polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Radosław Sikorski pochwalił się, że poprosił USA o zgodę na to, żeby Polska zestrzeliwała rosyjskie rakiety nad Ukrainą. Liderzy Konfederacji Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak stanowczo sprzeciwiają się tym pomysłom i wyrażają zdziwienie brakiem zaniepokojenia społeczeństwa polskiego na dzialania szefa MSZ. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* Justin Welby zrezygnował z funkcji arcybiskupa Canterbury, najwyższego rangą duchownego w Kościele anglikańskim, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za bezczynność w sprawie zmarłego pastora, który przez dziesięciolecia wykorzystywał sadystycznie dzieci, nie stawiając mu zarzutów karnych.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 20 grudnia 2019

Młodzież polonijna z Australii z wizytą w Polskim Senacie

Spotkanie z Marszalkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
Fot. Senat RP
Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji spotkał się z młodzieżą polonijną z Australii która przebywa w Polsce w ramach akcji Wspólnoty Polskiej "Lato z Polską". Była też okazja do krótkiej rozmowy z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim.

Chciałbym, żeby przyjazdy polonijnych grup młodzieży do Polski stały się normą w naszej współpracy – mówił przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski do młodzieży na spotkaniu 19 grudnia 2019 r. w Senacie.Jesteście tutaj szczególnymi gośćmi, gdyż Senat wypełnia tradycyjną, jeszcze od czasu II Rzeczypospolitej, misję kontaktu i wspierania Polaków poza granicami kraju. Razem tworzymy wspólnotę narodową złączoną kulturą, wspólną przeszłością, miłością do języka” – przywitał młodzież senator Ujazdowski. Wyraził również przekonanie, że takie przyjazdy pozwolą młodzieży o polskich korzeniach lepiej poznać kulturę kraju przodków, poznać język i ugruntować poczucie tożsamości narodowej.  
Dziękował organizatorom przyjazdu, nauczycielom, opiekunom grupy z Australii za pracę na rzecz podtrzymywania polskości, a młodzieży za radość i optymizm, które wnoszą.
Nauczycielka, opiekunka grupy Elżbieta Cesarska dziękowała Senatowi za możliwości przyjazdu młodzieży polonijnej do Polski. Opowiedziała o swoich podopiecznych – młodzieży w wieku 12 – 17 lat, ze stanu Nowa Południowa Walia z 8 polskich szkół sobotnich. Podkreśliła, że wśród grupy są uczniowie z drugiego i trzeciego pokolenia emigrantów. Zaznaczyła, że niektóre dzieci nie mają już rodziny w Polsce, ale utrzymują kontakty z młodzieżą z Polski, co obecnie ułatwia Internet.

 

Także młodzież dziękowała za możliwość przyjazdu do Polski. Dzieliła się wrażeniami z pobytu w Polsce i zapewniała, że gdy tylko będzie okazja to przyjadą chętnie do Polski, która jest tak bardzo inna niż Australia,” bo są tu zabytki, stare budynki, ogromne kościoły, jakich nie ma w Australii”.
 
Wizyta w Senacie była również okazją do krótkiej rozmowy i wspólnego zdjęcia z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim, którego podobnie jak senatora Ujazdowskiego bardzo ucieszyły odwiedziny młodej Polonii australijskiej.
 
Po oficjalnych spotkaniach młodzież zwiedziła gmach Parlamentu, zaś podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce zobaczyła już m.in. Warszawę, Kraków, Częstochowę, Zakopane, Wieliczkę, Pułtusk. Opowiadając o wrażeniach młodzież wspomniała o zabytkach: Wawelu, klasztorze jasnogórskim, Łazienkach, ale też o polskim jedzeniu, które bardzo im smakowało i śniegu. Niektóre z nich pierwszy raz w życiu go widziały.
 
Młodzież przebywa w Pułtusku, w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" "Lato z Polską".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy