polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

wtorek, 16 kwietnia 2019

Ewa Błaszczyk i Fundacja "Akogo?" w Melbourne i Sydney

Do Australii przybywa Ewa Blaszczyk – aktorka i pieśniarka a jednocześnie założycielka słynnej Fundacji „Akogo?” Artystka otrzymała zaproszenie od Polonii z Perth do wizyty oraz zagrania recitalu i przedstawienia spektaklu teatralnego. Najbliższe występy odbędą się w Melbourne (27 i 28 kwietnia) i w Sydney (4 i 5 maja).

Ewa Błaszczyk w 2002 roku wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem (twórcą "Ziarna" w TVP, obecnie proboszczem pokamedulskiego kościoła na Bielanach) założyła Fundację „Akogo?”.  Fundacja „Akogo?” jest polską organizacją pozarządową, zajmującą się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Fundacja prowadzi działania zmierzające do sprowadzania do Polski światowych osiągnięć medycznych dotyczących problematyki śpiączki.

Kilka miesięcy temu zrodziły się plany podróży i realizacji projektu wśród Polonii Australijskiej. „Motorem” całego przedsięwzięcia jest  Pani Ewa Błaszczyk, która otrzymała zaproszenie od Polonii z Perth do wizyty i zagrania recitalu oraz przedstaweienia monodramu teatralnego.

 - W toku prac nad tym projektem zrodził się pomysł na odwiedzenie również innych miast, gdzie w Australii mieszka wielu Polaków. Chcielibyśmy nawiązać z Państwem współpracę, by ten „mały festiwal” miał jak najlepszą oprawę, a Polacy mieszkający w Australii otrzymali możliwość spotkania się z polską kulturą, sztuką i literaturą, z... Polską – mówi Tomasz Jastrzebski, koordynator ds. medycznych Fundacji „Akogo?” . Jak podkreśla - bardzo ważnym elementem tego projektu jest również propagowanie działalności Fundacji, która zajmuje się tematyką chorób neurologicznych, przede wszystkim śpiączki.

-  Zależny nam na nawiązaniu kontaktów naukowych z Australią, uruchomieniem współpracy z naukowcami pracującymi w laboratoriach i klinikach australijskich. Jesteśmy organizatorem wielu międzynarodowych konferencji, które są bardzo dobrze oceniane na świecie. – dodaje Tomasz Jastrzębski.

Biografia przybywajacej do Australii polskiej artystki Ewy Błaszczyk jest doskonale znana – śmierć męża, choroba córki, walka o jej życie, później walka o jej prawo do leczenia, o jakość tego życia, o zrozumienie, że człowiek w śpiączce ma swój świat i swoje sny, w które nie potrafimy zajrzeć, działanie Fundacji „Akogo?” (od A kogo to obchodzi?), budowa kliniki Budzik, w której wybudziło się już kilkanaścioro dzieci. Znana jest jej działalność artystyczna i społeczna. Jej bezkompromisowość wobec siebie samej. To wszystko przebija z tekstów, jakie wykonuje zarówno grając w przedstawieniach teatralnych jak i śpiewając recitale.

Organizatorzy australijskich spotkań z Ewą Błaszczyk zdradzają  szczególy programu występów:
Nieco ponad godzinny Spektakl „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – monodram Ewy Błaszczyk . Fallaci to jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe.
Po przerwie rozmowa autorska Remigiusza Grzeli (autora książki „Torańska.Fallaci) z Ewą Błaszczyk o spektaklu i książce oraz prezentacja dokonań i planów Fundacji „Akogo?”.  Na zakonczenie fragmenty Recitalu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”. W tym recitalu  Ewa Błaszczyk opowiada swój los piosenkami m.in. Agnieszki Osieckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Włodzimierza Wysockiego, Stanisława Soyki i innych.

Terminy występów:

Melbourne:

Na scenie Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon w sobotę – 27 kwietnia 2019 – o godz. 14.00;

w Domu Polskim „Syrena” w Rowville w niedzielę – 28 kwietnia 2019 - o godz. 17.00

Organizator: Towarzystwo Polskiej Kultury w Wiktorii
 

Sydney:

Klub Polski w Bankstown, sobota, 4 maja , godz. 18:00 i niedziela, 5 maja, godz. 15:00

W Sydney współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Fantazja.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy