polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 31 października 2019

Siedemdziesiątka Klubu Sportowego "Polonia" w Plumpton

Marian Cieślik, Roman Narel i Stephen Bali uhonorowani
polskimi odznaczeniami państwowymi podczas balu 70 lat
Polonia Sports Club w Plumpton. Fot. K.Bajkowski
W sobotę 19 października członkowie i sympatycy Klubu Sportowego „Polonia”  w Plumpton  podczas uroczystego i wykwintnego balu  obchodzili  jubileusz 70-lecia  istnienia tego najstarszego polonijnego zespołu sportowego na terenie metropolii sydnejskiej.  W trakcie   imprezy Ambasador RP w Australii,  Michał Kołodziejski wręczył w imieniu prezydenta Polski  Złote Krzyże Zasługi zasłużonym  działaczom Klubu - Marianowi Cieślikowi i Romanowi Narelowi. Dotychczasowy  burmistrz Blacktown  a obecnie członek  Parlamentu NSW  Stephen Bali – aktywnie przez wiele lat  wspierający Klub „Polonia”, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

Założony 16 października  1949 r.  Polonia Sports Club jest jedną z najbardziej szanowanych i najstarszych istniejących drużyn piłkarskich w Sydney. Od 1978 roku klub ma swoją siedzibę  w Chopin Park w  zachodniej dzielnicy Sydney – Plumpton. Oprócz budynku klubu mieszczącego obszerna salę bankietową, restaurację i bar oraz pomieszczenia do gry w tenisa stołowego centralnym miejscem osrodka jest boisko piłkarskie  pełnych wymiarów. Na tym boisku odbywają  się regularnie mecze futbolowe  drużyny  „Polonia” z rywalami stanowej ligii. Od kilku lat organizowane są tu pod koniec roku polskie festiwale gromadzące Polonię z najdalszych zakątów metropolii sydnejskiej.

środa, 30 października 2019

Mazurkowy koncert Stanisława Deji w Sydney

Stanisław Deja przed koncertem w Klubie Polskim w Ashfield
Fot. K.Bajkowski
Przebywający od dwoch miesięcy w Australii polski pianista Stanisław Deja, jeden z wybitniejszych interpretatorów muzyki Mozarta i Chopina, podczas pobytu w Sydney  dał  polonijnym melomanom koncert zatytułowany: „Mazurki i nie tylko...”  W Melbourne podczas 7. Finału Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz przewodniczył konkurowemu jury. Dziś prezentujemy fragmenty z jedynego sydnejskiego recitalu artysty wraz ze specjalną wypowiedzią dla widzów i czytelników  naszego magazynu.

 Stanisław Deja urodził się w Gdańsku, gdzie od piątego roku życia zaczął pobierać lekcje muzyki: najpierw na akordeonie, a rok później – na fortepianie. Dostrzeżone wcześnie przez pierwszą nauczycielkę, Barbarę Okoniewską, nadzwyczajne zdolności zaowocowały przyznaniem mu niebawem społecznego „Stypendium im. Fryderyka Chopina“, które otrzymywał do skończenia Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku.

Wędrówki po Polsce: Śladami Ignacego Łukaszewicza

Portret Ignacego Łukaszewicza.
Fot. E.Michałowska-Walkiewicz
 W  lipcu 1853 roku po raz pierwszy zapalono lampy naftowe publicznie w szpitalu lwowskim na Łyczakowie. Data ta zapisała się na kartach historii jako symboliczna data narodzin przemysłu naftowego. Śladami twórcy polskiego przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza odwiedzając m.in. muzeum kopalni ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna podąża nasza korespondentka - Ewa  Michałowska-Walkiewicz.
 
 
Naturalne wycieki ropy naftowej występowały w lesie bobrzeckim od wielu lat.  W 1854 roku powstała tu kopalnia i rozpoczęła się eksploatacja przemysłowa tego cennego surowca. Pionierami przemysłu naftowego, a tym samym i założycielami kopalni w Bóbrce byli: Ignacy Łukasiewicz skromny farmaceuta oraz Tytus Trzecieski ziemian i inicjator założenia kopalni Bóbrka. Tutaj właśnie powstało znaczące w Polsce przedsiębiorstwo naftowe. 

wtorek, 29 października 2019

Jubileusz Chrystusowców w Australii

Ks. Kamil Żyłczyński - wiceprowincjał Prowincji
 Australijsko - Nowozelandzkiej Towarzystwa Chrystusowego.
Fot. archiwum ks. Kamila Żyłczyńskiego
W tym roku Towarzystwo Chrystusowców  obchodzi  60 rocznicę rozpoczęcia pracy w Australii. Z tej okazji  Leszek Wątróbski rozmawia z ks. Kamilem Żyłczyńskim SChr, wiceprowincjałem prowincji  p.w. Świętej Rodziny w Australii i Nowej Zelandii i zarazem rektorem sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough, Melbourne.

- Według danych z 2006 roku w Australii żyło 52,2 tys. osób urodzonych w Polsce...                

- ... 95,3% z nich posiadało australijskie obywatelstwo oraz 163,8 tys. osób polskiego pochodzenia. Językiem polskim w domu posługiwało się 53,4 tys. osób. Największym skupiskiem Polonii był stan Wiktoria (52,1 tys. osób) oraz Nowa Południowa Walia (46,6 tys.). najwięcej naszych rodaków żyje w Melbourne (16 440), Sydney (12 515), Adelaide (5860) i Perth (5142).  

niedziela, 27 października 2019

Ryszard Opara: AMEN. Realia rzeczywitości Świata Pieniądza

Realia rzeczywistości – Świata Pieniądza: Własne marzenia, można potłuc o twardą ścianę realiów. Za ścianą pusta droga do nikąd. „The one who has gold – is always right” - Ten który trzyma złoto – zawsze ma rację.

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 35

Realia rzeczywistości Świata Pieniądza

Moje spotkanie z Sir Peter Miles dobiegało końca. Byłem wzburzony, nie wiedziałem, cóż więcej mogę powiedzieć. Siedzieliśmy obaj w milczeniu, patrząc w sufit realiów.

sobota, 26 października 2019

Aktorzy Teatru "Fantazja" z Sydney z wizytą w Senacie RP


22 października aktorzy polonijnego Teatru "Fantazja" z Australii mieli możliwość spotkania z wicemarszałek Senatu RP Marią Koc.

To owoc nawiązanej dwa lata temu znajomości podczas występów trupy w Nowej Zelandii. Jak podkreśla pani wicemarszałek: teatr jest amatorski ale wystawia sztuki w sposób całkowicie profesjonalny. Jest wyjątkowym zjawiskiem na mapie kulturalnej Sydney. Popularyzuje polską kulturę, literaturę, sztukę. Rozwija w ludziach pasję i miłość do teatru. Czyni ich życie bogatszym i piękniejszym. Artyści z Teatru „Fantazja” przyjechali do Warszawy w drodze do Wilna, gdzie w ramach festiwalu teatrów polskich przedstawią sztukę „Damy i huzary” w reżyserii Joanny Borkowskiej-Surucic.

piątek, 25 października 2019

Polacy w nadchodzącym roku operowym - Sydney 2020

Łukasz Goliński i Agnieszka Rehlis wystąpią w nowym
sezonie  Sydnejskiej Opery.
Fot. mat. promocyjne Opera Australia
Rokrocznie nasza zacna instytucja Opera Australia publikuje z dużym wyprzedzeniem listę przedstawień operowych na nadchodzący rok. Wystąpi w nich m.in. dwójka znakomitych polskich śpiewaków: baryton - Łukasz Goliński i mezzosopranistka - Agnieszka Rehlis.

Stało się prawie tradycją, że styczniowy Festiwal Sydnejski zbiega się z wystawieniem Cyganerii (La Boheme).  Tym razem premiera już w Sylwestra czyli 31 grudnia bieżącego roku. W rolach głównych wystąpią: w pierwszej obsadzie - Karah Son (Mimi), Kang Wang (Rodolfo); w drugiej obsadzie - odpowiednio : Valeria Siepe i Ji-Min Park.

Różnica pomiędzy pierwszą a drugą obsadą nie zawsze polega na popularności czy międzynarodowej renomie danego śpiewaka.  Czasami jest to po prostu kwestia terminów jakie dany artysta może zaakceptować z uwagi na inne zobowiązania.

czwartek, 24 października 2019

Obóz polskich dzieci wojny w Pahiatua

Powitanie dzieci polskich w porcie Wellington w dniu 1 listopada
1944 roku
W tym roku, w dniu 1 listopada, przypada 75 rocznica przybycia do Nowej Zelandii tzw. Dzieci Perskich. Ich obóz znajdował się około 3 km od miasteczka Pahiatua, przy szosie nr 2 na Wyspie Północnej. W roku 1901 powstał tam tor wyścigów konnych. 41 lat później, podczas II wojny światowej, zbudowano tu obóz dla internowanych obywateli wrogich państw.

Mieszkańcami polskiego obozu w Pahiatua były polskie dzieci oraz ich opiekunowie, a także kilka osób z personelu nowozelandzkiego. Łącznie na terenie obozu znalazło się 734 dzieci i 105 osób dorosłych.

Kabaret „Vis-a-Vis”: Warszawa i Stasiek Wielanek

Jola Komincz, Hanna Wiwatowska, Wiesław Rogoliński
 i Bożena Szymańska czyli kabaret Vis-a-Vis
Fot. K.Bajkowski
Po spektakularnych występach  na Festiwalu PolArt  w Brisbane a później  w ośrodkach polonijnych w Sydney  w przedstawieniu komediowym „Seks to zdrowie, o ile mnie pamięć nie myli”, kabaret  „Vis-a-Vis” pod kierownictwem artystycznym Jolanty Komincz zaprezentował w niedzielę,  13 października  w Klubie Polskim w Bankstown  koncert  poświęcony pamięci warszawskiego barda i twórcy podwórkowej Kapeli Warszawskiej – Staśka Wielanka.
  
Ten znany piewca miejskiego folkloru stolicy Polski  zmarł niespełna trzy lata temu w wieku 67 lat.
Urodził się 13 listopada 1949 w Warszawie. Z wykształcenia był  technikiem mechanikiem  ale kształcił się również muzycznie. Był popularnym w Warszawie  piosenkarzem, multiinstrumentalistą i  kompozytorem  a przede wszystkim  zbieraczem  folkloru miejskiego.

środa, 23 października 2019

Zjazd SPK w Brisbane: Delegaci za utworzeniem fundacji charytatywnej

Uczestnicy Zjazdu SPK w Brisbane. Od lewej: prezes ZK SPK Jan Tkaczyk,
prezes Koła SPK Nr 8 Zdzisław Koch, skarbnik ZK Beata Apolinarska-Mroczek,
wiceprezes ZK Włodzimierz Wnuk, członek ZK Leszek Wikarjusz, członek ZK
 Edward Włodarski, sekretarz ZK Krystyna Tkaczyk, skarbnik Koła SPK Nr 8
Bożena Maciejewska, wiceskarbnik ZK Yolanda Borucki, wiceprezes Kola SPK
 Nr 1 Ryszard Dzierzba, prezes Koła SPK Nr 1 Stanisław Żak i wiceprezes Koła
SPK Nr 8 Andrzej Mroczek.
W sobotę, 5 października 2019 r., w siedzibie nowego Domu Kombatanta - Koła SPK Nr 8 w Brisbane (Capalaba), odbył się 48. Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) w Australii.  W Zjeździe wzięły udział Koła SPK z Sydney i Brisbane, reprezentowane przez 8 delegatów (w tym 5 osobiście), reprezentujących w sumie 217 członków -   informuje komunikat Zarządu Krajowego  SPK, Oddział Australia.

Koło SPK Nr 1 (Sydney, NSW) reprezentowali: prezes Stanisław Żak i wiceprezes Ryszard Dzierzba.  Koło SPK Nr 8 w Brisbane (Qld) reprezentowali  prezes Zdzisław Koch, wiceprezes Andrzej Mroczek i skarbnik Bożena Maciejewska. 

Rozmowy małżeńskie Wielomskich: Profesjonalizm propagandy PiS

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska - prawnik
 i prof. Adam Wielomski - politolog
Magdalena Ziętek-Wielomska: Chcąc uniknąć wszelkich możliwych nieporozumień oświadczam, że moja wypowiedź nie jest pochwałą PiS. Stanowi tylko i wyłącznie analizę czegoś, co się dzieje na naszych oczach i co powinno budzić nasze zainteresowanie. O czym mowa? O profesjonalizmie osób tworzących wizerunek i strategię pijarowską PiS.

Profesjonalizm ten można już było dostrzec podczas wyborów prezydenckich wygranych przez Andrzeja Dudę. Stał się natomiast już zupełnie widoczny podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, podczas których wykreowana została Beata Szydło. A kiedy swoją rolę spełniła – pojawił Mateusza Morawiecki, a była pani premier poszła na emeryturę do PE. Możemy się domyśleć, że PiS korzysta ze wsparcia bardzo profesjonalnych pijarowców.

poniedziałek, 21 października 2019

Rękas: Po ekscytacji wyborczej Polskę czeka sen zimowy

Panorama Warszawy 2019. Fot. dreamstime CC0
Rządząca w Polsce pro-amerykańska partia Prawo i Sprawiedliwość zgodnie z wszystkimi sondażami wygrała wybory parlamentarne i zdobyła samodzielną większość w Sejmie.

 Polska wersja artykułu Konrada Rękasa  przeznaczonego dla czytelników anglojęzycznych, który ukazał się na portalu United World International.

Mimo rekordowej mobilizacji elektoratu – PiS ostatecznie powtórzyło jednak tylko swój wynik sprzed 4 lat, w dodatku zaś utraciło większość w Senacie. Tymczasem w przyszłym roku w Polsce odbędą się wybory prezydenckie, w których obecny prezydent, polityk PiS  Andrzej Duda  wcale nie jest faworytem.

niedziela, 20 października 2019

Finał 7. Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz w Melbourne

Andi Wu odbiera statuetkę I nagrody z rąk
Konsul Generalnej RP w Sydney, Moniki Kończyk.
Fot. G.Machnacki
W  niedzielę, 29 września w ramach Polish Music Day odbył sie finał 7th Ewa Malewicz Music Competition - Melbourne 2019.  Poziom Konkursu okazał się niezwykle wysoki w obu kategoriach wiekowych. Na wszystkie wydarzenia publiczność dopisała choć należy wiedzieć, iż był to w Wiktorii długi weekend ze względu na narodowe wydarzenie sportowe AFL Grand Final Day czyli finały futbolu australijskiego.

Sposród 11 uczestników finału, Jury Konkursu w składzie: Stanisław Deja (Polska) - fortepian, przewodniczący, Adam Piechociński - skrzypce, koncertmistrz Royal Melbourne Philharmonic (który godnie na tym miejscu zastępował poprzednią jurorkę tego konkursu, Wandę Wiłkomirską) oraz Ben James - prezes Friends of Chopin Australia , wyłoniło 5 laureatów. Trzeciej nagrody w grupie starszej, nie przyznano.

Ryszard Opara: AMEN. Całe nasze życie - to WALKA

Stąd do wielkości i wieczności - Bitwa o prymat i... pierwsza wielka przegrana. Całe nasze życie - to WALKA.

AMEN – Autobiografia Naukowa  Ryszarda Opary. Odcinek 34

Moje ambicje rosły. Kolejnym etapem było marzenie...i próba zbudowania największej grupy – sieci szpitali prywatnych w Australii. Moja Firma - Alpha Pacific Ltd - (potem Alpha Healthcare Ltd), była właścicielem 12/13 własnych klinik, plasując się na trzecim lub czwartym miejscu w kraju, w sektorze medycznym - w zależności od sposobu oceny wielkości kapitalizacji.

sobota, 19 października 2019

Sanocki: Partie wygrały - czyli wygrał system!

Janusz Sanocki - działacz opozycji antykomunistycznej
 w PRL, samorządowiec, poseł niezależny Sejmu VIII kadencji
Wyniki wyborów parlamentarnych nie pozostawiają wątpliwości – wygrał system. Partiokracja.
System kierowanych centralnie partii – tak tej rządzącej, jak dwu-trzech opozycyjnych obronił się przed atakiem takich kamikadze jak ja, czy też moi przyjaciele kandydujących do Senatu z bezpartyjnego Komitetu  „Przywrócić Prawo”. Poszliśmy na tę walkę zwracając uwagę na bezprawne pozbawienie obywateli możliwości swobodnego kandydowania do Sejmu, gdzie kandydatów mogą zgłaszać tylko partie i quasi-partie. Mieliśmy świadomość z jaką potęgą walczymy.

Partie wyposażone w telewizje, bombardujące 24 godziny na dobę umysły obywateli swoim nienawistnym przekazem, w którym polityczny przeciwnik malowany jest w roli diabła, a o ważnych tematach jak ustrój państwa, uprawnienia obywateli – ani słowa.

W efekcie takiego szczucia pomiędzy dwoma zwalczającymi się stronami prawie nie ma miejsca na żadne tam rozsądne argumenty, na spokojną analizę przyczyn zła jakie toczy nasze życie publiczne. Tak – właśnie zła. Niesprawne sądy, policja nadużywająca swoich uprawnień, urzędy traktujące obywatela jak śmiecia – tego nie zasłoni 500+.

Premiera ebooka "Podwójna moc dla dwujęzyczności"

Dzisiaj, 19 października 2019 r. swoją premierę będzie mieć ebook “Podwójna moc dla dwujęzyczności” - poradnik skierowany do rodziców polonijnych z całego świata.  Ebook jest efektem współpracy mgr Magdy Szczepaniak, twórczyni kursów języka polskiego dla rodzin dwujęzycznych oraz dr Anety Nott-Bower, doświadczonego szkoleniowca w zakresie dwujęzycznego wychowania i edukacji.

W styczniu 2019 r. za pośrednictwem mediów społecznościowych autorki zapytały rodziców z Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii o problemy i wyzwania związane z dwujęzycznością. Odbiór tej akcji był zaskakujący, a informacja obiegła niemal cały świat. 

piątek, 18 października 2019

Szkolna wycieczka do Parramatta Park

Old Goverment House, Parramatta Park. Najstarszy zachowany
budynek rządowy w Australii (zbudowany w 1799 r.)
Fot. Wikimedia commons (CC BY 2.0)
W sobotę 21 września 2019 roku odbyła się nasza druga z kolei, szkolna wycieczka do Parramatta Park, której głównym celem było zwiedzenie Old Government House (Stary budynek Rządu). Projekt wycieczki - zgłoszony w pierwszej połowie bieżącego roku - został w całości pokryty z funduszy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Wspieranie Edukacji Polskiej na Świecie”.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za pomoc finansową w realizacji projektu naszej szkolnej eskapady. Trudno jest znaleźć słowa, które oddałyby w pełni naszą radość płynącą z tego, iż mogliśmy spędzić ten dzień wspólnie jako społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i rodzice.

czwartek, 17 października 2019

Krajobraz powyborczy: PiS potwierdził swą hegemonię


Poparcie dla KW Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu RP 2019
Oprac. Janusz Burlikowski © wyborynamapie.pl 2014-2019
Po 4 latach rządów Prawo i Sprawiedliwość potwierdziło swoją hegemonię na polskiej scenie politycznej. To pierwszy w historii III RP przypadek, by partia samodzielnie rządząca w jednej kadencji, utrzymała władzę w następnej, z zachowaniem tej samodzielności.

 

Co teraz może zrobić PiS?

Większość jaką zdobył PiS pozwala mu rządzić samodzielnie. I niezależnie od tego, czy ktoś popiera to ugrupowanie czy nie, jest to dobra wiadomość. Gorzej byłoby, gdyby potrzebował koalicjanta i musiał go szukać np. w Konfederacji. Ta, jako ultraliberalne ugrupowanie, zdecydowanie przeciwstawiłaby się polityce społecznej PiS, a zamiast niej forsowała likwidację podatków i rujnowanie sfery publicznej.

środa, 16 października 2019

Pyrrusowe zwycięstwo

..Jarosława Kaczyńskiego i jego ludzi czeka wyjątkowo
trudna kadencja...Fot. prinscreen YT
Miało być lekko, łatwo i przyjemnie. Rozpędzony PiS, który od początku kampanii zdecydowanie prowadził w sondażach, był w tych wyborach murowanym faworytem. Tymczasem po przeliczeniu głosów z oczekiwanych 48% poparcia zostało niespełna 44% a zamiast buńczucznie zapowiadanej większości konstytucyjnej Jarosława Kaczyńskiego i jego ludzi czeka wyjątkowo trudna kadencja.

Niemiłą dla obecnej władzy niespodzianką są przede wszystkim wyniki wyborów do senatu. Pomimo relatywnie wyższego niż przed czterem laty poparcia kandydatom PiS-u nie udało się pokonać zjednoczonej opozycji. Ludzie Kaczyńskiego zajęli zaledwie 49 miejsc w senackich ławach, co nie tylko stanowi regres wobec 61 mandatów w kadencji 2015-2019 ale oznacza utratę większości w izbie wyższej parlamentu. To z kolei oznacza brak większości sejmowej zdolnej do przeprowadzania legislacji według własnego widzimisię. Zanany z zeszłej kadencji proceder nocnego uchwalania śmieciowego prawa budzi we mnie szczególny sprzeciw, stąd bynajmniej nie martwi mnie jego rychły koniec.

Kurdowie - wyrzut sumienia wolnego świata

 Flaga Kurdystanu. Graf. public domain
Kurdowie, których liczebność szacuje się na około 50 milionów, są jednym z najstarszych narodów świata. Tym samym są najliczniejszym narodem na świecie bez własnej państwowości. Kurdowie dziś zamieszkują na terenie Turcji, Syrii, Iraku i Iranu. Kurdyjskie enklawy znajdują się również na pograniczu ormiańsko-karabachskim oraz w Afganistanie. Liczna kurdyjska diaspora zamieszkuje też w Europie. 
 
Kurdowie zorganizowali już kilka powstań w ramach Imperium Osmańskiego już w okresie międzywojennym. Następna faza walk o niepodległość rozpoczęła się pod koniec lat 70-tych. Do roku 1984 działalność niepodległościowa Kurdów przyczyniła się do aktów terroru ze strony władz tureckich, które mordowały kurdyjskich przywódców. Od roku 1984 Kurdowie na wschodzie Turcji prowadzili już regularną wojnę partyzancką z tureckim okupantem. Kurdów w swoich rozgrywkach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych wykorzystywał Związek Radziecki, który na pograniczu Republik Armeńskiej i Azerbejdżańskiej w latach 20-tych utworzył Powiat Kurdystański tzw. Czerwony Kurdystan. Oficjalnie utworzenie nowej jednostki administracyjnej Sowieci argumentowali troską o los społeczności kurdyjskiej, a w rzeczywistości mieli oni być buforem między zantagonizowanymi ze sobą Ormianami i Azerami oraz służyli do wykorzystywania ich do działań dywersyjnych na terenie Turcji, celem osłabienia tego kraju.
 

wtorek, 15 października 2019

Wybory2019: Oficjalne wyniki. Krajobraz po bitwie

 Polish Parliamentary Election 2019.
 Map. Waclaw Jan Kroczek Wikipedia (CC BY-SA 4.0) 
Znamy już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce: PiS bierze samodzielną większość w Sejmie ale nie uzyskuje jej w Senacie. Partia Kaczyńskiego nie będzie miała już  łatwo z legislacją swoich ustaw.  

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych ze 100 proc. komisji. Niedzielne wybory parlamentarne w Polsce  wygrało - z wynikiem 43,59 proc. biorących dział w głosowaniu - Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), na którą swój głos oddało 27,40 proc. głosujących a na trzecim Lewica (SLD, Wiosna, Razem) z wynikiem 12,56 proc. głosów.  Swoją reprezentację w Sejmie będą miały także Koalicja Polska (PSL, Kukiz'15) po zdobyciu 8,55 proc. zaufania wyborców  oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość  z wynikiem 6,81 proc. 

Jak podaje oficjalny komunikat PKW wymagany pięcioprocentowy próg wyborczy w wyborach do Sejmu przekroczyły komitety wyborcze: PiS, Koalicja Obywatelska, SLD, PSL i Konfederacja; w podziale mandatów uczestniczyć też będzie Komitet Mniejszość Niemiecka.

Wybory 2019: Jak głosowano w Australii?

W głosowaniu w Australii Malgorzata  Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej zdobyła więcej głosów niż Jarosław Kaczynski - lider zwycięskiej partii PiS w niedzielnych wyborach do Sejmu. Kazimierz Michał Ujazdowski  kandydat niezależny nominowany przez KO zdobył miejsce w Senacie pokonując swych konkurentów - Marka Rudnickiego  (PiS) i Cezarego Kasprzaka (Obywatele RP).
 
Wszyscy obywatele polscy zagranicą mogli głosować w niedzielnych wyborach parlamentarnych na kandydatów do Sejmu z warszawskiego okręgu nr 19 a do Senatu z okręgu 44. 

poniedziałek, 14 października 2019

Pierwsze wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce

Rezultaty exit poll  zebrane przez  IPSOS.
fot. printscreen YT/PolskieRadio
Wszystkie główne polskie media podały pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Rezultaty exit poll zostały zebrane przez firmę badawczą IPSOS.
Zgodnie z rezultatami exit poll, najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało 43,6 proc. wyborców. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 27,4 proc. głosów, trzecie miejsce należy do Lewicy, która uzyskała 11,9 proc. głosów. Zgodnie z badaniem do Sejmu dostały się także PSL z 9,6 procentowym poparciem oraz Konfederacja, na którą zagłosowało 6,4 proc. wyborców.

Według danych PKW, frekwencja wyborcza wyniosła 61,1 proc. 
Takie wyniki wyborów dają poszczególnym ugrupowaniom następujcą liczbę mandatów poselskich:

PiS - 239, większość parlamentarna
KO - 130 
Lewica - 43
PSL Koalicja Polska - 34
Konfederacja - 13

niedziela, 13 października 2019

Niezwykły obóz językowy dla najmłodszej Polonii

Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego podążały dzieci, które zgromadziły się na pierwszym od lat obozie językowym w Allambee Camp. Skąd pomysł właśnie na taki wyjazd i na czym polegał jego niezwykły charakter?

Zgromadzić najmłodszą część Polonii i to aż z trzech stanów Australii to nie lada wyzwanie. Co więcej, to również wyjątkowa okazja, aby zaobserwować jak wielką radość sprawia dzieciom nauka języka polskiego, poznawanie polskiej kultury i odkrywanie historii jednego z najsłynniejszych Polaków żyjących na Antypodach, Edmunda Strzeleckiego. A to wszystko za sprawą organizatorów niezwykłego obozu, czyli Polskiej Szkoły Sobotniej im. Edmunda Strzeleckiego w Endeavour Hills.

Ryszard Opara: AMEN. Historia z aligatorem

Aby zostać sławnym i bogatym, musiałem jeszcze, jednak wpierw...osobiście odwiedzić Florydę, w USA - aby tam właśnie zdecydować: co więcej w życiu znaczy, sława czy pieniądze.

AMEN – Autobiografia Naukowa  Ryszarda Opary Odcinek 33

Lata wzrostu i sukcesów na ASX – okres świetności.


W ciągu paru lat, spółkę „matkę” jako holding Alpha Healthcare Ltd przekształciłem w dużą firmę, która miała kilkanaście szpitali (jako własność) plus jeden w zarządzaniu. Całość wykreowałem... właściwie z niczego, jedynym partnerem - doradcą...była moja logika, pragmatyzm i własny rozum. No i determinacja...

sobota, 12 października 2019

"Kurier" i "Jeszcze dzień życia" na Polish Film Festival w Sydney

Z przyjemnością informujemy, że już niebawem, w sobotę 26 października rozpocznie się Polish Film Festival Sydney. Festiwal otworzy uroczysty pokaz filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier", opowiadający o pełnej dramatycznych wydarzeń misji  słynnego Kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, bezpośrednio poprzedzającej wybuch Powstania Warszawskiego.
 
W programie zaprezentowanych zostanie łącznie 8 filmów, w tym m.in. "Jeszcze dzień życia" - znakomicie przyjęty na Festiwalu w Cannes film oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego, laureat nagrody dla najlepszego europejskiego pełnometrażowego filmu animowanego. Zobaczyć będzie też  można jedną z głośniejszych polskich premier ostatnich tygodni, czyli film „Piłsudski" oraz  uhonorowanego kilkoma nagrodami na Festiwalu w Gdyni "Kamerdynera" Filipa Bajona.

piątek, 11 października 2019

Polskie „walki plemienne” zamiast debaty politycznej

Na łamach tygodnika „Myśl Polska” ukazał się artykuł prof. Stanisława Bielenia pod tytułem „Polska anemokrаcja” (greckie słowo „anemos” – wiatr). O rzucaniu słów na wiatr, o pustosłowiu, fałszywych obietnicach wyborczych pisze profesor Stanisław Bieleń. Artykuł zawiera wiele wątków. O skomentowanie niektórych, Sputnik Polska poprosił politologa prof. Adama Wielomskiego.

– Prof. Bieleń: „Kampanie wyborcze przybierają charakter karnawałowych festynów, a ich mottem jest hasło przypominające antyczne panem et circenses”. Jak Pan przełoży to na polskie realia?

– Przeczytałem wczoraj wieczorem artykuł pana profesora Bielenia, którego zresztą prywatnie dość dobrze znam. Jest to tekst, w którym pan prof. próbuje zaprezentować całokształt kryzysu polskiej polityki i dyskusji politycznych. Przedstawia słuszne poglądy, że w polskich dyskusjach zupełnie nie ma aspektu merytorycznego, nie ma żadnej racjonalnej debaty. Mamy do czynienia tylko i wyłącznie z pustosłowiem, obietnicami i wielkim seansem nienawiści w stosunku do przeciwników politycznych. Trudno się z tym nie zgodzić, dlatego że polska polityka od dobrych kilkunastu lat rzeczywiście tak wygląda.

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2018!

Polska pisarka Olga Tokarczuk - Literacki Nobel 2018
Fot. Fryta 73 / Creative commons (CC BY-SA 2.0) 
Nobel dla Tokarczuk dopadł mnie dzisiaj na zakupach. Komórka zasygnalizowała nową wiadomość. Chwilę potem z torbami sprawunków przysiadłam w kawiarence galerii handlowej i wyciągnęłam telefon, a tam cudowna informacja – Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla „za narracyjną wyobraźnię, która wraz encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako form życia", jak podała Akademia Szwedzka.

Uzasadniając przyznanie jej literackiego Nobla - Akademia Szwedzka nazwała "Księgi Jakubowe" - opus magnum [1] polskiej pisarki. "Wielkim tematem Olgi Tokarczuk jest różnorodność kulturowa", powiedział po ogłoszeniu werdyktu o przyznaniu literackiego Nobla - przewodniczący Komitetu Noblowskiego Anders Olsson.

czwartek, 10 października 2019

Iwona Pruszyńska: "Australia narodziła się przy urnie, nie na polu bitwy"

Głosowanie w Australii jest obowiązkowe.
 Fot. AEC- Wikimedia commons(CC BY 3.0 AU)  
W Australii  udało się w dużym stopniu uniknąć polaryzacji, która zainfekowała scenę polityczną Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i sporej części Europy, w tym Polski. Jakie są  tego przyczyny?  Upatruje się ich w obowiązkowym głosowaniu nałożonym na australijskie społeczeństwo. O sukcesie australijskiego systemu obowiązkowego głosowania pisze kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, Iwona Pruszyńska w komentarzu  dla Rzeczpospolitej.

Obowiązkowe głosowanie pozwala skoncentrować wyborczą energię na meritum kampanii, zamiast spalać ją na samym nawoływaniu do uczestnictwa w głosowaniu.
Kilka lat temu, kiedy Donald Trump został wybrany z poparciem tylko jednej czwartej uprawnionych wyborców, a zaledwie 37 proc. uprawnionych Brytyjczyków głosowało za opuszczeniem Unii Europejskiej, wielu Australijczyków zdało sobie nagle sprawę z tego, jaką przewagą jest dla nich w Australii obowiązkowe głosowanie – wspomina Judith Brett, historyk i naukowiec, autorka bestselleru „Od tajnego głosowania do kiełbasy wyborczej. Jak Australia przyjęła obowiązkowe głosowanie".           

środa, 9 października 2019

Wyborczy protest głodowy posła Janusza Sanockiego

Niezależny poseł Janusz Sanocki chce unieważnić wybory. Współautor wydanej niedawno książki pt. "Kulisy polskiej demokracji. Obywatel wobec systemu" a także kandydat do Senatu z okręgu Opole,  rozpoczął we wtorek głodówkę protestując w ten sposób przeciw pozbawianiu Polaków biernego prawa wyborczego.  

Janusz Sanocki, b. burmistrz Nysy, a obecnie poseł niezrzeszony rozpoczął wczoraj (8 października 2019) okupację opolskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego (ul. Piastowska 14) oraz głodówkę, protestując w ten sposób przeciw pozbawianiu Polaków biernego prawa wyborczego i domagając się unieważnienia najbliższych wyborów parlamentarnych.

wtorek, 8 października 2019

Poemat maturalny

Jedna z klas maturalnych języka polskiego w Sydney wraz
z nauczycielkami: Marianną Łacek i Elżbietą Cesarską
TAK NIEDAWNO ŻEŚMY SIĘ SPOTKALI... a dziś pożegnania nadszedł czas... Nie, oni nie znają tej rajdowej piosenki. No bo skąd? Urodzeni i wychowani tutaj... A spotkaliśmy się nieco więcej niż rok temu. W chłodny, jeszcze zimowy ranek ostatniej soboty lipca, kiedy stanęłam przed niewielką grupką przygotowującą się do matury z języka polskiego.

Do tej klasy w Chatswood ściągnął mnie pilny telefon władz Saturday School of Community Languages. Byłam wówczas w Polsce. Nie, natychmiast wrócić nie mogłam. W pierwszych dniach lipca miałam do odebrania nagrodę za wyróżniony  konspekt cyklu lekcji poświęconych  100-leciu Niepodległości Polski. Galowa uroczystość odbywała się na Zamku Królewskim w Warszawie...