Jola Komincz, Hanna Wiwatowska, Wiesław Rogoliński i Bożena Szymańska czyli kabaret Vis-a-Vis Fot. K.Bajkowski |
Ten znany piewca miejskiego folkloru stolicy Polski zmarł niespełna trzy lata temu w wieku 67 lat.
Urodził się 13 listopada 1949 w Warszawie. Z wykształcenia był technikiem mechanikiem ale kształcił się również muzycznie. Był popularnym w Warszawie piosenkarzem, multiinstrumentalistą i kompozytorem a przede wszystkim zbieraczem folkloru miejskiego.
Był jednym ze współzałożycieli słynnej Kapeli Czerniakowskiej oraz założycielem Kapeli Warszawskiej. W swoim dorobku ma 34 płyty, w tym sześć złotych. Skomponował muzykę do ponad 1000 piosenek oraz 5 musicali: Cafe de Paris, Ferajna, Na Bielany ze Staśkiem Wielankiem, Oczy Putina oraz Zaczarowany krawiec. W 1990 roku zdobył główną nagrodę w organizowanym przez emigrację polską we Francji konkursie im. T. Korian za wykonanie utworu „Ej wy, wierzby”. W 1994 roku wydał książkę Szlagiery starej Warszawy. Jako aktor zagrał między innymi w filmach Godzina W, Piosenki z mojej dzielnicy, Wycieczka na Pragę oraz Miasto 44.
Kabaret „Vis-a-Vis” swoim koncertem, dając jak zwykle polonijnej publiczności kolejną dawkę śmiechu i rozrywki, chciał w ten sposób upamiętnić artystę, który stał się swego rodzaju ikoną Warszawy. Dwie członkinie zespołu – Bożena Szymańska (inicjatorka koncertu) i Hanna Wiwatowska są rodowitymi warszawiankami. Stąd ich szczególne emocjonalne zaangażowanie do przedstawienia i postaci Wielanka i nastroju folkloru ulic stolicy. Nie ustępowali im w tym - zawsze ujawniający swoj wrodzony talent komediowy - Wiesław Rogoliński oraz artystycznie śpiewająca dusza całej trupy kabaretowej – Jolanta Komincz.
Tego niedzielnego popołudnia widownia w części zmęczona po głowieniu się nad właściwym wyborem reprezentantów narodu (polskie wybory parlamentarne), mogła zrelaksować się słuchając znanych melodii i piosenek dawnej Warszawy: Witaj Warszawo, Tango andrusowskie, U cioci na imieninach, Apaszem Stasiek był, Umówiłem się z nią na 9-tą czy W praskiej kafejce „Pod fregatą” a także warszawskich skeczy, wierszy i zabawnych monologów.
Nastój Warszawskiej niedzieli sprzed lat świetnie zilustrował zespół folklorystyczny ‘Lajkonik”, który w trakcie koncertu pojawił się na scenie dwukrotnie prezentując wiązankę warszawskich tańców ulicznych w choreografii Urszuli Lang.
Zespół folklorystyczny "Lajkonik" |
Krzysztof Bajkowski
Zapraszamy na naszą relację filmową z koncertu kabaretu „Vis-a-Vis” i wywiadu z artystami.
Nagranie: BumerangMedia YT, Realizacja: Krzysztof Bajkowski
Nagranie: BumerangMedia YT, Realizacja: Krzysztof Bajkowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy