Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia
w Jerozolimie. Fot. Sputnik (A.Nikolski)
Strachy podsycane przez polskie media się nie sprawdziły: prezydent Putin na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie nawet nie wspomniał o Polsce. Wojna na tle historycznym między Polską a Rosją nie wybuchła.
O ocenę wystąpienia Władimira Putina komentator agencji Sputnik Leonid Swiridow poprosił politologa i publicystę Konrada Rękasa.
— Czy oglądał Pan dzisiaj na żywo transmisję z Jerozolimy, ze Światowego Forum Holocaustu?
— Oglądałem, choć przyznam się, że w przeciwieństwie do bardzo wielu publikatorów i oficjeli w Polsce oglądałem bez zdenerwowania, bez napięcia i bez oczekiwania czegoś sensacyjnego.

czwartek, 23 stycznia 2020

Klub Polski w Ashfield: Alternatywny plan


Wizualizacja propozycji przebudowy Klubu Polskiego w Ashfield.
 Graf. Klaude Lania
 "Żeby ta ziemia została w polskich rękach..." Właściwie, to było końcowe zdanie, jakie padło na niedzielnym spotkaniu architekta Klaudiusza Łani z przedstawicielami mediów polonijnych. Chodziło oczywiście o przyszłość Klubu Polskiego w Ashfield.

Jedno jest pewne, że ten jak zwykło się mawiać ‘Ośrodek Polskości’ wymaga natychmiastowej interwencji

wtorek, 21 stycznia 2020

Solidarność tematem XI edycji Konkursu "Być Polakiem"

Fundacja "Świat na Tak" po raz jedenasty zapraszamy dzieci i młodzież pochodzenia polskiego, mieszkających poza granicami Polski, do udziału w konkursie „Być Polakiem”.
W roku jubileuszu 40-lecia rejestracji NSZZ Solidarność organizatorzy chcą skierować uwagę uczniów , nauczycieli i rodziców na słowo solidarność, które dla Polaków znaczyło tak wiele, bo podczas pamiętnych wydarzeń Sierpnia'80  było symbolem odpowiedzialności, jedności i współpracy.

Od tamtych wydarzeń minęło wiele lat, zmieniła się Polska. Czy warto więc nadal mówić o solidarności między Polakami? Czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami?
Jeśli nie, to dlaczego? Jeśli tak, to jakie można podać przykłady współczesnych postaw, zachowań i działań, które dowodzą wzajemnej solidarności między Polakami?

Co przyniesie śmierć gen. Sulejmaniego?

Pod Ambasadą Iranu w Warszawiew dniu zabójstwa
 gen. Sulejmaniego
«Grób ustawiłem w świątyni męczenników w Kerman. Mahmoud wie gdzie to jest. Uczyń go skromnym grobem, jak moich towarzyszy, współmęczenników. Napisz na nim: 'żołnierz Kasem Sulejmani' i nie używaj żadnych kwiecistych zwrotów». Tak brzmiała ostatnia wola generała Sulejmaniego skierowania do swojej żony.

Niezłomny generał robił to, co do niego należało: brał udział w wojnie sprawiedliwej. Wojna sprawiedliwa jest to wojna obronna, która stanowi odpowiedź na bezprawną agresję. Jednym z warunków wojny sprawiedliwej jest istnienie realnej szansy na jej wygranie. Generał Sulejmani spełniał ten warunek. Dowodzona przez niego elitarna jednostka Al Kuds rozgromiła tzw. Państwo Islamskie. Samozwańczy kalifat od 2014 roku siał terror i spustoszenie na Bliskim Wschodzie. Dowody nie pozostawiają wątpliwości – terroryści z ISIS realizowali przy tym głównie interesy Stanów Zjednoczonych.

poniedziałek, 20 stycznia 2020

Andrzej Duda nie poleci do Jerozolimy. Wizerunkowe harakiri

Yad Vashem Holocaust Museum w Jerozolimie
Air Fot. A. Shiva (CC BY-SA 4.0)
Prezydent Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na Światowe Forum Holocaustu, które zostało zorganizowane z okazji 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, ponieważ organizator – Yad Vashem – nie przewidział w programie jego wystąpienia. Zdecydowano, że wystąpią przedstawiciele Wielkiej Czwórki oraz Niemcy.
 
Andrzej Duda nie widzi powodu, dlaczego przedstawiciele innych państw, jak Rosja, Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone będą mieli możliwość publicznego wystąpienia na takim wydarzeniu, a Polska nie.
 
„Brak wystąpienia to godzenie w interesy Polski i Polaków oraz pamięć osób, które ratowały Żydów. Jest to zakłamywanie prawdy historycznej. Nie widzę powodu, dla którego miałby wystąpić prezydent Niemiec, Rosji, Francji w takim miejscu, z takiej okazji (...), a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Polski” – oświadczył Duda.
 

niedziela, 19 stycznia 2020

Zanim rozpocznie się nowy rok szkolny...

Zanim rozpocznie się nowy rok szkolny warto wrócić chociaż na chwilę do roku minionego.

Pisząc w listopadzie o klasie maturalnej języka polskiego z ośrodka w Chatswood wyraziłam życzenie aby wyniki jakie moi uczniowie uzyskają na egzaminie stały się prawdziwym odzwierciedleniem ich wiedzy oraz umiejętności. Z całą satysfakcją muszę przyznać, że tak się właśnie stało.

Sześcioro z ośmiorga zdających w Chatswood język polski otrzymało najwyższą ocenę "szóstkę" uzyskując ponad 90%. Dwoje otrzymało mocne "piątki’"(89 i 86 %). Podobnie wygląda sytuacja w dwu pozostałych ośrodkach – Ashfield oraz Liverpool.

Nie ulega wątpliwości, że dla wszystkich prawie ubiegłorocznych maturzystów język polski jest najlepiej ich zdanym przedmiotem. Od lat powtarza się taka sama sytuacja.  Tuż przed Świętami, The Sydney Morning Herald opublikował imienną listę 5 zwycięzców z każdego maturalnego przedmiotu.

Ryszard Opara: AMEN - lepiej sprzedaj i żałuj...

 
Czasem lepiej nic nie mówić. Trzeba po prostu działać... Zawsze w swoim życiu myślałem raczej kreatywnie i konstruktywnie, zawsze lubiłem i marzyłem o budowaniu.


AMEN - autobiografia naukowa Ryszarda Opary. 

 Odcinek 46


PRIMBR – Czasem lepiej nic nie mówić. Trzeba po prostu działać.

Po bardzo nieudanej próbie inwestycji w krawiectwo, rzecz na której absolutnie się nie znałem - postanowiłem zainwestować w nieruchomości - deweloperkę.

Kiedy byłem jeszcze w Australii, dobry znajomy o nazwisku Alex Kadyx (Polak pochodzenia żydowskiego), przekonał mnie, że najlepszy interes to „Income producing property”, czyli nieruchomości, które produkują dochód czyli które można wynajmować. To handel powierzchniami użytkowymi. Zapamiętałem bardzo dobrze te słowa i podjąłem decyzję - zastosować się do wskazówek Alexa.

sobota, 18 stycznia 2020

Wolny Harry

Prince Harry and Ms. Markle visit Belfast's Crown Liquor
Saloon. Fot. Wikimedia commons/Flickr
Brytyjski książę Harry i jego amerykańska żona Meghan zrezygnowali ze statusu członków rodziny królewskiej. Nie chcą już pensji od brytyjskiego rządu, sami będą zarabiać na swoje “skromniutkie” utrzymanie.
 
Oczywiście “skromność” monarchów – nawet po abdykacji kosztuje miliony. My – Polacy coś o tym wiemy, bo jak nasz ostatni król Stanisław August Poniatowski abdykował po rozbiorach, to caryca, która wzięła go na utrzymanie musiała spłacić jego wielomilionowe długi. Jakby ten “miłośnik sztuki” wydawał więcej na armaty, a mniej na aktorki, to pewnie wygralibyśmy wojnę z Rosją, Konstytucja 3 Maja by się utrzymała i nie musiałby – gamoń – abdykować. Ale co zrobić?

piątek, 17 stycznia 2020

Rosja odtajniła dokumenty w 75 rocznicę wyzwolenia Warszawy

 Defilada Pierwszej Armii Wojska Polskiego na
ul. Marszałkowskej w zdobytej Warszawie 19 stycznia 1945
Fot. domena publiczna
Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało odtajnione materiały z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Warszawy od faszystów. Nowa sekcja historyczna oparta jest na unikatowych dokumentach z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony. Zawiera w szczególności zbiór o powstaniu warszawskim z września 1944 roku.

„O potężnej niemiecko-faszystowskiej obronie, którą złamały wojska Armii Czerwonej podczas wyzwolenia Warszawy, opowiadają kadry albumu fotograficznego zarządu operacyjnego I Frontu Białoruskiego. Album zawiera unikalne zdjęcia przełamania obrony, konsekwencje szturmu i artyleryjskiego przygotowania” – informuje Ministerstwo Obrony.
Sekcja zawiera również dokumenty dotyczące okrucieństw faszystów w Polsce, działalności terrorystycznej jednostek Armii Krajowej na tyłach Armii Czerwonej na terytorium Polski, Białorusi i Litwy w latach 1944-1945.
Ministerstwo Obrony zaznacza, że ​​publikacja ma na celu ochronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii, próbom rewizji wyników II wojny światowej.

czwartek, 16 stycznia 2020

Premiera "Carmen" w SOH z udziałem Łukasza Golińskigo

Łukasz Goliński (torreador z Granady) podczas
premiery  Carmen w Sydney Opera House. Fot. K.Saunders 
W sobotę, dnia 11 stycznia b.r., w Sydnejskim Teatrze Operowym im. Joan Sutherland odbyła się premiera dzieła George'a Bizeta - Carmen. Opera w trzech obsadach będzie wystawiana do 26 marca, a polski bas-baryton Łukasz Goliński występować będzie do 22 lutego.  (Trwa ona ok. 2 i pół godziny; śpiewana w języku francuskim z tłumaczeniem widocznym ponad sceną i w kilku miejscach na widowni.)

Konia z rzędem temu kto wymieni tytuły oper, gdzie akcja toczy się w malowniczym hiszpańskim mieście Sewilli.  Dla ułatwienia podaję, że wśród kompozytorów tych oper znajdziemy tak wybitne nazwiska jak Rossini, Mozart, Beethoven, Verdi czy wyżej wymieniony Bizet.

wtorek, 14 stycznia 2020

Stulecie urodzin Andrzeja Chciuka

Wczoraj minęła 100 rocznica urodzin Andrzeja Chciuka prozaika, poety, dziennikarza, felietonisty z Melbourne, jedenego z najbardziej kontrowersyjnych ale również  utalentowanych pisarzy emigracyjnych. Za główny cel pisarstwa obrał sobie mówienie rodakom nieprzyjemnych prawd i zmuszanie ich do myślenia.  Pisarza wspomina Bogumiła Żongołłowicz. 


Urodził się 13 stycznia 1920 r. w Drohobyczu. Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły podjął studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, które przerwała wojna. Przez Węgry dostał się do Francji do 2 Dywizji Strzelców Pieszych. Po kapitulacji Paryża został internowany w obozie jenieckim w Besançon. Zbiegł z transportu do Niemiec.  

Ułan Ude i buddyści z iwołgińskiego dacanu

Na obszarze wschodnej Syberii czyli Zabajkalu znajduje się kraina zwana Buriacją - dziś stanowiąca autonomiczną republikę w ramach Federacji Rosyjskiej. Mieszkają tam też Polacy. Ze stolicy Buriacji - Ułan Ude o życiu tego syberyjskiego miasta, jego historii oraz o buddyzmie Buriatów pisze w swej korespondencji Leszek Wątróbski.

Miasto to położone jest przy ujściu rzeki Udy do Selengi i jest trzecim co do wielkości miastem wschodniej Syberii  liczącym dziś ponad 400 tys. mieszkańców. Znajduje się ono 75 km na wschód od jeziora Bajkał i 430 km na północ od Ułan Bator – stolicy Mongolii - pomiędzy górami Chamar-Daban i Ułan-Burgasy. Jego buriacka nazwa to Ulaan Ùdè.            

poniedziałek, 13 stycznia 2020

Australijskie sztaby WOŚP zagrały dla Australii

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sydney
Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia
Niedzielny, 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy okazał się wielkim sukcesem, i frekwencyjnym i organizacyjnym. Woodstock Community Centre w Burwood, w którym sztab sydnejski WOŚP zorganizował  imprezę momentami pękał w szwach. W programie były licytacje i występy artystyczne. Polacy okazali się bardzo hojni. Jedną z głównych aukcji był rejs jachtem po zatoce sydnejskiej. Walka była zacięta, a rejs finalnie osiągnął zawrotną cenę. Orkiestra zagrała też w Melbourne i Perth. Decyzją szefa Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka pieniądze zebrane w Australii  w geście solidarności będą przeznaczone na walkę z  obecnymi australijskimi pożarami oraz na ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych.  

W tegorocznym sydnejskim wydarzeniu WOŚP szacuje się, że uczestniczyło od 300 do 500 osób. Jedni przybyli na krótko aby wrzucić datek do kolorowej puszki Orkiestry i poczęstować się z kulinarnego zestawu Siema Szama czy zrobić sobie zdjecie z logo WOŚP przy stoisku fotograficznym Siema Foto. Inni spędzili czas na imprezie prawie cały dzień. Wielu przyszło z całymi rodzinami. Dla dzieci i młodzieży czekało stoisko Siema Kids, przy którym odbywały się warsztaty plastyczne m.in. kreowanie serduszek z wikliny papierowej. Dla dorosłych - Siema Relax czyli  salonik masażu.  Przy stoisku  Siema Los odbywały się aukcje i losowania. Jedną z głównych aukcji był rejs jachtem po zatoce sydnejskiej, który osiągnął sumę aż 2500 dolarów.

Stanisław Lewicki: Ta wojna trwa już 40 lat

Map. Wikimedia commons (CC BY-SA 4.0)
Źle zaczął się rok 2020, bo od niepokojów związanych z możliwością wybuchu, nie mniej ni więcej, tylko wojny światowej. Pojawiły się one gdy tylko 3 stycznia rano ukazały się informacje o zabiciu przez Amerykanów znanego irańskiego generała Kassima Sulejmaniego. Co się takiego stało i czy rzeczywiście może to oznaczać wojnę światową? Tak naprawdę, to zdarzenie jest  tylko jeszcze jednym epizodem toczącej się już od 40 lat quasi-wojny miedzy Iranem z jednej strony, a USA i Izraelem z drugiej.

Zaczęła się ona od ataku irańskich radykałów na ambasadę USA w Teheranie, w listopadzie 1979 roku. Przetrzymywanie tam 52 amerykańskich zakładników trwało aż 444 dni, zaś próba ich uwolnienia za pomocą akcji militarnej zakończyła się kompletną porażką dla USA. Ameryka została upokorzona i zmuszona do negocjowania warunków uwolnienia swoich dyplomatów. Po tym zdarzeniu stosunki dyplomatyczne zostały zerwane i między obu krajami trwa coś w rodzaju wojny, która przechodzi różne fazy. W trakcie jej trwania Iran rozciągnął swoje wpływy na znaczny obszar Bliskiego Wschodu, a szczególnie na kraje tzw. szyickiego półksiężyca, czyli Irak, Syrię, Liban, Bahrajn, Jemen i Strefę Gazy. Odbywało się to w formie eksportu rewolucji islamskiej, która przyjmowała się głownie w krajach gdzie mieszkali szyici.

niedziela, 12 stycznia 2020

Ryszard Opara: AMEN - Dżinsowa przygoda

Fot.Pixabay
Podobno człowiek całe życie się uczy. To prawda, choć ponoć najczęściej jako głupi umiera. Podstawowa zasada handlu: sprzedać po cenie wyższej niż koszty własne. Tak mnie nauczono w Australii.


AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 45

Pierwsze interesy w Polsce, nie najlepsze, ale początki zawsze trudne.

Mieliśmy więc już super hale fabryczną i budynki biurowe, pod dużą fabrykę odzieżową. Brakowało nam jednak odpowiedniej ilości dobrych materiałów do produkcji dżinsów, ale...
Jak się wkrótce okazało - to akurat nie był żaden problem.

Akurat w tym czasie, w Australii, firma Bradmill - jeden z najlepszych, światowych, producentów tkanin w tym również „denim”- właśnie ogłosiła bankructwo. Tak przeczytałem w Financial Review (Dziennik Finansowy Australii). Kilka dni potem umówiłem się z likwidatorem firmy Bradmill na spotkanie.
 


piątek, 10 stycznia 2020

Piękny gest strażaków z Poręby Spytkowskiej dla Australii


Polacy pomagają australijskim strazakom w walce z żywiołem.
Zebrali już ponad 370 tys. złotych.
Od miesięcy strażacy w Australii zmagają się z potężnymi pożarami buszu. Ogromne zniszczenia dokonane przez ogień, cierpienie ludzi i zwierząt, ale i codzienna walka strażaków z żywiołem nie pozostają jednak niezauważone. Ten dramat poruszył serca wielu ludzi. Z całego świata płyną słowa otuchy, ale i próby wsparcia. Z racji odległości pomoc strażaków z Polski jest mało realna. Niemniej druhowie z OSP Poręba Spytkowska - niewielkiej miejscowości w Gminie Brzesko w Małopolsce (kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa) znaleźli sposób by wspólnie z innymi ludźmi dobrej woli przekazać realną pomoc.

Strażacy założyli zbiórkę w serwisie crofundingowym Pomagam.pl(
https://pomagam.pl/bka5c040), z której środki zostaną przekazane na wyposażenie i sprzęt ratowniczy dla australijskich strażaków. Po zaledwie 5 dniach zbiórki udało się zebrać 370 tysięcy złotych, które wpłaciło blisko 9 500 osób. Początkowo kwota 500 000 zł (około 190 000 dolarów australijskich) - a taka jest zakładana wysokość kwota zbiórki wydawała się bardzo ambitna.  Jednak jak widać hojność ludzi dobrej woli z całej Polski potrafi miło zaskakiwać!

czwartek, 9 stycznia 2020

Prezydent Iranu: USA odcięły nam rękę, my odetniemy im nogę!

Irański kanał Press TV opublikował wideo ze startu rakiet wystrzelonych w kierunku bazy wojskowej USA Ayn al Asad na zachodzie Iraku. „Na wideo widać, jak Iran odpala rakiety w stronę amerykańskich baz w odpowiedzi na zabójstwo generała Sulejmaniego” – czytamy w podpisie do nagrania. W prawym górnym rogu widnieje napis w języku farsi, który możne przetłumaczyć jako „surowa zemsta”.

W nocy z wtorku na środę Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI) poinformował o rozpoczęciu operacji odwetu za zabójstwo irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w rejonie międzynarodowego lotniska Bagdadu, do którego przyznał się Waszyngton. Teheran wystrzelił rakiety klasy „ziemia-ziemia” w kierunku amerykańskich baz na zachodzie Iraku w Irbilu. Według danych Press TV, ofiarą ataku padło około 80 osób. USA informację dementują. Donald Trump oświadczył, że „wszystko jest w porządku”.[SN]

środa, 8 stycznia 2020

Program Finału WOŚP w Sydney

Mamy szczegółowy  program 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sydney. Australia po raz kolejny włącza się do największej akcji charytatywnej w Polsce zainicjowanej i prowadzonej nieustanie  przez Jurka Owsiaka od  28 lat. Sydnejski sztab organizuje imprezę po raz drugi.  

Tym razem organizatorzy zapraszają  wszystkich bardzo serdecznie już 12 stycznia od 11:00 do 17:00 do Woodstock Community Centre w Burwood (22 Church St). Na miejscu  będzie wiele atrakcji, a w programie między innymi występy muzyczne i licytacje.

Bumerang Polski jest patronem medialnym wydarzenia.

Kilkanaście godzin temu Sztab Sydnejski WOŚP otrzymał piękny list od Jurka Owsiaka, w którym szef całej akcji prosi aby  pieniądze zebrane podczas Finału w Australii, były przekazane na rzecz ratowania życia i zdrowia ofiar pożarów. Piękny gest solidarności!

Oto szczegółowy plan niedzielnego Finału WOŚP w Sydney: 

Polska - Chorwacja w drużynowym Pucharze Świata (ATP CUP) w Sydney

Serwuje Kacper Źuk. Fot. M.Fajwul
W poniedziałek 6 stycznia polska reprezentacja rozegrała spotkanie z drużyną Chorwacji. W Sydney trwają drużynowe rozgrywki tenisowe w Pucharze Świata ATP CUP.


Sklasyfikowany na 448. pozycji w rankingu ATP Kacper Żuk zmierzył się z Marinem Ciliciem, (38. miejsce w rankingu), zwycięzcą US Open w 2014 roku, do niedawna w  pierwszej dziesiątce tenisistów w światowym notowaniu ATP. Kacper, który debiutowal w turnieju tej rangi, spisywał się znakomicie i nie ustępował rywalowi w wymianie podań. Był bliski wygrania pierwszego seta, który skończył się po tie-breaku zwycięstwem Chorwata. Walczył dzielnie do samego końca, przegrywając tylko raz swój serwisowy gem. Ostatecznie musiał uznać wyższość doświadczonego przeciwnika. Mecz zakończył się wynikiem 7:6 (8), 6:4 dla Cilicia.

wtorek, 7 stycznia 2020

Niebezpieczne dla świata zaognienie konfliktu między USA i Iranem

 Ali Chamenei obiecał zemstę a Donald Trump, że
przeprowadzi „szybkie i silne ataki” na 52 cele w Iranie
Nowy wątek w napiętych relacjach na linii Waszyngton – Teheran, w tym wzajemne groźby przeprowadzenia ataków powietrznych, pojawił się po tym, jak w nocy z 2 na 3 stycznia Stany Zjednoczone przeprowadziły ataki rakietowe na „dwa cele związane z Iranem” w Bagdadzie.Zginął w nich dowódca elitarnej jednostki Al Kuds generał Kasem Sulejmani. Wraz z nim zginęli wysokiej rangi szyiccy bojownicy z irackich Sił Mobilizacji Ludowej. Waszyngton uważa, że byli oni zaangażowani w atak na amerykańską ambasadę.

Najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei obiecał zemstę Stanom Zjednoczonym za śmierć Sulejmaniego. Po czym prezydent USA Donald Trump oznajmił, że przeprowadzi „szybkie i silne ataki” na 52 cele w Iranie, jeśli Amerykanie zostaną zaatakowani.

MSZ Iraku oceniło zabicie generała jako naruszenie suwerenności państwa, które doprowadzi do wzrostu napięcia w całym regionie. W niedzielę parlament kraju zagłosował za rozwiązaniem umowy z międzynarodową koalicją pod wodzą USA oraz wycofaniem obcych wojsk z kraju.

Kto „swołocz” i „świnia”, a kto „mołodziec”?

Stalin podczas podpisania paktu z III Rzeszą
Fot. Wikimedia commons
 
Niedawno prezydent Rosji, wydobył jakoby świeżo odkrytą, choć faktycznie powszechnie dostępną od ponad 50 lat, notatkę i poczynił zdumiewający wywód i ocenę mało znanej postaci ambasadora Lipskiego. Ale są też i inne notatki i relacje przedstawiające działania o wiele bardziej znaczących osób. I tak, Hans von Herwarth, osobisty sekretarz ambasadora Rzeszy w Moskwie, pochodzenia żydowskiego – po babce, napisał książkę o rokowaniach dotyczących paktu Ribbentrop-Mołotow.

Jest tam taki fragment: „rokowania prowadził osobiście Stalin, który nie taił przed Ribbentropem, że od dawna opowiadał się za zbliżeniem radziecko-niemieckim. Po ceremonii podpisania układu Stalin wzniósł toast za Hitlera mówiąc: „Niemcy kochają swojego Führera”. Nazwał też Hitlera „mołodiec”, co w rosyjskiej mowie potocznej znaczy „zuch”.[i]  Prezydent Rosji jest dziś wzburzony tym co kiedyś powiedział Lipski, a jaki jest jego stosunek do tego co powiedział Stalin o Hitlerze? Określenie „zuch”, pasuje do Hitlera?

Te

poniedziałek, 6 stycznia 2020

Polacy w Drużynowym Pucharze Świata w tenisie (ATP CUP) w Australii

Prezentacje  drużyn Polski i Argentyny  przed meczem.
 Fot.  E.McNaughton
W sobotę 4 stycznia w Sydney, przy 47-stopniowym upale,  polska reprezentacja rozpoczęła udział w premierowej edycji Pucharu ATP (Grupa E).  Format zawodów przewiduje dwa single i jedną grę deblową z każdą drużyną w wylosowanej grupie.

W pierwszym inauguracyjnym meczu Kamil Majchrzak uległ Guido Pella (2:6, 6:2, 2:6), a w drugim Hubert Hurkacz pokonał wyżej notowanego Diego Schwartzman (4:6, 6:2, 6:3) doprowadzając do remisu miedzy Polską a Argentyną.

Czekaliśmy z nadzieją na mecz deblistów, decydujący o wyniku całego spotkania, w którym  Łukasz Kubot i Hubert Hurkacz zmierzyli się z Maximo Gonzalezem i Andresem Moltenim. Niestety Polacy przegrali 2:6, 4:6, i całe spotkanie drużynowe Polska – Argentyna zakończyło się wynikiem 1:2.

niedziela, 5 stycznia 2020

Polska-Rosja: kto sieje wiatr, zbiera burzę


Nieoczekiwanie dla większości Polaków Władimir Putin dwukrotnie zaatakował Polskę w ostatniej dekadzie grudnia 2019 r. Przypominając nasz udział w rozbiorze Czechosłowacji w 1938 roku, zarzucił Polsce współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej. Natomiast piętnując ambasadora polskiego Józefa Lipskiego w Berlinie za jego notatkę z 20 września 1938 r. – w której tenże zapewnia, że Polska postawi pomnik Hitlerowi, jeśli Niemcy doprowadzą do wysiedlenia Żydów do Afryki – zarzucił nam antysemityzm. Dlaczego do tego doszło, skoro od rozpadu ZSRR aż do 2014 roku relacje polsko–rosyjskie  – mimo naszego wstąpienia do NATO i UE – były dobre? 

Dwa etapy relacji z Rosją po 1989 roku: współpraca i rusofobiczny konflikt

 Polityka historyczna przestawała wówczas  być przedmiotem ostrych sporów, m.in. dlatego że w 1993 roku Borys Jelcyn jako prezydent Federacji Rosyjskiej przeprosił za Katyń  – pod  krzyżem katyńskim na Cmentarzu Powązkowskim. Natomiast 26 listopada 2010 roku Duma Rosyjska potępiła mord katyński, przyjmując uchwałę, uznającą go za zbrodnię reżimu stalinowskiego – głosami 342 deputowanych; przeciwko było tylko 57 członków frakcji komunistycznej, nikt się nie wstrzymał. Podobnie została zarysowana droga do uznania przez stronę rosyjską paktu Ribbentrop-Mołotow za ostateczną przyczynę wybuchu drugiej wojny światowej. Wskazywała bowiem na to wypowiedź Władimira Putina, który w czasie obchodów w Gdańsku 2009 roku 70. rocznicy wybuchu tej wojny określił go jako niemoralny. Uznanie za niemoralny przez Dumę Rosyjską było całkowicie realne. Sprzyjał temu bowiem dialog polityczny polsko-rosyjski i atmosfera współpracy. Najważniejsze zaś było to, iż Polska, oczekując uznania w tym dialogu historycznej prawdy o naszych losach od 17 września 1939 do rozpadu ZSRR,  nie podejmowała wrogich działań wobec Rosji. Oczywiste bowiem było, że głoszeniu prawdy nie mogą towarzyszyć takie działania, nie może przyćmiewać jej również żadna forma rusofobii, a tym bardziej nienawiści.

Ryszard Opara: AMEN - Powrót do Polski, pierwsze interesy

Mój prawdziwy przyjaciel - to ten, który dał mi w prezencie cud życia, obudził oraz wyzwolił we mnie wszystkie możliwe energie giganta. Jak dotąd, prócz matki nie spotkałem w życiu takiego przyjaciela.

AMEN – Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary Odc. 44

Powrót do początków powrotu do Polski - pierwsze Interesy - Inna Rzeczywistość.

Oczywiście nasz powrót do Polski nie ograniczał się do przyjemności, zabaw, hulanek i swawoli. Przez cały czas, myślałem o różnych interesach. Przed powrotem do kraju sprzedałem większość naszych aktywów w Australii, przywiozłem więc do Polski sporo gotówki - (kilkanaście mln $) - "na start". Niejednokrotnie z wielu ust słyszałem, że przywiozłem „tych zielonych” znacznie więcej. Stopniowo. I to była prawda - no bo przecież te oczy i te usta nie mogły kłamać.


sobota, 4 stycznia 2020

Amerykanie zabili pogromcę ISIS

Prezydent USA tak po prostu kazał zabić gen. Kasema Sulejmaniego i oficjalnie się do tego przyznał. USA uprawiają terroryzm państwowy i twierdzą, że prowadzą „wojnę z terroryzmem”. Nie ulega wątpliwości, że ten akt terroryzmu państwowego USA dokonały w imieniu i interesie Izraela, dla którego Iran jest głównym wrogiem na Bliskim Wschodzie. Ale jest to także amerykańska zemsta za udział Sulejmaniego w wojnie syryjskiej i irackiej.

Kasem Sulejmani (1957-2020) był twórcą potęgi militarnej Iranu. Stworzył elitarną jednostkę Al-Kuds, działającą w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Podczas wojny iracko-irańskiej (1980-1988) dowodził najpierw brygadą, a następnie dywizją. Kierował oblężeniem Basry. Nawiązał wówczas współpracę z szyicką Organizacją Badr, która wznieciła w 1991 r. powstanie szyickie w Iraku. Iran oficjalnie nie poparł tego powstania. Sulejmani szkolił bojowników Hezbollachu i Hamasu.

piątek, 3 stycznia 2020

Bank Światowy: Zbliżający się kryzys przyćmi wszystkie inne.

Graf. Pixabay
Minęło ponad dziesięć lat od ostatniego globalnego kryzysu finansowego i ekonomiści ostrzegają, że kolejny wisi w powietrzu. Przesłanki zbliżającego się krachu przestudiowali analitycy Banku Światowego. Ich werdykt: zbliżający się kryzys przyćmi wszystkie inne.
 

Amerykański kryzys

Jedenaście lat temu globalną recesję poprzedził kryzys hipoteczny w USA. Następnie amerykańskie banki w obliczu gwałtownego spadku popytu na kredyty zaproponowały nowy produkt – „hipotekę subprime” o niższych wymaganiach dla kredytobiorców.
Aby zminimalizować ryzyko niespłacenia kredytu, tradycyjnie wysokie w sferze pożyczek mieszkaniowych, na obligacje hipoteczne zaczęto emitować instrumenty pochodne – derywaty. Czyli nowe zobowiązania, których dochodowość była uzależniona od wielkości ryzyka zwykłych papierów wartościowych.

czwartek, 2 stycznia 2020

Polsko-rosyjska wojenka historyczna

Wladimir Putin przedstawił swoją wykładnię genezy II wojny
światowej na spotkaniu liderów WNP  20 grudnia.
Fot. printscreen YT
W  kilku dniach przed Świętami Bożego Narodzenia prezydent Rosji Władimir Putin w swoich wystąpieniach poświęcil dużo miejsca Polsce i polskiej polityce przed wybuchem  II wojny światowej. Spowodowało to wielkie oburzenie władz w Warszawie. Ambasador Federacji Rosyjskiej został wezwany do MSZ-u. Prezydent Duda zwołał specjalną naradę a premier Morawiecki wystosował oświadczenie w trzech językach. Do historycznego sporu wtąciła się nawet ambasador USA  - Gorgetta Mosbacher.

 19 grudnia podczas corocznej konferencji prasowej Władimir Putin sporo miejsca poświęcił historii II wojny światowej w kontekście działań podejmowanych w Europie. Mówił m in. o zajęciu przez wojska radzieckie Brześcia w 1939 roku oraz o pakcie Ribbentrop-Mołotow.
Dzień później na spotkaniu z przywódcami państw WNP w Petersburgu Putin zaprezentował dokumenty archiwalne związane z II wojną światową i przedwojennymi relacjami państw europejskich. Rosyjski prezydent mówił także o pomyśle postawienia w Polsce pomnika Hitlera, prezentując fragmenty archiwalnego raportu ambasadora Polski w Niemczech Józefa Lipskiego dla ministra spraw zagranicznych Polski Józefa Becka z dnia 20 września 1938 roku. Adolf Hitler zaproponował wysłać Żydów z krajów europejskich do Afryki. Na to ówczesny ambasador Polski w Niemczech odpowiedział: „Jeśli do tego dojdzie, jeśli zostanie to zaaprobowane, postawimy mu piękny pomnik w Warszawie”.

Bushfire 2019/20. Australia na skraju kryzysu humanitarnego

The Green Wattle Creek bushfire - 21.12.2019
Fot. Wikimedia commons (CC BY-SA 4.0)
Australia  balansuje na skraju kryzysu humanitarnego w związku z niespotykaną dotąd falą  pożarów buszu, które dotknęły głównie stan  NPW i Victorii. Mieszkańcy wielu rejonów tzw. outbacku zostali odcięci od pomocy medycznej, źródła wody pitnej są zagrożone, a zapasy żywności i paliw wyczerpują się. Osiem osób zginęło w pożarach od poniedziałku, siedem w Nowej Południowej Walii i jedna  w Victorii.

W tym sezonie  pożarów buszu w stanie NSW  spłonęło juz ponad 1 000 domów a  całe miasteczka, w tym MoGo i Cobargo zostały zniszczone.