polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 4 lipca 2019

Polish Cultural Open Day w hołdzie Ninie Skoroszewskiej

W ramach Open Inner West Festival 2019  - dziesięciodniowej celebracji  poprzez muzykę, taniec, film, teatr, warsztaty artystyczne i kulinaria  różnorodności kulturowej zachodnich dzielnic Sydney od Balmain po Sydenham,   w niedzielę, 16 czerwca w Klubie Polskim w Ashfield odbył się Polish Cultural Open Day.

Organizatorzy imprezy – Koło Akademików Polskich w Nowej Południowej Walii zadedykowali ją głównie pamięci Ninie Skoroszewskiej – jednej z najwybitniejszych działaczek polonijnych w Sydney  i współtwórczyni australijskiej polityki  wieloetnicznej. Gdyby obecnie żyła,  w listopadzie obchodziłaby setne urodziny.


Program klubowej imprezy obejmował prezentacje artystyczne i rękodzielnicze  twórców polskiego pochodzenia z Sydney i okolic , występ dzieci ze szkoły sobotniej w Marayong w piosence „Myślimy dzisiaj o Polsce”  , mini koncert pianisty  Grzegorza Kindy i sopranistki Marty Nowickiej utworów Chopina i Moniuszki a także występ zespołu folklorystycznego  ‘Syrenka”. Podczas oficjalnej części koncertu o  zasługach Niny Skoroszewskiej dla społeczności polskiej i innych grup etnicznych w Sydney  mówili:  Mark Drury – radny z Inner West Council (video: Speech by Cancilor Mark Drury), Barbara Konkolowicz – prezes Koła Akademików Polskich w NPW – główna organizatorka imprezy (video: Speech by Barbara Konkolowicz  ), Helen Motyl – dawna bliska przyjaciołka  i wspołpracowniczka Niny Skoroszewskiej w Biurze Pomocy Społecznej dla Polaków  w Ashfield, obecnie działającego jako Polish-Australian Welfare Association - PAWA  (video: Speech by Helen Motyl) a także w imieniu zespołu obecnych pracowników  PAWA Community Care – Dana Rosiński.  (video: Speech by Dana Rosinski)
Barbara Konkołowicz podczas swojego wystąpienia ogłosiła też wyniki konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży na tematy związane z krajem ojczystym.

Imprezie Polish Cultural Open Day towarzyszyła wystawa poświęcona  Ninie Skoroszewskiej. Na kilkunastu planszach przedstawione zostały poszczególne etapy życia i działalności tej wybitnej działaczki polonijnej.
 Nina Skoroszewska urodziła sie w Lublinie w 1919 roku.  Maturę zdała w szkole sióstr zakonu Sacre Coeur. Do wybuchu wojny zaliczyła kilka  lat studiów na Wydziale Polityczno-Społecznym Uniwersytetu Warszawskiego przerwanych wybuchem II wojny światowej. Podczas okupacji hitlerowskiej  była aktywnym członkiem ruchu oporu, pracując jednocześnie jako pracownik socjalny w Caritasie. Zaraz po  wojnie dokończyła przerwane studia, uzyskując dyplom magistra socjologii. Pracowała jako tłumaczka w United Nations Refugee Relieve Association (UNRRA).

Lata 1947-50 spędziła w Zachodniej Europie a do Australii przybyła pod koniec 1950 roku z dobrą znajomością języka angielskiego i solidnym doświadczeniem zawodowym. Pracowała  początkowo w Departamencie Emigracji jako tłumaczka.  W lutym 1966 roku uzyskała dyplom „social worker” na Uniwersytecie Sydnejskim. W charakterze pracownika socjalnego  przepracowała długie lata w Czerwonym Krzyżu i Federalnym Departamencie Emigracji i Spraw Etnicznych, wysoko awansując. Uzyskała m.in.  stanowisko komisarza w Stanowej Komisji Spraw Etnicznych. Wykładała też na Uniwersytecie Sydnejskim i w Milperra College of Advanced Education. Pracowała także społecznie  zajmując kierownicze funkcje. M.in. była wiceprzewodniczącą Rady Społeczności Etnicznych (ECC of NSW) oraz współtwórczynią  i  prezesem Polskiego Biura Opieki i Informacji w Ashfield. Obecnie biuro to funkcjonuje jako PAWA Community Care – obejmując całą metropolię sydnejską wielostronną pomocą  starszym  ludziom,  głównie polskiego pochodzenia. 

Nina Skoroszewska odznaczona została  w 1977 roku medalem z okazji srebrnego jubileuszu królowej  Elżbiety II, w 1983 roku otrzymała Order Australii  a w 1990 nagrodę premiera Nowej Południowej Walii za wybitne zasługi dla społeczeństwa tego stanu.   W 1993 roku prezydent Lech Wałęsa przyznał jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.  Odznaczenie to - niestety - sparaliżowana już,  po doznaniu wylewu krwi do mózgu   Skoroszewska odbierała z rąk  Ambasador RP Agnieszki Morawińskiej. Nina Skoroszewska zmarła 28 marca 2005 roku.
Polish Cultural Open Day w Ashfield  w holdzie Ninie Skoroszwskiej zaszczyciły swoją obecnością p/o Konsula Generalnego RP  w Sydney - Irena Juszczyk i wicekonsul Joanna Spłocharska.
Jak podkreślają organizatorzy cała impreza nie odbyłaby się bez wydatnego wsparcia Inner West Council,  PAWA Community Care Inc., RNPA i Klubu Polskiego w Ashfield.
kb/bumerangmedia
W bumerangowej relacji z Polish Cultural Open Day przedstawiamy fotoreportaż z imprezy Henryka Iglińskiego oraz reportaż filmowy  Krzysztofa Bajkowskiego, w którym m.in. wypowiadają się organizatorzy i uczestnicy imprezy: Malgorzata Kwiatkowska - prezes RNPA, zarazem wiceprezes Koła Akademików Polskich w NPW, Artur Rumianek z PAWA Community Care - organizacji pomocy dla seniorów, której prekursorką była bohaterka uroczystego dnia w Ashfield, s. Agnieszka Misiak ze Szkoły Polskiej w Marayong, której uczniowie uświetnili koncert pięknie zaśpiewaną po polsku piosenką oraz artyści i twórcy sztuki ludowej obecni na imprezie.
W  powyższych linkach (w tekście)  wystąpienia mówców podczas oficjalnej części imprezy. 
Polish Cultural Open Day - reportaż Krzysztofa Bajkowskiego (BumerangMediaYT):


Fotoreporatż Henryka Iglińskiego:




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy