polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

niedziela, 20 października 2019

Finał 7. Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz w Melbourne

Andi Wu odbiera statuetkę I nagrody z rąk
Konsul Generalnej RP w Sydney, Moniki Kończyk.
Fot. G.Machnacki
W  niedzielę, 29 września w ramach Polish Music Day odbył sie finał 7th Ewa Malewicz Music Competition - Melbourne 2019.  Poziom Konkursu okazał się niezwykle wysoki w obu kategoriach wiekowych. Na wszystkie wydarzenia publiczność dopisała choć należy wiedzieć, iż był to w Wiktorii długi weekend ze względu na narodowe wydarzenie sportowe AFL Grand Final Day czyli finały futbolu australijskiego.

Sposród 11 uczestników finału, Jury Konkursu w składzie: Stanisław Deja (Polska) - fortepian, przewodniczący, Adam Piechociński - skrzypce, koncertmistrz Royal Melbourne Philharmonic (który godnie na tym miejscu zastępował poprzednią jurorkę tego konkursu, Wandę Wiłkomirską) oraz Ben James - prezes Friends of Chopin Australia , wyłoniło 5 laureatów. Trzeciej nagrody w grupie starszej, nie przyznano.


Grupa A (do 12 lat)

I nagroda – Andi Wu (fortepian, uczeń Mikhaila Soloveia)

II nagroda – Serena Yitong Zhang (fortepian, uczennica Glenna Riddle’a)

III nagroda – Patrick Hill (wiolonczela, uczeń Margarity Iourgaevy)


Grupa B (13–16 lat)

I nagroda - Louise Turnbull (skrzypce, uczeń Ivany Tomaskovej

II nagroda – Michael de Huy (fortepian, uczeń Glenna Riddle’a

III nagroda – nie przyznano


Dodatkową nagrodę za najlepsze wykonanie dzieła F.Chopina, ufundowaną przez Friedns of Chopin organizatora Australian International Chopin Piano Competition otrzymał Andi Wu, który okazał się odkryciem niezwykłego pianistycznego talentu i interpretacji naszego narodowego kompozytora. Nie bez powodu nauczyciele tych laureatów należą do ścisłego grona czołowych pedagogów w Wiktorii a może i Australii, zdecydowanie świadczą o tym ich studenci. Wybór programu nie mógł być zaskoczeniem, dominowały kompozycje F.Chopina ale pojawiły się również kompozycje M.Szymanowskiej, F.Rybickiego, H.Pachulskiego, H.Wieniawskiego - do tego grona dołączył M.Moszkowski, który w Australii zaliczany jest do kompozytorów polskich.









Uczestnicy, organizatorzy i laureaci 7. Konkursu im. Ewy Malewicz

Ambitne podejście uczestników rokuje wielkie nadzieje organizatorów na kolejne edycje promujące muzykę polskich kompozytorów. W przyszłym roku repertuar wykonywanych utworów będzie zawierał wyłącznie kompozycje polskie, w tej edycji drugi utwór był dowolny ale i tak bardzo często wybierano drugiego Chopina. Oczywiście chcielibyśmy usłyszeć utwory mniej znanych a wybitnych kompozytorów polskich i tutaj liczymy na wydatną współpracę z PWM Edition, który w tym roku oprócz tego, że był partnerem konkursu, był również jednym ze sponsorów nagród rzeczowych i książka "100 years of Polish Music History" wzbudziła wielkie zainteresowanie, jest to w końcu pozycja nie do zdobycia na rynku australijskim.

W ceremoni wręczania nagród wzieła udział Konsul Generalna RP, Pani Monika Kończyk, która zechciała nam towarzyszyć przez cały niezwykle obfity muzyczny dzień wraz z najwyższymi przedstawicielami Polonii w Australii i stanu Wiktoria, m.in: Pani Małgorzata Kwiatkowska - prezes Rady Naczelnej Polonii w Australii, Pan Marian Pawlik - prezes federacji Organizacji Polonijnych w Wiktorii oraz Pani Stefania Chmiel - prezes Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii.

Nie byłoby oczywiście historii Konkursów bez jej fundatorki, Ewy Malewicz, którą od czasu powstania fundacji w 2004 roku reprezentuje Rada Naczelna Polonii w Australii i dokłada wszelkich starań w dalszą czynną aktywność tego Konkursu, który na stałe zagościł w kalendarzu polonijnym a teraz wychodzi na szersze horyzonty australijskiej społeczności. Mamy więc nadzieję na dalsze owocne, rozwojowe lata w promowaniu polskiej kultury muzycznej również wespół z polskimi przedstawicielami i organizacjami. Profesjonalne prowadzenie konkursu zapewniła nam nasza muzycznie uzdolniona konferansjerka - Klara Rawdanowicz, która m.in. podziękowała nieobecnej organizatorce poprzednich konkursów, Pani Mariannie Łacek za wieloletni trud i pracę włozoną w pomyślność tychże konkursów. Również profesjonalny akompaniament zapewnił Konrad Olszewski, którego zdolności bardzo chwalili rodzice uczestników konkursu.
 Zespół "Polonez" z Melbourne
Adam Piechociński i Stanisław Deja

Stanisław Deja
Konrad Olszewski

















Znakomita przerwę artystyczną zafundował nam zespół pieśni i tańca "Polonez" z Melbourne, który zaprezentował w róznych strojach dwa odmienne tańce: Krakowiaka i Polonez. Na koniec dwóch jurorów - skrzypek Adam Piechociński  - koncertmistrz Royal Melbourne Philharmonic i pianista z Polski  Stanisław Deja wykonani utwór "Polskie Drogi", który jest przewodnim tematem muzycznym Konkursu, takim troche hymnem imprezy.
Ponadto Stanisław Deja zaprezentował nam program Mazurków różnych polskich kompozytorów, repertuar niezwykle rzadko wykonywany tutaj a być może była to nawet publiczna premiera niektórych z tych utworów.

Alan Kogosowski


Polish Music Day to oczywiście nie tylko Konkurs. Dobry początek tego dnia zagwarantował nam Alan Kogosowski, który nie tylko jest wytrawnym pianistą ale również i mówcą. Szczególnie F.Chopin leży mu na sercu i ostatnie 10 lat poświęcił na stworzenie dzieła o tym kompozytorze.O epoce chopinowskiej, stylach muzycznych, ewoulującej technice pianistycznej, to w sumie obszerne studium na dwa wciąż nie wydane tomy, pt.: "Chopin and the Piano - Mastering the Etudes".

Znakomitym zamknięciem dnia był koncert jazzowy "Tribute to Komeda"  z udziałem najwyższej klasy australijskich muzyków. To rodzaj muzyki, który wciąż może zdobywać w Australii nowych wielbicieli. Aranżacje utworów Krzysztofa Komedy dokonane przez Adama Simmons sprawiły, że publiczność w skupieniu śledziła ten koncert jak seans filmowy wraz z niezwykłymi zwrotami akcji i różnymi stanami napięcia czy też zupełnego odprężenia. Słowem było prawie tak jak w kinie.

Skład zespołu "Adam Simmons ’Creative Music Ensemble": instrumenty dęte - Adam Simmons, Cara Taber, Gideon Brazil, trabka - Gavin Cornish, instrumenty perkusyjne - Nat Grant, kontrabas - Howard Cairns, perkusja - Niko Schauble, goście specjalni zespolu:Tony Gould - fortepian i Deborah Kayser - śpiew. Efekty wizualne - Jean Poole. "W hołdzie Komedzie"  znakomita pozycja muzyczna, wyprodukowana przez Polish Film Festival - Australia, którą mamy nadzieję usłyszeć i zobaczyć jeszcze nie jeden raz. Niezwykłe, godne zakończenie wieczoru. Na kolejne emocje muzyczne musimy zaczekać rok na kolejny Muzyczny Dzień Muzyki - Melbourne 2020 w nowej odsłonie.
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Machnacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->