polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

piątek, 29 marca 2019

GACA System o zdrowiu: Sen – dlaczego jest taki ważny?

Fot. Archiwum GACA System
Krótka drzemka w ciągu dnia to potężny zastrzyk energii. Pozwala odzyskać siłę, łagodzi stres, zwiększa produktywność. Odpowiednia ilość snu sprzyja osiąganiu lepszych wyników, logicznemu myśleniu, a także poprawia samopoczucie.
         
Nie bez powodu poświęcamy na sen sporą część życia. Jest on kluczową czynnością organizmu odpowiedzialną za zdrowie człowieka. To czas, kiedy organizm odpoczywa i odnawia się przed kolejnym dniem pracy. To także fundament, na którym opiera się prawidłowy przebieg odchudzania. Sen pozwala utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne.

 

Brak snu a tycie

Sen to jeden z najważniejszych czynników odbudowy organizmu. Jego mała ilość wpływa niekorzystnie na przemianę materii, bo późne chodzenie spać związane jest zwykle ze spożywaniem większej ilości pokarmu. Organizm, który nie odpoczywa określonej liczby godzin, zamiast spalać kalorie, zaczyna je gromadzić, co w rezultacie prowadzi do tycia. Już jedna noc wystarczy, by przybrać na wadze! Ponadto, z powodu niewyspania organizm czuje się osłabiony, a człowiek nie potrafi skoncentrować się na codziennych zadaniach.

 

Ile potrzebujemy snu?

Organizm człowieka potrzebuje snu tak samo jak innych, podstawowych czynności fizjologicznych: jedzenia, picia czy oddychania. Jedni śpią krótko, inni potrafią przeleżeć w łóżku nawet cały dzień. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ilość snu, której potrzebujemy do codziennego funkcjonowania, uzależniona jest od wielu czynników. Jego dawka powinna być dostosowana do naszego wieku. Zasada jest bardzo prosta: Najwięcej snu potrzebują dzieci oraz seniorzy, ponieważ ich organizmy nie są tak wytrzymałe jak osób w kwiecie wieku. Bez względu na osobiste predyspozycje - człowiek dorosły potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Bardzo ważna jest także jego jakość, bo ma ona bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie.

 

Jak sobie pościelić, żeby się wyspać?

Aby móc prawidłowo funkcjonować, człowiek powinien się dobrze wyspać. By zapewnić to organizmowi należy przestrzegać kilku zasad.


·         Obowiązkowo, przed snem powinniśmy ograniczyć ilość spożywanych posiłków i alkoholu. Najlepiej nie jeść na dwie godziny przed zaśnięciem, bo człowiek najedzony ma trudności z zaśnięciem, a sen staje się niespokojny.

·         Powinniśmy także zasłonić okno tak, aby światło nie przedostawało się do sypialni i nie zakłócało naszego snu.

·         Wszystkie urządzenia elektroniczne powinny zostać wyłączone, bowiem odpoczynek przy grającej muzyce czy włączonym telewizorze nie będzie już tak efektywny jak relaks w ciszy.

 
Sen jest naszą potrzebą biologiczną, nie możemy go więc bagatelizować. Podczas odpoczynku sennego nasze ciało ma szansę odnowić się i nabrać sił, by rano znów stać się pełne energii do działania. Dbajmy o jakość snu nie tylko podczas urlopu, ale i na co dzień, a ta inwestycja na pewno przyniesie nam zyski.

GACA System

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy