polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

środa, 2 października 2019

Sukces II Światowego Forum Mediów Polonijnych

Zdjecie pamiątkowe z ostatniego dnia  II  Światowego Forum
 Mediów Polonijnych w Krakowie. Fot. A.Pawlowska/PAI
Po zakończonym w niedzielę w Krakowie 4-dniowym II Światowym Forum Mediów Polonijnych organizowanym przez "Wspólnotę Polską",  jego  uczestnicy piszą swoje refleksje i reportaże  na gorąco. Dziś pierwsza kompleksowa relacja portalu z Wielkiej Brytanii  - British Poles. Wkrótce relacja Iwony Pruszyńskiej, która na Forum reprezentowała naszą redakcję.
 
 
W Krakowie zakończyło się II Światowe Forum Mediów Polonijnych. Portal British Poles działa na Wyspach dopiero od kilku miesięcy, dlatego otrzymał zaproszenie na ten prestiżowy i opiniotwórczy zjazd po raz pierwszy.



Rola mediów polonijnych w krzewieniu tożsamości Polaków mieszkających poza granicami kraju jest przeogromna. To one integrują Polaków rozsianych po całym świecie, przypominają naszą historię i tradycje, radzą w w codziennych sprawach, na które natykamy się na emigracji. Dbają o naszą polskość, bogactwo języka i dumę narodową. Dlatego zapowiedziany już pierwszego dnia forum przez Teresę Sygnarek, prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, plan utworzenia Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych wywołał entuzjazm wśród uczestników Forum w Domu Polonii w Krakowie.


To właśnie w gościnnych progach Domu Polonii, mieszczącego się w samym sercu Krakowa, miał miejsce 4-dniowe forum dziennikarskie, w którym wzięło udział 63 dziennikarzy z aż 31 krajów.

Obrady rozpoczęły się odczytaniem listu od marszałka Senat Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego, skierowanego do uczestników Forum. Marszałek Karczewski podkreślił znaczenie kampanii społecznej “Jest nas 60 milionów” i wyraził nadzieję, że polonijni dziennikarze włączą się w jej realizację.

Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, zaprezentował idee kampanii „Jest nas 60 milionów” Polonia dla Polski, Polska dla Polonii oraz rolę mediów polonijnych w budowaniu wspólnoty narodowej i perspektywę rozwoju tego projektu.

Uzupełnieniem była debata ekspercka przedstawicieli polonijnego świata dziennikarskiego, w której brali udział: Teresa Sygnarek (Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji), Danuta Michalska (Mixer Media z Wielkiej Brytanii), Dariusz Bonisławski (Prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”), Mariusz Pawłowski (Prezes Polonijnej Agencji Informacyjnej), Waldemar Biniecki (USA, publicysta Tygodnika Solidarność), Roman Śmigielski (Federacja Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich w Danii “Polonia” i redaktor naczelny kwartalnika “Polonia”) oraz Bogumił Rawicz (TV Polonia). Moderatorem debaty był polski dziennikarz Marek Zając.
Prowadzącym poranne obrady Forum był Tadeusz Adam Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, będącej współorganizatorem Forum.

W kolejnym punkcie nastąpiła prezentacja działalności Polonijnej Agencji Informacyjnej poprzez jej dyrektora Mariusza Pawłowskiego, który przedstawił możliwości współpracy w budowaniu serwisu obejmującego wiadomości polonijne w skali globalnej, a tym samym kreowania pro-polskich idei i wzajemnej inspiracji. O niezwykle cennej i potrzebnej współpracy mediów mówił też Bogumił Rawicz, Kierownik Redakcji Repertuaru TVP Polonia.

Dariusz Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”,
Teresa Sygnarek - Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji,
prof. dr Marek Rudnicki, prezes chicagowskiego Związku Lekarzy
 Polskich w Chicago i kandydat do Senatu RP z okręgu nr 44, Tadeusz Pilat,
 prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.
Fot. W.Sowiński

 

W Forum wziął udział gościnnie prof. dr Marek Rudnicki, prezes chicagowskiego Związku Lekarzy Polskich w Chicago i kandydat do Senatu RP z okręgu nr 44 warszawskiego. To na kandydatów z tego kręgu głosować będzie Polonia zagranicą. Prof. Rudnicki uczestniczył i przemawiał jako członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP oraz jako kandydat do Senatu w nadchodzących wyborach.

Drugi dzień Forum wypełniły dwa moduły: “Rynek mediów Polonijnych” oraz “Warsztaty dziennikarza polonijnego”. Szczególnie dużo emocji dostarczyła część druga. Tematy warsztatów jakie podjęli uczestnicy Forum to: “Między prawem dostępu do informacji publicznej a prawem do ochrony wizerunku (banki danych, ochrona danych osobowych)”, “Między prawem autorskim a sztuczną inteligencją”, “Między odpowiedzialnością a klikalnością (Etyka, język, fake news, trolling, hejt w sieci)”, “Między etyką dziennikarską a wolnością mediów”. Te niezwykle profesjonalne wykłady wywołały dosłownie burzę dyskusji i niekończące się komentarze uczestników, które przeciągnęły się na przerwę.
Trzeci dzień wypełniły zajęcia praktyczne. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni n 3 grupy tematyczne:
  • Gazet drukowane
  • Portale, blogi
  • Radio, TV
Efekty warsztatów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Pracowaliśmy jak mrówki przez cały dzień, w grupach. W rezultacie powstało wydawnictwo prasowe w postaci biuletynu, robocza witryna/portal stworzona oraz film podsumowującego obrady. Niezwykła satysfakcja!

Trudno wyliczyć wszystkie zajęcia, panele, projekcje, warsztaty, jakie były naszym udziałem w ciągu tych niezapomnianych 4 dni. Nie zabrakło też wieczornych spacerów, zwiedzania miasta, wspólnych kolacji, koncertów czyli tych części każdego zjazdu, które najbardziej odpowiedzialne są za konsolidację uczestników.

Przykładem integracji i współdziałania były wspólne rozmowy i dyskusje, często ciągnące się do późnej nocy. Taki jest właśnie cel spotkań – wymiana doświadczeń, konsolidacja i wspólne plany. Stworzenie Światowego Związku Dziennikarzy Polonijnych to plan z “najwyższej półki”, ale planowaliśmy też naszą współpracę na co dzień, by dzielić się projektami, opiniami, przemyśleniami i poradami. Bo bez względu na nasze polityczne zapatrywania, łączy nas miłość do Polski i dlatego wytrwale budujemy zagranicą jej jak najlepszy wizerunek.

Tak zainspirowani już czekamy niecierpliwie na kolejne edycje Forum Mediów Polonijnych.

Waldemar Sowiński, British Poles britishpoles.uk
Polonijna Agencja Informacyjna
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->