polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 15 maja 2019

„Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w Sydney

Remigiusz Grzela - autor sztuki „Oriana Fallaci.
Chwila w której umarłam” . Fot. K.Bajkowski
Poruszający  monodram w wykonaniu i reżyserii  Ewy Błaszczyk autorstwa Remigiusza Grzeli  pt. „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”  polonijna publiczność sydnejska miała wyjątkową okazję  zobaczyć na żywo  4 i 5 maja na scenie  Klubu  Polskiego w Bankstown.  Ewa Błaszczyk wraz z twórcami i przedstawicielami Fundacji „Akogo?” zajmującej się rozwiazywaniem problemów osób w śpiączce, odbyła  w sumie 4 spotkania z Polonią Australijską, w Melbourne i Sydney.

 Podczas każdego ze spotkań oprócz prezentacji monodramu „Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam” i fragmentów recitalu pt. „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”, odbywała się projekcja materiałów z dokonaniami fundacji "Akogo?".

W trakcie spotkań przeprowadzona była również prezentacja książki autorstwa Remigiusza Grzeli pt. „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” wraz ze spotkaniem autorskim i rozmową z Ewą Błaszczyk.

Ewa Błaszczyk w 2002 roku wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem  - twórcą  dziecięcego  programu "Ziarno" w TVP, obecnie proboszczem  kościoła na Bielanach,  założyła Fundację „Akogo?”.  Fundacja „Akogo?” jest polską organizacją pozarządową, zajmującą się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce i prowadzi działania zmierzające do sprowadzania do Polski światowych osiągnięć medycznych dotyczących problematyki śpiączki. Podczas australijskich spotkań Polonii z  artystką  zebrano ponad  $ 3700 na cele fundacji .
Premiera  monodramu   „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”  odbyła się w Teatrze Studio w Warszawie w 2017 roku, Treść   oparta  jest na tekstach Oriany Fallaci, jednej z najwybitniejszych dziennikarek włoskich XX w. o wymiarze światowym.   Bezkompromisowa autorka wywiadów ze światowymi przywódcami  i słynnych książek takich,  jak Wściekłość i duma oraz Siła rozumu,  zmarła w 2006 roku we Florencji.  29 czerwca b.r.   obchodziłaby 90. rocznicę urodzin.
Adaptacja tekstów Oriany Fallaci, dokonana przez Remigiusza Grzelę, ukazuje słynną dziennikarkę, piszącą o wojnach jako doświadczeniu, odsłaniającym w ludziach to, co prawdziwe. Dziennikarka obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. W monodramie wspomina się także słynne rozmowy, jakie Fallaci przeprowadzała m.in. z premier Izraela, Goldą Meir. Ale „Chwila, w której umarłam” jest także portretem Fallaci jako kobiety, która przeżyła trudny związek z greckim działaczem politycznym, przeciwstawiającym się juncie pułkowników, Aleksandrosem Panagulisem.

Inspiracją do monodramu były  także osobiste fragmenty Listu do nienarodzonego dziecka. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał.  Fallaci, która pisała o wojnach w wymiarze międzynarodowym,  tym razem dokonuje rozprawy z  osobistą wojną  własnego życia w chwili, kiedy umiera.
Autor  sztuki – Remigiusz Grzela, znany polski prozaik, poeta i dramaturg a także dziennikarz i publicysta udzielił po spektaklu w Bankstown krótkiego wywiadu dla Bumeranga Polskiego,  w  którym opowiedział o monodramie,  Orianie Fallaci , Ewie Błaszczyk i jej fundacji a także o swojej twórczości.

Remigiusz Grzela – urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów "Rozum spokorniał", "Hotel Europa", "Wolne", "Obecność", wywiadów-rzek "Marian Kociniak. Spełniony", "Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy", "To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny", "Krafftówna w krainie czarów", książek reporterskich "Bagaże Franza K., czyli Podróż, której nigdy nie było" i "Wybór Ireny" (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti), a także powieści "Bądź moim Bogiem" i "Złodzieje koni". Wydana w listopadzie 2017 r. książka „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” otrzymała znakomite recenzje zarówno ze strony krytyków, jak i czytelników, zdobyła też tytuł Książki Roku 2017.

W krótce przedstawimy jego sceniczną rozmowę z Ewą Błaszczyk i jej córką  wraz z prezentacją Fundaciji „Akogo?” a także specjalny wywiad artystki dla  naszego portalu.
Realizacja nagrania: Krzysztof Bajkowski
Kanał BumerangMedia - YouTube
 


Współorganizatorem wydarzeń w Melbourne było Towarzystwo Kultury Polskiej w Wiktorii, a w Sydney - Teatr Fantazja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy