polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 20 października 2019

Finał 7. Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz w Melbourne

Andi Wu odbiera statuetkę I nagrody z rąk
Konsul Generalnej RP w Sydney, Moniki Kończyk.
Fot. G.Machnacki
W  niedzielę, 29 września w ramach Polish Music Day odbył sie finał 7th Ewa Malewicz Music Competition - Melbourne 2019.  Poziom Konkursu okazał się niezwykle wysoki w obu kategoriach wiekowych. Na wszystkie wydarzenia publiczność dopisała choć należy wiedzieć, iż był to w Wiktorii długi weekend ze względu na narodowe wydarzenie sportowe AFL Grand Final Day czyli finały futbolu australijskiego.

Sposród 11 uczestników finału, Jury Konkursu w składzie: Stanisław Deja (Polska) - fortepian, przewodniczący, Adam Piechociński - skrzypce, koncertmistrz Royal Melbourne Philharmonic (który godnie na tym miejscu zastępował poprzednią jurorkę tego konkursu, Wandę Wiłkomirską) oraz Ben James - prezes Friends of Chopin Australia , wyłoniło 5 laureatów. Trzeciej nagrody w grupie starszej, nie przyznano.


Grupa A (do 12 lat)

I nagroda – Andi Wu (fortepian, uczeń Mikhaila Soloveia)

II nagroda – Serena Yitong Zhang (fortepian, uczennica Glenna Riddle’a)

III nagroda – Patrick Hill (wiolonczela, uczeń Margarity Iourgaevy)


Grupa B (13–16 lat)

I nagroda - Louise Turnbull (skrzypce, uczeń Ivany Tomaskovej

II nagroda – Michael de Huy (fortepian, uczeń Glenna Riddle’a

III nagroda – nie przyznano


Dodatkową nagrodę za najlepsze wykonanie dzieła F.Chopina, ufundowaną przez Friedns of Chopin organizatora Australian International Chopin Piano Competition otrzymał Andi Wu, który okazał się odkryciem niezwykłego pianistycznego talentu i interpretacji naszego narodowego kompozytora. Nie bez powodu nauczyciele tych laureatów należą do ścisłego grona czołowych pedagogów w Wiktorii a może i Australii, zdecydowanie świadczą o tym ich studenci. Wybór programu nie mógł być zaskoczeniem, dominowały kompozycje F.Chopina ale pojawiły się również kompozycje M.Szymanowskiej, F.Rybickiego, H.Pachulskiego, H.Wieniawskiego - do tego grona dołączył M.Moszkowski, który w Australii zaliczany jest do kompozytorów polskich.









Uczestnicy, organizatorzy i laureaci 7. Konkursu im. Ewy Malewicz

Ambitne podejście uczestników rokuje wielkie nadzieje organizatorów na kolejne edycje promujące muzykę polskich kompozytorów. W przyszłym roku repertuar wykonywanych utworów będzie zawierał wyłącznie kompozycje polskie, w tej edycji drugi utwór był dowolny ale i tak bardzo często wybierano drugiego Chopina. Oczywiście chcielibyśmy usłyszeć utwory mniej znanych a wybitnych kompozytorów polskich i tutaj liczymy na wydatną współpracę z PWM Edition, który w tym roku oprócz tego, że był partnerem konkursu, był również jednym ze sponsorów nagród rzeczowych i książka "100 years of Polish Music History" wzbudziła wielkie zainteresowanie, jest to w końcu pozycja nie do zdobycia na rynku australijskim.

W ceremoni wręczania nagród wzieła udział Konsul Generalna RP, Pani Monika Kończyk, która zechciała nam towarzyszyć przez cały niezwykle obfity muzyczny dzień wraz z najwyższymi przedstawicielami Polonii w Australii i stanu Wiktoria, m.in: Pani Małgorzata Kwiatkowska - prezes Rady Naczelnej Polonii w Australii, Pan Marian Pawlik - prezes federacji Organizacji Polonijnych w Wiktorii oraz Pani Stefania Chmiel - prezes Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii.

Nie byłoby oczywiście historii Konkursów bez jej fundatorki, Ewy Malewicz, którą od czasu powstania fundacji w 2004 roku reprezentuje Rada Naczelna Polonii w Australii i dokłada wszelkich starań w dalszą czynną aktywność tego Konkursu, który na stałe zagościł w kalendarzu polonijnym a teraz wychodzi na szersze horyzonty australijskiej społeczności. Mamy więc nadzieję na dalsze owocne, rozwojowe lata w promowaniu polskiej kultury muzycznej również wespół z polskimi przedstawicielami i organizacjami. Profesjonalne prowadzenie konkursu zapewniła nam nasza muzycznie uzdolniona konferansjerka - Klara Rawdanowicz, która m.in. podziękowała nieobecnej organizatorce poprzednich konkursów, Pani Mariannie Łacek za wieloletni trud i pracę włozoną w pomyślność tychże konkursów. Również profesjonalny akompaniament zapewnił Konrad Olszewski, którego zdolności bardzo chwalili rodzice uczestników konkursu.
 Zespół "Polonez" z Melbourne
Adam Piechociński i Stanisław Deja

Stanisław Deja
Konrad Olszewski

















Znakomita przerwę artystyczną zafundował nam zespół pieśni i tańca "Polonez" z Melbourne, który zaprezentował w róznych strojach dwa odmienne tańce: Krakowiaka i Polonez. Na koniec dwóch jurorów - skrzypek Adam Piechociński  - koncertmistrz Royal Melbourne Philharmonic i pianista z Polski  Stanisław Deja wykonani utwór "Polskie Drogi", który jest przewodnim tematem muzycznym Konkursu, takim troche hymnem imprezy.
Ponadto Stanisław Deja zaprezentował nam program Mazurków różnych polskich kompozytorów, repertuar niezwykle rzadko wykonywany tutaj a być może była to nawet publiczna premiera niektórych z tych utworów.

Alan Kogosowski


Polish Music Day to oczywiście nie tylko Konkurs. Dobry początek tego dnia zagwarantował nam Alan Kogosowski, który nie tylko jest wytrawnym pianistą ale również i mówcą. Szczególnie F.Chopin leży mu na sercu i ostatnie 10 lat poświęcił na stworzenie dzieła o tym kompozytorze.O epoce chopinowskiej, stylach muzycznych, ewoulującej technice pianistycznej, to w sumie obszerne studium na dwa wciąż nie wydane tomy, pt.: "Chopin and the Piano - Mastering the Etudes".

Znakomitym zamknięciem dnia był koncert jazzowy "Tribute to Komeda"  z udziałem najwyższej klasy australijskich muzyków. To rodzaj muzyki, który wciąż może zdobywać w Australii nowych wielbicieli. Aranżacje utworów Krzysztofa Komedy dokonane przez Adama Simmons sprawiły, że publiczność w skupieniu śledziła ten koncert jak seans filmowy wraz z niezwykłymi zwrotami akcji i różnymi stanami napięcia czy też zupełnego odprężenia. Słowem było prawie tak jak w kinie.

Skład zespołu "Adam Simmons ’Creative Music Ensemble": instrumenty dęte - Adam Simmons, Cara Taber, Gideon Brazil, trabka - Gavin Cornish, instrumenty perkusyjne - Nat Grant, kontrabas - Howard Cairns, perkusja - Niko Schauble, goście specjalni zespolu:Tony Gould - fortepian i Deborah Kayser - śpiew. Efekty wizualne - Jean Poole. "W hołdzie Komedzie"  znakomita pozycja muzyczna, wyprodukowana przez Polish Film Festival - Australia, którą mamy nadzieję usłyszeć i zobaczyć jeszcze nie jeden raz. Niezwykłe, godne zakończenie wieczoru. Na kolejne emocje muzyczne musimy zaczekać rok na kolejny Muzyczny Dzień Muzyki - Melbourne 2020 w nowej odsłonie.
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Machnacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy