polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 2 maja 2019

Dzień Polonii i Polaków za Granicą: życzenia i książka

Pozdrowienia dla wszystkich Polaków z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii
od Polaków w Rosji (Kaliningrad). Fot.  E. Rogachikova  PAI (CC0 1.0)
Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą – polskie święto obchodzone 2 maja od 2002, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. 

2 maja w Dniu Flagi RP oraz Dniu Polonii i Polaków za Granicą ulicami Warszawy przejdzie barwny i głośny Biało-Czerwony Korowód. Organizatorzy zapowiadają, że weźmie w nim udział ok. 1200 uczestników z całego kraju i zagranicy. „Pomysł narodził się z potrzeby wspólnotowego, patriotycznego, radosnego świętowania połączonego z demonstrowaniem szacunku dla tradycji, dumy z dzisiejszych osiągnięć, nadziei na dobrą przyszłość” – tłumaczą organizatorzy i podkreślają, że „impreza z założenia ma być apolityczna (…) i ma łączyć obywateli kraju, także z Polakami z zagranicy”. Więcej

 Z  okazji  Święta Polonii w Bumerangu Polskim przedstawiamy list Dariusza Bonisławskiego Prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - największej organizacji  w Polsce wspierającej Polonię na całym świecie a także anonsujemy świeżo wydaną książkę  - tom I albumu  „TWÓRCY WIZERUNKU POLONII”, w którym znalazły się trzy nazwiska przedstawicieli Polonii australijskiej.


Życzenia od Wspólnoty Polskiej

Drodzy Rodacy.

2 maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest szczególną okazją do przypomnienia więzi z Ojczyzną - opartej na języku, kulturze i historii - bez mała 20 milionów Polaków rozproszonych po całym świecie.

Wichry dziejów, potrzeby materialne, represje totalitarnych systemów czy też poszukiwanie miejsca do osobistego rozwoju sprawiły, że w każdym zakątku globu możemy usłyszeć  polską mowę. Tam zaś, gdzie z różnych przyczyn znajomość języka ojczystego zanikła nadal spotkać możemy polskie zwyczaje, kulturę, przekaz naszej historii i co najważniejsze miłość do kraju przodków.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z wielką satysfakcją wspiera wszystkie przejawy kultywowania i powrotu do polskości. Taką mamy misję i na miarę możliwości staramy się pomóc w odrodzeniu lub podtrzymaniu patriotycznych  idei. Służą temu programy umożliwiające naszym Rodakom żyjącym na obczyźnie pobyt w Polsce, uczestniczenie w polonijnych wydarzeniach kulturalnych, sportowych, integracyjnych, kształcenie językowe skierowane zwłaszcza do dzieci i młodzieży, bezpośrednia pomoc finansowa w postaci stypendiów, refinansowania kosztów leczenia czy wreszcie wsparcie bieżącej działalności organizacji i ośrodków polonijnych na całym świecie oraz codzienna  informacja o aktywności polskich środowisk, stanowiąca inspirację do działania i jednocząca naszą społeczność w skali globalnej.

Drodzy Rodacy poza granicami kraju. Życzymy Wam realizacji marzeń, powodzenia w budowaniu pozycji społecznej i zawodowej w środowiskach w których żyjecie, zaś duma z Ojczyzny niech motywuje Was do przekazywania narodowej spuścizny kolejnym pokoleniom i kreuje wizerunek Polski na całym świecie. Pielęgnujcie polskość bo to symbol ludzi wolnych, ludzi bohaterskich czynów, wielkich umysłów i talentów.  Ludzi takich jak Wy.
Niech biało czerwona flaga powiewa nad naszymi głowami.

Dariusz Piotr Bonisławski
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
 
(PAI)
 
 
Album "Twórcy Wizerunku Polonii"
 
Publikacja „Twórcy Wizerunku Polonii”, która właśnie teraz, niemal w przededniu Dnia Polonii i Polaków za granicą ukazała się,    jest udokumentowaniem losów polskich emigrantów rozsianych po całym świecie. Na stronach albumu prezentowane  ciekawe sylwetki polskich naukowców, artystów, działaczy społecznych, którzy żyją i pracują poza granicami kraju. W swoim otoczeniu pielęgnują polskość i pamięć o Ojczyźnie.
Opracowanie ma charakter biograficzny. Wśród znanych postaci znajdują się m.in. trzy osoby ze środowiska Polonii australijskiej: z Sydney,  Małgorzata Kwiatkowska - prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i z Melbourne,  Lech Paszkowski - pisarz i  dziennikarz, oraz współpracujaca z Bumerangiem Polskim -  Bogumiła Żongołłowicz - poetka, pisarka i dziennikarka.
 

"Twórcy Wizerunku Polonii"


Wyd. Fundacja Sedeka „Zdążyć z Pomocą”
Warszawa 2018

Koncepcja albumu: Stanisław Kowalski
Opracowanie redakcyjne: Zbigniew Judycki
Opracowanie graficzne i typograficzne: Stanisław Małecki

format 240 x 315 mm
• oprawa twarda
• płótno z tłoczeniem plus obwoluta
• 224 strony
• ISBN 978-83-948675-1-5

 

Publikację w cenie 60 zł + koszt przesyłki można nabyć pod adresem:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
ul. Łomiańska 5
01-685 Warszawa
Małgorzata Kuć, tel. +48 881 938 055, adres mailowy: [email protected]

Zob. książkę w formie elektronicznej PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy