polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 29 lipca 2019

Destination Australia – Post WW II Oddysseys of Polish Soldiers

Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej organizuje wystawę o bardzo szczególnej grupie emigrantów, którzy przybyli do Australii w ramach specjalnego programu imigracyjnego w latach 1947-48. Byli to polscy wojskowi, w polskich mundurach, którzy nie zostali zdemobilizowani do momentu przybycia do Australii.

Więzi przyjaźni z australijskimi Szczurami Tobruku, sięgają czasu walk w obronie Tobruku w sierpniu 1941 r., kiedy to polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich zluzowała na polu walki Australijczyków.

Przy zakończeniu wojny wielu żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie znalazło się poza Ojczyną  poszukując nowego miejsca, gdzie by mogli osiąść. Australijscy weterani nie zapomnieli o swoich towarzyszach broni. Najpierw sponsorowali wdowę po jednym z polskich żołnierzy jako emigrantkę do Australii. Później zaczęli kampanię, tworząc grupy nacisku na polityków australijskich stanowych i federalnych, by Australia przyjęła polskich Szczurów Tobruku jako emigrantów.

Ich wysiłki były na tyle skuteczne, że Australia nie tylko przyjęła polskich Szczurów Tobruku, ale rozszerzyła zakres specyficznego programu emigracyjnego na polskich żołnierzy z innych formacji wojskowych. W sumie przypłynęło do Australii 1500 mężczyzn w 5. transportach w latach 1947-1948.

Gdy polskie Szczury Tobruku przypłynęły do Australii 22 września 1947 r., witano ich w kilku miejscach w Australii w drodze na Tasmanię. W powitaniach uczestniczyły delegacje Australian Rats of Tobruk we Fremantle, Adelajdzie, Melbourne i Lanceston.

W Melbourne jak również na Tasmanii organizowano przyjęcia  podczas, których spotykali się Polacy i Australijczycy, weterani walk w obronie Tobruku w 1941 r.

* * *
 
Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej  zaprasza na otwarcie tej szczególnej wystawy
17 sierpnia 2019 r. o godz. 14.00
Tobruk House,  44 Victoria Ave., ALBERT PARK, Vic. 3206
Wystawa zostanie otwarta przez dr Mary Elizabeth Calwell, córkę pierwszego australijskiego ministra imigracji – Arthura Calwella.
 
RSVP – 11 August 2019     [email protected]
 
******
 
Wystawa będzie również otwarta od niedzieli 18 sierpnia 2019 do niedzieli 25 sierpnia 2019, w godzinach 11.00 – 15.00.

Lucyna Artymiuk – wiceprezes MAPA
Mob. 0403 655 044
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy