polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 1 czerwca 2019

Święto Wolności i Solidarności. Wielka feta w Gdańsku

Plakat Święta Wolnosci i Solidarności w 30 rocznicę historycznych
wyborów 4 czerwca 1989 r.
Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. Wydarzenia związane z 30. rocznicą obrad Okrągłego Stołu i wydarzeniami roku 1989 odbywać się będą od 1 do 11 czerwca w Gdańsku
 
Przez pierwsze 11 dni czerwca w Gdańsku odbędzie  się ponad 130 wydarzeń zaplanowanych z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku. Świętować będzie nie tylko  cały Gdańsk i Pomorze ale wszyscy Polacy, którym bliska była i jest nadal idea wolności. Do Gdańska przybędzie  wielu gości i bohaterów wydarzeń sprzed 30 lat.

Już dziś, 1 czerwca rozpoczynają się uroczystości związane z obchodami 30. rocznicy symbolicznego upadku komunizmu, jakim było absolutne zwycięstwo kandydatów Solidarności w pierwszych, częściowo wolnych wyborach.

Świętowanie zaplanowane jest  w wielu miejscach w Gdańsku. Imprezy, wystawy, dyskusje odbywać się będą w 13 przestrzeniach, m.in. w Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Muzeum Narodowym, na Placu Zebrań Ludowych, na placu Kobzdeja i w Mlecznym Piotrze, zlokalizowanym na terenie dawnej stoczni.

Organizatorzy wydarzeń piszą: Chcemy świętować ten czas – być razem. Przed nami m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych. Spotkają się również samorządowcy z całego kraju, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed małymi ojczyznami.

 A 4 czerwca, w samo południe, na placach polskich miast wspólnie zaśpiewamy hymn państwowy, bo przecież „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”!
 
 
W ramach obchodów wśród niezliczonych imprez, koncertów, wystaw,  paneli dyskusyjnych  zorganizowana została  STREFA SPOŁECZNA, w której gospodarzami będą organizacje społeczne i grupy nieformalne. Celem strefy jest pokazanie, jak dzięki ich aktywności zmienia się Polska oraz wielkiej otwartej debaty o Polsce i życiu społecznym, organizowanej przez prawdziwych społeczników.

Swój udział w wydarzeniu potwierdziło około 200 organizacji z całej Polski. W jednym miejscu będzie można spotkać się i porozmawiać w nieformalnej atmosferze o Polsce, życiu, społeczeństwie, zaangażowaniu społecznym, Europie, świecie z takimi ludźmi jak m.in. ksiądz Adam Boniecki, Leszek Balcerowicz, Agnieszka Holland, Szymon Hołownia, O. Jacek Prusak, Tomasz Sekielski, Karolina Wigura, Kuba Wojewódzki, czy Lech Wałęsa. 
 
Od 1 do 4 czerwca pomiędzy godziną 10:00 a 18:00 przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się ponad 500 wydarzeń (warsztatów, prelekcji, debat, zajęć włączających, wystaw) zorganizowanych przez te organizacje i ruchy społeczne w 13 halach tematycznych.
 
 
Okazale będzie prezentowała się część muzyczna obchodów Święta Wolności i Solidarności. 5 scen, 12 koncertów i ponad 150 muzyków. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Koncert został podzielony na trzy części: „było”, „jest” i „będzie”.

Zagrają artyści starszego, średniego i najmłodszego pokolenia, m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Michał Szpak.

 
Oficjalna strona obchodów:  2019Gdańsk
 
Święto Wolności i Solidarności: Transmisja LIVE
 
Program transmisji LIVE ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy