Więzi przyjaźni z australijskimi Szczurami Tobruku, sięgają czasu walk w obronie Tobruku w sierpniu 1941 r., kiedy to polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich zluzowała na polu walki Australijczyków.
Przy zakończeniu wojny wielu żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie znalazło się poza Ojczyną poszukując nowego miejsca, gdzie by mogli osiąść. Australijscy weterani nie zapomnieli o swoich towarzyszach broni. Najpierw sponsorowali wdowę po jednym z polskich żołnierzy jako emigrantkę do Australii. Później zaczęli kampanię, tworząc grupy nacisku na polityków australijskich stanowych i federalnych, by Australia przyjęła polskich Szczurów Tobruku jako emigrantów.
Ich wysiłki były na tyle skuteczne, że Australia nie tylko przyjęła polskich Szczurów Tobruku, ale rozszerzyła zakres specyficznego programu emigracyjnego na polskich żołnierzy z innych formacji wojskowych. W sumie przypłynęło do Australii 1500 mężczyzn w 5. transportach w latach 1947-1948.
Gdy polskie Szczury Tobruku przypłynęły do Australii 22 września 1947 r., witano ich w kilku miejscach w Australii w drodze na Tasmanię. W powitaniach uczestniczyły delegacje Australian Rats of Tobruk we Fremantle, Adelajdzie, Melbourne i Lanceston.
W Melbourne jak również na Tasmanii organizowano przyjęcia podczas, których spotykali się Polacy i Australijczycy, weterani walk w obronie Tobruku w 1941 r.
* * *
Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej zaprasza na otwarcie tej szczególnej wystawy
17 sierpnia 2019 r. o godz. 14.00
Tobruk House, 44 Victoria Ave., ALBERT PARK, Vic. 3206
Wystawa zostanie otwarta przez dr Mary Elizabeth Calwell, córkę pierwszego australijskiego ministra imigracji – Arthura Calwella.
RSVP – 11 August 2019 [email protected]
******
Wystawa będzie również otwarta od niedzieli 18 sierpnia 2019 do niedzieli 25 sierpnia 2019, w godzinach 11.00 – 15.00.
Lucyna Artymiuk – wiceprezes MAPA
Mob. 0403 655 044
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy