polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Radosław Sikorski pochwalił się, że poprosił USA o zgodę na to, żeby Polska zestrzeliwała rosyjskie rakiety nad Ukrainą. Liderzy Konfederacji Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak stanowczo sprzeciwiają się tym pomysłom i wyrażają zdziwienie brakiem zaniepokojenia społeczeństwa polskiego na dzialania szefa MSZ. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* Justin Welby zrezygnował z funkcji arcybiskupa Canterbury, najwyższego rangą duchownego w Kościele anglikańskim, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za bezczynność w sprawie zmarłego pastora, który przez dziesięciolecia wykorzystywał sadystycznie dzieci, nie stawiając mu zarzutów karnych.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 4 grudnia 2019

Górnicy obchodzą Barbórkę. Czy jest co świętować?


Barbórka w Piekarach Śląskich. Fot. D. Cholewa / Regionalny
Instytut Kultury w Katowicach - Wikimedia commons
(CC BY 4.0)
Dziś tradycyjne górnicze święto – Barbórka. Najhuczniej obchodzone w zagłębiu górniczym, czyli na Górnym Śląsku. Jednak czy w obliczu spadającego wydobycia i sprzedaży surowca jest, co świętować?
 
Jeszcze w kwietniu ostrzegano, że polityka energetyczna UE najsilniej uderzy właśnie w Polskę. Z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego regionów węglowych wynika, że Polska znajduje się w czołówce państw zagrożonych zniknięciem największej liczby miejsc pracy w górnictwie i energetyce.
 

Spośród 185 tysięcy osób zatrudnionych w górnictwie węglowym w Unii Europejskiej około połowa pracuje w Polsce. Według raportu tylko w pracę może stracić nawet 41 tysięcy osób. Dokument nie podaje wprost nazwy „Śląsk”, ale na podstawie dołączonej do niego mapy z regionami można łatwo określić, że chodzi właśnie o to miejsce.
 
 Polska węglem stoi

Dane dotyczące importu świadcza o tym, że węgiel jest Polsce póki co bardzo potrzebny. Można śmiało powiedzieć, że jego import do Polski bije rekordy. Jak informował portal tvn24bis.pl, w 2016 roku Polska kupiła 8,3 mln ton węgla, w 2017 roku import wzrósł do 13,3 mln ton, z czego prawie 9 mln ton surowca sprowadzono z Rosji. Wzrost dostaw odnotowano też w zeszłym roku: na 20 mln ton węgla importowanego przez Polskę, prawie 12,5 mln pochodziło z Rosji – informował Dziennik Gazeta Prawna. Rosyjski węgiel trafił również do danych statystycznych z 2019 roku. Według informacji portalu Bankier.pl od stycznia do maja tego roku Polska kupiła od Rosji 4,8 mln ton węgla, tj. rosyjski surowiec pokrył w 2/3 zapotrzebowanie Polski na surowiec.

Jak podaje PAP w Polsce istnieje ponad 7,5 tys. zakładów górniczych, zatrudnienie w branży obejmuje ponad 180 tys. osób. Obchody barbórkowe to przede wszystkim, uroczyste akademie, marsze, msze święte, wręczanie odznaczeń i biesiady piwne.

Wydobycie węgla to „służba dla Polski”?


Życzenia z okazji święta pojawiły się na stronie Kancelarii Prezydenta. Przypomnijmy, że Andrzej Duda przebywa aktualnie na szczycie NATO w Londynie. Tuż przed szczytem odwiedził górników w Bogatyni.

„Polska dysponuje unikalnymi bogactwami naturalnymi. Mamy węgiel kamienny i brunatny, torf, gaz ziemny, ropę naftową oraz uzyskiwane z nich nowoczesne produkty. Mamy rudy miedzi, srebra, cynku i innych cennych metali, złoża siarki i różnorodnych niemetali, surowce skalne dla przemysłu budowlanego oraz pokłady wysokiej jakości soli kamiennej. Ale tylko dzięki Państwu te ukryte w polskiej ziemi skarby służą nam wszystkim” – czytamy w liście do górników.
Podczas sobotniego spotkania z górnikami Andrzej Duda mówił, jak ważna dla Polski jest praca „całej braci górniczej”.
Jak informuje TVP Info, podczas swojego wystąpienia w kopalni Turów prezydent podkreślał, że trudna praca górników jest niezwykle istotna dla polskiej energetyki. Przypomniał, że kopalnia Turów „budowała potencjał energetyczny Polski, która przez ostatnie 30 (lat - red.) w ogromnym stopniu buduje potencjał energetyczny wolnej suwerennej Rzeczypospolitej” i zapewniała Polsce bezpieczeństwo energetyczne.
To jest wielkie zadanie i wielka służba, którą państwo realizujecie dla Polski i dla nas wszystkich – mówił prezydent Duda.
Prezydent mówił także o trudach pracy górników, wspomniał o wręczanych w sobotę odznaczeniach państwowych, podkreślając, że to symbol uznania i wielkiego szacunku składanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dla całej braci górniczej.

Podobnego zdania jest premier Mateusz Morawiecki, który za pośrednictwem krótkiego wideo w Twitterze zwrócił się do pracowników branży górniczej. Premier wziął udział w sobotnich uroczystościach w Katowicach. Polityk zwrócił uwagę, że ze względu na wymagania jakie przedstawiła UE wobec branży górniczej należy tę branżę unowocześnić oraz opracować odpowiednie rozwiązania.

 Sputnik Polska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy