polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

sobota, 8 czerwca 2019

Wędrówki po Polsce: Cieszyn

Ulica Głęboka w centrum Cieszyna.
Fot. P. Bieniecki -Wikimedia commons(CC BY-SA 4.0) 
Cieszyn, którego czeska nazwa brzmi Těšín, to piękne miasto usytuowane w południowej Polsce w województwie śląskim. Łatwo jest tutaj dotrzeć z każdego zakątka Polski, a szeroki wachlarz usług hotelarskich, na pewno zadowoli każdego turystę.

Historia miasta

Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku i wiążą się ściśle z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła w 1220 roku. Od końca XIII stulecia, było ono centrum tak zwanego Księstwa Cieszyńskiego. Po podziale regionu opolsko- raciborskiego co miało miejsce w 1281 roku, pierwszym księciem cieszyńskim został Mieszko założyciel linii Piastów cieszyńskich, który rozpoczął przebudowę grodu na warowny zamek. Jako stolica księstwa, Cieszyn nadal zdobywał na znaczeniu i sukcesywnie rozbudowywał się.

Największy rozwój przypadł na lata panowania księcia Przemysława I Noszaka, który w roku 1374 nadał Cieszynowi nowe prawa miejskie na wzór Wrocławia. W miejsce drewnianego zamku wzniósł murowany, piękny zamek warowny. Wtedy też powołano urząd burmistrza, a pierwszym burmistrzem tego miasta był Mikołaj Giseler. Dla rady miejskiej utworzono ratusz, znajdujący się przy rynku Starego Targu. Prawdopodobnie już w tym okresie działał też miejski szpital dla ubogich, usytuowany na Frysztackim Przedmieściu. Ówcześnie Cieszyn był jednym z najważniejszych i największych miast Śląska.

Dalszy rozwój miasta


Rynek i ratusz w Cieszynie. Fot. Wikimedia commons
(CC BY 3.0) 
Kolejny gwałtowny rozwój, Cieszyn przeżył za panowania księcia Kazimierza II, który w 1496 roku przeniósł rynek na ulicę Srebrną, a także powołał sąd ziemski. Wały miasta zostały znacznie poszerzone, także mogły one stanowić kamienne mury obronne. W XVI wieku notuje się dalszy rozwój miasta we wszystkich dziedzinach jego egzystencji. Po objęciu samodzielnych rządów przez Wacława III Adama, w roku 1545 rozpoczęte zostały przez niego działania reformacyjne. Jeszcze w tym samym roku podarował on miastu obszar ogrodów klasztoru Dominikanów, który z czasem został nazwany Nowym Miastem. W drugiej połowie XVI wieku, miasto rozpoczęło planowy zakup obszaru położonego na wschód od Wyższej Bramy. Tam pomieszkiwała ludność z okolicznych wsi, szukająca zatrudnienia w Cieszynie.

Wiek siedemnasty

W XVII wieku, miasto Cieszyn zostało zniszczone podczas wojny trzydziestoletniej. W wyniku wspomnianej wojny nastąpił upadek ekonomiczny i demograficzny całego Księstwa Cieszyńskiego, a także i samego Cieszyna. Wygaśnięcie linii Piastów cieszyńskich, miało miejsce w roku 1653, a władzę przejęli królowie czescy wywodzący się z rodu Habsburgów. Rządy te, spowodowały stagnację gospodarczą i polityczną Cieszyna.

Lata 1914 -1918

W okresie I wojny światowej, stacjonowały w Cieszynie duże ilości wojsk austriackich, a przez pewien czas Cieszyn był także siedzibą ich Sztabu Generalnego. Z Cieszyna pochodziło wielu żołnierzy Legionów Piłsudskiego. Do legionów wcielono uformowany w Cieszynie przez śląską sekcję Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Legion Śląski pod dowództwem Hieronima Przepilińskiego.  Legioniści śląscy brali udział między innymi w bitwie pod Mołotkowem i Kostiuchnówką, gdzie poległ dowódca kompanii, porucznik Jan Łysek.
Pałac Myśliwski Habsburgów, ob. Państwowa Szkoła Muzyczna
i pomnik Legionistów Śląskich,
Fot. Hons084 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0


 Po zakończeniu działań II wojny światowej

Miasto Cieszyn, zostało zdobyte 3 maja 1945 roku przez oddziały 1 armii gwardii 4 Frontu Ukraińskiego. Po 1945 roku zmieniła się struktura narodowościowa miasta.   Miejscowi Żydzi zostali w większości wymordowani w okresie wojny, a Niemcy zostali wypędzeni z granic miasta. Po 1945 roku, nie rozwijał się Cieszyn tak dynamicznie, jak inne miasta Śląska. Znaczenie administracyjno-polityczne stracił na rzecz pobliskiego miasta Bielsko-Biała zaś jako stolica kulturalna regionu, odrodził się dopiero w latach 90 minionego stulecia.

Co roku w Cieszynie możemy spotkać się z kulturą tego regionu eksponowaną na różnych jarmarkach. Są to imprezy, na których możemy skosztować cieszyńskiego racucha, czyli wyrobu przaśnego z okresu bytności Żydów cieszyńskich, a także możemy podziwiać cyklistów cieszyńskich, którzy w okresie miesiąca maja przemierzają miasto z okolicznymi wioskami na swoich jednośladach. Zawsze jest na takich jarmarkach wybór najpiękniejszego motocykla i motocyklisty roku, dla którego miejscowe gospodynie zakisiły w nagrodę beczkę ogórków.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy