polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 30 października 2019

Mazurkowy koncert Stanisława Deji w Sydney

Stanisław Deja przed koncertem w Klubie Polskim w Ashfield
Fot. K.Bajkowski
Przebywający od dwoch miesięcy w Australii polski pianista Stanisław Deja, jeden z wybitniejszych interpretatorów muzyki Mozarta i Chopina, podczas pobytu w Sydney  dał  polonijnym melomanom koncert zatytułowany: „Mazurki i nie tylko...”  W Melbourne podczas 7. Finału Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz przewodniczył konkurowemu jury. Dziś prezentujemy fragmenty z jedynego sydnejskiego recitalu artysty wraz ze specjalną wypowiedzią dla widzów i czytelników  naszego magazynu.

 Stanisław Deja urodził się w Gdańsku, gdzie od piątego roku życia zaczął pobierać lekcje muzyki: najpierw na akordeonie, a rok później – na fortepianie. Dostrzeżone wcześnie przez pierwszą nauczycielkę, Barbarę Okoniewską, nadzwyczajne zdolności zaowocowały przyznaniem mu niebawem społecznego „Stypendium im. Fryderyka Chopina“, które otrzymywał do skończenia Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku.

Sukcesy na ogólnopolskich przesłuchaniach młodych solistów pozwoliły na zaliczenie Stanisława Deji do polskiej czołówki pianistycznej najmłodszej generacji. Doprowadziło to do wysłania młodego artysty na studia w renomowanym Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Leningradzie (Petersburgu). Odbywał je pod kierunkiem Ludmiły Umanskiej (uczennicy Samuela Feinberga) i ukończył z wyróżnieniem (dipłom s otliczijem).
Dalsze studia zaprowadziły Deję do Berlina Zachodniego, gdzie pracował pod kierunkiem Gerharda Puchelta, oraz do Monachium, gdzie ukończył klasę mistrzowską (Meisterklasse) u Ludwiga Hofmanna (ucznia Arturo Benedetti- Michelangeli).
Stanisław Deja jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (Włochy) oraz w Jaen (Hiszpania). Krytycy zaliczają go do wybitnych interpretatorów muzyki Mozarta i Chopina, ale Deja ceniony jest też, jako kameralista i jako wrażliwy akompaniator w ansamblach wokalnych.

Artysta koncertuje regularnie głównie na terenie Niemiec i Skandynawii oraz w Kalifornii (San Diego). Coraz częściej tez gości w Polsce, dokąd przeprowadził się w 2006 r. W 2007 po wspólnych występach w Niemczech ze słynnym kompozytorem i dyrygentem Krzysztofem Pendereckim w jego koncercie fortepianowym „Zmartwychwstanie”, wystąpił w Antoninie, w zakopiańskiej Atmie i w filharmonii łódzkiej.
Wraz z Andrzejem Zielińskim stworzył duet „Skaldowie na 2 fortepiany”, którego podwójny album CD opublikowało w 2008 Polskie Radio. W grudniu 2008 występ w Olsztyńskiej Filharmonii w koncercie Mozarta, dla którego przygotował specjalne jazzujące kadencje i wprowadzenia.
 W 2009 roku, przy udziale polskich placówek dyplomatycznych pianista zainaugurował w Turkmenistanie i Azerbejdżanie przyjęte entuzjastycznie obchody Roku Chopinowskiego-. Wykonał tam recitale z muzyka Wielkiego Polaka, przeprowadził lokalne konkursy chopinowskie i warsztaty dla tamtejszych młodych pianistów.
Podczas jedynego sydnejskiego koncertu, który odbył sie 17 pażdziernika br. W Klubie Polskim w Ashfield,  dokładnie w 170 rocznicę śmierci Frydeyka Chopina,  Deja wykonał serię mazurków nie tylko chopinowskich ale  również Karola Szymanowskiego, Claude Debussego a także  z  inspiracji sydnejskiego przyjaciela a obecnego na koncercie  – latinoamerykańskiego gitarzysty Hugo Leala bardzo interesującego mazurka hiszpańskiego kompozytora - Isaaka Albeniza .  Podczas koncertu usłyszeliśmy też utwory  Sergieja Rachmaninowa  i George’a Gershwina świetnie wpasywujące się w mazurkowy klimat recitalu.
Zainspirowany Australią dwa dni przed koncertem skomponował poloneza australijskiego wykorzystując motyw melodii „Waltzing Matilda”.  Na konczenie koncertu artysta zamiast  kwiatów otrzymał z rąk organizatorów symbol Australii – bumeranga. Co oczywiście ma być życzeniem polonijnej publiczności do ponownej wizyty w Australii i uraczenia nas nowymi muzycznymi doznaniami – tymi z wyższej pólki. Organizatorami koncertu była niezależna  polonijna grupa entuzjastow muzyki klasycznej przy pomocy RNPA i Konsulatu RP w Sydney.
Przed koncertem Stanisław Deja udzielił wywiadu Bumerangowi Polskiemu opowiadajac o swojch wrażeniach z podróży po Australii oraz podzielił sie z nami swoją opiną o zakończonym  29 września w Melbourne 7. Konkursie Muzycznym im. Ewy Malewicz,  w którym przewodniczyl jury oceniających najlepszym młodych australijskich adeptów muzyki w wykonywaniu utworów polskich kompozytorów. Zob. Wyniki konkursu
kb.BumerangMedia/StanislawDejaWebSite

Nagranie z koncertu w Klubie Polskim w Ashfield (dwie części)
Kanał BumerangMedia YouTube
Realizacja reportażu: Krzysztof Bajkowski

Part 1


Part 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy