polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Rząd koalicyjny SPD, Zielonych i FDP, na której czele stał Olaf Scholz upadł. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier rozwiązał Bundestag i zapowiedział przedterminowe wybory parlamentarne. Niemcy wybiorą nowy rząd w lutym. Nowym kanclerzem zostanie prawdopodobnie Friedrich Merz z CDU.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 14 września 2019

Minister John Sidoti z wizytą w Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool

Min. John Sidoti w Polskiej SzkoleSobotniej w Liverpool
W Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool odbyła się niecodzienna wizyta, mianowicie szkoła miała przyjemność gościć  Johna Sidoti - Ministra ds. Wielokulturowości, Sportu, Seniorów i Weteranów. 
 
Minister z wielkim entuzjazmem odpowiedział na zaproszenie specjalne dyrektor szkoły Eweliny Ellsmore, by wziąć udział w  specjalnym programie artystycznym przedstawiającym wielkich Polaków i  upamiętniającym ich wpływ na losy świata.

 Na spotkanie przybyli również  Joanna Spłocharska - wicekonsul Rzeczypospolitej Polski; Elżbieta Cesarski - przewodnicząca Polskiej Komisji Edukacyjnej w Australii, dyrektor Polskiej Szkoły Dzielnic Północnych oraz czynny działacz Macierzy Polskiej,  Adam Gajkowski- prezes Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii,  Krystyna Cyroń - prezes Polskiego Stowarzyszenia w Cabramatta oraz  Bronisław Łacek reprezentujący Zrzeszenie Polskich Nauczycieli w NPW.
 
Uczniowie podczas programu przedstawiającego sławnych Polaków.

Tancerze z zespołu "Lajkonik"
Wicekonsul RP  Joanna Spłocharska


Pośrednio pretekstem do wizyty gości specjalnych, w tym  ministra Sidoti'ego , w Polskiej Szkole w Liverpool była okazja do podziękowania wspaniałym ludziom za udzieloną pomoc  w odbudowie zasobów szkoły.


Szkolne dyplomy uznania dla darczynców

Polska Szkoła z Liverpool bowiem poniosła ogromne straty po przejściu burzy gradowej  przez okolice Liverpoolu i Casuli w grudniu ubiegłego roku. Burza poczyniła ogromne zniszczenia na terenie Szkoły Publicznej w Casuli gdzie mieści się Polska Szkoła. Opady doprowadziły do zawalenia się dachu w kilku budynkach szkoły, w tym w miejscu, które było przeznaczone było na magazynek polskiej szkoły etnicznej.

Otwarcie nowej biblioteki szkolnej z udziałem
min. John'a Sidoti'ego.
Zniszczeniu uległo niemalże wszystko. Jednakże dzięki niezwykle prężnej postawie rodziców udało się rozpocząć zajęcia w nowym roku szkolnym na czas, a dzięki ich wsparciu oraz wsparciu  przyjaciół szkoły i polonijnych organizacji udało się zniwelować straty.

Zaproszeni  na uroczystość szkolną  goście-darczyńcy, w dowód podziękowania za okazaną pomoc, otrzymali  z rąk ministra  szkolne dyplomy uznania.

Minister Sidoti wziął również udział w przecięciu wstęgi towarzysząc pani Jadwidze Krejza z Biblioteki Publicznej w Liverpool w  oficjalnym otwarciu nowej biblioteki szkolnej.

Część artystyczną, obok prezentacji o sławnych Polakach, wzbogaciły nagrania wypowiedzi uczniów szkoły, w których to dzieci z ogromnym przekonaniem  i dumą uzasadniali dlaczego uczą się języka polskiego.






Nie uszło to uwadze ministra, który w swoim przemówieniu podkreślił determinację i zacięcie uczniów i niezwykły udział nauczycieli i rodzin w pielęgnowaniu języka polskiego , kultury polskiej i przede wszystkim dbałość o korzenie i poczucie tożsamości narodowej.

Obok polskich szkół ogromną rolę w pielęgnowaniu tradycji i kultury polskiej odgrywają zespoły folklorystyczne Dzięki uprzejmości zespołu Lajkonik  wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać występ absolwentów  naszej szkoły.





W części nieoficjalnej  wszyscy uczestnicy przyjęli zaproszenia na poczęstunek, gdzie nie zabrakło polskich akcentów w postaci wspaniałych pączków i innych wypieków. Część nieoficjalna była również doskonałą okazją dla naszej szkolnej społeczności do rozmowy z zaproszonymi gośćmi.


Polska Szkoła Sobotnia z Liverpool jest szkołą społeczną, która zbliża się powoli do obchodów 20 lecia istnienia.W przeciągu wielu lat struktura demograficzna szkoły uległa wielkim zmianom. Obecnie główną grupę stanowią uczniowie urodzeni w Australii będący drugim bądź trzecim pokoleniem Polaków mieszkającym na Antypodach. Szkoła oferuje nie tylko naukę języka polskiego w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale także ciekawe programy, przedstawienia, spotkania z ciekawymi ludźmi, wspólne wycieczki i pikniki. Uczniowie szkoły osiągali i osiągają wysokie wyniki w konkursach literackich i artystycznych.

Jednym z takich uczniów jest Izabella Wojciechowski, która to jako reporter Bumeranga Juniora  przeprowadziła swój pierwszy wywiad z Ministrem Sidoti, do którego wysłuchania zapraszamy poniżej.

Polska Szkoła Sobotnia z Liverpool mieści się na terenie Casula Public School przy De Meyrick Ave. Zaprasza dzieci w wieku 3-12 lat. Kontakt:[email protected] oraz szkolna strona fb

„Są dwa największe dary jakie możemy podarować swoim dzieciom. Jednym z nich są korzenie a drugim skrzydła” (autor nieznany)

 Emilia Zwolak
zdjęcia: Polska Szkoła w Liverpool / Celestyna Wojciechowski

* * *

 Pierwszy wywiad reporterki Bumeranga Juniora Izabelli Wojciechowskiej - uczennicy Polskiej Szkoły Sobotniej w Liverpool (NSW) z ministrem ds. wielokulturowości Johnem Sidoti. (BumerangMedia YouTube)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy