polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 5 listopada 2019

Spotkania z wileńskim poetą Henrykiem Mażulem

Henryk Mażul na spotkaniu w Goleniowie.
Fot. L.Wątróbski
W październiku br. gościliśmy Szczecinie (16-go, w Książnicy Pomorskiej) i Goleniowie (17-go, w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Bibliotece Miejskiej i Powiatowej) Henryka Mażula z Wilna – znanego  poetę, dziennikarza, publicystę, redaktora naczelnego „Magazynu Wileńskiego”.            

Ten człowiek-orkiestra urodził się we wsi Budy w rejonie szyrwinckim na Wileńszczyźnie (1953). Uczył się w mejszagolskiej szkole średniej, a po jej ukończeniu studiował i zdobył dyplom polonisty na Wileńskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym.


Poeta wileński Henryk Mażul
 Jako poeta debiutował jeszcze w czasie studiów, w roku 1972, na łamach „Czerwonego Sztandaru”. Swoje utwory publikował też w kilku antologiach poetyckich m.in. w roku 1985 w tomiku zbiorowym „Sponad Wilii cichych fal” oraz tomikach „Doszukać się orła”, „Iliady” i „22 wiersze”. W końcu lat osiemdziesiątych XX wieku aktywnie uczestniczył w odrodzeniu polskości na Litwie. I tak np. w maju 1988 był współzałożycielem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie (SSKPL), które w kwietniu 1989 zostało przekształcone w Związek Polaków na Litwie, a następnie, w roku 1990, został założycielem i pierwszym prezesem Klubu Sportowego Polaków na Litwie „Polonia”. Był wtedy organizatorem wielu zlotów turystycznych. Ostatni taki zlot - jubileuszowy XXX Zlot Polaków na Litwie, miał miejsce na przełomie czerwca i lipca br. we  wsi Gawejki, gmina Podbrzezie w rejonie wileńskim. Pierwszy natomiast w czerwcu 1989 roku  koło Sużan.                                                                                                                                                  
Był wreszcie jednym z animatorów współczesnego polskiego środowiska literackiego. Zebrał i wydał w tomie „Kontrasty i analogie” – spuściznę literacką tragicznie zmarłego poety  wileńskiego Sławomira  Worotyńskiego                                                                                                         

Goleniów. Spotkanie w szkole podstawowej nr 4

Pracę zawodową zaczął jako dziennikarz „Czerwonego Sztandaru”  (przekształconego później w „Kurier Wileński”). Publikował także jako poeta i eseista w „Naszej Gazecie”, w której okresowo był redaktorem, „Magazynie Wileńskim” i „Znad Wilii”. Przez wiele lat związany był z „Tygodnikiem Wileńszczyzna”. Obecnie, od kilku lat, redaguje „Magazyn Wileński”.                                 

W tym roku (2019) został laureatem dziennikarskiego konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu XIII edycji konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych za artykuł „Niewiadomskich czyny wiadome”.

Nagrodzony artykuł red. Henryka Mażula pt. „Niewiadomskich czyny wiadome” pokazuje drogę do sukcesu braci bliźniaków z polskiej rodziny z Wilna. Uczą się i studiują w Polsce, jednak wracają na Litwę, by tu służyć swoimi umiejętnościami i talentem. Budują innowacyjne przedsiębiorstwo zajmujące się instalacją urządzeń geotermicznych. Znajdują czas na działalność społeczną. Jednoczą rodaków zajętych biznesem – dzielą się doświadczeniem i nawzajem wspierają, rozwijają biznesowe kontakty z Macierzą. Ich recepta na sukces to łączenie pracy z pasją. 



Książnica Pomorska. Członkinie Stowarzyszenia „ŚWITEŹ” z czarnym wileńskim chlebem przywiezionym do Szczecina przez  H. Mażula
           
Red. Henryk Mażul przyjechał na Pomorze Zachodnie wraz z małżonką Walentyną na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź”. Spotkania z nim prowadziła Krystyna Korkuć, prezes „Świtezi”, Wilnianka z urodzenia – i  Szczecinianka od  roku   1990.                                               
 Wileński poeta opowiadał o swoich działaniach związanych z walką o „Słowo polskie” na Litwie. Jego utwory czytał mistrzowsko Stanisław Heropolitański.. Były też liczne pytania z sali, a po nich kawa, ciastka i czarny chleb wileński przywieziony do Szczecina przez Gościa „Świtezi”.

 tekst i zdjęcia Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy