polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 20 grudnia 2019

Młodzież polonijna z Australii z wizytą w Polskim Senacie

Spotkanie z Marszalkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
Fot. Senat RP
Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji spotkał się z młodzieżą polonijną z Australii która przebywa w Polsce w ramach akcji Wspólnoty Polskiej "Lato z Polską". Była też okazja do krótkiej rozmowy z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim.

Chciałbym, żeby przyjazdy polonijnych grup młodzieży do Polski stały się normą w naszej współpracy – mówił przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski do młodzieży na spotkaniu 19 grudnia 2019 r. w Senacie.Jesteście tutaj szczególnymi gośćmi, gdyż Senat wypełnia tradycyjną, jeszcze od czasu II Rzeczypospolitej, misję kontaktu i wspierania Polaków poza granicami kraju. Razem tworzymy wspólnotę narodową złączoną kulturą, wspólną przeszłością, miłością do języka” – przywitał młodzież senator Ujazdowski. Wyraził również przekonanie, że takie przyjazdy pozwolą młodzieży o polskich korzeniach lepiej poznać kulturę kraju przodków, poznać język i ugruntować poczucie tożsamości narodowej.  
Dziękował organizatorom przyjazdu, nauczycielom, opiekunom grupy z Australii za pracę na rzecz podtrzymywania polskości, a młodzieży za radość i optymizm, które wnoszą.
Nauczycielka, opiekunka grupy Elżbieta Cesarska dziękowała Senatowi za możliwości przyjazdu młodzieży polonijnej do Polski. Opowiedziała o swoich podopiecznych – młodzieży w wieku 12 – 17 lat, ze stanu Nowa Południowa Walia z 8 polskich szkół sobotnich. Podkreśliła, że wśród grupy są uczniowie z drugiego i trzeciego pokolenia emigrantów. Zaznaczyła, że niektóre dzieci nie mają już rodziny w Polsce, ale utrzymują kontakty z młodzieżą z Polski, co obecnie ułatwia Internet.

 

Także młodzież dziękowała za możliwość przyjazdu do Polski. Dzieliła się wrażeniami z pobytu w Polsce i zapewniała, że gdy tylko będzie okazja to przyjadą chętnie do Polski, która jest tak bardzo inna niż Australia,” bo są tu zabytki, stare budynki, ogromne kościoły, jakich nie ma w Australii”.
 
Wizyta w Senacie była również okazją do krótkiej rozmowy i wspólnego zdjęcia z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim, którego podobnie jak senatora Ujazdowskiego bardzo ucieszyły odwiedziny młodej Polonii australijskiej.
 
Po oficjalnych spotkaniach młodzież zwiedziła gmach Parlamentu, zaś podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce zobaczyła już m.in. Warszawę, Kraków, Częstochowę, Zakopane, Wieliczkę, Pułtusk. Opowiadając o wrażeniach młodzież wspomniała o zabytkach: Wawelu, klasztorze jasnogórskim, Łazienkach, ale też o polskim jedzeniu, które bardzo im smakowało i śniegu. Niektóre z nich pierwszy raz w życiu go widziały.
 
Młodzież przebywa w Pułtusku, w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" "Lato z Polską".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy