polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

czwartek, 28 listopada 2019

Prof. Mirosław Matyja Kawalerem Orderu Św. Stanisława BM

Prof. Mirosław Matyja otrzymuje Krzyż Komandorski 
z Gwiazdą Św. Stanisława. Fot. Mat. prasowe
W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu odbyła się 23 listopada br. 171 Inwestytura Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, na której uhonorowano naszego stałego felietonisty - Profesora Mirosława Matyję Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Św. Stanisława. Gratulujemy!


To wielkie wydarzenie miało miejsce dokładnie w Złotej Kaplicy, w której znajdują się pozostałości po grobowcach pierwszych polskich władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Po zakończeniu mszy, odprawianej przez Księdza Prałata Jana Stanisławskiego Kapelana Orderu, przystąpiono do uroczystej Inwestytury Orderu, którym uhonorowano Profesora Mirosława Matyję.

Nasz stały korespondent i felietonista, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, prof.Mirosław Matyja został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Św. Stanisława BM za zasługi na polu nauki.

Otrzymanie Krzyża jest  równoznaczne z przyznaniem członkostwa Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu Św. Stanisława w Polsce.

  
Prof. Matyja zany jest naszym czytelnikom z licznych felietonów o demokracji bezpośredniej. Jest również  współautorem  niedawno wydanej książki pt. "Kulisy polskiej demokracji. Obywatel wobec systemu", której patronem medialnym jest  Bumerang Polski.
  
Passowanie na Kawalera Stowarzyszenia Orderu
Sw. Stanisława BM
Przypomnijmy, ze Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ustanowiony został 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Pierwsze insygnia Orderu król wręczył 35 Kawalerom po uroczystej mszy w kościele Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu 8 maja 1765 roku.
  
 Stanisław August przyznawał order przez trzydzieści lat. W tym czasie uhonorował Orderem Świętego Stanisława blisko tysiąc ośmiuset Polaków i cudzoziemców.

Order zajmował drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 r. Orderem Virtuti Militari. Jego otrzymanie miało być zachętą do dalszej służby publicznej, z perspektywą otrzymania wyższego odznaczenia.

Podczas obrad Sejmu Grodzieńskiego 1793 roku Stanisław August Poniatowski podpisał akt zatytułowany „Ordery Nasze Królewskie Orła Białego i Świętego Stanisława”, w myśl którego zobowiązał się do zaprzestania nadawania orderów. Po internowaniu Króla w Grodnie, po upadku Powstania Kościuszkowskiego w styczniu 1795 r. a następnie w Pałacu Marmurowym w Petersburgu, wbrew postanowieniom Sejmu jednak  nadal nadawał ordery. Tą drogą zdetronizowany król pragnął podziękować tym swoim stronnikom, których nie wyróżnił wcześniej.

Niemal dwa wieki później, w 1979 r.  idea Orderu Świętego Stanisława została reaktywowana, a w roku 1983 Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił Order w Złotej Kaplicy w poznańskiej Bazylice. Obecnie Order uznawany jest jako jedno z największych odznaczeń wolnego Państwa Polskiego.


Inwestytura Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Złotej Kaplicy
katedry poznanskiej wraz z udekorowanym prof. Mirosławem Matyją.


Procedura nominacji jest taka, że członek  Konfraterni  Dam i Kawalerów Orderu Sw. Stanislawa w Polsce występuje z propozycją kandydatury do odznaczenia. Następnie sprawa jest rozpatrywana w specjalnej komisji (dawniej robil to król). Brany jest pod uwagę tzw. dorobek, działalność na rzecz Polski, nieskazitelność, itp. Komisja podejmuje ostateczną decyzje o przyjeciu i ewentualnym odznaczeniu.
  
Obecnie wyróżnianych jest kilka klas Orderu św. Stanisława BM:

Krzyż Wielki Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika,  Krzyż Komandorski z Gwiazdą (ten otrzymał  prof. Matyja), Krzyż Komandorski, Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski. Przyznawany jest też dodatkowo Krzyż za zaslugi dla Stowarzyszenia Dam i Kawalewrów Orderu Świetego Stanisława Biskupa i Męczennika. 
kb/BumerangMedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy