polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 14 września 2019

Minister John Sidoti z wizytą w Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool

Min. John Sidoti w Polskiej SzkoleSobotniej w Liverpool
W Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool odbyła się niecodzienna wizyta, mianowicie szkoła miała przyjemność gościć  Johna Sidoti - Ministra ds. Wielokulturowości, Sportu, Seniorów i Weteranów. 
 
Minister z wielkim entuzjazmem odpowiedział na zaproszenie specjalne dyrektor szkoły Eweliny Ellsmore, by wziąć udział w  specjalnym programie artystycznym przedstawiającym wielkich Polaków i  upamiętniającym ich wpływ na losy świata.

 Na spotkanie przybyli również  Joanna Spłocharska - wicekonsul Rzeczypospolitej Polski; Elżbieta Cesarski - przewodnicząca Polskiej Komisji Edukacyjnej w Australii, dyrektor Polskiej Szkoły Dzielnic Północnych oraz czynny działacz Macierzy Polskiej,  Adam Gajkowski- prezes Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii,  Krystyna Cyroń - prezes Polskiego Stowarzyszenia w Cabramatta oraz  Bronisław Łacek reprezentujący Zrzeszenie Polskich Nauczycieli w NPW.
 
Uczniowie podczas programu przedstawiającego sławnych Polaków.

Tancerze z zespołu "Lajkonik"
Wicekonsul RP  Joanna Spłocharska


Pośrednio pretekstem do wizyty gości specjalnych, w tym  ministra Sidoti'ego , w Polskiej Szkole w Liverpool była okazja do podziękowania wspaniałym ludziom za udzieloną pomoc  w odbudowie zasobów szkoły.


Szkolne dyplomy uznania dla darczynców

Polska Szkoła z Liverpool bowiem poniosła ogromne straty po przejściu burzy gradowej  przez okolice Liverpoolu i Casuli w grudniu ubiegłego roku. Burza poczyniła ogromne zniszczenia na terenie Szkoły Publicznej w Casuli gdzie mieści się Polska Szkoła. Opady doprowadziły do zawalenia się dachu w kilku budynkach szkoły, w tym w miejscu, które było przeznaczone było na magazynek polskiej szkoły etnicznej.

Otwarcie nowej biblioteki szkolnej z udziałem
min. John'a Sidoti'ego.
Zniszczeniu uległo niemalże wszystko. Jednakże dzięki niezwykle prężnej postawie rodziców udało się rozpocząć zajęcia w nowym roku szkolnym na czas, a dzięki ich wsparciu oraz wsparciu  przyjaciół szkoły i polonijnych organizacji udało się zniwelować straty.

Zaproszeni  na uroczystość szkolną  goście-darczyńcy, w dowód podziękowania za okazaną pomoc, otrzymali  z rąk ministra  szkolne dyplomy uznania.

Minister Sidoti wziął również udział w przecięciu wstęgi towarzysząc pani Jadwidze Krejza z Biblioteki Publicznej w Liverpool w  oficjalnym otwarciu nowej biblioteki szkolnej.

Część artystyczną, obok prezentacji o sławnych Polakach, wzbogaciły nagrania wypowiedzi uczniów szkoły, w których to dzieci z ogromnym przekonaniem  i dumą uzasadniali dlaczego uczą się języka polskiego.






Nie uszło to uwadze ministra, który w swoim przemówieniu podkreślił determinację i zacięcie uczniów i niezwykły udział nauczycieli i rodzin w pielęgnowaniu języka polskiego , kultury polskiej i przede wszystkim dbałość o korzenie i poczucie tożsamości narodowej.

Obok polskich szkół ogromną rolę w pielęgnowaniu tradycji i kultury polskiej odgrywają zespoły folklorystyczne Dzięki uprzejmości zespołu Lajkonik  wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać występ absolwentów  naszej szkoły.





W części nieoficjalnej  wszyscy uczestnicy przyjęli zaproszenia na poczęstunek, gdzie nie zabrakło polskich akcentów w postaci wspaniałych pączków i innych wypieków. Część nieoficjalna była również doskonałą okazją dla naszej szkolnej społeczności do rozmowy z zaproszonymi gośćmi.


Polska Szkoła Sobotnia z Liverpool jest szkołą społeczną, która zbliża się powoli do obchodów 20 lecia istnienia.W przeciągu wielu lat struktura demograficzna szkoły uległa wielkim zmianom. Obecnie główną grupę stanowią uczniowie urodzeni w Australii będący drugim bądź trzecim pokoleniem Polaków mieszkającym na Antypodach. Szkoła oferuje nie tylko naukę języka polskiego w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale także ciekawe programy, przedstawienia, spotkania z ciekawymi ludźmi, wspólne wycieczki i pikniki. Uczniowie szkoły osiągali i osiągają wysokie wyniki w konkursach literackich i artystycznych.

Jednym z takich uczniów jest Izabella Wojciechowski, która to jako reporter Bumeranga Juniora  przeprowadziła swój pierwszy wywiad z Ministrem Sidoti, do którego wysłuchania zapraszamy poniżej.

Polska Szkoła Sobotnia z Liverpool mieści się na terenie Casula Public School przy De Meyrick Ave. Zaprasza dzieci w wieku 3-12 lat. Kontakt:[email protected] oraz szkolna strona fb

„Są dwa największe dary jakie możemy podarować swoim dzieciom. Jednym z nich są korzenie a drugim skrzydła” (autor nieznany)

 Emilia Zwolak
zdjęcia: Polska Szkoła w Liverpool / Celestyna Wojciechowski

* * *

 Pierwszy wywiad reporterki Bumeranga Juniora Izabelli Wojciechowskiej - uczennicy Polskiej Szkoły Sobotniej w Liverpool (NSW) z ministrem ds. wielokulturowości Johnem Sidoti. (BumerangMedia YouTube)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy