polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 8 czerwca 2019

Wędrówki po Polsce: Cieszyn

Ulica Głęboka w centrum Cieszyna.
Fot. P. Bieniecki -Wikimedia commons(CC BY-SA 4.0) 
Cieszyn, którego czeska nazwa brzmi Těšín, to piękne miasto usytuowane w południowej Polsce w województwie śląskim. Łatwo jest tutaj dotrzeć z każdego zakątka Polski, a szeroki wachlarz usług hotelarskich, na pewno zadowoli każdego turystę.

Historia miasta

Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku i wiążą się ściśle z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła w 1220 roku. Od końca XIII stulecia, było ono centrum tak zwanego Księstwa Cieszyńskiego. Po podziale regionu opolsko- raciborskiego co miało miejsce w 1281 roku, pierwszym księciem cieszyńskim został Mieszko założyciel linii Piastów cieszyńskich, który rozpoczął przebudowę grodu na warowny zamek. Jako stolica księstwa, Cieszyn nadal zdobywał na znaczeniu i sukcesywnie rozbudowywał się.

Największy rozwój przypadł na lata panowania księcia Przemysława I Noszaka, który w roku 1374 nadał Cieszynowi nowe prawa miejskie na wzór Wrocławia. W miejsce drewnianego zamku wzniósł murowany, piękny zamek warowny. Wtedy też powołano urząd burmistrza, a pierwszym burmistrzem tego miasta był Mikołaj Giseler. Dla rady miejskiej utworzono ratusz, znajdujący się przy rynku Starego Targu. Prawdopodobnie już w tym okresie działał też miejski szpital dla ubogich, usytuowany na Frysztackim Przedmieściu. Ówcześnie Cieszyn był jednym z najważniejszych i największych miast Śląska.

Dalszy rozwój miasta


Rynek i ratusz w Cieszynie. Fot. Wikimedia commons
(CC BY 3.0) 
Kolejny gwałtowny rozwój, Cieszyn przeżył za panowania księcia Kazimierza II, który w 1496 roku przeniósł rynek na ulicę Srebrną, a także powołał sąd ziemski. Wały miasta zostały znacznie poszerzone, także mogły one stanowić kamienne mury obronne. W XVI wieku notuje się dalszy rozwój miasta we wszystkich dziedzinach jego egzystencji. Po objęciu samodzielnych rządów przez Wacława III Adama, w roku 1545 rozpoczęte zostały przez niego działania reformacyjne. Jeszcze w tym samym roku podarował on miastu obszar ogrodów klasztoru Dominikanów, który z czasem został nazwany Nowym Miastem. W drugiej połowie XVI wieku, miasto rozpoczęło planowy zakup obszaru położonego na wschód od Wyższej Bramy. Tam pomieszkiwała ludność z okolicznych wsi, szukająca zatrudnienia w Cieszynie.

Wiek siedemnasty

W XVII wieku, miasto Cieszyn zostało zniszczone podczas wojny trzydziestoletniej. W wyniku wspomnianej wojny nastąpił upadek ekonomiczny i demograficzny całego Księstwa Cieszyńskiego, a także i samego Cieszyna. Wygaśnięcie linii Piastów cieszyńskich, miało miejsce w roku 1653, a władzę przejęli królowie czescy wywodzący się z rodu Habsburgów. Rządy te, spowodowały stagnację gospodarczą i polityczną Cieszyna.

Lata 1914 -1918

W okresie I wojny światowej, stacjonowały w Cieszynie duże ilości wojsk austriackich, a przez pewien czas Cieszyn był także siedzibą ich Sztabu Generalnego. Z Cieszyna pochodziło wielu żołnierzy Legionów Piłsudskiego. Do legionów wcielono uformowany w Cieszynie przez śląską sekcję Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Legion Śląski pod dowództwem Hieronima Przepilińskiego.  Legioniści śląscy brali udział między innymi w bitwie pod Mołotkowem i Kostiuchnówką, gdzie poległ dowódca kompanii, porucznik Jan Łysek.
Pałac Myśliwski Habsburgów, ob. Państwowa Szkoła Muzyczna
i pomnik Legionistów Śląskich,
Fot. Hons084 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0


 Po zakończeniu działań II wojny światowej

Miasto Cieszyn, zostało zdobyte 3 maja 1945 roku przez oddziały 1 armii gwardii 4 Frontu Ukraińskiego. Po 1945 roku zmieniła się struktura narodowościowa miasta.   Miejscowi Żydzi zostali w większości wymordowani w okresie wojny, a Niemcy zostali wypędzeni z granic miasta. Po 1945 roku, nie rozwijał się Cieszyn tak dynamicznie, jak inne miasta Śląska. Znaczenie administracyjno-polityczne stracił na rzecz pobliskiego miasta Bielsko-Biała zaś jako stolica kulturalna regionu, odrodził się dopiero w latach 90 minionego stulecia.

Co roku w Cieszynie możemy spotkać się z kulturą tego regionu eksponowaną na różnych jarmarkach. Są to imprezy, na których możemy skosztować cieszyńskiego racucha, czyli wyrobu przaśnego z okresu bytności Żydów cieszyńskich, a także możemy podziwiać cyklistów cieszyńskich, którzy w okresie miesiąca maja przemierzają miasto z okolicznymi wioskami na swoich jednośladach. Zawsze jest na takich jarmarkach wybór najpiękniejszego motocykla i motocyklisty roku, dla którego miejscowe gospodynie zakisiły w nagrodę beczkę ogórków.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy