polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 28 września 2019

II Światowe Forum Mediów Polonijnych rozpoczęte

Uczestnicy Forum podczas inauguracji. Fot.  A.Pawłowska/PAI
W Domu Polonii w Krakowie rozpoczęło się II Światowe Forum Mediów Polonijnych. Bumeranga Polskiego reprezentuje na tegorocznym  Forum Iwona Pruszyńska - członek Stowarzyszenia Bumerang Polski - Bumerang Media Inc.

 Media polonijne są istotnym elementem integracji środowisk polonijnych, krzewienia polskiej tożsamości poza granicami kraju oraz podnoszenia statusu społecznego Polonii. Polonijne media tradycyjne i elektroniczne tworzą sieć informacyjną, która umożliwia Rodakom rozrzuconym po najdalszych zakątkach świata poczuć się wspólnotą, wymieniać informacjami i wspomagać w trudnych chwilach.


Inauguracji dokonali:
Teresa Sygnarek - Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji
Dariusz Piotr Bonisławski - Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Tadeusz Adam Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
Uroczystość prowadziła Zenka Bańkowska - dyrektor programowy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Pierwsze godziny forum dały dziennikarzom możliwość zaprezentowania siebie i swoich redakcji w formule "60 sekund". To dość krótki czas aby opowiedzieć często długoletnią historię mediów polonijnych toteż nielicznym tylko udało się zmieścić w 1 minucie. Nic straconego, będzie jeszcze okazja do bliższego poznania w kolejnych dniach.


Pomimo zmęczenia podróżą - niejednokrotnie uczestnicy Forum musieli pokonać w drodze do Krakowa kilka tysięcy kilometrów - wieczór upłynął na pracy. Stoliki dyskusyjne, networking - jak kto woli - czyli tematy poruszające polonijne środowisko dziennikarskie. We współpracy bowiem możemy upatrywać siły polskiego środowiska i na niej budować lobby narodowych interesów oraz kształtować nasz wizerunek na świecie.

II Światowe Forum Mediów Polonijnych - będące kontynuacją zainicjowanych w 2014 roku Europejskich Forów Mediów Polonijnych - to najważniejsza impreza tematyczna. Jej celem jest integracja dziennikarzy polonijnych działających na całym świecie, poznanie nowoczesnych trendów oraz narzędzi komunikacyjnych, a także opracowanie kierunków działań na najbliższe lata. Ideą tegorocznego Forum Mediów Polonijnych jest dodatkowo wypracowanie pozytywnych i trwałych relacji między mediami polonijnymi a polskimi w myśl hasła „Łączy nas Polska”.
info. Polonijna Agencja Informacyjna


Iwona Pruszyńska (Australia - Bumerang Polski) podczas warsztatów  Forum Mediów Polonijnych wraz 
z organizatorką Forum - Teresą Sygnarek (Szwecja) i przedstawicielkami portali z innych krajów.
Od lewej: Elena Pumnea (Mołdawia), Iwona Pruszyńska (Australia), Teresa Sygnarek (Szwecja),
 Halina Szczotka (Czechy), Grażyna Śpiewak (Białoruś), Agata Yazicioglu (Turcja)

* * *

Reportaż Krzysztofa Bajkowskiego  z ub. roku z I Świtowego Forum Mediów Polonijnych w Warszawie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy