UROCZYSTOŚCI NA PLACU PIŁSUDSKIEGO W WARSZAWIE
- Kiedy stoimy tutaj 11 listopada na placu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, placu świadków tylu niezwykłych historycznych wydarzeń, czasem trudnej, ale i niesamowitej, radosnej historii naszego kraju, kiedy patrzymy na stojących tutaj pięknych polskich żołnierzy, kiedy patrzymy na to, jak lśni polska broń, jak złotych kłosów łan w listopadowym słońcu, kiedy nad nimi łopoczą biało-czerwone sztandary przyniesione tutaj przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków (...) to chce się powiedzieć - bo na usta cisną się słowa piosenki - "ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście" - mówił Prezydent RP Andrzej Duda do zebranych na Placu Piłsudskiego uczestników obchodów. Nie zabrakło wśród nich młodzieży skupionej wokół Wspólnoty Polskiej, zaproszonej do udziału w uroczystościach.
WSPÓLNOTA POLSKA
I EUROPEJSKA UNIA WSPÓLNOT POLONIJNYCH
Uroczystości Niepodległościowe w Domu Polonii rozpoczęły się od podpisania umowy o współpracy między Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oraz Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.
Należy zaznaczyć, że umowa jest potwerdzeniem wieloletniej wspólnej działalności na rzecz Polonii obu podmiotów. Podpisana w dniu tak ważnym dla naszej historii staje się symbolem istotnej troski o jedność Rodaków i pielęgnowania naszych tradycji. Sygnatariuszami byli oczywiście inicjatorzy tego aktu - Tadeusz Adam Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz Dariusz Piotr Bonisławski - Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
DEBATA O NIEPODLEGŁOŚCI
Godło, flaga, historia narodu ... niby wszystko oczywiste, ale w Dniu Niepodległości warto zadać pytanie czym są "Symbole narodowe i nauczanie historii, jako nośniki narodowej tożsamości". Taki też był temat debaty z udziałęm młodzieży polonijnej przygotowanej przez członków Klubu Studenta Polonijnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” działającego w Warszawie w Domu Polonii im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Miejscu szczególnym, poświęconym Polakom i Polonii i otwartym na wszelkie inicjatywy integrujące Polaków i Polonię.
W debacie udzieł wzięli :
- w imieniu młodzieży polonijnej Alina Czerska, Nikolas Rębosz - Członkowie Klubu Studenta Polonijnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz młodzieży polonijnej skupionej wokół Klubu Studenta Polonijnego w Poznaniu.
- w imieniu organizacji polonijnych Teresa Berezowska - Przewodnicząca Rady Polonii Świata oraz Tadeusz Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
- eksperci , historycy dr Marek Kozubel – Instytut Pamięci Narodowej i er Adam Gałkowski z Centralnej Biblioteki Wojskowej
Przysłuchiwali się jej reprezentanci młodej Polonii z 16 krajów uczestnicy Zjazdu Młodzi dla Niepodległej ltóry pod Kierownictwem Dariusza Łukaszewskiego – Dyrektora Domu Polonii w Poznaniu - odbywa się w Wielkopolsce oraz grupa skupiona wokół Klubu Studenta Polonijnego w Warszawie.
Szczegółowymi tematami dyskusji były:
Czy 1918, to naprawdę rok odzyskanie niepodległości, jaką datę uważacie Państwo za moment odzyskania niepodległości?
Święto Niepodległości: znaczenie pamięci narodowej dla współczesnej młodzieży? Czy młodzież potrzebuje historii i symboli narodowych?
Jak prowadzić politykę historyczną, aby nie stwarzała przeszkód w relacjach międzynarodowych, a jednocześnie prostowała fałszywe narracje?
Zapis wideo z debaty:
Podsumowania debaty podjął się Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski zwracając między innymi uwagę na zadanie jakie stoi przed nami wszystkimi - wypracowania formuły dialogu i współpracy jednoczącej Polaków w kraju i mieszkających na całym świecie w narodową wspólnotę ujętą symbolicznie w nazwie kampanii zainicjowanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - "Jest nas 60 milionów". Ta statystyczna oczywistość może zaowocować wielkim dziełem umysłów i serc bijących dla Ojczyzny.Zapis wideo z debaty:
Polonijna Agencja Informacyjna
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy