polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 5 listopada 2019

Spotkania z wileńskim poetą Henrykiem Mażulem

Henryk Mażul na spotkaniu w Goleniowie.
Fot. L.Wątróbski
W październiku br. gościliśmy Szczecinie (16-go, w Książnicy Pomorskiej) i Goleniowie (17-go, w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Bibliotece Miejskiej i Powiatowej) Henryka Mażula z Wilna – znanego  poetę, dziennikarza, publicystę, redaktora naczelnego „Magazynu Wileńskiego”.            

Ten człowiek-orkiestra urodził się we wsi Budy w rejonie szyrwinckim na Wileńszczyźnie (1953). Uczył się w mejszagolskiej szkole średniej, a po jej ukończeniu studiował i zdobył dyplom polonisty na Wileńskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym.


Poeta wileński Henryk Mażul
 Jako poeta debiutował jeszcze w czasie studiów, w roku 1972, na łamach „Czerwonego Sztandaru”. Swoje utwory publikował też w kilku antologiach poetyckich m.in. w roku 1985 w tomiku zbiorowym „Sponad Wilii cichych fal” oraz tomikach „Doszukać się orła”, „Iliady” i „22 wiersze”. W końcu lat osiemdziesiątych XX wieku aktywnie uczestniczył w odrodzeniu polskości na Litwie. I tak np. w maju 1988 był współzałożycielem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie (SSKPL), które w kwietniu 1989 zostało przekształcone w Związek Polaków na Litwie, a następnie, w roku 1990, został założycielem i pierwszym prezesem Klubu Sportowego Polaków na Litwie „Polonia”. Był wtedy organizatorem wielu zlotów turystycznych. Ostatni taki zlot - jubileuszowy XXX Zlot Polaków na Litwie, miał miejsce na przełomie czerwca i lipca br. we  wsi Gawejki, gmina Podbrzezie w rejonie wileńskim. Pierwszy natomiast w czerwcu 1989 roku  koło Sużan.                                                                                                                                                  
Był wreszcie jednym z animatorów współczesnego polskiego środowiska literackiego. Zebrał i wydał w tomie „Kontrasty i analogie” – spuściznę literacką tragicznie zmarłego poety  wileńskiego Sławomira  Worotyńskiego                                                                                                         

Goleniów. Spotkanie w szkole podstawowej nr 4

Pracę zawodową zaczął jako dziennikarz „Czerwonego Sztandaru”  (przekształconego później w „Kurier Wileński”). Publikował także jako poeta i eseista w „Naszej Gazecie”, w której okresowo był redaktorem, „Magazynie Wileńskim” i „Znad Wilii”. Przez wiele lat związany był z „Tygodnikiem Wileńszczyzna”. Obecnie, od kilku lat, redaguje „Magazyn Wileński”.                                 

W tym roku (2019) został laureatem dziennikarskiego konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu XIII edycji konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych za artykuł „Niewiadomskich czyny wiadome”.

Nagrodzony artykuł red. Henryka Mażula pt. „Niewiadomskich czyny wiadome” pokazuje drogę do sukcesu braci bliźniaków z polskiej rodziny z Wilna. Uczą się i studiują w Polsce, jednak wracają na Litwę, by tu służyć swoimi umiejętnościami i talentem. Budują innowacyjne przedsiębiorstwo zajmujące się instalacją urządzeń geotermicznych. Znajdują czas na działalność społeczną. Jednoczą rodaków zajętych biznesem – dzielą się doświadczeniem i nawzajem wspierają, rozwijają biznesowe kontakty z Macierzą. Ich recepta na sukces to łączenie pracy z pasją. 



Książnica Pomorska. Członkinie Stowarzyszenia „ŚWITEŹ” z czarnym wileńskim chlebem przywiezionym do Szczecina przez  H. Mażula
           
Red. Henryk Mażul przyjechał na Pomorze Zachodnie wraz z małżonką Walentyną na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź”. Spotkania z nim prowadziła Krystyna Korkuć, prezes „Świtezi”, Wilnianka z urodzenia – i  Szczecinianka od  roku   1990.                                               
 Wileński poeta opowiadał o swoich działaniach związanych z walką o „Słowo polskie” na Litwie. Jego utwory czytał mistrzowsko Stanisław Heropolitański.. Były też liczne pytania z sali, a po nich kawa, ciastka i czarny chleb wileński przywieziony do Szczecina przez Gościa „Świtezi”.

 tekst i zdjęcia Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy