polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 6 maja 2019

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

Stanisław Moniuszko - ojciec polskiej opery
 narodowej. Fot. Wikipedia - public domain
5 maja 1819 roku przeszedł na świat „polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ponad 268 pieśni, a także wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”” - czytamy w biogramie Stanisława Moniuszki.

Przy Jego grobie oraz przed pomnikiem zostały złożone wczoraj wieńce od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W hołdzie artyście 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki
- podała Kancelaria Prezydenta.

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego  w dniu  200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki  trwał kilkugodzinny koncert #WiwatMoniuszko w ramach pierwszej edycji #NarodoweGranie. Celem tej akcji jest popularyzacja polskiej muzyki i upamiętnienie wybitnych polskich kompozytorów.

Przez sześć godzin na specjalnej scenie, która wyjątkowo stanęła na dziedzińcu Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, wszyscy chętni mogli słuchać, śpiewać, a nawet tańczyć do muzyki Moniuszki. Wystąpili m.in. Janusz Prusinowski i jego Kompania, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Michał Szpak, Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II oraz Chopin University Chamber Orchestra.
 
Muzyka Moniuszki przyciągnęła tłumy warszawiaków i turystów. Z zaproszenia na koncert na dziedzińcu Pałacu, otwarty dla publiczności, skorzystało ponad sześć tysięcy osób.


 * * *
 Z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Teatr Wielki w Poznaniu przygotował specjalne przyjęcie. Kolorowy i grający korowód przemaszerował z Parku Moniuszki do Opery na znajdujące się przed nią schody.
 
Na schodach Teatru Wielkiego odbył się koncert Międzypokoleniowego Chóru Dziadów i Bab, który do współudziału zaprosił również uczestników urodzin Stanisława Moniuszki. Śpiewali także studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Nie zabrakło również pysznego tortu! Na koniec widzowie obejrzeli i wysłuchali „Halkę” Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego.

 Poznańska Opera jest jedynym teatrem operowym w Polsce noszącym imię Stanisława Moniuszki.
info Ten Poznań 
  


* * *
Jak informuje portal Polonijnej Agencji Informacyjnej od dziś do 24 maja w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie trwać będzie wernisaż  wystawy prac III Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Dla Dzieci i Młodzieży "Stanisław Moniuszko - Polski Patriota" w 200 rocznicę urodzin "Ojca opery polskiej".

Elżbieta Stanisława Janowska Moniuszko, pra-pra-prawnuczka kompozytora, Członek Zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki odnosząc się do inicjatywy III Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. "Stanisław Moniuszko - Polski Patriota w 200 rocznicę urodzin", napisała:

Jako potomek Patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, mam zaszczyt i wielką przyjemność wyrazić gorące podziękowanie za ogromny wysiłek Organizatorów i Członków Jury, dzięki którym odbyła się trzecia edycja Konkursu, zostali wybrani zwycięzcy i nagrodzeni jego Uczestnicy.
 
Potomkowie Kompozytora są wdzięczni wszystkim Instytucjom i Osobom indywidualnym, bez pomocy których nie byłoby możliwe zorganizowanie Konkursu i wystawy pokonkursowej
 
Gratuluję Uczestnikom III Konkursu, którzy w formach plastycznych wyrazili swoje zainteresowanie polskim kompozytorem i oddali hołd Ojcu Polskiej Opery Narodowej - Stanisławowi Moniuszce. Z pewnością Uczestnicy Konkursu, jego Organizatorzy i Członkowie Jury, zasilą szeregi aktywnych ambasadorów Polski i Stanisława Moniuszki, propagujących wiedzę o Nim i o polskiej kulturze.
 
Inicjatorką organizowania konkursów i plenerów malarskich, poświęconych Stanisławowi Moniuszce, jest Pani Danuta Kącka, artysta plastyk. Od ponad dwudziestu lat swoją pasję przekazuje polskim artystom plastykom, którzy z poświęceniem wspierają Jej ogromne wysiłki organizacyjne. Pozytywne efekty takich inicjatyw są później widoczne w kolejnych pokoleniach ludzi wrażliwych nie tylko na piękno sztuki, ale rozumiejących czym jest szacunek dla tradycji rodzinnej i narodowej. Ta cenna inicjatywa artystyczna uzupełnia muzyczne i muzykologiczne promowanie wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, polskiego kompozytora, który żył i komponował w czasie bardzo trudnym dla naszej Ojczyzny, gdy Polska była pod zaborami.
 
W rodzinie Stanisława Moniuszki były osoby zajmujące się plastyką. Ojciec Kompozytora - Czesław Moniuszko amatorsko malował i rysował. Córka Kompozytora - Elżbieta Moniuszkówna, była artystą grafikiem oraz najmłodszy syn Kompozytora - Jan Czesław Moniuszko, był zawodowym artystą malarzem, profesorem st. petersburskiej Akademii Sztuki. 
info: PAI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy