polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

wtorek, 3 września 2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce


Jeden wspólny wieniec od przybyłych delegacji państwowych
na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie 
fot. G.Jakubowski/KPRP fb
„Pamiętamy, musimy pamiętać i dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy (…) Czcimy i składamy wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn” - powiedział w swym przemówieniu prezydent Andrzej Duda na centralnej uroczystości w Warszawie w obecności 250 gości zagranicznych m. in. prezydenta Niemiec, Ukrainy, Czech, Węgier, Bułgarii i wiceprezydenta USA z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczętej barbarzyńską napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę.  


Pierwsze uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy II wojny światowej rozpoczęły się w niedzielę 1 września w Wieluniu (województwo łódzkie). Wzięli w nich udział przywódcy Polski i Niemiec Andrzej Duda oraz Frank-Walter Steinmeier. Prezydenci złożyli wieńce przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie wieluńskiego Kościoła Farnego. 

O godz. 4:40 w mieście rozbrzmiały dźwięki syren alarmowych. Właśnie o tej godzinie 80 lat temu rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital. Nastąpił on 5 minut przed ostrzałem polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, co oficjalnie uznaje się za początek II wojny światowej.
Kto mógł się tego spodziewać, że II wojna światowa rozpocznie się od tak drastycznego aktu dokonanego przez cywilizowany naród, jeden z najstarszych żyjących w Europie; przez naród o tak wielkiej historii – zaznaczył w trakcie swojego przemówienia prezydent Polski Andrzej Duda.

 „Czy sądzicie państwo, że to jest łatwe? Przyjechać do miasta, które 80 lat wcześniej zostało bestialsko zniszczone przez przedstawicieli ich narodu? Przyjechać i spojrzeć w oczy dzieciom i wnukom ofiar?” – zadał sobie pytanie Duda i podziękował prezydentowi Niemiec za przybycie.

„Stoję dziś przed tymi, którzy przeżyli to piekło i przed ich potomkami. Jestem wdzięczny i jest mi wstyd” – zabrał głos prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. 

Polska wyciągnęła do Niemiec dłoń pojednania, mimo wszystko. Jesteśmy wdzięczni za gotowość Polski, by wspólnie podążać drogą pojednania” – zaznaczył. "Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń, chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie" – powiedział na zakończenie.

Po przemówieniach liderzy dwóch państw złożyli wieńce przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie wieluńskiego Kościoła Farnego.





W Gdańsku na Cmentarzu Poległych Obrońców Westerplatte złożył wieniec premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach oprócz premiera wzięli udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 



Dalsza część uroczystości miała miejsce w południe  na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

W obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wzięli udział przywódcy wszystkich państw Unii Europejskiej i NATO oraz prezydenci krajów Partnerstwa Wschodniego: łącznie obecnych było około 250 gości z całego świata.

W czwartek prezydent USA poinformował, że odwołuje zaplanowaną  wizytę w Polsce z powodu huraganu „Dorian”, zbliżającego się ku wybrzeżu Florydy. Zamiast niego do Warszawy przyleciał wiceprezydent USA Mike Pence.
Na obchody do Polski nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Zaproszenia na wydarzenia nie otrzymał także prezydent Serbii Aleksandar Vučić. W uroczystościach nie wziął udziału prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.  Republikę Białoruską   na obchodach reprezentował ambasador tego kraju w Polsce Władimir Czuszew.  Do Warszawy nie przyjechali także liderzy Kazachstanu oraz państw Azji Środkowej.

W piątek z zaproszenia na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zrezygnował również przewodniczący Komisji Europejskiej Donald Tusk.

Na uroczystości  placu Piłsudskiego przemawiali prezydenci Polski, Niemiec i wiceprezydent USA Mike Pence zastępujący Trumpa. Jeden wspólny wieniec od przybyłych delegacji państwowych umieszczono na Grobie Nieznanego Żołnierza, na którego wstędze jest napisane „Pamięć i Pzestroga”.

Te słowa są również zapisane na specjalnym dzwonie, który został wykonany przy okazji tych wydarzeń. Następnie zostanie przekazany on miastu Wieluń.

Prezydent Polski Andrzej Duda wygłosił  przemówienie.

„Trudno sobie do dzisiaj wyobrazić ten kataklizm dziejowy: największy i najbardziej niosący straszliwe ofiary konflikt zbrojny w dotychczasowych dziejach ludzkości” – powiedział Duda.
„Pamiętamy, musimy pamiętać i dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy (…) Czcimy i składamy wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn” – podkreślił.
„Ludzkość za mało wyciągnęła wniosków z tamtej straszliwej lekcji. Wciąż zdarzają się czystki etniczne, ludobójstwo. Po to właśnie pamiętamy, żeby nigdy już nie dochodziło do takich zdarzeń, takiego cierpienia, bestialstwa” – zaznaczył.
„Na naszej ziemi Niemcy pozostawili machinę zagłady. Jesteśmy dzisiaj depozytariuszami obozów koncentracyjnych” – powiedział i zauważył, że „te pamiątki zagłady (…) muszą trwać i będą trwały”.
Według niego są to miejsca pamięci, szczególnie dla młodych ludzi, dlatego „konieczny jest obowiązek opiekowania się nimi”.



Jako drugi  zabrał głos prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

„Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, w którym z takim trudem przychodziłoby mi zabrać głos” – zaczął swoje wystapienie Steinmeier.
„Jako prezydent Niemiec, wspólnie z kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, mówię dziś wszystkim Polkom i Polakom, nie zapomnimy. Nie zapomnimy ran, które Niemcy zadali Polakom” – podkreślił.
„Proszę o przebaczenie za historyczną winę Niemiec i przyznaję się do naszej nieprzemijającej odpowiedzialności” – oznajmił prezydent RFN.
 Moi rodacy rozpętali okrutną wojnę, która kosztowała ponad 50 mln istnień ludzkich, w tym miliony obywateli Polski. Ta wojna była zbrodnią niemiecką - podkreślił Steinmeier.




„Zebraliśmy się tutaj, żeby dać świadectwo odwadze wielkiego narodu” – powiedział z kolei wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

„Naród polski nie poddał się, nie wyzbył nadziei, nie wyparł się swojej tysiącletniej historii” – stwierdził i dodał, że „charakter, wiara i determinacja narodu polskiego były tym, co przeciwstawiło się ciemności”.
„W okresie brutalnej wojny i przez 40 lat rządów komunistycznych, Polska i inne narody ujarzmionej Europy przetrwały brutalną kampanię niszczenia ich wolności, praw, historii i wiary” – konkluduje Pence.
„Dwa lata temu prezydent Donald Trump przybył do Warszawy i mówił o potędze więzi miedzy Amerykanami a Polakami. Mówiąc jego słowami: Ameryka kocha Polskę, Ameryka kocha też Polaków” – zauważył.
„Ameryka i Polska będą współpracowały ze wszystkimi sojusznikami w imię wspólnej obrony. Zawsze będą apelowały do sojuszników, by wywiązywać się z obietnic, które sobie złożyły. Silny sojusz naszych narodów to najlepsza obrona naszej wolności” – podsumował Pence.




Przedstawiciele wszystkich delegacji po kolei uderzyli w odlany specjalnie na tę uroczystość dzwon „Pamięć i Przestroga”.Te słowa – „pamięć i przestroga” – były motywem przewodnim uroczystości w Warszawie z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

na podst. info Sputnik Polska


* * *

Cała uroczystość na Pl. Pilsudskiego w  Warszawie 1 września 2019 r. (Polskie Radio YT)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->