polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 20 grudnia 2019

Młodzież polonijna z Australii z wizytą w Polskim Senacie

Spotkanie z Marszalkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
Fot. Senat RP
Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji spotkał się z młodzieżą polonijną z Australii która przebywa w Polsce w ramach akcji Wspólnoty Polskiej "Lato z Polską". Była też okazja do krótkiej rozmowy z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim.

Chciałbym, żeby przyjazdy polonijnych grup młodzieży do Polski stały się normą w naszej współpracy – mówił przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski do młodzieży na spotkaniu 19 grudnia 2019 r. w Senacie.Jesteście tutaj szczególnymi gośćmi, gdyż Senat wypełnia tradycyjną, jeszcze od czasu II Rzeczypospolitej, misję kontaktu i wspierania Polaków poza granicami kraju. Razem tworzymy wspólnotę narodową złączoną kulturą, wspólną przeszłością, miłością do języka” – przywitał młodzież senator Ujazdowski. Wyraził również przekonanie, że takie przyjazdy pozwolą młodzieży o polskich korzeniach lepiej poznać kulturę kraju przodków, poznać język i ugruntować poczucie tożsamości narodowej.  
Dziękował organizatorom przyjazdu, nauczycielom, opiekunom grupy z Australii za pracę na rzecz podtrzymywania polskości, a młodzieży za radość i optymizm, które wnoszą.
Nauczycielka, opiekunka grupy Elżbieta Cesarska dziękowała Senatowi za możliwości przyjazdu młodzieży polonijnej do Polski. Opowiedziała o swoich podopiecznych – młodzieży w wieku 12 – 17 lat, ze stanu Nowa Południowa Walia z 8 polskich szkół sobotnich. Podkreśliła, że wśród grupy są uczniowie z drugiego i trzeciego pokolenia emigrantów. Zaznaczyła, że niektóre dzieci nie mają już rodziny w Polsce, ale utrzymują kontakty z młodzieżą z Polski, co obecnie ułatwia Internet.

 

Także młodzież dziękowała za możliwość przyjazdu do Polski. Dzieliła się wrażeniami z pobytu w Polsce i zapewniała, że gdy tylko będzie okazja to przyjadą chętnie do Polski, która jest tak bardzo inna niż Australia,” bo są tu zabytki, stare budynki, ogromne kościoły, jakich nie ma w Australii”.
 
Wizyta w Senacie była również okazją do krótkiej rozmowy i wspólnego zdjęcia z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim, którego podobnie jak senatora Ujazdowskiego bardzo ucieszyły odwiedziny młodej Polonii australijskiej.
 
Po oficjalnych spotkaniach młodzież zwiedziła gmach Parlamentu, zaś podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce zobaczyła już m.in. Warszawę, Kraków, Częstochowę, Zakopane, Wieliczkę, Pułtusk. Opowiadając o wrażeniach młodzież wspomniała o zabytkach: Wawelu, klasztorze jasnogórskim, Łazienkach, ale też o polskim jedzeniu, które bardzo im smakowało i śniegu. Niektóre z nich pierwszy raz w życiu go widziały.
 
Młodzież przebywa w Pułtusku, w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" "Lato z Polską".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy