polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 29 sierpnia 2019

Inauguracja 2. edycji kampanii społecznej #KtoTyJesteś

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na inauguracji
kampanii społecznej #KTOTYJESTEŚ
Fot. M.Józefaciuk - Kancelaria Senatu
28 sierpnia 2019 r. w Senacie zainaugurowano 2. edycję kampanii społecznej #KTOTYJESTEŚ, promującej naukę języka polskiego wśród dzieci Polaków mieszkających poza krajem. Kampania, prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, jest współfinansowana przez Kancelarię Senatu w ramach opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą. Akcję wspierają Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Fundacja „Wolność i Demokracja”.
 
Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski przypomniał, że tematem ubiegłorocznej kampanii była dwujęzyczność. Celem akcji było zachęcenie Polaków, którzy wyemigrowali z kraju, do zainteresowania się ofertą polskich placówek oświatowych, do poszerzania wiedzy, trwania przy języku polskim oraz do uczenia się polskiej kultury. Przygotowano 3 spoty reklamowe, które obejrzało ponad 600 tys. użytkowników internetu, a materiały poświęcone akcji zostały wyświetlone w mediach społecznościowych ponad 3 mln razy.

Jak podkreślił prezes Mikołaj Falkowski temat kampanii wzbudził wśród Polonii żywą dyskusję. Poinformował, że tegoroczna edycja skierowana jest do osób polskiego pochodzenia mieszkających na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Czechach, Kazachstanie i Rosji. Szacuje się, że w szkołach polskich w tych krajach kształci się 150 tys. uczniów. Poza Ukrainą i częściowo Rosją notowany jest spadek liczby uczniów polskich szkół. Celem kampanii jest zaradzenie temu problemowi. Jak zaznaczył prezes Mikołaj Falkowski, kampania to „nawoływanie do pobudzenia w sobie językowego patriotyzmu i wzmacnianie świadomości polskiej”. „Chcemy pokazać atrakcyjność języka polskiego, a także jak ważna jest kultura polska i nasza tożsamość niesiona w melodii i kanwie języka polskiego czy to wyuczonego w domu, czy też traktowanego najpierw jako język obcy, a później jako własny” – mówił prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. „Musimy zachęcić do myślenia, czucia i mówienia po polsku” – przekonywał. Zaprezentował też pierwszy z 2 spotów reklamujących kampanię; drugi będzie miał premierę w październiku 2019 r. Oba filmy będą promowane w serwisie youtobe.com i facebook.com.
 
„Kiedy do Senatu wróciły pieniądze na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą, zwróciliśmy się do organizacji polonijnych z pytaniem o to, co jest dla nich najważniejsze i otrzymaliśmy odpowiedź, że najważniejsza jest edukacja – nauka języka polskiego i w języku polskim” – mówił marszałek Stanisław Karczewski. Zapewnił, że Senat będzie wspierał wszelkie działania promujące język polski, bo jest on „spoiwem, magnesem, powoduje większe zainteresowanie Polską i poszukiwaniem swoich korzeni”. „Chcemy budować wspólnotę Polaków żyjących tu, w kraju i rozsianych po całym świecie. Jest nas przecież 60 milionów” – podkreślił marszałek Senatu. Apelował też o przygotowanie kampanii #KTOTYJESTEŚ, skierowanej do Polonii w Ameryce Południowej.
W opinii senatora Jana Żaryna młodzi Polacy, żyjący na emigracji, powinni mieć świadomość, że znajomość języka polskiego to nie ograniczenie, ale dodatkowy bonus. „Polacy zrobią większą karierę w krajach zamieszkania znając język polski niż się tego wypierając” – przekonywał.
 
Podczas dyskusji dyrektor Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju Lesia Buhera podkreśliła, że język polski często pełni rolę pomostu między pokoleniami. Zaznaczyła, że na Ukrainie język polski ma status języka mniejszości narodowej, a od 9 lat można się go uczyć w szkołach jako języka obcego. Zdaniem doradcy ministra edukacji, nauki i sportu Litwy Barbary Stankevič język polski służy nie tylko do komunikacji, ale jest to też „europejski model myślenia”. Podkreśliła, że młodzi Litwini coraz częściej posyłają swoje dzieci do polskich przedszkoli. Jak zaznaczyła, nie widzą zagrożenia w nauce języka polskiego.
 
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.ktotyjestes.pl. Są tam m.in. lista zagranicznych placówek edukacyjnych uczących języka polskiego, podstawowe informacje dotyczące dwujęzyczności, a także formularz kontaktowy do konsultacji z ekspertami akcji.
 
Dział Prasowy Senatu RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy