polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 25 października 2019

Polacy w nadchodzącym roku operowym - Sydney 2020

Łukasz Goliński i Agnieszka Rehlis wystąpią w nowym
sezonie  Sydnejskiej Opery.
Fot. mat. promocyjne Opera Australia
Rokrocznie nasza zacna instytucja Opera Australia publikuje z dużym wyprzedzeniem listę przedstawień operowych na nadchodzący rok. Wystąpi w nich m.in. dwójka znakomitych polskich śpiewaków: baryton - Łukasz Goliński i mezzosopranistka - Agnieszka Rehlis.

Stało się prawie tradycją, że styczniowy Festiwal Sydnejski zbiega się z wystawieniem Cyganerii (La Boheme).  Tym razem premiera już w Sylwestra czyli 31 grudnia bieżącego roku. W rolach głównych wystąpią: w pierwszej obsadzie - Karah Son (Mimi), Kang Wang (Rodolfo); w drugiej obsadzie - odpowiednio : Valeria Siepe i Ji-Min Park.

Różnica pomiędzy pierwszą a drugą obsadą nie zawsze polega na popularności czy międzynarodowej renomie danego śpiewaka.  Czasami jest to po prostu kwestia terminów jakie dany artysta może zaakceptować z uwagi na inne zobowiązania.


Następnie, w sobotę 11 stycznia odbędzie się premiera Carmen, również w różnych obsadach.  Tu warto zaznaczyć, że w roli Torreadora (Escamillo) wystąpi w pierwszym terminie, a mianowicie od 11 stycznia do 22 lutego, znany ze swoich udanych występów w londyńskiej Covent Garden i berlińskiej Staatsoper, Polak - Łukasz Goliński.

W piątek 24 stycznia premiera opery Don Juan (Don Giovanni).  W roli tytułowej wystąpią kolejno - Luca Micheletti i Luke Gabbedy.

W poniedziałek 10 lutego - opera Faust.  W roli tytułowej wystąpi Ivan Magri, w roli Małgorzaty - Irina Lungu, a w roli Mefisto - Teddy Tahu Rhodes, który z powodzeniem  wykreował tę rolę już w roku 2015.

W czwartek 12 marca pra-premiera wczesnej opery Giuseppe Verdiego - Attila.  W roli tytułowej - Taras Berezhansky. W myśl powiedzenia "Lepiej późno niż wcale" opera ta niewątpliwie zasłużyła wreszcie na włączenie do tutejszego stałego repertuaru.
Sydnejski sezon letni zakończy wystawienie opery na wodzie, w piątek 27 marca.
[Lokalnie przedsięwzięcie to nazywane jest HOSH czyli Handa Opera on Sydney Harbour. Handa (tzn. dr Haruhisa Handa) to nazwisko wielkiego japońskiego sponsora, który od lat łoży miliony na rozwój kultury muzycznej w Australii.]
Tym razem dyrekcja opery postanowiła wznowić wystawienie Traviaty, którą to Traviatą zainaugurowano w roku 2012 całe przedsięwzięcie wykonywania oper pod gołym niebem.
Po roku 2012, rokrocznie wystawiono takie opery jak Carmen (2013), Madama Butterfly (2014), Aida (2015), Turandot (2016), znów Carmen (2017) {w roli Don Jose można było wtedy podziwiać Arnolda Rutkowskiego}, Cyganerię (2018) oraz musical West Side Story (2019).
W przyszłorocznej Traviacie w tytułowej roli na zmianę wystąpią - Stacey Alleaume i Jessica Nuccio. Splendoru tej operze pod gwiazdami dodadzą niewątpliwie tradycyjnie wkomponowane w akcję sztuczne ognie. Nietrudno się domyślić, że najbardziej odpowiednim momentem dla doświetlenia nieba będzie zakończenie słynnego toastu : Więc pijmy na chwałę miłości  ... co ma miejsce prawie na samym początku całej hsitorii.  (Spóźnialscy mają wiele do stracenia.) 

To tyle względem sydnejskiego letniego sezonu operowego.

A w sezonie zimowym usłyszymy i zobaczymy takie opery jak:
 
-   w czwartek 25 czerwca - Aida.
Tu należy zaznaczyć, że w drugiej obsadzie, w okresie od 24 lipca do 10 sierpnia, w roli Amneris wystąpi Polka - Agnieszka Rehlis, która regularnie występuje w Europie w najbardziej prestiżowych teatrach operowych;

-  we wtorek 30 czerwca - Roberto Devereux.
W roli tytułowej wystąpi Atalla Ayan.
Opera ta jest ostatnią z oper składających się na tzw. Trylogię Królowych związanych z angielskim rodem Tudorów.  Pierwsza to Maria Stuarda (Maria Stuart), druga - Anna Bolena i trzecia opera - Roberto Devereux, która traktuje o tragicznej miłości królowej Elżbiety do swego dworzanina. 
[Tak jak w tym roku Anna Bolena, tak i w przyszłym roku Roberto Devereux została (lub zostanie) po raz pierwszy w historii opery australijskiej pokazana na tutejszej scenie.);

- we wtorek 14 lipca -  Żydówka (La Juive),
która tak jak Attila oraz wspomniane wyżej druga i trzecia opera z Trylogii Królowych, zasłużenie doczekały się wreszcie swych australijskich pra-premier.
W roli tytułowej wystąpi Natalie Aroyan.  
Na marginesie podaję pełne imię i nazwisko kompozytora: Jacques-Francois-Fromental-Elie Halevy; tym bardziej że nie jest ono tak znane jak Mozarta, Verdiego czy Pucciniego;

- w sobotę 25 lipca - Eugeniusz Oniegin (Onegin).
W roli tytułowej wystąpi Etienne Dupuis, który prywatnie jest mężem Nicole Car, a która z kolei będzie mu towarzyszyć na scenie jako Tatiana, beznadziejnie (i na przekór losowi) w nim zakochana.  W rzeczywistości para wydaje się być bardzo dobrana, zarówno jako małżonkowie, jak i troskliwi rodzice swego 3-letniego już synka;
 
 
- w piątek 14 sierpnia - Swiatło na rynku (The Light in the Piazza).
W tym musicalu (nie operze) wystąpi światowej sławy (nader popularna w Australii) - Renee Fleming.
Przedstawienie zapowiada się niezwykle interesująco i przypuszczam, że bilety (mimo że nie są zbyt tanie) rozejdą się wcześniej niż by się tego spodziewano;
 
 
- w czwartek 10 września - Skrzypek na dachu (Fiddler on the roof).
Ciekawostką tego z kolei musicalu (poza zdecydowanie tańszymi biletami) jest fakt, że po raz pierwszy w operze sydnejskiej Skrzypek będzie śpiewany w języku Yiddish - oryginalnym języku bohatera zabawnej historii : Tevye i jego rodziny.
 
Już od roku 1984, gdy dzieło śpiewane jest w obcym języku, dla ułatwienia zrozumienia akcji, ponad sceną oraz w dogodnych miejscach na widowni umieszcza się tłumaczenie w języku angielskim.
Zdaję sobie sprawę, że powyższy zarys nie wyczerpuje wszystkich informacji, dlatego po dalsze szczegóły odsyłam do witryny Opera Australia.

Sabina Skrzypczak Full

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy