polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 31 maja 2019

Dzień Polonii w Klubie Polskim w Bankstown

Wykonawcy akademii z okazji Dnia Polonii. Fot. B.Kawa
W ubiegłą sobotę 25 maja 2019 r. w Klubie Polskim w Bankstown odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Polonii.

Projekt uroczystości, nad którą honorowy patronat objeła Federacja Polskich Organizacji w NPW, został w całości sfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za Granicą w 2019 r. przy współudziale Fundacji „Wolnośc i Demokracja”. Prowadzenie Akademii powierzono Panu Michałowi Maciochowi, który w sposób niezwykle profesjonalny, a zarazem ciepły i rodzinny wprowadził zebranych gości w tematykę wieczoru, po czym przedstawiał kolejnych wykonawców prezentujących się na scenie.

Głównym punktem Akademii z okazji Dnia Polonii w Bankstown był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”. Tego dnia mogliśmy podziwiać wszystkie trzy grupy tancerzy prezentujących się na scenie. Ach - jakąż radością i dumą napawało nasze serca podziwianie i oglądanie przekroju polskich tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”?! Poczuliśmy się jak jedna, wielka, polska rodzina.
W pierwszej części najstarsza grupa Zespołu zatańczyła dwa tańce. Pierwszym z nich był „Żywiec Mieszczański, a drugim „Sztajerek”. Mogliśmy także podziwiać średnią grupę Zespołu wdzięcznie tańczącą „Krakowiaka”.

 
„Krakowiaczkiem” rozpoczęła się także druga część Akademii w Bankstown – tym razem wykonawcami byli chłopcy i dziewczynki z najmłodszej grupy Zespołu „Kujawy”. Uroku tańczących maluchów nie da się z niczym porównać – wszyscy podziwiali ich słodki występ, który niejako samoczynnie wywoływał uśmiech na twarzach zebranych gości.
Akademię uświetniły także występy zaproszonych tego dnia solistów. Publiczność podziwiała i zachwycała się pięknym występem młodej osoby – Pani Pauliny Paździor grającej na skrzypcach Poloneza Ogińskiego.                 Z rozrzewnieniem wsłuchiwaliliśmy się również w treść piosenek dla mamy w wykonaniu Pana Michała Maciocha.

Zarówno występ Pani Pauliny jak i Pana Michała stał się powodem wielu artystycznych wrażeń i przeżyć dla zebranej tego dnia w Bankstown publiczności.

 
W pierwszej części Akademii uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur zaprezentowali program patriotyczny pod tytułem „Piękna nasza Polska cała”. Pomimo tego, iż dzieciaki miały niewiele czasu na przygotowanie się do występu wykonały naprawdę fantastyczną robotę prezentując wiersze i piosenki               o tematyce patriotycznej. Gwoździem programu był wiersz pt: „Piękna nasza Polska cała”, który opisywał kłótnię gołębi o to, która część naszego ukochanego kraju jest najpiękniejsza. Na koniec wszystkie ptaki   doszły do zgodnego wniosku, że cały nasz kraj i każda jego część bez wyjątku ma swój urok i dla nas       Polaków jest i pozostanie najbliższy sercu i najpiękniejszy.


W drugiej części uczniowie nasi zaprezentowali program pod wiele mówiącym tytułem „Dla Ciebie Mamusiu”. Dzień Polonii w Bankstown zbiegł się niemalże z Dniem Matki, który w Polsce wypada 26 maja. Ta część występu naszych kochanych uczniów i uczennic polegała na odczytaniu własnych komentarzy, w których dzieci opisywały swoje mamusie i wyrażały wdzięczność za matczyny trud, troskę i miłość - miłość która jest jak żadna inna – miłość najpiękniejsza...

Ogromnie dziękuję wam kochane dzieci za to, że tak wspaniale zaprezentowałyście naszą szkołę na Dniu Polonii w Bankstown. Z prawdziwą dumą i radością spoglądałam na rząd pięknie wystrojonych w szkolne koszuki chłopców i dziewczynek, którzy w języku swoich rodziców i dziadków oraz z uśmiechem na ich dziecięcych twarzyczkach deklamowali wiersze i śpiewali polskie piosenki. Dziękuję także naszym nauczycielom za przygotowanie programu oraz drogim rodzicom, którzy ćwiczyli z dziećmi w domach wiersze    i piosenki oraz poświęcili swój czas, aby przyjechać tego dnia do Bankstown.
Serdecznie dziękujemy zarządowi Klubu Polskiego w Bankstown za nieodpłatną gościnę i wsparcie. Słowa wdzięczności składamy także na ręce Państwa Lucyny i Wiesława Paździorów za zasponsorowanie posiłku dla naszych młodych wykonawców, którzy ze smakiem zajadali się pysznymi parówkami zbierając siły do kolejnych występów.

Na koniec pozwolę sobie złożyć gorące słowa podziękowania, wdzięczności i uznania Pani Jolancie Żurawski, która zajęła się koordynacją całości projektu Akademii z okazji Dnia Polonii w Polskim Klubie w Bankstown. Dziękujemy Państwu Wiesi i Markowi Wojnicz – dyrektorom artystycznym Zespołu „Kujawy”. Dziękujemy nauczycielom Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur oraz rodzicom za przygotowanie dzieci. Dziękujemy młodym solistom: Pani Paulinie Paździor i Panu Michałowi Macioch. Dzięki pracy i poświęceniu tak wspaniałych ludzi - Polska i Polskość trwać będzie w naszych dzieciach. Wierzę mocno w to, iż w przyszlości to one właśnie przekazywać będą język, tradycję i kulturę kraju ich pochodzenia kolejnym pokoleniom Polonii w Australii. 

Tekst i zdjęcia: Bernadeta Kawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy