polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 26 kwietnia 2019

IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich w Krakowie

Już niebawem rozpocznie się IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich, który został zwołany razem z XXVI Kongresem Techników Polskich do Krakowa, w dniach 13-15 czerwca 2019 r.
 
Spotkanie polskich inżynierów zarówno tych mieszkających w kraju, jak i poza jego granicami, odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Tematem krakowskich obrad będzie „Inżynier Przyszłości”. Jest to odpowiedź na IV rewolucję przemysłową (Industry 4.0), która stawia olbrzymie zadania przed polską nauką, techniką i gospodarką.


Pierwszy Zjazd Techników Polskich miał miejsce pod zaborami w Krakowie w 1882 r. Zjazdy i Kongresy gromadziły polskich inżynierów z kraju i rozproszonych po świecie.

Powróciliśmy do tradycji wspólnych spotkań i debat polskich twórców techniki. Ich wynikiem było nawiązanie współpracy inżynierów polskich, pracujących i osiągających sukcesy poza granicami z uczelniami, instytutami badawczymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami.

I Światowy Zjazd Inżynierów Polskich odbył się w 2010 r. w Warszawie. Postanowiono, że zgromadzenia polskich twórców techniki będą się odbywały co 3 lata. Głównym tematem debat były możliwości wsparcia gospodarki.

Organizatorami spotkania w Krakowie są ze strony krajowej:
  • Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT,
  • Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza,
  • Politechnika Krakowska,
  • Politechnika Warszawska,
  • Akademia Inżynierska w Polsce,
  • Rada Główna Instytutów Badawczych,
  • Krakowska Rada FSNT-NOT;
Ze strony polonijnej:
  • Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej
  • Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.
W skład Komitetu Honorowego wchodzi Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski

Organizatorzy zapraszają do Krakowa wszystkich tych, którzy rozsiani po całym świecie czują się polskimi inżynierami i zechcą w koleżeńskim gronie podzielić się swymi doświadczeniami i pomysłami.
Strona wydarzenia www.szip.org.pl

Światowe Zjazdy Inżynierów Polskich

Idea organizowania sympozjów „Polacy Razem” zrodziła się na XXII Kongresie Techników Polskich (Warszawa, listopad 1992 r.), w którym uczestniczyli przedstawiciele polonijnych organizacji inżynierskich. Miały one na celu wzajemne poznanie się inżynierów i techników polskich pracujących w Polsce i poza granicami, nawiązanie współpracy oraz prezentację ich wkładu w rozwój techniki światowej.

Pierwsze i drugie takie spotkanie inżynierów z Polski i spoza Niej odbyły się w Warszawie w 1996 i 1998 r. W ich wyniku działające od 1940 r. Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii i powstałe w 1941 r. Stowarzyszenie Polskich Inżynierów w Kanadzie stały się członkami FSNT-NOT, co zaowocowało wspólnie organizowanymi konferencjami naukowo-technicznymi i spotkaniami bilateralnymi. Kolejne sympozja POLACY RAZEM odbyły się w: Londynie (2000), temat - nowoczesne rozwiązania techniczne wdrożone w firmach, w których pracują polscy inżynierowie i technicy; Wilnie (2004), temat - osiągnięcia polskiej optoelektroniki; Wiedniu (2006), temat - alternatywne źródła energii.

Ich organizatorami były Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT i Wspólnota Polska, do których dołączyły polonijne stowarzyszenia inżynierskie z Wielkiej Brytanii, Litwy i Austrii.
Wynikiem tych i innych przedsięwzięć było nawiązanie współpracy inżynierów polskich, osiągających sukcesy poza granicami z uczelniami, instytutami badawczymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Rozwijająca się współpraca i nawiązane kontakty były impulsem do ich rozszerzenia. Zrodziła się wówczas inicjatywa, aby spotkaniom polskich i polonijnych inżynierów nadać większą rangę i rozszerzyć udział w nich o inżynierów nie będących członkami stowarzyszeń.
FSNT-NOT, Politechnika Warszawska i Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej zorganizowały w we wrześniu 2010 r. w Warszawie I Światowy Zjazd Inżynierów Polskich, który zgromadził ok. 500 polskich inżynierów z kraju i zza granicy. Na Zjeździe postanowiono, że światowe zgromadzenia polskich twórców techniki będą się odbywały co 3 lata.

Do grona organizatorów II SZIP (Warszawa 2013) dołączyły: Europejska Federacja Polonijnych SNT oraz Akademia Inżynierska w Polsce i Rada Główna Instytutów Badawczych. Kolejny, III SZIP odbył się we Wrocławiu (2016), a jego współorganizatorem była Politechnika Wrocławska.

Głównym tematem zjazdowych debat były możliwości wsparcia innowacji gospodarki przez polonijnych inżynierów. Dyskusje dotyczyły edukacji sprzyjającej rozwojowi twórczych postaw społeczeństwa, umiejętności przekładania pomysłów i wynalazków na praktykę gospodarczą. Prezentowano różne systemy kształcenia zarówno inżynierów, jak i średniej kadry technicznej. Przesłanie trzech SZIP głosiło: „Inżynierowie Polsce i Światu”. Nawiązane na nich kontakty stały się podstawą organizowania międzynarodowych konferencji, poświęconych gospodarce wodnej, energetycznej i nowoczesnym rozwiązaniom w komunikacji (transport i techniki informacyjne).
Obecnie przygotowujemy się do kolejnego IV SZIP, który został wpisany do wieloletniego programu obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i odbędzie się w Krakowie.

Jego współorganizatorem będzie środowisko techniczno-naukowe Krakowa: AGH i Politechnika Krakowska. Tematem obrad będzie „Inżynier Przyszłości”. Jest to odpowiedź na dziejącą się obecnie na świecie IV rewolucję przemysłową (Industry 4.0), która stawia olbrzymie zadania przed polską nauką, techniką i gospodarką. Chcemy tu skorzystać z doświadczenia koleżanek i kolegów pracujących w krajach, w których czwarta rewolucja jest bardziej zaawansowana. Przygotowanie społeczeństwa do życia i pracy w dobie sztucznej inteligencji jest problemem społecznym, w którym dużą rolę odgrywają twórcy techniki.

IV Zjazd i XXVI Kongres odbywają się w okresie obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, tematyka wkładu inżynierów w dzieło budowy państwowości będzie podstawą do debaty na temat „Inżynierowie Przyszłości” (AI – sztuczna inteligencja i jej implikacje kulturowe, społeczne i gospodarcze).

Kongresy Techników Polskich

Miejscem integrującym polskich inżynierów niezależnie od miejsca ich zamieszkania i pracy były Zjazdy i Kongresy zwoływane przez stowarzyszenia i organizacje naukowo-techniczne działające w czasie zaborów, II Rzeczypospolitej Polskiej, w PRL oraz w III RP.

W różnych okresach miały różną numerację. Ponieważ stanowią wspólny ciąg działań na rzecz budowy kraju o wysokim poziomie cywilizacyjnym i gospodarczym, w stulecie od zwołania pierwszego Zjazdu (Kraków, 1882r.), postanowiono na Kongresie w 1982r. w Łodzi wprowadzić jednakową numerację i nazwę - Kongres Techników Polskich (KTP).
W czasie zaborów odbyło się 7 Zjazdów Techników Polskich. Bardzo ważny był VII Zjazd Techników Polskich, który odbył się w Warszawie w 1917 r. Przewidując bliskie odrodzenie Państwa Polskiego organizatorzy nadali mu nazwę Nadzwyczajnego Zjazdu Techników Polskich. Jego tematyką był ustrój, administracja, nauka, technika i przemysł odrodzonego, niepodległego państwa polskiego.

W czasach PRL zorganizowano 9 Kongresów, które odnosiły się do planów przyjmowanych przez ówczesne władze (pięciolatki). Warte podkreślenia jest iż środowisko techniczne wyrażało często wiele krytycznych opinii o tych działaniach. Na uwagę zasługuje VIII Kongres Techników Polskich (XX KTP) zwołany w Łodzi w 1982 r. Kongres ten podjął decyzję o wprowadzeniu numeracji nawiązującej do tradycji zjazdów, poczynając od l Zjazdu Techników Polskich w 1882 r. Uczestnicy Kongresu odnieśli się do kryzysu gospodarczego wskazując na przygotowane przez środowisko techniczne krytyczne raporty o stanie poszczególnych branż, publikowane w „Przeglądzie Technicznym”.

Po 1989 r. zorganizowano 4 Kongresy: XXII KTP – I sesja w Warszawie - listopad 1992 r. i II we wrześniu 1993 r. XXIII KTP pod hasłem „Technicy bliżej rynku” - I sesja w Warszawie - grudzień 2001 r. i II sesja Poznań - czerwiec 2002 r. XXIV KTP został zapoczątkowany na VIII Forum Inżynierskim w Poznaniu - czerwiec 2010 r. Zakończyła go sesja podsumowująca w Łodzi - maj 2011. XXV KTP odbył się we Wrocławiu, wspólnie z III Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich (czerwiec 2016).

Ważnym nurtem kongresowej dyskusji było rozliczenie działalności NOT w okresie PRL oraz wypracowanie założeń funkcjonowania ruchu stowarzyszeniowego po przemianach ustrojowych. Środowisko techniczne wyraziło zadowolenie z przemian. Jednakże niepokój uczestników budził sposób prywatyzacji dobrych przedsiębiorstw państwowych i deprecjacja dorobku polskich inżynierów.

W toku branżowych i regionalnych dyskusji wypracowano ponad 200 wniosków i postulatów, które w większości dotyczyły włączenia się środowiska technicznego w dostosowanie polskiej gospodarki do wejścia w struktury Unii Europejskiej. Za najważniejsze uznano zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki.
Rozszerzono ich formułę i doproszono współorganizatorów. I tak jubileuszowy, XXV Kongres Techników Polskich odbył się wspólnie ze Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich we Wrocławiu (2016). Jego organizatorami były Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Politechnika Warszawska, Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, Europejska Federacja Polonijnych SNT, Akademia Inżynierska w Polsce, Rada Główna Instytutów Badawczych i Politechnika Wrocławska.
W Przesłaniu XXV KTP i III ŚZIP ich uczestnicy przyjęli, że kolejne spotkanie – XXVI KTP i IV ŚZIP – odbędzie się w czerwcu 2019 r. w Krakowie.

Info: Wspólnota Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy