polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 30 września 2019

"Złodziej" w reżyserii Cezarego Żaka podbił Australię

Scena ze spektaklu "Złodziej" w reż. Cezarego Zaka w Klubie
Polskim w Bankstown. Fot. BumerangMedia
 
Gwiazdorski zespół polskich aktorów - Cezary i Katarzyna Żak, Renata Dancewicz, Rafał Królikowski i Leszek Lichota występował od 6 do 22 września przed polonijną publicznością w Perth, Melbourne i  Sydney. Aktorzy przedstawili sztukę komediową pt. „Złodziej”, jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella w reżyserii Cezarego Żaka z muzyką Krzysztofa Komedy. Katarzyna Żak dodatkowo wystąpiła w recitalu  pt. „Piosenki z dobrym tekstem” kompozycji Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Mariana Hemara.

Eric Chappell to jeden z najpopularniejszych brytyjskich dramaturgów, uchodzący za mistrza czarnej komedii. Na swoim koncie ma około 200 scenariuszy kasowych angielskich seriali komediowych oraz kilka sztuk teatralnych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych. Karierę pisarską rozpoczął w 1973 r., zaraz po wystawieniu w londyńskim Apollo Theatre jego pierwszej sztuki "The Banana Box". Jego sztuka "Złodziej" została opublikowana w 1995 r.

W detektywistyczno-kryminalnej komedii „Złodziej” poznajemy dwie pary  małżeńskie oraz tytułowego złodzieja. Pierwsze małżeństwo, to Jenny (Renata Dancewicz) i Trevor (Rafał Królikowski). Oboje ciężko pracują,  pragną wzbogacić się, niestety, ze względu na cechy osobowe nie udaje im się to zbytnio. Drugie małżeństwo, to John (Leszek Lichota) i Barbara (Katarzyna Żak). John jest bogatym biznesmanem, który zaczynając od zera finansowego i edukacyjnego doszedł do wielkich pieniędzy niemoralną drogą. Jego dochody  znacznie wzrosły kosztem  zwolnień swoich  pracowników. Jego żona zaś to psychologiczny obraz  kobiety zależnej od męża,  jednocześnie pragnącej samodzielności. Przez lata ukrywała przed mężem, że jest od niego starsza, podstępami wyłudzała dla siebie  pieniądze, aby się zabezpieczyć na przyszłość.  Pary utrzymują ze soba wzajemnie korzystne stosunki przyjacielskie. Jedni żerują na luksusowym życiu drugich,  drudzy obcując z biedniejszymi – dowartościowują się.

I nagle w ich życie wchodzi tytułowy bohater sztuki – nietypowy złodziej - Spriggs (Cezary Żak) wprowadzając niemały zamęt. Stwarza nieprawdopodobne sytuacje, w konsekwencji których przewraca  świat całej czwórki do góry nogami.  Złodziej okazuje się być znakomitym psychologiem a także świetnym detektywem, który umie dostosować się do swojego rozmówcy i namówić go do wielu rzeczy. Jest tak skuteczny, że prawie wszyscy dają mu się naiwnie uwieść. Okrada ich nie tylko z przedmiotów materialnych, ale również z poczucia bezpieczeństwa a przede wszystkim ze wzajemnego dotychczas zaufania, ukazując wszystkie grzechy wzajemnych stosunków obu par.  I  kto tu jest uczciwym człowiekiem? Nikt naprawdę tego nie wie, dopóki nie będzie w sytuacji, w której musi wybierać...

W zamyśle reżysera Cezarego Żaka spektakl został zrealizowany nie tyle jako lekka komedia do zabawy i śmiechu, co jako sztuka refleksyjna, dająca  okazję do głębszych przemyśleń. Do przemyśleń o nas samych.  

Niemniej  sztuka wystawiona w Australii, potrafiła rozbawić pełne sale, wypełnione po brzegi polonijną publicznością. Najmocniejszą stroną obejrzanej w Perth, Melbourne i Sydney sztuki  był wartki, wciąż czymś zaskakujący dialog w mistrzowskim wykonaniu znanych dla australijskiej publiczności filmowych pierwszoplanowych aktorów – Cezarego Żaka i Katarzyny Żak (serial „Ranczo”), Rafała Królikowskiewgo („Pierścionek z orłem w koronie”, „Ciało”, „Lejdis”, „Superprodukcja”), Leszka Lichoty (serial „Na Wspólnej”, „Prawo Agaty”) i Renaty Dancewicz („Płukownik Kwiatkowski”, „Diabelska edukacja” , „Tato”).
Organizatorem występów polskich aktorów  było Towarzystwo Polskiej Kultury w Australii, które z dużym udziałem i poświęceniem  wolontariuszy przygotowało scenografię do każdego przedstawienia.

Krzysztof Bajkowski

Przedstawiamy relację Bumeranga Polskiego ze spektaklu „Złodziej” w Klubie Polskim w Bankstown (22.09.2019) poprzedzonego dzień wcześniej recitalem Katarzyny Żak w Klubie „Polonia” w Plumpton wraz z wypowiedziami wszystkich występujących aktorów.  
 
 Nagranie: BumerangMedia - YT, realizacja: Krzysztof Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy