polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

wtorek, 30 lipca 2019

W Gdyni trwają XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne


Ekipa z Australii podczas parady otwarcia Igrzysk w Gdyni.
Fot. A.Pawłowska/PAI
Ponad 1000 zawodników z 27 krajów w 22 dyscyplinach. w sobotę, 27 lipca rozpoczęły się XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Gdynia 2019, w których bierze udział też ekipa z Australii. Igrzyska zakończą się 2 sierpnia dekoracją zwycięzców turnieju piłki nożnej. Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" .
 
Uroczystość rozpoczęła się ceremoniałem Wojskowej Asysty Honorowej w skład której wchodzą - Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy i Kompania Honorowa Akademii Marynarki Wojennej. W otwarciu Igrzysk Polonijnych uczestniczyła również reprezentacja Chóru Akademii Marynarki Wojennej złożona z podchorążych oraz studentów cywilnych. Dyrygentką jest Ewelina Kuc. Reprezentacje 27 krajów poprowadzili podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Mecenasem jest Senat RP oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem strategicznym Miasto Gdynia oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pierwszy dzień zawodów zainaugurowała na stadionie w Redzie królowa dyscyplin - lekkoatletyka. Równocześnie rozgrywano badminton, szachy, bieg na 5 km, piłka ręczną, turniej piłki nożnej im. Marszałka Macieja Płażyńskiego, tenis ziemny.

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiono również mszę świętą w intencji uczestników Igrzysk oraz śp. Marszałka Macieja Płażyńskiego.
WIeczorem, przy udziale licznej widowni - sportowców i wczasowiczów marszałek Senatu RP Senat Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, senator Artur Warzocha oraz prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski wręczyli pierwsze medale. Zob. Fotoreportaż PAI z pierwszego dnia zawodów

W trzecim dniu Igrzysk, do rywalizacji stanęli piłkarze, koszykarze, brydżyści, strzelcy, tenisiści, lekkoatleci, tenisiści. Zmierzając na zawody mogą zobaczyć wystawę poświęconą najwybitniejszej polskiej lekkoatletce - Irenie Szewińskiej.
Dlaczego ponoszą ten sportowy trud? odpowiedziąniech będzie wypowiedź jednej z uczestniczek: Musimy tu być, bo przecież tutaj są nasze korzenie. Musimy uświadamiać to młodszym pokoleniom Polaków, w tym osobom, które urodziły się już za granicą. Niech poznają nasz piękny kraj, niech szlifują polski język i nawiązują kontakty z przybyszami z innych państw. Łączy nas Polska, łączy nas sport i wspólne przeżywanie sportowych emocji. Moje dziecko, podobnie jak wiele innych osób z naszej ekipy, urodziło się już za granicą, ale wszyscy oni bardzo łakną Polski i wiedzy o kraju swoich przodków.

Światowe Igrzyska Polonijne były pierwszym dużym wydarzeniem sportowym zorganizowanym dla Polonii i Polaków po odzyskaniu niepodległości. I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy odbyły się w 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. I Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski odbył się w1969 r. w Katowicach - Jaszowcu. Od tego czasu Sejmiki odbywają się co 2 lata.

W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, powrócił do idei organizowania Światowych Igrzysk Polonijnych.

Igrzyska organizowane są na przemian co dwa lata: Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. 
 
Ostatnie, XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku w Toruniu, natomiast ostatnie XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się na przełomie lutego i marca 2018 roku w Krynicy – Zdrój. W Światowych Letnich oraz Zimowych Igrzyskach Polonijnych uczestniczą sportowcy z polonijnych klubów sportowych, przedstawiciele środowisk polonijnych z całego świata.

Polonijna Agencja Informacyjna

zob. Serwis spacjalny PAI z Igrzysk Polonijnych w Gdyni.

 



1 komentarz:

  1. Bardzo szkoda, ze niadawno ponownie wprowadzona dyscyplina: GOLF byla potraktowana jak "piate kolo" u wozu. Nie ma wynikow z turnieju! Zadnych zdjec w galerii!!! Rozdanie medali bylo po zakonczeniu imprezy i zdjeciu dekoracji. Paranoya 100% To bardzo smutne!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy