polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 8 listopada 2019

Czy warto wracać do Polski na emeryturę? Ekspert wyjaśnia

Michał Brandt podczas prelekcji o emeryturze w Polsce.
Fot. K.Bajkowski
Wielu Polaków zamieszkałych w Australii,  zwłaszcza tych z fali lat 80-tych zastanawia się jak i gdzie spędzić swoją jesień życia: zostać w Australii czy wrócić do starej ojczyzny. Jednym z ważniejszych aspektów takich decyzji są świadczenia emerytalne wypłacane w Australii i w Polsce. Jakie są konsekwencje w tym zakresie po podjęciu decyzji powrotu na stałe do Polski? Mówił o tym wyjaśniając pewne mało znane niuanse prawno - podatkowe Michał Brandt - st. planista finansowy w  sydnejskiej firmie APT Wealth Partners, 2 listopada  podczas prezentacji w Domu Orła Białego w Cabramatcie. 


Była to już druga prezentacja finansowo-prawnicza dla społeczności polonijnej zorganizowana przez Polską Szkolę Sobotnią w Macarthur. Pierwszą z udziałem również prawnika Rafala Rogusza  przedstawialiśmy w Bumerangu  TU.

Michal Brandt mówił podczas prelekcji m.in. o   przepisach Centrelink dotyczących  umowy o zbezpieczniu społecznym  między Polską a Australią obowiązującej od 1 października 2010 roku i jakie są plusy i minusy  ewentualnego powrotu do Polski. Z ciekawszych punktów poruszanych podczas prelekcji było to, że Centrelink ściśle współpracuje z polskim ZUS-em  a pieniądze zarówno z emerytury polskiej jak i australijskiej wpływają na jedno konto do wyboru w Polsce lub w Australii w zależności gdzie chcemy mieszkać.  Po przeniesieniu się na stałe od Polski, gdzie koszty zycia są znacznie niższe niż w Australii,  mając australijskie świadczenia Centrelink - Age Pension musimy jednak pamiętać o wciąż obowiązującym opodatkowaniu emerytur w Polsce. Z czasem maksymalnie do 5 lat tracimy uprawnienia Medicare choć oczywiście rejestrując się w pierwszym dniu po przyjeździe do Polski nabywamy prawo o korzystania z polskich usług medycznych ZUS. 

Michal Brandt zwrócil uwagę, że do wysokości australijskiej emerytury nie wpływa dodatkowy dochód z pracy emeryta do $300 na 2 tygodnie,  co w przeliczeniu na polskie realia daje to wg aktualnego przelicznika walutowego  ok. 1700 zł miesięcznie dodatkowego dochodu bez utraty części  Age Pension, która wypłacana miesięcznie wynosi: dla osoby w związku małżeńskim lub partnerskim - $1407 (3940 zl) miesięcznie a dla osoby samotnej - $1866 (5225 zł).

Pełną emeryturę z Centrelink otrzymują jednak tylko osoby powracające do Polski po "przemieszkaniu" jako Permanent Resident w Australii - wg aktualnych przepisów - minimum 35 lat. Jeszcze 10 lat temu okres ten wynosił tylko 25 lat.  Czas pracy nie jest uwzględniany.

Michał Brandt podczas prelekcji podał też wzór wg którego można obliczyć wysokość wypłacanej emerytury przy niższym stażu pobytu w Australii jeśli zamieszka się na stałe w Polsce.   Mówił również o tym na co należy zwrócić uwagę jeśli chodzi o oszczędności emerytalne w systemie „superannuation” jeżeli myślimy o przeniesieniu się na emeryturę do Polski.

Nasza obszerna  relacja z prezentacji wraz z ważnymi planszami przedstawianymi przez prelegenta.
Nagranie: BumerangMedia. Realizacja: Krzysztof Bajkowski



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy