polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o zamknięciu konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Personel placówki dyplomatycznej mocarstwa nuklearnego ma być wg Sikorskiego uznany za "osoby nie pożądane na terytorium Polski". Rosja zapowiedziała, że odpowiedź Moskwy na decyzje Sikorskiego będzie bolesna dla Polski. * * * AUSTRALIA: Aborygeńska senatorka zakłóciła w poniedziałek uroczystość w australijskim parlamencie z udziałem króla Karola III, krzycząc, że on tu nie jest królem, i żądając od niego zwrotu zagrabionych przez Wielką Brytanię przedmiotów. Król Karol przybyl do Australii w piątek. To najdalsza i najdłuższa podróż króla od czasu, gdy we wrześniu 2022 roku objął tron, a także pierwsza podróż poza Europę, odkąd w lutym wykryto u niego nowotwór. * * * SWIAT: W Kazaniu odbywa się szczyt państw BRICS, przybyli przewodniczący ChRL Xi Jinping, premier Indii Narendra Modi, prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Iranu Masud Pezeszkian oraz prezydent RPA Cyril Ramaphosa. W szczycie biorą udział przedstawiciele ponad 30 krajów. Na szczyt przybył też sekretarz generalny ONZ António Guterres. Wczoraj Xi Jinping i Władimir Putin po raz kolejny ogłosili, że w relacjach Chin i Rosji “nastała nowa era".
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

czwartek, 24 października 2019

Kabaret „Vis-a-Vis”: Warszawa i Stasiek Wielanek

Jola Komincz, Hanna Wiwatowska, Wiesław Rogoliński
 i Bożena Szymańska czyli kabaret Vis-a-Vis
Fot. K.Bajkowski
Po spektakularnych występach  na Festiwalu PolArt  w Brisbane a później  w ośrodkach polonijnych w Sydney  w przedstawieniu komediowym „Seks to zdrowie, o ile mnie pamięć nie myli”, kabaret  „Vis-a-Vis” pod kierownictwem artystycznym Jolanty Komincz zaprezentował w niedzielę,  13 października  w Klubie Polskim w Bankstown  koncert  poświęcony pamięci warszawskiego barda i twórcy podwórkowej Kapeli Warszawskiej – Staśka Wielanka.
  
Ten znany piewca miejskiego folkloru stolicy Polski  zmarł niespełna trzy lata temu w wieku 67 lat.
Urodził się 13 listopada 1949 w Warszawie. Z wykształcenia był  technikiem mechanikiem  ale kształcił się również muzycznie. Był popularnym w Warszawie  piosenkarzem, multiinstrumentalistą i  kompozytorem  a przede wszystkim  zbieraczem  folkloru miejskiego.

 Był jednym ze współzałożycieli  słynnej Kapeli Czerniakowskiej oraz założycielem  Kapeli Warszawskiej.  W swoim dorobku ma 34 płyty, w tym sześć złotych. Skomponował muzykę do ponad 1000 piosenek oraz 5 musicali: Cafe de Paris, Ferajna, Na Bielany ze Staśkiem Wielankiem, Oczy Putina oraz Zaczarowany krawiec. W 1990 roku zdobył główną nagrodę w organizowanym przez emigrację polską we Francji konkursie im. T. Korian za wykonanie utworu „Ej wy, wierzby”. W 1994 roku wydał książkę Szlagiery starej Warszawy.  Jako aktor zagrał między innymi w filmach Godzina W, Piosenki z mojej dzielnicy, Wycieczka na Pragę oraz Miasto 44.

Kabaret „Vis-a-Vis”  swoim koncertem,  dając jak zwykle polonijnej publiczności  kolejną dawkę śmiechu i rozrywki,  chciał w ten sposób upamiętnić artystę, który stał się swego rodzaju ikoną Warszawy.  Dwie członkinie zespołu – Bożena Szymańska (inicjatorka koncertu)  i Hanna Wiwatowska  są rodowitymi warszawiankami. Stąd ich szczególne emocjonalne zaangażowanie do przedstawienia  i postaci Wielanka i nastroju  folkloru  ulic stolicy. Nie ustępowali  im w tym -  zawsze ujawniający  swoj  wrodzony talent komediowy -  Wiesław Rogoliński  oraz artystycznie śpiewająca dusza całej trupy kabaretowej – Jolanta Komincz.  
Tego niedzielnego popołudnia widownia w części zmęczona po głowieniu się nad właściwym  wyborem reprezentantów narodu (polskie wybory parlamentarne),   mogła zrelaksować się słuchając  znanych melodii i piosenek dawnej  Warszawy:   Witaj Warszawo, Tango andrusowskie, U cioci na imieninach, Apaszem Stasiek był, Umówiłem się z nią na 9-tą czy W praskiej kafejce „Pod fregatą” a także warszawskich skeczy, wierszy i  zabawnych monologów.



Zespół folklorystyczny "Lajkonik"
Nastój Warszawskiej niedzieli sprzed lat świetnie zilustrował zespół  folklorystyczny ‘Lajkonik”, który w trakcie koncertu pojawił się na scenie dwukrotnie prezentując wiązankę warszawskich tańców ulicznych w choreografii  Urszuli Lang.
Krzysztof Bajkowski

Zapraszamy na naszą relację filmową z koncertu kabaretu „Vis-a-Vis”  i wywiadu z artystami. 
Nagranie: BumerangMedia YT, Realizacja: Krzysztof Bajkowski 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy