polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 30 września 2019

"Złodziej" w reżyserii Cezarego Żaka podbił Australię

Scena ze spektaklu "Złodziej" w reż. Cezarego Zaka w Klubie
Polskim w Bankstown. Fot. BumerangMedia
 
Gwiazdorski zespół polskich aktorów - Cezary i Katarzyna Żak, Renata Dancewicz, Rafał Królikowski i Leszek Lichota występował od 6 do 22 września przed polonijną publicznością w Perth, Melbourne i  Sydney. Aktorzy przedstawili sztukę komediową pt. „Złodziej”, jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella w reżyserii Cezarego Żaka z muzyką Krzysztofa Komedy. Katarzyna Żak dodatkowo wystąpiła w recitalu  pt. „Piosenki z dobrym tekstem” kompozycji Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Mariana Hemara.

Eric Chappell to jeden z najpopularniejszych brytyjskich dramaturgów, uchodzący za mistrza czarnej komedii. Na swoim koncie ma około 200 scenariuszy kasowych angielskich seriali komediowych oraz kilka sztuk teatralnych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych. Karierę pisarską rozpoczął w 1973 r., zaraz po wystawieniu w londyńskim Apollo Theatre jego pierwszej sztuki "The Banana Box". Jego sztuka "Złodziej" została opublikowana w 1995 r.

niedziela, 29 września 2019

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Bez sensacji

Spotkanie Andrzeja Dudy z Doinaldem Trumpem w Nowym
 Jorku 23 września. Fot. printscreen YT WH.gov
Emocje wokół spotkania prezydentów Polski i USA w Nowym Jorku nie opadają. Z pewnością pod względem częstotliwości spotkań z amerykańskim prezydentem raczej mało kto z polityków mógłby konkurować z Andrzejem Dudą. To ostatnie w Nowym Jorku było dziewiątym spotkaniem przywódców Polski i USA od czasu zajęcia przez Trumpa fotela prezydenckiego. Po rozmowach podpisano deklarację o rozszerzeniu współpracy w sektorze obronnym. Omawiano również problem przyśpieszenia decyzji w sprawie zniesienia amerykańskich wiz dla polskich obywateli. Politolog i publicysta, prof. Adam Wielomski ocenił rezultaty tych rozmów jako czysto techniczne i symboliczne.

– Czym Pan może uzasadnić swoją opinię? 
– Podczas spotkania nie doszło do żadnego sensacyjnego porozumienia, jakichś sensacyjnych scenariuszy. Myślę, że spotkanie było od A do Z zaplanowane i uzgodniono to, co miało zostać uzgodnione. Spotkanie było raczej symboliczne, żeby obaj prezydenci mogli podać sobie ręce, wystąpić przed kamerami i zrobić sobie kilka zdjęć.
To, że tak wielką wagę w Polsce do tego spotkania przywiązały media państwowe i prorządowe, jest przede wszystkim sam fakt spotkania amerykańskiego prezydenta z prezydentem Dudą. Stanowi to wyraz przekonania, że sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest jedynym bezalternatywnym sojuszem dla Polski, a przyjaźń polsko-amerykańska jest jedyną gwarancją polskiej niepodległości. Moim zdaniem, było to spotkanie dla elektoratu, klasyczne spotkanie przedwyborcze. To bardziej ważne dla Polski wydarzenie z punktu widzenia wewnętrznego niż międzynarodowego.

Ryszard Opara: AMEN. Medicare

Niewątpliwie człowiek jest kowalem swego losu, choć czasem zdarzają się rzeczy całkowicie poza jego kontrolą. Trzeba wówczas reagować natychmiast – nie czekać na cuda. Cuda w życiu są możliwe tylko, dzięki pracy i kreatywności człowieka.

AMEN – Biografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 31

Problemy – samo życie: Rok 1987.

Miałem jeden znakomicie prosperujący szpital, drugi trochę w zawieszeniu, ale z rozwiązanymi już problemami. To czas, kiedy już nie praktykowałem czynnie w zawodzie lekarza, z rozmaitych zresztą powodów. 

sobota, 28 września 2019

II Światowe Forum Mediów Polonijnych rozpoczęte

Uczestnicy Forum podczas inauguracji. Fot.  A.Pawłowska/PAI
W Domu Polonii w Krakowie rozpoczęło się II Światowe Forum Mediów Polonijnych. Bumeranga Polskiego reprezentuje na tegorocznym  Forum Iwona Pruszyńska - członek Stowarzyszenia Bumerang Polski - Bumerang Media Inc.

 Media polonijne są istotnym elementem integracji środowisk polonijnych, krzewienia polskiej tożsamości poza granicami kraju oraz podnoszenia statusu społecznego Polonii. Polonijne media tradycyjne i elektroniczne tworzą sieć informacyjną, która umożliwia Rodakom rozrzuconym po najdalszych zakątkach świata poczuć się wspólnotą, wymieniać informacjami i wspomagać w trudnych chwilach.

piątek, 27 września 2019

O japońskim nobliście w "Domu Nobla" w Szczecinie

Yasunari_Kawabat, laureat Literackiej
Nagrody Nobla (1968 r.)
W Szczecinie (21 września br.), na dziedzińcu Muzeum Narodowego, pod patronatem honorowym Marszałka Zachodniopomorskiego, Muzeum Narodowego, Stowarzyszenia Dom Nobla”, szczecińskiego Klubu Azji we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Policach, odbyło się ciekawe spotkanie poświęcone 120 rocznicy urodzin Yasunari Kawabata (1899-1972), laureata literackiej nagrody Nobla z roku 1968.

Głównym organizatorem tego pod każdym względem ciekawego spotkania było Stowarzyszenia Dom Nobla”. Jest to pierwsze na świecie stowarzyszeniem przybliżających sylwetki zdobywców Nagrody Nobla ze wszystkich krajów świata. Powstaliśmy jako Towarzystwo Polska-Skandynawia - mówi jego przewodnicząca pani Anna Szachowicz.

czwartek, 26 września 2019

Forum Gospodarcze Polonii Świata w Tarnowie

B.Filip (Sydney), Bogusław Nowak(NZ),
B. Koryzna (Sydney) i A. Niedźwiadek (Perth)
na Forum Gospodarczym Polonii Świata
w Tarnowie
 Pod koniec sierpnia  odbyła się w Tarnowie IV edycja  Forum Gospodarczego Polonii Świata.  Forum to  jest doskonałym miejscem dla polonijnych biznesów w Australii, które chcą rozpocząć lub poszerzyć swoją działalność w Polsce aby mogły zaprezentować swoją ofertę. -  pisze w swojej  relacji z obrad Forum  Anna Niedźwiadek - przedstawicielka Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

 W dniach 26-27 sierpnia 2019 odbyło się IV Forum Gospodarcze Polonii Świata w Tarnowie. W uroczystościach brali udział przedstawiciele z ponad 30 krajów, w tym trzech z Australii i jeden z Nowej Zelandii.

To wyjątkowe wydarzenie poprzedziło wspólne zwiedzanie starówki Tarnowa oraz biesiada przy ognisku, na której nie zabrakło śmiechu i ducha zabawy.
 
Pierwszego dnia obrad w Teatrze im. Ludwika Solskiego, Prezydent Miasta Tarnowa Pan Roman Ciepiela powitał przedstawicieli Polonii, szczególnie podkreślając, że każdy kto wyjeżdża z kraju staje się ambasadorem Polski.

środa, 25 września 2019

Największy sojusznik Prezesa

Ma 56 lat i 172 centymetry wzrostu, nieco wodnite, niebieskie oczy i olśniewające uzębienie. Przez całe lata stał w drugim szeregu pełniąc rolę szarej eminencji. Dziś występuje już z otwartą przyłbicą. Poznajcie człowieka, któremu PiS zawdzięcza swoje wysokie i stabilne poparcie. Oto Grzegorz Schetyna.

Powiedzieć, że opozycja w Polsce jest nieudolna to nie powiedzieć nic. Prym w nieudacznictwie wiedzie z natury rzeczy największa siła opozycyjna czyli Platforma Obywatelska, która raz na jakiś czas dla zmylenia elektoratu występuje pod szyldem Koalicji Obywatelskiej bądź Koalicji Europejskiej. Co dokładnie Platforma robi źle? Ja wyliczyłem siedem błędów, które na kształt siedmiu grzechów głównych uniemożliwią ekipie Schetyny przejecie władzy, spychając ją do piekła bezsilnej opozycji.

wtorek, 24 września 2019

Geopolityka i lokalne piaskownice

Map. CC0 Public Domain
Geopolityka determinuje lokalne piaskownice. Przekonaliśmy się o tym w historii nie jeden raz, w zasadzie przekonujemy się o tym bezustannie! Trudno inaczej z takim położeniem geograficznym! Niestety jednak, nawet jeżeli tego doświadczamy i to rozumiemy, to z niezrozumiałych powodów, nie chcemy przyjąć do wiadomości, że piaskownicę trzeba przygotować na to, co może do niej nadejść z otoczenia.

Bliski Wschód

 
Bliski Wschód jest regionem o trudnej do zrozumienia z perspektywy grilla z piwem nad Wisłą. Tamtejsza złożoność relacji i wynikających z nich komplikacji i możliwości manewrów, to coś więcej, niż szachownica. To już jest wielopoziomowa matryca, w której prawie wszystkie czynniki, zależą od prawie wszystkich innych czynników. W konsekwencji, jest to nie tylko mieszanka wybuchowa, ale przede wszystkim chodzi o to, kto ma krótszy czas na zapalniku.

poniedziałek, 23 września 2019

Polskie wybory parlamentarne 2019: Głosowanie w Australii

Za niespełna trzy tygodnie, 13 października 2019 r.,  odbędą się nowe wybory 460 posłów  do Sejmu i  100 senatorów do Senatu RP.  Każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z ponad 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych. Lokale będą czynne od godziny 7 do  21. Głosować będzie można również za granicą w tym w Australii na kandydatów do Sejmu z  listy warszawskiego okręgu wyborczego nr 19 a do Senatu z listy okręgu nr 44.   Na terenie okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego RP w Sydney zostało utworzonych pięć obwodów głosowania: w Sydney, Adelajdzie, Brisbane, Melbourne i Perth. 

Jak głosi komunikat Konsulatu Generalnego RP w Sydney, Konsul nie prowadzi stałego rejestru wyborców, dlatego osoby zamierzające wziąć udział w wyborach zobowiązane są zgłosić się do spisu wyborców. poprzez  Elektroniczny System Rejestracji  Wyborców -  EWYBORY https://ewybory.msz.gov.pl  bądź telefonicznie , e-mailowo, pisemnie lub ustnie do Konsulatu RP w Sydney najpóźniej do 10 października.

Podajemy szczegółowe informacje o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i Senatu RP w niedzielę 13 października 2019 r. nadesłane z Konsulatu Generalnego RP w Sydney oraz Obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej z pełnymi  listami tych kandydatów,  których będą mogli wybierać wyborcy za granicą (Sejm - okręg nr 19, Senat - okręg nr 44).   


Wiosna w Melbourne z mistrzem kucharskim Zygmuntem Sikorą

 Do Melbourne zawitała jakże długo wyczekiwana wiosna.  Wiosennych kolorów nie brakuje również w otoczeniu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough. A skoro wiosna, to czas na doroczną zabawę wiosenną grupy kawiarenkowej.
 
Lata mijają, w Keysborough nowe twarze, nowi liderzy, nowe sprawy. Zabawa jest jednak niezachwianą tradycją i choć organizatorzy się również zmieniają, to w kuchni niezmiennie króluje Zygmunt Sikora.

niedziela, 22 września 2019

Ryszard Opara: AMEN - Mt Wilga

Mt Wilga. Fot. Collywolly Creative commons (CC BY-SA 4.0) 
Nigdy w życiu nie można się poddawać. To czyn zabroniony logiką. Człowiek przegrywa wtedy, kiedy się poddaje czyli kiedy przestaje walczyć. Główne atuty życia to: rozum, instynkt, zmysły i siła - wiara w siebie, połączona z determinacją.

AMEN – Biografia Naukowa Ryszarda Opary – Odcinek 30.

Private Hospitals – Prywatne Szpitale – DEGOR ENTERPRISES PTY LTD

Po zakupie szpitala - Mt Wilga od Rządu Federalnego, szybko przystąpiłem do prac adaptacyjnych i restrukturyzacji całej placówki - aby najszybciej rozpocząć aktywność szpitala, przychodni. Chciałem powtórzyć sukces St Edmund’s sprzed roku. Mieliśmy nawet ustaloną wstępną listę pacjentów do rehabilitacji... I nagle dostałem pierwszy silny cios w głowę, plecy, brzuch i...podbrzusze - jednocześnie.


sobota, 21 września 2019

O stosunkach polsko-estońskich - rozmowa z prof. Raimo Pullatem

Prof. Raimo Pullat. Fot. L. Wątróbski
Kiedy odwiedza nas gość z Polski, wtedy wywieszamy dwie flagi: polską i estońską. Mówi się nawet, że w naszym mieszkaniu na wyspie Hiiumaa znajduje się nieoficjalny konsulat polski. Nieoficjalny, bo nikt z nas nie jest przecież dyplomatą. O stosunkach polsko-estońskich  z prof. Raimo Pullatem, wielkim przyjacielem Polski rozmawia Leszek Wątróbski.

 
-Znamy się już bardzo długo. Pańskie kontakty z Polską i Polakami sięgają także odległych lat...

-Wszystko zaczęło się w roku 1961, kiedy z grupą młodzieży estońskiej pojechałem do Czechosłowacji na studencki obóz sportowy, na którym było dużo młodych ludzi z Ukrainy, Francji i Polski. Tam właśnie poznałem moją przyszłą żonę Wiesławę, w której się zakochałem od pierwszego wejrzenia. Moje kontakty z Polską i Polakami zaczęły się więc w Czechosłowacji.

piątek, 20 września 2019

Wybory 2019: Program wyborczy PiS. Zaskoczenia i wątpliwości

Szef rządzącej w Polsce  partii PiS - Jarosław Kaczynski
Fot. A.Grycuk - Wikimedia commons (CC BY-SA 3.0 PL)
Partia PiS opublikowała swój program wyborczy[i]. Składa się on z  232 stron tekstu i  zawiera bardzo szczegółowe zestawienie obietnic, planów i deklaracji. Większość z nich była już prezentowana i omawiana. Należy do nich obietnica wydatnego podwyższenia płacy minimalnej, ochrona i wsparcie rodziny, czy inne działania, które zawierają się w coraz obszerniejszym zestawie różnych „plusów”, a mające skutkować budową „polskiego państwa dobrobytu”.

Jako hasło propagandowe, służące do mobilizacji elektoratu, prezentuje się to dość ładnie i może stwarzać wrażenie, że niebawem, pod względem poziomu życia, dogonimy zamożne kraje Zachodu. Nic bardziej mylnego! Zapisy szczegółowe programu wyprowadzają z tego błędu i burzą złudzenia entuzjastów: „Planujemy, aby w 2023 roku poziom życia w Polsce, mierzony poziomem PKB per capita w sile nabywczej, był wyższy niż w Portugalii”[ii].

czwartek, 19 września 2019

Reaktywujemy Bumeranga Juniora

Po kilkuletniej przerwie reaktywujemy Bumeranga Juniora - magazyn nastolatków Bumeranga Polskiego!

Koordynatorką tej sekcji jest Emilia Zwolak, która przez wiele lat była dyrektorką Polskiej Szkoły Sobotniej w Liverpool. Zapraszamy do kontaktu z nami młodych Polaków mieszkających w Australii, którzy interesują się dziennikarstwem, mówią i piszą po polsku, pasjonują się  fotografowaniem lub filmowaniem i chcieliby się dołączyć  do  naszej reporterskiej sekcji. Ale przede wszystkim tych, którzy mają głowy pełne pomysłów dziennikarskich.  Może uda się stworzyć grupę młodych reporterów polonijnych w Australii ze wszystkich stanów? Najlepszym młodym reporterom przyznamy  specjalne nagrody-honoraria.

Zapraszamy do polonijnej reporterskiej przygody!
Więcej: Bumerang Juniora

wtorek, 17 września 2019

17 IX 1939 czyli retoryka historyczna jako aktualny klin polityczny


Tereny Polski zajęte przez III Rzeszę
 i ZSRR (21.10.1939 - 22.06.1941)
Map. Wikimedia commons
17 września 1939 roku jest wykorzystywany w retoryce historycznej rządzących jako aktualny klin polityczny. Nieszczęściem jest rok wyborczy, w którym wykorzystanie elementów polityki historycznej jest standardem. Jednak nie jest to standard równoważny, ponieważ nawet w epoce dobrej zmiany widać wyraźne różnice, w wykorzystaniu retoryki wspomnień 1 września, ukierunkowanej na Niemcy (z pominięciem Słowacji – również agresora), a tej skupionej na 17 września – wycelowanej we współczesną Rosję i Rosjan.
 
Historyczna różnica pomiędzy wydarzeniami z 1 września a 17 września była zasadnicza. 1 września mieliśmy do czynienia z napaścią Niemiec na Polskę, a 17 września wojska ZSRR wkroczyły na jeszcze nie zajęte przez Niemców tereny opuszczanego przez elitę rządzącą państwa polskiego, czy raczej tego, co z niego zostało. Potwierdza to Marszałek Edward Rydz-Śmigły w swojej dyrektywie ogólnej z 17 września 1939 roku z Kołomyi: „Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii.”.

Szkolny spektakl rocznicowy: "Czas miłości, czas powinności"

„...JA W POLSKĘ MAMO TAK STRASZNIE WIERZĘ...” - recytowali dwaj bracia ośmio – oraz dziewięcioletni Kuba i Mikołaj z Polskiej Szkoły Macarthur, podczas spektaklu słowno – muzycznego dla uczczenia tragicznej rocznicy Września 1939 roku. Spektakl nosił znamienny tytuł:  CZAS MIŁOŚCI, CZAS POWINNOŚCI.

Ta najmłodsza, bo dopiero trzy lata licząca polska szkoła, usytuowana na południowo – zachodnich obrzeżach Sydney, od samego początku dała się poznać, jako placówka pielęgnujaca język, kulturę i historię naszego Kraju. Wystawiony w Polskim Klubie w Bankstown spektakl okazał się być kolejnym, niezaprzeczalnym tego dowodem.

poniedziałek, 16 września 2019

Historia Polonii australijskiej albo o chorobie polskiego emigranta

W Polsce w lipcu br. na rynku księgarskim ukazała się książka Mariana Kałuskiego o Polakach w Australii pt. „Terra Australis. Przyczynki do historii Polaków w Australii”, wydana nakładem Studium Historii Polonii Australijskiej w Melbourne.
Jest to książka, która jest z pewnością ciekawym przyczynkiem do historii Polaków w najdalszym od Polski kraju - w Australii, głównie jednak o powojennej emigracji. Są to również osobiste refleksje autora o jej kondycji. Autor był redaktorem ukazującego się w Melbourne „Tygodnika Polskiego” oraz założycielem Studium Historii Polonii Australijskiej. Celem książki jest odkłamanie wielu wątków najnowszej historii Polaków w Australii. Autor hołduje powiedzeniu: „Prawda ponad wszystko”. 

Pierwszą recenzję książki  napisał prof. Andrzej Targowski  z Western Michigan University (USA).
 

niedziela, 15 września 2019

Nagrajmy wspólnie płytę z Symfonią "Polonia" I.J.Paderewskiego!

Zarząd Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Academia, zwrócił się do redakcji Bumeranga Polskiego  z prośbą o wsparcie medialne a do naszych Czytelników i w ogóle Polonii australijskiej o wsparcie finansowe nagrania płyty kompaktowej ze słynną Symfonią h-moll op. 24 Polonia Ignacego Jana Paderewskiego.
 
 To wybitne dzieło genialnego polskiego artysty jest niewystarczająco znane szerokiemu gronu odbiorców. Pisze  w przesłanym do nas  apelu prof. Bohdan Boguszewski - prezes Zarządu PSI Academia.

Ryszard Opara: AMEN. Pierwsze szpitale rehabilitacyjne w Sydney

Początki mojej kariery, właściciela i menadżera Prywatnych Szpitali w Australii.  Człowiek jest wart tyle - ile może sam stworzyć - wykreować - Ile może dać od siebie - innym ludziom.

AMEN – Autobiografia Naukowa  Ryszarda Opary. Odcinek 29.

Mój pierwszy niebywały sukces:  St. Edmund's Hospital


Po zakupie przy pomocy kredytu szpitala St.Edmund's, siedziałem samotnie dniami i nocami w niemal pustym szpitalu i zastanawiałem się co robić dalej - jak sfinansować remont, konieczne nakłady, co zrobić aby zapewnić finansową stabilność szpitala. Instnktownie czułem, że mogę liczyć tylko na siebie. 

sobota, 14 września 2019

Minister John Sidoti z wizytą w Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool

Min. John Sidoti w Polskiej SzkoleSobotniej w Liverpool
W Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool odbyła się niecodzienna wizyta, mianowicie szkoła miała przyjemność gościć  Johna Sidoti - Ministra ds. Wielokulturowości, Sportu, Seniorów i Weteranów. 
 
Minister z wielkim entuzjazmem odpowiedział na zaproszenie specjalne dyrektor szkoły Eweliny Ellsmore, by wziąć udział w  specjalnym programie artystycznym przedstawiającym wielkich Polaków i  upamiętniającym ich wpływ na losy świata.

 Na spotkanie przybyli również  Joanna Spłocharska - wicekonsul Rzeczypospolitej Polski; Elżbieta Cesarski - przewodnicząca Polskiej Komisji Edukacyjnej w Australii, dyrektor Polskiej Szkoły Dzielnic Północnych oraz czynny działacz Macierzy Polskiej,  Adam Gajkowski- prezes Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii,  Krystyna Cyroń - prezes Polskiego Stowarzyszenia w Cabramatta oraz  Bronisław Łacek reprezentujący Zrzeszenie Polskich Nauczycieli w NPW.
 

piątek, 13 września 2019

Przedstawiciele RNPA na ochodach 450-lecia Unii Lubelskiej

Wrȩczenie Medalu Unii Lubelskiej wraz z dyplomem,
od lewej: prof. Marian Radny, Prezydent Lublina dr Krzysztof
.Żuk, Malgorzata Kwiatkowska. Fot. PAI
1 lipca 1569 roku, na sejmie walnym w Lublinie podpisano porozumienie o Unii Realnej miȩdzy stanami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Porozumienie  stanowiło, że Królestwo Polskie i Księstwo Litewskie stają się jednym ciałem państwowym; powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Przetrwała 220 lat. Na pamiątkę tych wydarzeń Sejm RP VII kadencji w 2015 roku ustanowił dzień 1 lipca Dniem Sejmu Polskiego, zaś Sejm VIII kadencji w 2018 roku ustanowił rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej. Na przełomie czerwca/lipca 2019 r. Lublin był miejscem państwowych obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii. W wydarzeniach rocznicowych udział wzięli przedstawiciele Polonii, w tym Polonii australijskiej.
 
Sejm walny, na którym ustanowiono Unię Polsko-Litewską, zwołano w Lublinie 10 stycznia 1569 roku. Zapewne śladem tych wydarzeń historycznych obchody 450-lecia Unii Lubelskiej trwają od początku 2019 roku. Wydarzenia rocznicowe obejmują koncerty, konferencje, wystawy, pokazy, spektakle teatralne, wydawnictwa, konkursy, etc., a ich kulminacja przypadła na dni pomiędzy 28 czerwca (dzień uchwalenia Uni) a 4 lipca (dzień ratyfikacji umowy przez króla Zygmunta Augusta).

czwartek, 12 września 2019

Wybory 2019: PiS niczego ważnego nie zmienia

Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej PiS w Lublinie
Fot. Printscreen YouTube
Jedna rzecz jest absolutnie przezabawna. Jeśli nawet istniała szansa, żeby miliony Polaków nie interesujących się polityką nie zwróciło najmniejszej uwagi na konwencję PiS-u i składane przez tę partię obietnice – to w ciągu kilku następnych dni rzesze ochotników: redaktorów GW i TVN, dyżurnych ex-pertów, liderów opozycji oraz szpeców z FB – zrobiły wszystko, żeby chyba już każdy w Polsce dowiedział się, że przez PiS zarobi więcej i jakie to straszne nieszczęście jest. Już pal sześć minimalną, inflację i wszystko inne – ale to jest Nobel z propagandy wyborczej! Wszyscy pracują na PiS…!

Praktyka nad teorią
 
Cały ten humbug bowiem – i obrona, i atak, a w istocie nawet i ten artykuł – służą… tylko jednemu: popularyzacji PiS-u. A wobec tego, wobec faktu, że cała ta dyskusja odda na kolejne cztery lata rządy nad Polską partii, która dla dobrego witza wyborczego powie, a co gorsza zrobi wszystko – wszelkie teoretyzowanie powinno zblednąć i ustąpić. Naprawdę, to nie jest dobry moment na udowadnianie wyższości którejkolwiek z teorii ekonomicznych – skoro mamy do czynienia z czystą, prostą, by nie powiedzieć prymitywną PRAKTYKĄ partyjnej demokracji.

Wędrówki po Polsce: Łemkowszczyzna

Cerkiew w Krempnej. Fot. Slawojar (Wikipedia - CC BY-SA 3.0)
Łemkowszczyzna, to potoczna nazwa obszaru zamieszkiwanego przez Łemków. Łemkowie, to wschodniosłowiańska grupa etniczna, stanowiąca integralną część narodu rusińskiego. Do okresu wysiedleń, mających miejsce w latach 1945–1947, ludzie ci zamieszkiwali w zwartej grupie obszar Beskidu Niskiego i Bieszczad. Lud łemkowski, żyjąc przez wieki między Odrą a Bugiem, wytworzył swoją fascynującą kulturę i obyczajowość. Łemkowie zachowali własną zwyczajowość, sztukę oraz swój specyficzny folklor.

W Karpatach

Po polskiej stronie Karpat, aż po Dolinę Popradu rozciągała się Łemkowszczyzna, jako kraina narodu łemkowskiego. Najbardziej wyrazistym przejawem kultury materialnej Łemkowszczyzny są niewątpliwie ich świątynie, zwane cerkwiami. Cerkiew (z gr. kyriaké) znaczy dom Pana. Choć wiele z nich już nie istnieje, to jednak te, które przetrwały zawieruchy wojenne są obecnie główną atrakcją krajoznawczą Łemkowszczyzny. Ich baniaste i płomienne kopuły od dawna już wrosły w krajobraz Karpat, podobnie jak ich tajemniczy dla wyznawców innych religii wystrój z ikonostasem na głównym ołtarzu.

wtorek, 10 września 2019

Wybory 2019: Cykl debat "Po prostu Polska"

printscreen YouTube RMF FM
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. W związku z nadchodzącymi wyborami RMF FM, „Dziennik Gazeta Prawna” i interia.pl począwszy od poniedziałku 9 września organizują cykl przedwyborczych debat „Po prostu Polska”.
 
Do udziału w dyskusjach zostali zaproszeni przedstawiciele największych ugrupowań startujących do Sejmu: PiS, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL oraz Konfederacji. Debaty będą się odbywać co tydzień w poniedziałek. Co ciekawe, każdy będzie mógł wziąć w nich udział zadając pytania politykom.

poniedziałek, 9 września 2019

Koncert Pamięci w Ashfield Town Hall

Daniela Leska i  Orkiestra Smyczkowa L'Estro Armonico
podczas koncertu w Ashfield Town Hall. Fot. J.Ławonski
Koncertem utworów Bairda, Czyża, Czajkowskiego, Twardowskiego i Moniuszki w wykonaniu sydnejskiej Orkiestry Smyczkowej L'Estro Armonico pod dyrekcją Zdzisława Kowalika upamiętniona została 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się w sobotę, 31 sierpnia w sali  koncertowej Ashfield Town Hall była Federacja Polskich Organizacji w NPW. 

Przedstawiamy sprawozdanie Marianny Łacek oraz obszerny reportaż filmowy  Bumeranga Polskiego w realizacji Jarka Ławońskiego.
 
Szóstka z historii. Taką ocenę bez żadnej dyskusji mógłby otrzymać australijski polityk, The Hon. David Clarke, który reprezentował Ministra Wielokulturowości i Weteranów na Koncercie w Ashfield upamiętniającym 80. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

niedziela, 8 września 2019

Ryszard Opara: AMEN. Prywatne szpitale

Człowiek właściwie całe życie się uczy. Najgorzej, że...najczęściej - niestety głupi umiera.

AMEN –Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 28.

Dylematy pracy lekarza

Pracując jako lekarz, nawet gdybym był najlepszym specjalistą na świecie - w danej dziedzinie, nawet gdybym „zarobił się na śmierć” moje szanse realizacji marzeń...mojego dzieciństwa, były w sumie żadne. Czekałem więc ciągle na stosowną okazję. Wiedziałem, że to tylko kwestia czasu, może przypadku losu a potem podjęcia właściwej decyzji.

Z drugiej strony, praca lekarza, bez względu na okoliczności, w każdej rzeczywistości czy ideologii jest zawsze potrzebna - daje gwarancje, bezpieczeństwo egzystencji. Własnej i ludzi bliskich. Potwierdziło się to wiele razy - w moim życiu.

sobota, 7 września 2019

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Podczas Narodowego Czytania 2019 w Ogrodzie Saskim w Warszawie, ale także w całej Polsce czytane są dziś dwie nowele młodopolskie: "Orkę" Władysława Stanisława Reymonta (1919) oraz "Rozdzióbią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego (1895). Dzieła te jak i najciekawsze fakty biograficzne tych dwóch uznanych pisarzy przybliżała w Jedynce prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.

piątek, 6 września 2019

Wybory 2019: Nieprzygotowana konwencja PO

Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatka Koalicji Obywatelskiej
 na premiera. Fot. printscreen YT
Dzisiejsza konwencja PO przypominała stypę. Przynajmniej z perspektywy gapia. Słabo przygotowane wystąpienie Kidawy-Błońskiej w sytuacji, kiedy rzutem na taśmę za sprawą wycofania się Schetyny na z góry upatrzone pozycje, udało się Platformie zogniskować uwagę, mocno zaskakuje.

Przedstawiony “program” był tak naprawdę gonieniem PiS-u w obietnicach, a nie przytomną propozycją dla klasy średniej, do której odwołuje się ponoć Platforma. Konwencja była po prostu nudna. Poza tym błędem było zorganizowanie jej dzień przed konwencją PiS-u. To woda na młyn dla bezlitosnych recenzentów z Prawa i Sprawiedliwości. Dziwne, że nie zaplanowano jej na niedzielę.
 

czwartek, 5 września 2019

Jezioro Bajkał. Korespondencja Leszka Wątróbskiego z Syberii

Bajkał - Błekitne Oko Syberii. Fot. L.Wątróbski
 
Jezioro to nazywają „Błękitnym Okiem Syberii”. Dla miejscowych plemion jest jeziorem świętym. Ze względu na unikalną przyrodę i piękne widoki Bajkał należy do najciekawszych miejsc na świecie. Nazywane przed dawnych mieszkańców Ewenków – morzem. Nazwy Bajkał zaczęli używać Rosjanie.

Wyprawa nad „Błękitne Oko Syberii” to nie tylko spacery nad brzegiem jeziora i wędrówki. Wyjazd nad Bajkał i powrót nie są możliwe bez wizyty w jednym z okolicznych wielkich miast, w których znajdują się lotniska czy kolejowe dworce. Ja dotarłem samolotem z Moskwy do Ułan Ude - stolicy Republiki Buriacji, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu Bajkału.

środa, 4 września 2019

Demokracja oddolna w Polsce: Weto obywatelskie

Referendum jest najważniejszą formą demokracji bezpośredniej, w której społeczeństwo decyduje w ważnych dla państwa sprawach. Aby w ogóle mogło do niego dojść, potrzebne jest zainicjowanie przez społeczeństwo określonych zmian ustawowych bądź konstytucyjnych. Tymi formami inicjującymi są proponowane przeze mnie weto obywatelskie (szczebel ustawy) oraz inicjatywa obywatelska (szczebel konstytucji). Są to instrumenty demokracji bezpośredniej, których następstwem jest i musi być bezprogowe i wiążące referendum.

Dzisiaj pare slow na temat weta obywatelskiego.

Weto obywatelskie to nic innego jak wyrażenie sprzeciwu wobec rozwiązań istniejących w obowiązującym systemie prawa. Zamiast wychodzić na ulicę, organizować marsze i demonstrować, obywatele maja w swoim ręku narzędzie, które umożliwia im zawetowanie każdej ustawy.

wtorek, 3 września 2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce


Jeden wspólny wieniec od przybyłych delegacji państwowych
na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie 
fot. G.Jakubowski/KPRP fb
„Pamiętamy, musimy pamiętać i dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy (…) Czcimy i składamy wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn” - powiedział w swym przemówieniu prezydent Andrzej Duda na centralnej uroczystości w Warszawie w obecności 250 gości zagranicznych m. in. prezydenta Niemiec, Ukrainy, Czech, Węgier, Bułgarii i wiceprezydenta USA z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczętej barbarzyńską napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę.  


Pierwsze uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy II wojny światowej rozpoczęły się w niedzielę 1 września w Wieluniu (województwo łódzkie). Wzięli w nich udział przywódcy Polski i Niemiec Andrzej Duda oraz Frank-Walter Steinmeier. Prezydenci złożyli wieńce przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie wieluńskiego Kościoła Farnego. 

poniedziałek, 2 września 2019

Ryszard Opara: AMEN. 24 Hours Medical Centre

„Zbudujemy tutaj... 24 hours Medical Centre.  I to będzie
 dopiero złoty interes”. Fot. archiwum autora
Życie to właściwie … ciągłe zmiany. Albo też:
Jedna rzecz jest na naszym świecie zawsze stała – ciągłe zmiany. Cały Świat istnieje jako ENERGIA - w nieskończenie różnej formie, postaci oraz wielkości.


AMEN – Biografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 27

Życie, ewolucja jest rezultatem ciągłego nieskończonego ruchu i zmian energii ożywionej.
Najwyższą formą tej energii jest myśl ludzka oraz rozum, które nadają praktyczny kierunek zmianom - we wszystkich aspektach życia tu na ziemi – a potem, dalej i wszędzie. Teraz i w przyszłości - w całym wszechświecie.

Olbrzymia większość ludzi jest przekonana, że wszystko na świecie jest wyłącznie materią.
Tzw. Materia – istnieje od zawsze jako „martwa” forma energii.

niedziela, 1 września 2019

Obrona Westerplatte, zbombardowanie Wielunia. Historia prawdziwa

Zbombardowane centrum Wielunia 1 września 1939 r.
 (zdjęcie ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu)
 Domena publiczna    
O bohaterskiej obronie Westerplatte słyszał chyba każdy Polak, o bohaterskim dowódcy Henryku Sucharskim pewnie też. Tyle, że prawdziwa historia jest znacznie bardziej złożona.

 Dowódcą posterunku był major Henryk Sucharski, jego zastępcą kpt. Franciszek Dąbrowski. Osoby wywodzące się z zupełnie innych środowisk o zupełnie innych charakterach i zupełnie innym podejściu do walki. Henryk Sucharski, to syn chłopski, który dosłużył się stopnia majora. Franciszek Dąbrowski wywodził się z rodziny oficerskiej był żołnierzem w 5 już pokoleniu.