polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 4 lipca 2019

Polish Cultural Open Day w hołdzie Ninie Skoroszewskiej

W ramach Open Inner West Festival 2019  - dziesięciodniowej celebracji  poprzez muzykę, taniec, film, teatr, warsztaty artystyczne i kulinaria  różnorodności kulturowej zachodnich dzielnic Sydney od Balmain po Sydenham,   w niedzielę, 16 czerwca w Klubie Polskim w Ashfield odbył się Polish Cultural Open Day.

Organizatorzy imprezy – Koło Akademików Polskich w Nowej Południowej Walii zadedykowali ją głównie pamięci Ninie Skoroszewskiej – jednej z najwybitniejszych działaczek polonijnych w Sydney  i współtwórczyni australijskiej polityki  wieloetnicznej. Gdyby obecnie żyła,  w listopadzie obchodziłaby setne urodziny.


Program klubowej imprezy obejmował prezentacje artystyczne i rękodzielnicze  twórców polskiego pochodzenia z Sydney i okolic , występ dzieci ze szkoły sobotniej w Marayong w piosence „Myślimy dzisiaj o Polsce”  , mini koncert pianisty  Grzegorza Kindy i sopranistki Marty Nowickiej utworów Chopina i Moniuszki a także występ zespołu folklorystycznego  ‘Syrenka”. Podczas oficjalnej części koncertu o  zasługach Niny Skoroszewskiej dla społeczności polskiej i innych grup etnicznych w Sydney  mówili:  Mark Drury – radny z Inner West Council (video: Speech by Cancilor Mark Drury), Barbara Konkolowicz – prezes Koła Akademików Polskich w NPW – główna organizatorka imprezy (video: Speech by Barbara Konkolowicz  ), Helen Motyl – dawna bliska przyjaciołka  i wspołpracowniczka Niny Skoroszewskiej w Biurze Pomocy Społecznej dla Polaków  w Ashfield, obecnie działającego jako Polish-Australian Welfare Association - PAWA  (video: Speech by Helen Motyl) a także w imieniu zespołu obecnych pracowników  PAWA Community Care – Dana Rosiński.  (video: Speech by Dana Rosinski)
Barbara Konkołowicz podczas swojego wystąpienia ogłosiła też wyniki konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży na tematy związane z krajem ojczystym.

Imprezie Polish Cultural Open Day towarzyszyła wystawa poświęcona  Ninie Skoroszewskiej. Na kilkunastu planszach przedstawione zostały poszczególne etapy życia i działalności tej wybitnej działaczki polonijnej.
 Nina Skoroszewska urodziła sie w Lublinie w 1919 roku.  Maturę zdała w szkole sióstr zakonu Sacre Coeur. Do wybuchu wojny zaliczyła kilka  lat studiów na Wydziale Polityczno-Społecznym Uniwersytetu Warszawskiego przerwanych wybuchem II wojny światowej. Podczas okupacji hitlerowskiej  była aktywnym członkiem ruchu oporu, pracując jednocześnie jako pracownik socjalny w Caritasie. Zaraz po  wojnie dokończyła przerwane studia, uzyskując dyplom magistra socjologii. Pracowała jako tłumaczka w United Nations Refugee Relieve Association (UNRRA).

Lata 1947-50 spędziła w Zachodniej Europie a do Australii przybyła pod koniec 1950 roku z dobrą znajomością języka angielskiego i solidnym doświadczeniem zawodowym. Pracowała  początkowo w Departamencie Emigracji jako tłumaczka.  W lutym 1966 roku uzyskała dyplom „social worker” na Uniwersytecie Sydnejskim. W charakterze pracownika socjalnego  przepracowała długie lata w Czerwonym Krzyżu i Federalnym Departamencie Emigracji i Spraw Etnicznych, wysoko awansując. Uzyskała m.in.  stanowisko komisarza w Stanowej Komisji Spraw Etnicznych. Wykładała też na Uniwersytecie Sydnejskim i w Milperra College of Advanced Education. Pracowała także społecznie  zajmując kierownicze funkcje. M.in. była wiceprzewodniczącą Rady Społeczności Etnicznych (ECC of NSW) oraz współtwórczynią  i  prezesem Polskiego Biura Opieki i Informacji w Ashfield. Obecnie biuro to funkcjonuje jako PAWA Community Care – obejmując całą metropolię sydnejską wielostronną pomocą  starszym  ludziom,  głównie polskiego pochodzenia. 

Nina Skoroszewska odznaczona została  w 1977 roku medalem z okazji srebrnego jubileuszu królowej  Elżbiety II, w 1983 roku otrzymała Order Australii  a w 1990 nagrodę premiera Nowej Południowej Walii za wybitne zasługi dla społeczeństwa tego stanu.   W 1993 roku prezydent Lech Wałęsa przyznał jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.  Odznaczenie to - niestety - sparaliżowana już,  po doznaniu wylewu krwi do mózgu   Skoroszewska odbierała z rąk  Ambasador RP Agnieszki Morawińskiej. Nina Skoroszewska zmarła 28 marca 2005 roku.
Polish Cultural Open Day w Ashfield  w holdzie Ninie Skoroszwskiej zaszczyciły swoją obecnością p/o Konsula Generalnego RP  w Sydney - Irena Juszczyk i wicekonsul Joanna Spłocharska.
Jak podkreślają organizatorzy cała impreza nie odbyłaby się bez wydatnego wsparcia Inner West Council,  PAWA Community Care Inc., RNPA i Klubu Polskiego w Ashfield.
kb/bumerangmedia
W bumerangowej relacji z Polish Cultural Open Day przedstawiamy fotoreportaż z imprezy Henryka Iglińskiego oraz reportaż filmowy  Krzysztofa Bajkowskiego, w którym m.in. wypowiadają się organizatorzy i uczestnicy imprezy: Malgorzata Kwiatkowska - prezes RNPA, zarazem wiceprezes Koła Akademików Polskich w NPW, Artur Rumianek z PAWA Community Care - organizacji pomocy dla seniorów, której prekursorką była bohaterka uroczystego dnia w Ashfield, s. Agnieszka Misiak ze Szkoły Polskiej w Marayong, której uczniowie uświetnili koncert pięknie zaśpiewaną po polsku piosenką oraz artyści i twórcy sztuki ludowej obecni na imprezie.
W  powyższych linkach (w tekście)  wystąpienia mówców podczas oficjalnej części imprezy. 
Polish Cultural Open Day - reportaż Krzysztofa Bajkowskiego (BumerangMediaYT):


Fotoreporatż Henryka Iglińskiego:




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy