polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

sobota, 23 listopada 2019

15. Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne

Centralne miejsce Festiwalu - Federation Square.
 Fot. K.Bajkowski
W ubiegłą niedzielę, 17 listopada odbył się już po raz piętnasty  Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne, ukazujący mieszkańcom stolicy Wiktorii naszą kulturę, historię i obyczaje. Co roku - wg organizatorów - festiwal przyciąga powyżej 50,000 osób i jest jednym z największych kulturowych festiwali  tej australijskiej metropolii.  W tym roku na melbourneński Festiwal Bumerang Polski wybrał się z kamerą.

Jak co roku centralnym punktem całodniowej imprezy  jest główna scena, na której odbywa się uroczyste otwarcie festiwalu, z udziałem oficjalnych gości, zarówno Polonii jak i australijskich przedstawicieli  władz stanowych  a przede wszystkim  występy wokalne i taneczne dzieci szkolnych, harcerzy, zespołów folklorystycznych i grup muzycznych. Od pięciu lat w znajdującej się obok placu festiwalowego (Market Square) w  przeszklonej sali teatralno- koncertowej  - Deakin Edge, z której za sceną rozpościera się piękny widok na główną rzekę Melbourne – Yarra,   organizowane są równolegle festiwalowe występy dla tych, którzy zainteresowani są muzyką klasyczną i poezją.

Pierwszy Polski Festiwal w Melbourne odbył się w roku 2004, z inicjatywy  ks. Wiesława Słowika SJ OAM, który chciał aby było to wydarzenie łączące społeczność polską a także oferujące polską kulturę, kuchnię i tradycje turystom i spacerowiczom odwiedzającym centrum miasta. W rok później powstał Komitet Organizacyjny Festiwalu, dzięki któremu wszedł on na stałe do kalendarza kulturalnego Melbourne. Zasadnicze założenia festiwalu pozostają niezmienne. Z biegiem czasu festiwal został wzbogacany o dodatkowe elementy, które przyczyniły się do wzrostu jego popularności i atrakcyjności – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
W tegorocznym festiwalu  udział wzięły dzieci z polskich szkół w Melbourne z Albion (im. Jana Pawła II), Rowville ( im. Tadeusza Kościuszki) ,  South Melbourne  (im. Józefa Piłsudskiego),  Endeavour Hills (im. Edmunda Strzeleckiego), Essendon (im. Marii Konopnickiej) i St Albans (im. Mikołaja  Kopernika) a także Melbourne Polish Children’s and Youth Choir.
W folklorystycznej części programu wystąpiły zespoły taneczne przybyłe z Sydney (Kujawy, Syrenka), Brisbane (Obertas),  Perth (Kukułeczka)  a z miasta gospodarzy festiwalu – wokalno-taneczne zespoły Łowicz i Polonez.

 Do tradycji festiwalu weszło wspólne odtańczenie  poloneza przez wszystkich uczestników imprezy. Doskonała zabawa a także  aktywna promocja wśród Australijczykow naszego narodowego tańca. Nastrój krakowskiego rynku podkreślał co godzinę hejnał  mariacki w wykonaniu Dominika Rawdanowicza.
Po południu  scenę opanowali młodzi wykonawcy współczesnych gatunków muzyki  -  jazzu, soulu, rocka, folku i reggae – progresywna grupa Senivoda z lidekrą Olą Mileną oraz gitarzysta, wokalista i loop singer - Łukasz Zawirski. Na zakończenie elektryzujący występ Victora Janosiowa w muzycznym projekcie „Rainbow  Dragonfly” z wykorzystaniem aborygeńskiego instrumentu – didgeridoo.
Poloneza czas zacząć...


W tym samym czasie  w sali Deakin Edge odbywały się występy, których charakter wymagał lepszych warunków akustycznych i atmosfery skupienia.  Wystąpili w pojedynczych utworach i recitalach m.in. Frederic Chopin Society in Victoria, uczniowie z polskich szkół muzycznych ,  laureaci  7. Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz, który odbył się we wrześniu w Melbourne, znany melbourneński pianista  Konrad Olszewski oraz Japończyk – Kataro Nagano,  zwycięzca  Australijskiego Konkursu Chopinowskiego w Canberze  z 2014 roku.
Wystąpili też Marta Kaczmarek, Roman Syrek i Alicja Shaw-Syrek w programie poetycko-muzycznym a także śpiewający przyjaciele Polski czyli Singing Friends of Poland w harmonicznych wykonaniach inspirowanych słowiańską kulturą.
Festiwal nie mógłby się  odbyć  bez zaplecza wystawienniczo-kuilinarnego z dziesiątkami  stoisk  promocyjnych polskich organizacji, biznesów i  twórców, z  polskimi  wyrobami artystycznymi, pamiątkami i gadżetami.  Mocno oblegane były  przez festiwalowiczów barki z najróżniejszymi  pierogami, plackami ziemniaczanymi i innymi atrakcjami polskiej kuchni.
W naszym dwuczęściowym reportażu zobaczycie wszystko po trochu oraz wiele wypowiedzi uczestków i organizatorów Festiwalu. Niektórych z nich z nieprzebranych tłumów specjalnie dla Bumeranga Polskiego wyłowiła Bogumiła Żongołłowicz.
 kb/BumerangMedia

Oto nasz materiał:
Produkcja: Bumerang Polski, realizacja Krzysztof Bajkowski
( Kanal YouTube - BumerangMedia )
 Część 1 




Część 2



Komitet organizacyjny Festiwalu:

Monika Furman (Prezes)
Jennifer Badzaj (Sekretarz)
Joanna Merwart (Skarbnik)
Ks. Wiesław Słowik SJ OAM (Kapelan)
Katarzyna Bebejewska (Koordynator od VIP)
Andrzej Bolkunowicz (Koordynator Marketingu)
Ks. Mariusz Han (Kapelan i Projektant Multimedialny)
Katarzyna Koło (Projektant Multimedialny)
Katarzyna Lisaj (KidStop)
Aleks Lobaza (Koordynator Stoisk)
Irena Lobaza (Koordynator Stoisk)
Grzegorz Machnacki (Koordynator Artystyczny)
Magdalena Opalińska (Koordynator Wolontariuszy)
Renata Stanisławska-Nowak (Koordynator Artystyczny)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy