polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 30 czerwca 2019

Ryszard Opara: AMEN - Austria - ale jednak Australia

Panorama Wiednia. (public domain)
Całe życie - to jedna wielka zagadka. Czasem wszystko wydaje się obce nieznane, niewiadome...Ale kiedy spogląda się na to własnie życie - z perspektywy czasu jedno jest wiadome: Pytania zadaje przeznaczenie - odpowiedzi zawsze udziela człowiek.

Odcinek 18 Autobiografii Naukowej - AMEN  Ryszarda Opary

Długa Droga do normalności na emigracji: Austria – ale jednak Australia.


Po sprzedaży naszego auta „cuda” Masserati, które pożegnaliśmy z wielkim bólem wokół serca, zaczęło się powoli jakoś nam układać.  Mieliśmy już trochę kasy, zaczęliśmy też poznawać ludzi, z naszego budynku; wprawdzie pod kościołem i w niedziele...co wydawało nam się raczej dziwne, ale wszyscy, jakoś tak, właśnie tam funkcjonowali. Najważniejsze, że dawali sobie radę.

sobota, 29 czerwca 2019

Prof. Mirosław Matyja: O przyszłości trzeba myśleć już dzisiaj

Prof. Mirosław Matyja
PiS zrobił sporo, aby się utrzymać przy władzy i podporządkować sobie polskie społeczeństwo. (…) Już teraz można powiedzieć z dużą dozą pewności, że - po rządach PiS - jedną z kluczowych wartości, którą będziemy odbudowywać przez długie lata, będzie przywrócenie zaufania, jako osi relacji między Polakami i zaufania obywatela do instytucji państwowych. - mówi prof. Mirosław Matyja  - politolog, ekonomista i historyk z Polish University Abroad in London (PUNO) w rozmowie z Markiem Boberem (Kurier Chicago). 

W wywiadzie prof. Matyja wyjaśnia zasady działania instytucji Unii Europejskiej, omawia problemy Europy z uchodźcami i  najbliższe losy Wielkiej Brytanii oraz wyjaśnia skutki prawne dla Polski amerykańskiej  ustawy 477. Mówi także o najważniejszych wyzwaniach polskiej polityki i państwa polskiego 

Dyplomacja najwyższej próby. Traktat Wersalski 1919-2019

Roman Dmowski
100 lat temu, 28 czerwca 1919 roku, podpisany został Traktat Wersalski. Przywracał Polskę na mapę Europy po 123 latach zaborów. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie opatrznościowy duet Paderewski-Dmowski.

Pierwszy, światowej sławy pianista, wypełniający po brzegi największe sale koncertowe, ustosunkowany, rozrywany towarzysko, uważnie słuchany. Drugi, tytan pracy organicznej, strateg i ponadprzeciętny intelekt.
 
Synergia ich talentów pozwoliła przywrócić “sprawę polską” na salony dyplomatyczne i w efekcie przynieść nam niepodległość. Wyjałowiona gospodarczo i sponiewierana wojną Polska miała wówczas niezbędny, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, kapitał ludzki, potrafiący podnieść rzuconą przez los rękawicę.

piątek, 28 czerwca 2019

"Adoremus Te Domine". Święto Bożego Ciała w Marayong

Procesja Bożego Ciała w Marayong. Fot. H.Iglinski
Adoremus Te Domine – Adorujemy Tobie Panie. Te słowa przewijały się kilkakrotnie podczas homilii jaką z okazji Święta Bożego Ciała wygłosił w Marayong O. Krzysztof – misjonarz z Papui – Nowej Gwinei.
 
 Chrystus został z nami pod postacią chleba, tego cennego pokarmu, którego ‘kruszynę podnoszą z  ziemi przez uszanowanie’, mówił kapłan, wplatając w homilię wiele wzruszających przykładów. Jak choćby ten, kiedy  obserwował dzieci na Nowej Gwinei,  przyjmujące po raz pierwszy Chrystusa, które otrzymywały w prezencie pierwszokomunijnym słodkiego ziemniaka, marchewkę lub kapustę... Kapłan mówił także o istocie rodziny, w której przekazywane są najcenniejsze wartości – aby było komu adorować Pana Jezusa. Adorować można w milczeniu, bez słów. Można też przedstawiać Bogu swoje prośby. Ale zamiast mówić – mam wielki problem, Panie Boże, dopomóż, czy nie lepiej powiedzieć problemowi – mam Wielkiego Boga on mi pomoże...

czwartek, 27 czerwca 2019

Wędrówki po Polsce: Zamek Wleński Gródek

Ruiny zamku we Wleniu. Fot. M.Voigt (Wikimedia commons)
Zamek Wleński Gródek (niemiecka nazwa brzmi Lehnhaus), położony jest na Górze Zamkowej w przysiółku o podobnie brzmiącej nazwie Wleński Gródek, który stanowi część niewielkiej miejscowości Łupki, należącej do województwa dolnośląskiego.

 
Od imienia Jadwigi

Miejscowa ludność zamek nazwała od imienia Jadwigi (Hedwigsburg). Jednak tuż po II wojnie światowej funkcjonowały oficjalne nazwy: Lenno, Lenno-Zamek oraz Łupki-Zamek. Obecnie nazywa się zamek Wleński Gródek.


środa, 26 czerwca 2019

Światowe osiągnięcia naukowe Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie


   Prof. dr hab. Bogusław Machaliński, rektor
    Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
                          w Szczecinie
 Od paru lat jesteśmy  liderem nauki w Polsce. Mamy najwyższą liczbę cytowani naszych publikacji naukowych... Na największych w Azji Targach Gospodarki Innowacyjnej w Bangkoku na zgłoszonych 524 wynalazków z 25 krajów z całego świata medalami wyróżniono tylko 10 z nich – a wśród nich 5 otrzymały nasze prace - mówi rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,  prof. dr hab. Bogusław Machaliński * w rozmowie z Leszkiem Wątróbskim.


- W tym roku mija 71 rok działalności Waszej Uczelni na Pomorzu Zachodnim...   

- Zaczynaliśmy w roku 1948 jako Szkoła Lekarska, następnie Pomorska Akademia Medyczna (1992) i wreszcie jako Pomorski Uniwersytet Medyczny (2010).
Powstanie wyższej uczelni o profilu medycznym na Pomorzu Zachodnim było  wielkim wyzwaniem w porównaniu z innymi ośrodkami położonymi na tzw. Ziemiach Odzyskanych – takimi jak Wrocław czy Gdańsk. Ośrodki te posiadały bowiem dużo wcześniej wysoce zorganizowane centra  medyczne – tzn. bazę szpitalną i uczelnianą. Miały więc gotowe zaplecze. U nas w Szczecinie nie było niestety ani szkoły medycznej ani odpowiedniego do niej zaplecza. Obecny np. rektorat naszego uniwersytetu mieści się w dawnym budynku Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

poniedziałek, 24 czerwca 2019

Kabaret Vis-a-Vis: "Seks to zdrowie, o ile mnie pamięć nie myli"

Wiesław Rogoliński w spektaklu
"Sekst to zdrowie, o ile mnie pamięć
 nie myli". Fot. T.Koprowski
W czerwcu nowy spektakl kabaretu „Vis-a-Vis”, ‘Seks to zdrowie, o ile mnie pamięć nie myli”,  przedstawiony został w Klubie Polskim w Ashfield. Było to już czwarte przedstawienie – premiera na PolArt w Brisbane 2018, następnie Klub Polski w Bankstown oraz sala Jana Pawła II w Marayong.

Spektakl w Ashfield obejrzała tez Elżbieta Celejewska, twórczyni blogu „wydarzeniasydneypl.blogspot.com” oraz znany nam wszystkim utalentowany fotograf Tom Koprowski. Tej dwójce Kabaret Vis-a-Vis zawdzięcza piękne zdjęcia ze spektaklu, wywiad z członkami zespołu oraz nagrania na żywo fragmentów spektaklu.

Spektakl „Seks to zdrowie o ile mnie pamięć nie myli” jest dzieckiem całego zespołu. Czwórka z naszej piątki to osoby już wchodzące w tak zwany wiek dojrzały, gdy doświadczamy zmian i fizycznych i umysłowych, które nie zawsze są mile widziane i przed przyznaniem się do których bardzo się bronimy. Jak określa to nasza koleżanka, Hania Wiwatowska, mówienie o nich  wprost w sposób humorystyczny łagodzi problemy. A wychodzenie z tym na zewnątrz do szerszej publiczności, która przechodzi przez te same etapy, uświadamia nam wszystkim, że nie mamy się czego wstydzić, bo wszyscy jesteśmy w tej samej sytuacji. Wszyscy od dziecka do późnej starości przeżywamy „developmental stages.”

niedziela, 23 czerwca 2019

Ryszard Opara: AMEN - Pierwsze dni emigracji

Polski kościół w Wiedniu. Fot. public domain
Początek drogi do Wolności...AUSTRIA. Przeboje, rozterki - nieporozumienia, niepewności Wiednia.

AMEN-Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary - Odc. 17

Po wszystkich przydrożnych przebojach Bułgarii, Jugosławii i Węgier - dotarliśmy skrajnie wyczerpani do Wiednia w sobotę po południu. Musieliśmy wynając pokój, w pierwszym lepszym hotelu, aby trochę się wyspać, odpocząć, a przede wszystkim wykąpać. Nie  mogliśmy już kolejnej nocy spać w aucie.


 Oczywiście nie znaliśmy Wiednia, byliśmy tam pierwszy raz, nie było kogo zapytać o tani pokój. Hotele w Centrum Wiednia, były bardzo eleganckie ale okazały się dla nas wyjątkowo drogie. Za pierwszą noc (ze śniadaniem), zapłaciłem w ich szylingach a w przeliczeniu ok $100, czyli... moje polskie, dwie miesięczne pensje.

sobota, 22 czerwca 2019

Konkurs historyczny: „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”

Zachęcamy do udziału w konkursie historycznym organizowanym przez Polonię australijską. „Nigdy więcej wojny” upamiętnia 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
 
Oto podstawowe informacje o konkursie:

1. Organizatorami Konkursu są:
  • Komisja Oświatowa Polonii Australijskiej,
  • Dział Szkolny Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii,
  • Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Sydney,
  • Polskie Towarzystwo Edukacyjne w Wiktorii,
  • Lokalny Ośrodek Metodyczny w Australii.

piątek, 21 czerwca 2019

Niezwykła uroczystość dla polskiego kapłana z Eagle Vale

Fr Slawek Plonka OMI
W piątek 31 maja bieżącego roku miałam ogromne szczęście, radość i przywilej bycia częścią niezwykłej i bardzo wyjątkowej uroczystości. Dzień ten na zawsze już pozostanie w mojej pamięci. To co dane było mi wtedy przeżyć jest pod każdym względem niesamowite i jakby z innego wymiaru.

Dwa tygodnie wcześniej skontaktowała się ze mną drogą mailową Pani Salina Pahulu, pełniąca funkcję Szefa Rady Duszpasterskiej w australijskiej parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Eagle Vale. (zachodnia dzielnica Sydney położona  w rejonie Macarthur - przyp. red.)  Proboszczem tej parafii jest młody, polski kapłan ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej – Ojciec Sławek Płonka. W swoim mailu Pani Salina Pahulu poinformowała mnie, iż Rada Duszpasterska stara się przygotować dla Ojca Sławka urodziny – niespodziankę połączoną z 13. rocznicą święceń kapłańskich. Pani Salina, która niejednokrotnie była obecna na Mszach świętych odprawianych przez Ojca Sławka w intencji uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur postanowiła skontaktować się ze mną, ponieważ bardzo zależało jej, aby w planie uroczystości znalazł się także polski akcent.

Dzień Dziecka w Plumpton i ślubowanie olimpijczyków

Julia, Jakub i Kacper Fenik oraz Hanka Filipinski  będą
 reprezentować Australię na XIX Światowych Igrzyskach
 Polonijnych w Gdyni. Fot. Polish Saturday School in Ashfield 
W tym roku, Polska Szkoła w Ashfield obchodziła Dzień Dziecka wspólnie z innymi dziećmi z Sydney, w Klubie Sportowym Polonia.
 
Dzieci świetnie się bawiły w przygotowanym przez Klub programie. Były gry i zabawy na boisku, takie jak biegi, piłka nożna, wspinaczka, czy "jumping castle". Były też atrakcje w sali klubowej - tańce, zagadki i inne. Na koniec, dla wytrwałych, Polska Szkoła w Ashfield przygotowała słodką niespodziankę - dekoracje babeczek.

czwartek, 20 czerwca 2019

Boże Ciało – od herezji do jednego z głównych świąt Kościoła

Procesja Bożego Ciala w polskim ośrodku katolickim
w Marayong na przedmieściach Sydney (2018 r.)
Fot. K.Bajkowski
Kościelne święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedna z największych katolickich uroczystości w kalendarzu liturgicznym. Co ciekawe, na początku swego istnienia uznana została za herezję.

Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. U progu tego stulecia – na Soborze Laterańskim IV (1215) - w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak, wygląd, forma itp. Wiązało się to z coraz mocniejszymi wpływami filozofii greckiej oraz tradycji scholastycznej w teologii Kościoła zachodniego.

środa, 19 czerwca 2019

Wędrówki po Polsce: Warownia w Chlewiskach

Zamek w Chlewiskach,  koło Szydłowca (woj. mazowieckie)
Fot. Tommanek Wikipedia (CC BY-SA 4.0) 
Zamek w Chlewiskach, usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu zabytkowego parku krajobrazowego. Jest tam zachowanych wiele niezwykłych pomników przyrody, które w cudowny sposób splatają się z warownią należącą do rodu Odrowążów.

 
Wygląd zamku 

Składa się z ona dwóch budynków wspartych wzmocnionymi od środka szkarpami, które łączą się ze sobą pod kątem prostym. Są one połączone z niewielką wieżyczką, w której widać otwory wylotowo- strzelnicze. Aktualny wygląd owej warowni, został nadany podczas wielu renowacji, które miały miejsce na przełomach wielu wieków. Wejście do tej rezydencji, zostało zmienione i nie prowadzi ono przez dawną bramę główną, lecz od strony drewnianych stajni. Początkowo, główne wejście do zamku, prowadziło do kaplicy świętej Trójcy, w której lubił prowadzić długie kontemplacje modlitewne pierwszy z właścicieli tej warowni Jan Chlewiński, herbu Boży Dar.

wtorek, 18 czerwca 2019

RNPA: Zmiany w sposobie funkcjonowania Funduszu Wieczystego

Ważne zmiany w sposobie funkcjonowania Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej im. gen. Juliusza Kleeberga.

51. Zjazd Delegatów Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (RNPA), który obradował w Brisbane w dniach 18-19 maja 2019 r., podjął bardzo znaczące decyzje odnośnie Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej im. gen. Juliusza Kleeberga (FWPA) będącego pod zarządem RNPA.

poniedziałek, 17 czerwca 2019

Granice kompromisów. Rozmowa z Ambasadorem FR w Polsce

Siergiej Andriejew - ambasador Federacji Rosyjskiej
w Polsce
Jesteśmy gotowi do budowania z Polską normalnych, dobrosąsiedzkich, obopólnie korzystnych stosunków, rozwijania współpracy gospodarczej, więzi humanitarnych i kulturalnych. Po stronie polskiej jednak takiej gotowości na razie nie widzimy” – mówi Siergiej Andriejew, Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce w rozmowie z Agnieszką Piwar.

28 lutego br. Stowarzyszenie Polska-Wschód zorganizowało w Warszawie konferencję z Pana udziałem pt. „Aktualne problemy współpracy polsko-rosyjskiej i możliwości poprawy sytuacji w kontaktach dwustronnych”. Podczas spotkania dał Pan do zrozumienia, że inicjatywa w kierunku poprawy relacji Polski i Rosji musi wyjść ze strony polskiej, bo to ona je popsuła. Co konkretnie należałoby tutaj zrobić?

– Ambasadorowi nie należy dawać rad władzom kraju pobytu i wskazywać tego co mają robić. To zależy od ich woli. Jeśli będzie taka wola polityczna, to będzie ruch w kierunku normalizacji naszych stosunków.

niedziela, 16 czerwca 2019

Ryszard Opara: AMEN - Początek drogi do Wolności

Początek drogi do Wolności...Węgry - Grecja - i z powrotem Turcja, Bułgaria, Jugosławia, Węgry - WIEDEŃ.

Amen - Biografia Naukowa Ryszarda Opary .Odcinek 16

Z Socjalizmu - do Kapitalizmu

Do hotelu w Budapeszcie, dotarliśmy bez żadnych problemów. Mieliśmy zresztą dokładną mapę, dostarczoną przez PZMot (nie było jeszcze wtedy GPS-ów). Pod tym względem cała wycieczka była naprawdę świetnie zorganizowana, choć prawdę mówiąc - dość droga.
Kosztowała 65,000 zł- co w ówczesnych czasach - było równowartością dobrej, 2-letniej pensji.Tyle też oficjalnie - kosztował tzw. maluch Fiat 126p, ale tylko, jak się miało na niego tzw. talon. Na wolnym rynku cena „malucha” była dwukrotnie wyższa.


Następnego dnia, zatrzymaliśmy się na południu Węgier, w Segedyn, które było uroczym miastem – kolejny postój miał być w Belgradzie, stolicy ówczesnej Jugosławii (ciągle jeszcze członka RWPG) a potem była... Grecja.

sobota, 15 czerwca 2019

Prawosławie w Rosji i likwidacja chrześcijaństwa na Zachodzie

Casino zainstalowane w opustoszałym klasztorze w Bredzie
 Fot. R.Gijsman - Wikimedia commons ((CC BY-SA 3.0) 
O różnicach miedzy prawosławiem, szczególnie w Rosji, a Zachodem można by rozprawiać długo, gdyż wielość poziomów i kontekstów jest przeogromna. Dziś jednak nadeszły takie czasy, że dla chrześcijaństwa najważniejsza jest perspektywa przetrwania w otoczeniu coraz bardziej otwarcie nieprzyjaznym, co widać ostatnio nawet w Polsce.

Całe dziesięciolecia, to w ZSRR aktywnie zwalczano chrześcijaństwo, tak samo zresztą jak wszelką religię. Dziś sytuacja wydaje się być całkiem odmienna i to na Zachodzie wszelkie religie, a szczególnie katolicyzm, są spychane na coraz węższy margines, eliminowane i stygmatyzowane, zaś w Rosji prawosławie się rozwija i korzysta ze wsparcia państwa. Ten rozwój widać także w ilości czynnych i budowanych na nowo cerkwi. Ostatnio Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, odwiedził Strasburg gdzie wyświecił nową Cerkiew Wszystkich Świętych. Przy tej okazji powiedział: „Dziś my budujemy trzy cerkwie w każdą dobę, w 24 godziny. 30 tysięcy świątyń w czasie dziesięciu lat. I nie dlatego, że mamy za dużo pieniędzy i nie wiemy co w nimi robić. Nasz Naród, który przeszedł przez lata ateizmu, zrozumiał, że bez Boga niczego się nie osiągnie. Bez Boga nie można zbudować szczęśliwego życia i dlatego my budujemy trzy świątynie każdej doby”[i].

"Dla Ciebie Polsko" - majowe koncerty polonijne w Sydney

Zespól "Lajkonik" podczas Dnia Polonii. Fot. mat. "Lajkonika" 
Maj, to miesiąc poświęcony temu, co naszym sercom najbliższe – to Dzień Matki, to miesiąc Maryi. Dla nas żyjących z dala od rodzinnego Kraju – maj, to miesiąc poświęcony Polsce.

Potwierdził to i udokumentował Koncert zorganizowany w niedzielę, 26 maja w przykościelnej Sali im Św. Jana Pawła II w Marayong. Głównym organizatorem Koncertu był Polski Zespół Folklorystyczny ‘Lajkonik’, a także Polska Szkoła Sobotmia w Marayong, do której uczęszcza wielu najmłodszych członków Zespołu. 

piątek, 14 czerwca 2019

O specyfice zawodu nauczyciela

Prof. dr hab. Maria Czerepaniak-Walczak
 Fot. L Wątróbski
W kształceniu nauczycieli ciągle jesteśmy jeszcze w XIX wieku. Myślenie o nauczycielu/nauczycielce jako o siłaczu/siłaczce nie wytrzymuje dzisiaj próby - mówi prof. dr hab. Maria Czerepaniak-Walczak, kierownik Katedry  Pedagogiki Ogólnej Instytutu Pedagogicznego Uniwersytetu Szczecińskiego,  wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w rozmowie z Leszkiem Wątróbskim.


- Na czym polega specyfika zawodu nauczyciela?

- Ludziom z trudem przychodzi do głowy, że nauczyciel to osoba z wyższym wykształceniem, profesjonalnie przygotowana do wykonywania swoich obowiązków. Ale podobne, jak w każdym innym zawodzie, jego bagaż praktycznych doświadczeń na starcie jest mały.
Jeżeli chodzi o zawód nauczyciela, to każdy z nas wie (tak przynajmniej ludzie o sobie myślą), jak być nauczycielem. Nie wszyscy wiedzą, jak to jest być lekarzem, bo nie wszyscy doświadczyli pobytu w szpitalu czy bezpośredniego kontaktu z lekarzem, tak by poznać nie tylko jego zachowania wobec pacjenta, ale specyfikę pracy lekarza. Nie każdy z nas wie, jak to być prawnikiem, może tylko z filmów.

Trump: Polska poniesie koszty amerykańskiej obecności

Andrzej Duda i Donald Trump na wspólnej konferencji
prasowej w Waszyngtonie. Fot. Twitter WhiteHouse
Polski prezydent Andrzej Duda i jego amerykański odpowiednik Donald Trump podpisali umowę o zwiększeniu obecności amerykańskiego wojska na terenie naszego kraju. Trump odnosząc się do porozumienia podkreślił, że jedynie Polska będzie ponosiła koszty związane ze stacjonowaniem amerykańskich żołnierzy, zaś dodatkowo kupi sprzęt oraz surowce naturalne pochodzące z jego państwa.

Obie głowy państwa podpisały w Białym Domu deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej, której najważniejsze zapisy przewidują trwałą obecność amerykańskich wojsk na terenie Polski, w tym także zwiększenie w najbliższym czasie ich całkowitej liczby o blisko tysiąc. Dodatkowo Trump poinformował o trwających negocjacjach na temat ewentualnego przesunięcia dwóch tysięcy żołnierzy z Niemiec do naszego kraju.[A]

czwartek, 13 czerwca 2019

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Waszyngtonie


Polski prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką
Agatą Konhauser-Dudą po raz drugi w Białym Domu
Fot.twitter.com/WhiteHouse
Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką składają oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Para prezydencka spotkała się już m.in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu.
Po raz ostatni polski prezydent był w Białym Domu w 2018 roku.
Podczas wizyty polskiego przywódcy w USA między dwoma państwami została podpisana deklaracja dotycząca zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski o 1000 osób.

środa, 12 czerwca 2019

„Rok 1984” George’a Orwella: fikcja przerażająco bliska prawdy

Artystyczna wizja wszechobecnego w Oceanii wizerunku
Wielkiego Brata z hasłem Wielki Brat patrzy
 (aut. Frederic Guimont, lic. Free Art License).
 
„Rok 1984” George’a Orwella to dzieło ponadczasowe, które zarówno napawa strachem jak i fascynuje. Przeczytać powinien je każdy, niezależnie od swoich przekonań. Czym ta powieść była i czym się stała?

8 czerwca 1949 roku w księgarniach w Wielkiej Brytanii pojawiła się powieść George’a Orwella pod tytułem Rok 1984. Dzieło początkowo miało nosić nazwę The Last Man in Europe (Ostatni Człowiek w Europie), jednak prawdopodobnie za namową wydawcy Orwell pozostał przy Roku 1984, gdyż ten tytuł mógł wzbudzić w czytelnikach zdecydowanie większą ciekawość – konkretna data, nawiązująca do zdarzeń z przyszłości, idealnie wpasowywała się w kanon powieści futurologicznej. Czym jednak była w rzeczywistości ta książka?

wtorek, 11 czerwca 2019

Transformacja po 1989 roku – sukces czy porażka?

Panorama współczesnej Warszawy. Fot. Bosyantek Wikimedia
 commons (CC BY-SA 3.0) 
Funkcjonuje wiele przeciwstawnych opinii w sprawie oceny skutków 30 lat transformacji po roku 1989. Czy był to sukces, czy porażka? Jeśli sukces, to dla kogo? Ocena zależy od tego z jakich pozycji ideologicznych, jakiej wizji funkcjonowania państwa i narodu,  wychodzi ten, który jej dokonuje. Inna będzie ocena dokonana przez liberała, inna przez konserwatystę, a jeszcze  inna przez nacjonalistę czy socjalistę.

Czy można dokonać jakiejś obiektywizacji tej oceny? Można przynajmniej próbować to czynić. Dobrym podejściem byłoby określić jak zmieniły się przez ten okres nasze warunki życia, w porównaniu do sąsiadów. Bardzo wielu ludzi nie będzie cieszył ich sukces, gdy okaże się, że sąsiad odniósł jeszcze większy sukces.

poniedziałek, 10 czerwca 2019

Jan Engelgard: Narastająca groźna fala

Wsparcie dla Parady Równości ze strony niektórych
ambasad w Warszawie. Fot. FB Bożeny
Gaworskiej-Aleksandrowicz
Jeszcze kilka lat temu tzw. parady równości gromadziły po kilka tysięcy uczestników i miały niewinny charakter. Obecnie są już znacznie liczniejsze i coraz bardziej ordynarne i bezczelne. Polska szybko goni „cywilizowany” Zachód, stara się wypełnić ideologiczne dyrektywy płynące z centrum Globalizacji.

Istotnym novum jest masowe poparcie dla tego rodzaju przedsięwzięć ze strony ambasad obcych państw, co jest niczym innym, tylko ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Polski.

niedziela, 9 czerwca 2019

Polish Cultural Open Day w Ashfield

Koło Akademików Polskich w NPW zaprasza na Polish Cultural Open Day honouring Nina Skoroszewska OAM,  do Klubu Polskiego w Ashfield w niedzielȩ 16 czerwca br. w godzinach 12 – 17.


Program obejmuje:

Godz. 12:00 – 14:30  zwiedzanie wystaw i prac artystycznych przygotowanych przez polonijnych artystów oraz atrakcje dla dzieci m.in. malowanie twarzy i wycinanki.

Godz. 14:30 –16:00  czȩść oficjalna, na którą składają siȩ:
  • wystawa fotograficzna prezentujaca życie i pracȩ Niny Skoroszewskiej, Australijki polskiego pochodzenia,  działaczki o wielokulturowym zasiȩgu, założycielki polskiego biura opieki społecznej w latach 70-tych (obecnie PAWA Community Care w Ashfield)
  • krótkie przemówienie nt. działalności Niny Skoroszewskiej i nawiązanie do obecnej roli biura opieki PAWA wraz z  podkreśleniem znaczenia dokumentowania historii osiągniȩć polskiej społeczności w Sydney.
  • program artystyczny z udziałem zespołu „Syrenka”, pianisty Grzegorza Kindy i sopranistki Marty Nowickiej oraz dzieci ze szkoly polskiej w Marayong.
  • ogloszenie zwycięzców  Konkursu Plastycznego, zaadresowanego do dzieci i młodzieży.

Ryszard Opara: AMEN - Epoka Gierka i wyjazd z PRL

Polski fiat - (126p), symbol epoki Edwarda Gierka
Fot. Mat. prasowe
Epoka Gierka – i... niespodziewany wyjazd z PRL. Poprzez Grecję, Turcję, Austrię - dobra, jedyna droga – do wolności – i do przyszłości.

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 15

Epoka Gierka – i... niespodziewany wyjazd z PRL.


W latach 70-tych epoce Gierka, sytuacja ekonomiczna w Polsce zaczęła się też trochę poprawiać. Samochody, telewizory stawały się popularne i łatwo dostępne. Sklepy były coraz lepiej zaopatrzone w towary, pojawiły się Pewex-y, gdzie można było nabyć wiele rzeczy - za dolary, ale można było. Oczywiście o ile miało się pieniądze, albo „bony dolarowe”. Dżinsy kosztowały 7-15 dolarów. Były one również dostępne na bazarze Różyckiego na Pradze oraz na „Ciuchach” w Rembertowie. Można tam było kupić właściwie prawie wszystko. Polacy są z natury - bardzo przedsiębiorczy. 

sobota, 8 czerwca 2019

Polonia estońska: Uczyć patriotyzmu młode pokolenie

Talininn, stolica Estonii. Fot. L.Wątróbski
Obecność Polaków w Estonii trwa nieprzerwanie od ponad 400 lat. Pierwsze wzmianki o polskim środowisku w Estonii pochodzą z czasów Stefana Batorego i założonego wówczas kolegium oo. jezuitów w Tartu (dawniej Dorpat).  Obecnie w Estonii żyje  ok. 3 tys. Polaków. W 1988 roku rozpoczęło działalność Towarzystwo Kultury Polskiej „Polonia”, przekształcone w 1995 roku w Związek Polaków w Estonii. Polacy mają status mniejszości narodowej. W siedzibie Związku funkcjonuje biblioteka polska i odbywają się różne kursy dla dzieci i dorosłych.   
          
  O Polonii estońskiej z Haliną Krystyną Kisłacz, prezesem Związku Polaków w Estonii rozmawia Leszek Wątróbski.

 
-Jak znalazła się Pani w Estonii?

-Przyjechałam tu z Białorusi, skąd pochodzi też mój mąż. Z zawodu jestem lekarzem pediatrą, obecnie już na emeryturze. Od 2005 roku jestem prezesem Związku Polaków w Estonii. Funkcję tę sprawuję społecznie.                                                                            
Naszym głównym zadaniem, Polaków mieszkających dzisiaj w Estonii, jest uczenie patriotyzmu naszego młodego pokolenia. Chcemy, aby nasze dzieci, tu już urodzone, nie zapominały nigdy o Polsce, ani o języku polskim. Chcemy rozwijać ich uczucia patriotyczne, więzi z krajem i kultywowanie tradycji polskich.

Wędrówki po Polsce: Cieszyn

Ulica Głęboka w centrum Cieszyna.
Fot. P. Bieniecki -Wikimedia commons(CC BY-SA 4.0) 
Cieszyn, którego czeska nazwa brzmi Těšín, to piękne miasto usytuowane w południowej Polsce w województwie śląskim. Łatwo jest tutaj dotrzeć z każdego zakątka Polski, a szeroki wachlarz usług hotelarskich, na pewno zadowoli każdego turystę.

Historia miasta

Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku i wiążą się ściśle z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła w 1220 roku. Od końca XIII stulecia, było ono centrum tak zwanego Księstwa Cieszyńskiego. Po podziale regionu opolsko- raciborskiego co miało miejsce w 1281 roku, pierwszym księciem cieszyńskim został Mieszko założyciel linii Piastów cieszyńskich, który rozpoczął przebudowę grodu na warowny zamek. Jako stolica księstwa, Cieszyn nadal zdobywał na znaczeniu i sukcesywnie rozbudowywał się.

piątek, 7 czerwca 2019

Najpiękniejszy dzień w roku!

1 czerwca to zdecydowanie najpiękniejszy i najradośniejszy dzień w roku – dzień, w którym w sposób szczególny uzmysławiamy sobie jaką ogromną radością i nadzieją dla świata są dzieci, bo czy można wyobrazić sobie świat bez dzieci? Jaki byłby to świat? Ja zdecydowanie nie chciałabym w takim świecie żyć. Cieszy mnie to, iż wychowałam się i dorastałam w kraju, w którym każdego roku świętowaliśmy bycie dzieckiem. Jest to bardzo wyjątkowy dzień, w którym my dorośli spoglądając na nasze własne dzieci staramy się odkryć dziecko w sobie i oby takich dni w roku było jak najwięcej.

 
W ubiegłą sobotę wspólnie z dziećmi będącymi członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” świętowaliśmy w naszej szkole „Dzień Dziecka”. Zamiast tradycyjnych zajęć lekcyjnych uczniowie mieli tego dnia okazję do wzięcia udziału w grach i zabawach sportowo-tanecznych pod czujnym okiem Pana Michała Maciocha. Od godziny 9:30 rano do godziny 11:00 na szkolnym podwórku pełno było dziecięcej wrzawy, śmiechu i okrzyków radości, a wszystko to przeplatane wesołą muzyką.

czwartek, 6 czerwca 2019

4 czerwca: Tusk "podłożył się" Kaczyńskiemu koncertowo

Nawet zatwardziali przeciwnicy PiS muszą to przyznać. Jarosław Kaczyński doskonale wypunktował manipulacje w gdańskim przemówieniu Donalda Tuska. Były premier, przez cały czas krytykując PiS za nieetyczne metody prowadzenia polityki, sięgnął do takiego samego arsenału środków. Jest na to jedno słowo: „hipokryzja”.

Jest odpowiedź prezesa PiS na przemówienie Donalda Tuska z okazji obchodów 4 czerwca – a konkretnie na zarzut, że nieżyjący już Lech Kaczyński miał bratać się i pić razem z przedstawicielami władz PRL podczas rozmów w Magdalence, stanowiących wstęp do późniejszych obrad Okrągłego Stołu. I wygląda na to, że rzeczywiście Tusk zapędził się w swoim przemówieniu. Kaczyński rozłożył na części pierwsze poszczególne jego fragmenty – i jak się okazało, bardzo celnie wypunktował wiele niespójności. Powiem więcej: Kaczyński wykazał się precyzją snajpera.

środa, 5 czerwca 2019

Wybory 4 czerwca 1989 r. Komunizm upada od głosów w urnie

Gazeta Wyborcza przed decydującym głosowaniem 4.06.1989 r.
Fot. Histmag .pl (CC BY-SA 3.0)

Wybory 4 czerwca 1989 r. miały decydujący wpływ na upadek systemu komunistycznego w Polsce. Stanowiły dla wielu ludzi możliwość otwartego zademonstrowania swoich poglądów oraz sprzeciwu wobec systemu – wszystko poprzez wrzucenie kartki wyborczej do urny.

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory kontraktowe do Sejmu i Senatu, które były jednym z głównych uzgodnień, jakie osiągnięto podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy słynnym meblu dyskutowano od 6 lutego do 5 kwietnia, gdy nastąpiło zakończenie dwumiesięcznego maratonu negocjacyjnego. Główne rozmowy toczyły się w trzech zespołach roboczych: do spraw refom politycznych, gospodarczych i pluralizmu związkowego. Oprócz tego istniała cała masa innych podzespołów, które zajmowały się m.in. rolnictwem, górnictwem, sądownictwem, samorządem terytorialnym, edukacją, zdrowiem itd.

Pomnik Tolerancji w Szczecinie

W Szczecinie odsłonięto niedawno, w czasie tegorocznych Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich, Pomnik Tolerancji. Szczecin stał się drugim miastem w Polsce, po Wrocławiu, który ma taki pomnik.

Odsłonięto go na terenie parafii ewangelicko-augsburskiej przy ul. Energetyków. Jest uważany za symbol współpracy ekumenicznej i kulturowej. Ta strzelista, 6 metrowa stalowa kolumna, wypełniona została czerwonym szkłem. Projekt „Sieć Tolerancji” powstał w Niemczech w Wiesbaden. Jego impulsem była Deklaracja Zasad Tolerancji ogłoszona i podpisana przez państwa członkowskie UNESCO 16 listopada 1995 r.

Odsłonięcie „Pomnika Tolerancji” to część tegorocznych Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich. Pomysłodawcą pomnika jest Karl-Martin Hartmann, niemiecki artysta mieszkający w Wiesbaden. Takie same monumenty z czerwonego szkła mające formę słupa z wypisanymi cytatami o tolerancji, stoją już w 25 miastach świata - m.in. w Izraelu, USA, Holandii oraz Niemczech.

wtorek, 4 czerwca 2019

4 czerwca – czyje to święto?

 Plakaty wyborcze  Komitetu Wyborczego "Solidarność" -
 "W samo południe", autorstwa Tomasza Sarneckiego.
Fot. Wikimedia commons (CC BY 3.0)
30 lat temu, po negocjacjach ówczesnej władzy z tzw. „demokratyczną” opozycją przy „okrągłym stole”, odbyły się w Polsce tzw. półwolne wybory. Władze PRL umówiły się na te wybory z taką opozycją, jaką sobie do rozmów przy „okrągłym stole” wybrały.

Wiele różnych podmiotów albo do wyborów nie zostało dopuszczonych, albo wybory, jako nie w pełni „demokratyczne” zbojkotowało, będąc przeciwnymi jakimkolwiek rozmowom z „komunistami”. Do dziś oceny tamtych zdarzeń, które zapoczątkował najpierw „okrągły stół”, a następnie przegrane przez PZPR 4 czerwca 1989 roku wybory parlamentarne, budzą spory.

poniedziałek, 3 czerwca 2019

Australia’s Biggest Morning Tea w Kole Polek w Adelajdzie

 Z inicjatywy Cancer Council Australia, każdego roku 23 maja celebrujemy Australia’s Biggest Morning Tea. W tym roku ta data wypadła w czwartek. Aby umożliwić wszystkim członkiniom Koła Polek uczestniczenie w charytatywnym spotkaniu przy kawie, Koło Polek przeniosło na sobotę 25 maja NAJWIĘKSZĄ AUSTRALIJSKĄ HERBATKĘ OKOLICZNOŚCIOWĄ, najpopularniejszą w roku zbiórkę funduszy na badania naukowe nad wyeliminowaniem chorób raka.

Corocznie rak zabiera życie milionom osób od dzieci począwszy przez wszystkie pokolenia na najstarszych skończywszy. Dzięki eksperymentom naukowym rak jest lepiej dziś znany i w wielu wypadkach pod kontrolą. Aby zmniejszyć ryzyko szerzenia się raka w następnych pokoleniach musimy przyczynić się do unicestwienia tej choroby. Rok temu, dnia 23 maja 2018 roku w akcji Australia’s Biggest Morning Tea zebrano $11.9 miliona dolarów.

niedziela, 2 czerwca 2019

Ryszard Opara: AMEN - Lekarz na dyżurze w latach 70-tych

Karetka pogotowia ratunkowego w latach 70-tych. Nysa 522
Fot. Muzeum Ratownictwa w Krakowie-Wikipedia
 (CC BY-SA 3.0) 
Polska Służba Zdrowia - realia lat 70-tych - moje wspomnienia.

Amen - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary.  Odcinek 14
Praca w Przychodni Rejonowej, na Służewcu, to była zwyczajna rutyna. Tak naprawdę nie leczenie, tylko wypisywanie recept, skierowań, zwolnień. W kółko to samo na okrągło. Najczęściej przychodzili emeryci po recepty, z litanią narzekań i pacierzem wspomnień; lub młodzi ludzie, którzy np. zaspali po jakiejś nocnej imprezie i symulowali rozmaite choroby, aby wyłudzić zwolnienie z pracy.

 Po pewnym czasie doszedłem do takiej rutyny, że kiedy wchodził pacjent - wiedziałem już „niemal z góry”... jaki jest jego problem i czego on chce. Bez słowa; tylko z obserwacji ruchów i mimiki twarzy.

Ponieważ przychodnia obejmowała swym zasięgiem nowo budowane, bardzo modne wówczas dwa osiedla: Służew nad Dolinką i Ursynów spotykałem wtedy również, sporo ciekawych ludzi z rozmaitych dziedzin: artystów, ludzi polityki, życia społecznego. Nawiązałem trochę kontaktów towarzyskich. Niektóre trwają do dziś.