polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 11 grudnia 2019

Konkurs "To się wydarzyło w czasie drugiej wojny światowej..."

Podczas ceremonii wręczania nagród laureatom konkursu
"To się wydarzyło w czasie drugiej wojny światowej..."
Fot.K.Bajkowski
"Nad tym, to chyba cała rodzina pracowała" -  tak skomentowała jedna z pań, oglądając wystawę nagrodzonych prac artystycznych, które zostały nadesłane na Konkurs upamiętniający 80. rocznicę napaści Niemiec Hitlerowskich na Polskę. Doskonale! Taki komentarz po raz kolejny upewnił nas, organizatorów (Zrzeszenie Nauczycieli Polskich) że cel jaki sobie postawiliśmy został osiągnięty.

Przed ogłoszeniem Konkursu rozpatrywane były różne pomysły i warianty tego przedsięwzięcia. Należało zaproponować taki Konkurs, w którym mogłyby wziąć udział zarówno małe dzieci, jak i prawie już dorośli maturzyści. Konkurs miał każdego z uczestników czegoś nauczyć. Dlatego zdecydowanie odrzuciliśmy wszelkie slogany wołające o pokój, potępiające wojnę... itp. Nasz Konkurs nosił bardzo konkretny tytuł: "To się wydarzyło w czasie drugiej wojny światowej..." Zależało nam, aby uczestnicy zdobyli jak najwięcej wiadomości na temat konsekwencji, jakie dla narodu polskiego, dla poszczególnych rodzin pociągnął za sobą wybuch drugiej wojny światowej.


Uczestnicy mogli wybrać jakąś jedną bitwę, jeden epizod, jedną postać historyczną z tamtego okresu i przedstawić zdobytą wiedzę w formie literackiej, artystycznej lub multimedialnej. Mogli także wykorzystać doświadczenia swojej rodziny – pokiereszowane wojną losy dziadków a nawet pradziadków. Z całą satysfakcją możemy przyznać, że to się udało.   

Wiele rodzin odnajdywało dawne pamiątki w formie listów, odznaczeń, książeczek wojskowych, aby po zeskanowaniu i opisaniu tych cennych dokumentów pomóc dziecku odtworzyć wojenną historię rozdartej wojną rodziny. Taką wspaniałą pracę przedstawiła Malinka Trzaskowska z Melbourne. Inni uzupełniali wojenne historie dzisiejszymi fotografiami prababci, na której wspomnieniach prawnuczki oparły swoją relację (siostry Jordan ze szkoły w Randwick). Wspaniałe multimedialne prace, podkreślone odpowiednio dobraną muzyką można wykorzystać do zilustrowania  uniwersyteckiego wykładu, zarówno ze względu na treść jak i opracowanie artystyczne (Oliver Jaskowski ze szkoły w Albion -  Melbourne).

Poziomu prac artystycznych nie powstydziłaby się niejedna galeria. Wielu młodych ludzi wykazało się nie tylko nieprzeciętnymi zdolnościami, doskonałą techniką artystyczną, ale także głębią interpretacji tematu. Rysunki dwu sióstr Olivii oraz Karoliny Perszke, z Gold Coast, obrazy Liam i Sienny Arborn z Melbourne, Łukasza Ciesielskiego i Krystiana Davisa z Ashfield oraz niezwykle sugestywny obraz Gabriela Snocha z Liverpool dowodzą o wielkim talencie ale i ogromnej wrażliwości oraz wiedzy młodych autorów.


Ile wysiłku i czasu poświęcił mały Nathaniel Beshai ze szkoły w Macarthur aby przedstawić w niezwykle sugestywnej formie nalot hitlerowskich bombowców na Polskę. Jaką historyczą wiedzę i zrozumienie tematu wykazał dziewięcioletni Dominik Gibbos ze Szkoły w Marayong, który po wakacyjnej wizycie w Polsce, podczas której zwiedził z rodzicami także Westrplatte, postanowił zrekonstruować tę historyczna bitwę... z klocków Lego. Rezultat przeszedł wszelkie oczekiwania!


Oddzielną kategorią, która zasługuje na jak najwyższe uznanie tworzą prace literackie. Niejednokrotnie stanowiły dodatkowe uzupełnienie i wyjaśnienie pracy artystycznej. Nadesłanych zostało także kilka wierszy: Oto początek wiersza, jaki 10- letnia Izabela dedykowała swojemu pradziadkowi. Cały długi wiersz napisała po angielsku i sama przetłumaczyła go na polski:

BEHIND THE BRICK WALLS

Behind the brick wall,                           Za ceglanym murem

there is the ghetto                                 jest getto

and Jewish people inside it.                  a w nim Żydzi 

 

Behind the brick wall,                            Za ceglanym murem  

lay people still                                       leżą ludzie nieruchomo

and those who loved them silent.         I ci, którzy ich kochają milcząco. 

 

Behind the brick wall,                            Za ceglanym murem

there is hunger, sickness                      jest głód, choroby

and there is no hope.                            I nie ma żadnej nadziei

[...]

 

Uczennica klasy maturalnej, Veronica skomponowała wiersz:

Moja Polsko

Moja Biedna Polsko

Pójdziem do Ciebie z ratunkiem

Owiniem Cię ciasno opatrunkiem.

Poczekaj jeszcze roku półtora

Pozbędziem się stąd tego potwora

Co rozlazł się jak wirus –

Śmiertelna choroba.

I znów zawiśnie biało-czerwona flaga

Niestety, cierpień to naszych wymaga.

Niedługo wyczekiwana wolność nastanie

W Kochanej Polsce, którą cenimy oddanie

Wojennej udręki nadejdzie koniec...

 

Tak. Z pewnością w przygotowaniu wielu prac pomagali Rodzice – i za to należy im się podziękowanie. Aby jak najdłużej utrzymać kontakt z dzieckiem, szczególnie tym dorastającym, przewidujący rodzice wykorzystują każdą okazję do wspólnej pracy. Taką okazją stał się Konkurs. Nie tylko ten! To już 11 raz z kolei Zrzeszenie Nauczycieli Polskich organizuje Konkursy dla młodzieży i dzieci z polskich rodzin w Australii.  Spośród kilkudziesięciu prac, jakie napłynęły na ten Konkurs, Jury wybrało 40 najlepszych. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody pieniężne przyznane z fuduszy Zrzeszenia. A oto imienna lista zwycięzców:

 

Kategoria Artystyczna; Klasy 0 - 2

I miejsce Ania Styczeń – Melbourne, Polska Szkoła im. P.E. Strzeleckiego

II miejsce Margaret Jordan – Sydney; Polska Szkoła w Randwick

III miejsce Heidi Borowiec – Sydney; Polska Szkoła w Macarthur

III miejsce Nathaniel Beshai – Sydney;  Polska Szkoła w Macarthur

Wyróżnienie Michelle Zylka – Sydney; Polska Szkoła w Ashfield

 

Kategoria Artystyczna; Klasy 3 – 4

I miejsce: Liam Arborn kl.2 – Melbourne; Polska Szkoła P.E. Strzeleckiego

II miejsce: Maya Rzepka- Hans - Sydney; Polska Szkoła w Ashfield

III miejsce Natalia Redden - Sydney;  Polska Szkoła w Ashfield

Kategoria Literacko – Artystyczna: Klasy 3 – 4

I miejsce:  Malinka Trzaskowska – Melbourne; Pol. Szkoła P. E. Strzeleckiego

II miejsce: Kathryn Jordan –Sydney; Polsa szkoła w Randwick

III miejsce: Karol Styczeń – Melbourne; Polska Szkoła P.E. Strzeleckiego

Wyróżnienie: Ignacy Palian – Sydney; Polska Szkoła w Ashfield

Kategoria Literacka: Klasy 3 – 4

I miejsce: Ella Jones – Melbourne; Polska Szkoła P.E. Strzeleckiego

II miejsce Eren Sahingoez – jak wyżej

III miejsce Daniz Sahingoez – jak wyżej

Wyróżnienie: Simon Mikhilovski- Sydney; Polska Szkoła w Ashfield

Kategoria Trójwymiarowa Konstrukcja:  klasy 3 – 4

I miejsce: Dominik Gibos –  Sydney; Polska Szkoła w Marayong

Kategoria literacka: Klasy 5 – 6

I miejsce: Izabella Wojciechowska – Sydney; Polska Szkoła w Liverpool

Kategoria Artystyczna: Klasy 5 – 6

I miejsce: Sienna Arborn – Melbourne; Polska Szkoła P.E. Strzeleckiego

II miejsce: Gabriella Helwani – Sydney; Polska  Szkoła w Macarthur

II miejsce:  Krystian Smutek kl 5 – Sydney; Polska Szkoła w Macarthur

III miejsce: Jakob Davis – Sydney; Polska Szkoła w Ashfield

Wyróżnienie:Gabriela Adams – Dzierzba –Sydney; Polska Szkoła w Ashfield

Wyróżnienie: Nicholas Theodorou – Melbourne; P Szk. P.E. Strzeleckiego

Kategoria Multimedialna Klasy 5 – 6

! miejsce: Oliver Jaskowski – Melbourne; Polska Szkoła w Albion

Kategoria Artystyczna: Klasy 7 – 8

I Miejsce:   Magdalena Kawa  – Sydney; SSCL - Liverpool

II miejsce: Sophie Górnik  – jak wyżej

II miejsce:  Joanna Panter – jak wyżej             

III miejsce: Natalia Malikowski – jak wyżej

Kategoria Multimedialna: Klasy 7 – 8

I miejsce: Efteria Theodorou – Melbourne; Polska Szkoła P.E. Strzeleckiego

II miejsce Niclas Rogulski – Sydney; Polska Szkoła w Ashfield

 

Kategoria Artystyczna: Klasy 9 – 10

I miejsce: Olivia Perszke  – Gold Coast

II miejsce: Denis Davis – Sydney;SSCL –  Ashfield

Wyróżnienie : Gabriela Mizianik – Sydney; SSCL – Liverpool

klasy 11 – 12

I miejsce: Karolina Perszke – Gold Coast

II miejsce: Lukasz Ciesielski – Sydney; SSCL - Ashfield

II miejsce: Ada Baran – jak wyżej

III miejsce: Krystian Davis – jak wyżej

Kategoria Artystyczno – Literacka: Klasy 11 – 12

I miejsce: Gabriel Snoch – Sydney; SSCL - Liverpool

 

Kategoria Literacka: Klasy 11 – 12

I miejsce: Veronica Serafin – Sydney; SSCL - Liverpool

 

Kategoria Multimedialna: Klasy 11 – 12

I miejsce: Tomasz Kawa – Sydney; SSCL – Liverpool

 
Wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom składamy gratulacje. Słowa serdecznego podziękowania kierujemy pod adresem Rodziców a takze nauczycieli wymienionych Polskich Szkół za entuzjastyczne poparcie naszej inicjatywy. Kochani! Wasza praca już przynosi tak bardzo pozytywne efekty!

Marianna Łacek OAM
prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich


 Relacja filmowa Bumeranga Polskiego z prezentacji prac konkursowych  i ceremonii wręczania nagród:
BumerangMedia You Tube (Realiacja: Krzysztof Bajkowski)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy