polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Rząd koalicyjny SPD, Zielonych i FDP, na której czele stał Olaf Scholz upadł. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier rozwiązał Bundestag i zapowiedział przedterminowe wybory parlamentarne. Niemcy wybiorą nowy rząd w lutym. Nowym kanclerzem zostanie prawdopodobnie Friedrich Merz z CDU.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 15 marca 2019

NZ: Najstraszniejsze masowe morderstwo od 1943 roku

Czy zamachowiec w Christchurch inspirowal się  atakiem
 Breivika? Fot. Twitter - Nowa Zelandia
Zamach terrorystyczny, do jakiego doszło w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii od razu po porannej modlitwie, jest najstraszniejszym masowym mordem od 1943 roku – przekazuje New Zealand Herald.

W rezultacie brutalnej strzelaniny zginęło 49 osób, około 50 osób zostało rannych, a wiele z nich znajduje się w stanie krytycznym.

Lokalne media porównują tę tragedię do masakry w obozie dla jeńców wojennych.
Jak podkreśla „The New Zealand Herald” strażnicy w obozie Featherston dla japońskich jeńców wojennych w czasie II wojny światowej (25 lutego 1943 roku) zastrzelili w wyniku zamieszek 48 Japończyków. Zginął także jeden nowozelandzki żołnierz.


Gazeta przytoczyła jeszcze 4 straszne masowe morderstwa, do jakich doszło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, jednak nie mogą się one równać pod względem swojej skali z tragediami lat 1943 i 2019.


Policja aresztowała cztery osoby - trzech mężczyzn i jedną kobietę - pod zarzutem zorganizowania strzelaniny w meczetach w Christchurch, poinformował w piątek komisarz policji miasta na konferencji prasowej, która była transmitowana przez portal New Zealand Herald.

Według komisarza policji Mike’a Busha wszyscy aresztowani zostali zabrani na policję, gdzie pracują z nimi śledczy.

„Nie ustalono jeszcze , ile dokładnie osób uczestniczyło w atakach i czy wszystkie zostały zatrzymane, nadal prowadzone są działania śledcze” - zaznaczył komisarz.

Wiadomo, że w jednym z meczetów strzelaniny dokonał obywatel Australii o skrajnie prawicowych poglądach. Pojawiły się również informacje o jego tożsamości: jest nim Brenton Tarrant z australijskiego miasta Grafton położonego w stanie Nowa Południowa Walia.

Komisarz policji Mike Bush powiedział również, że po strzelaninie w zaparkowanych w pobliżu meczetów samochodach znaleziono kilka ładunków wybuchowych domowej roboty, z których żaden nie został aktywowany.
​W piątek uzbrojeni ludzie weszli do meczetów Al-Nur i Lynwood, znajdujących się w sąsiedztwie, około godziny 13:45 czasu lokalnego (2:46 czasu środkowoeuropejskiego) zaraz po modlitwie i zablokowali drzwi wejściowe. Świadkowie poinformowali, że w momencie zajęcia w meczetach przebywało około 200 i 300 osób odpowiednio. Potem rozległy się strzały.
Według gazety „Otago Daily Times”, podczas incydentu zginęło 49 osób, kilkadziesiąt osób przewieziono do szpitali. Policja wzywa obywateli, aby nie opuszczali swoich domów, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Wszystkie szkoły i urzędy w mieście są zamknięte.

Sputnik Polska


Najnowsze wiadomości w tej sprawie:

Brenton Tarrant, odpowiedzialny za atak na meczety w nowozelandzkim Christchurch napisał w swoim manifeście, że był w Polsce i dwukrotnie przywołuje Polskę w swoim oświadczeniu.
W 74-stronicowym manifeście pt. „Wielka Wymiana" Polska jest wymieniona dwa razy. Jego fragmenty przytacza Gazeta Wyborcza.
- Nie znajdziesz żadnej ulgi, ani na Islandii, ani w Polsce, ani w Nowej Zelandii, ani w Argentynie, ani na Ukrainie, nigdzie na świecie. Wiem, bo tam byłem - pisze Brenton Tarrant, mówiąc o konieczności podjęcia walki o "nowe społeczeństwo".
Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy