Muzyka wszechobecna w całym moim życiu. Młodość; Szkoła, Muzyka, Dojrzewanie.
AMEN – piąty odcinek autobiografii naukowej Ryszarda Opary
Dziewczyny, hormony i kolejne hobby – taniec !
Pamiętam taki dzień…
Był taki maj, wokół był raj, w przyrodzie i nie tylko...w sercach jaźni czy wyobraźni. Do mojej szkoły muzycznej, która znajdowała się w Parku Ujazdowskim chodziła też „prześliczna wiolonczelistka”, (Skaldowie wzięli potem chyba tytuł tej swojej, znanej piosenki ode mnie). Spodobała mi się ona od pierwszego wejrzenia. Ale nie według recepty Sztaudyngera: „Miłość od pierwszego wejrzenia: Pierwsze rozbiera, drugie ocenia”.
niedziela, 31 marca 2019
sobota, 30 marca 2019
Urodzinowa uroczystość Polek w Marayong. 100 i 105 lat życia!
Polki w Australii: Marianna Chromiak 100 lat i Albina Biruta 105lat! Fot. K.Bajkowski |
Podwójny jubileusz urodzinowy obie seniorki świętowały w otoczeniu rodzin, przyjaciół, rezydentów i pracowników Holy Family Services czyli Domu Opieki w Marayong. Uroczystość zaszczycił burmistrz Blacktown Stephen Bali. Program muzyczny przygotowali i wykonywali Maja i Eugeniusz Kędziora. Oprawą sceniczną i przygotowaniem uroczystości zajęła się Izabella Gendera-Bres - koordynatorka Lifestyle & Leisure tego ośrodka dla polskich seniorów.
piątek, 29 marca 2019
GACA System o zdrowiu: Sen – dlaczego jest taki ważny?
Fot. Archiwum GACA System |
Nie bez powodu poświęcamy na sen sporą część życia. Jest on kluczową czynnością organizmu odpowiedzialną za zdrowie człowieka. To czas, kiedy organizm odpoczywa i odnawia się przed kolejnym dniem pracy. To także fundament, na którym opiera się prawidłowy przebieg odchudzania. Sen pozwala utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne.
Polska myśl techniczna na Smart Energy Expo w Sydney
Fot. M.Potocki |
Smart Energy Conference and Exhibition to ponad 5000 uczestników, obecni są najwięksi gracze na globalnym rynku energetyki odnawialnej oraz przedstawicieli administracji publicznej.
czwartek, 28 marca 2019
XXV Jubileuszowy Polonijny Sejmik Olimpijski. Rekrutacja
Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej informuje, ze trwa rekrutacja i przyjmowanie zgłoszeń na XXV Jubileuszowy Polonijny Sejmik Olimpijski Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz na IV Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie. Wydarzenia te są czȩścią programu obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którego Zjazd założycielski miał miejsce 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim w Krakowie. Pierwszym prezesem został książę Stefan Lubomirski, a protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
Jubileuszowy Sejmik odbędzie się w Gdyni w dniach 20-27 lipca 2019 roku. środa, 27 marca 2019
ACTA 2 przyjęta! Czy to cenzura internetu w Unii Europejskiej?
Parlament Europejski przegłosował nową dyrektywę o prawach autorskich, która przez jej krytyków nazywana jest ACTA 2, ponieważ może przyczynić się do zaostrzenia kontroli sieci internetowej. Zgodnie z nowym prawem zakazane będzie więc między innymi udostępnianie skrótów wiadomości i artykułów w mediach społecznościowych.[A]
Za nowymi zasadami Unii Europejskiej dotyczącymi praw autorskich zagłosowało 348 europosłów, przeciwko nim opowiedziało się 274, natomiast 36 postanowiło wstrzymać się od głosu. Jednocześnie Parlament Europejski zdecydował się odrzucić możliwość głosowania nad poprawkami do dyrektywy, w tym nie zgodził się na usunięcie jednego z artykułów budzących najwięcej kontrowersji.[A]
Za nowymi zasadami Unii Europejskiej dotyczącymi praw autorskich zagłosowało 348 europosłów, przeciwko nim opowiedziało się 274, natomiast 36 postanowiło wstrzymać się od głosu. Jednocześnie Parlament Europejski zdecydował się odrzucić możliwość głosowania nad poprawkami do dyrektywy, w tym nie zgodził się na usunięcie jednego z artykułów budzących najwięcej kontrowersji.[A]
wtorek, 26 marca 2019
Rekomendacje piwniczne nr 1: "Photon", "Homo Deus" i inne
Nasza Piwnica parę lat temu wyłoniła się z Koła Literackiego (działającego w Melbourne od 16 lat) z zamiarem wspólnego oglądania występów artystów z całego świata i polskich, szczególnie tych, którzy wciąż warci są przypominania ze względu na najwyższą rangę artystyczną. Z tematów, które ostatnio szczególnie nas zainteresowały, rekomendujemy Czytelnikom cztery poniższe.
Film pod tytułem "Photon". Autorem jest Norman Leto (Łukasz Banach z Bochni). Ten popularnonaukowy, częściowo animowany film zdążył już wygrać dwie główne nagrody na festiwalach i cztery nominacje do nagród. Pokazuje on historię i przyszłość świata na linii czasu od zera do nieskończoności. Można ten film spokojnie oglądać jako ilustrację cudownej Boskiej Kreacji. Słowo spokojnie nie jest tu dobrze dobrane, ponieważ nieraz będziemy zdziwieni albo wręcz zszokowani – choćby teorią objaśniającą, co takiego jest motorem wszelkich przemian we Wszechświecie, a która prowadzi do wniosku o nieistnieniu różnic między materią nieożywioną, a życiem. No i film jest przepiękny wizualnie, czego przecież nie da się powiedzieć o książce, choćby najstaranniej wydanej.
poniedziałek, 25 marca 2019
Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”. Zgłaszanie projektów
Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową, po raz dwunasty ogłosiły plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. To pierwszy taki plebiscyt w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca 2019 r. poprzez stronę www.whr.muzhp.pl
Trwa pierwszy etap, w którym osoby prywatne, instytucje, organizacje, ośrodki kultury zgłaszają projekty w trzech kategoriach: WYDARZENIE – tj. festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc., WYSTAWA – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc. oraz EDUKACJA I MULTIMEDIA – tj. projekty edukacyjne (takie, jak warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne i inne.
Konwencje partyjne Biedronia, Schetyny i Kaczyńskiego – czyli nic…
Konwencje trzech partii, czy też raczej już koalicji – machin wyborczych ruszyły. W maju wybierzemy parlamentarzystów do Parlamentu Europejskiego, a niedługo potem do Sejmu i Senatu RP. W sobotę widzieliśmy w telewizorach przekaz od pana Roberta Biedronia, pana Grzegorza Schetyny i pana Jarosława Kaczyńskiego. Trzy duże wydarzenia, dzieje się – idzie do przodu, oto widać, że nasza scena polityczna doskonale wie, co się dzieje i że trzeba się uśmiechnąć do wyborców. Przecież chodzi o głosy lub wręcz przeciwnie o ich brak, czyli żeby ktoś nie poszedł na wybory, bo wiadomo że wówczas waga tych, którzy idą jest większa. Przekłada się to na betonowe warstwy elektoratu, który głosuje w sposób w zasadzie w 100% przewidywalny.
Dostępne sondaże wyborcze pokazują około 42-44% poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości (koalicji zjednoczonej prawicy). Nawet jeżeli do Parlamentu Europejskiego – w sumie wygra opozycja, bo to jest możliwe, to w wyborach do parlamentu krajowego, dobra zmiana będzie miała większość. Być może nawet większość konstytucyjną. Co to oznacza dla naszego kraju, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć i wyjaśniać?
niedziela, 24 marca 2019
Ryszard Opara: AMEN. Instynkt Samozachowawczy
Herb Piaseczna (domena publiczna) |
Czwarty odcinek AMEN - Autobiografii Naukowej Ryszarda Opary
Wigilie mego życia
Jest taki dzień, ten jedyny dzień raz w roku, dzień, który liczy się od zmroku; zawsze przypomina nam rodzinę, dzieciństwo, Mikołaja. Dzień grudniowy, w którym ponoć gasną wszelkie spory. To Wigilia. Dla mnie dzień równie szczególny; wiele „wigilii”, na przestrzeni mego własnego ponad półwiecza, było pamiętnych. Wydarzyło się w tych bowiem dniach...rzeczy właśnie dla mnie, co niemiara. Będę o tym wspominał, w różnych miejscach autobiografii.
sobota, 23 marca 2019
Pedofilia wśród duchownych. Raport KEP i jakie jest wyjście?
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay |
Obecnie w Polsce jest 15 mln mężczyzn w wieku ponad 18 lat. Zaś księży, zakonników i kleryków jest ponad 33 tysiące. Oznacza to, że stanowią oni łącznie 0,22 proc. ogółu dorosłych mężczyzn. I podobny do tego wskaźnika mógłby być także udział tej grupy wśród oskarżonych o pedofilię. Jest zaś niewiele większy i zamiast 0,22 wynosi 0,31. Wskazuje to, że w żaden sposób nie można twierdzić, że problem pedofili, w jakiś szczególny sposób dotyczy duchownych, gdyż odsetek dotkniętych tym duchownych jest podobny jak w całej populacji.
piątek, 22 marca 2019
Sidney Polak w Ashfield. O życiu i Polsce do bólu prawdziwie
Sidney Polak wystąpił w Klubie Polskim w Ashfield Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia |
czwartek, 21 marca 2019
Prof. Adam Wielomski: Polska jako pępek świata
Fot. printscreen Google map |
Z konstatacji tej polskie elity wyprowadzały dwa sprzeczne wnioski. Pierwszym było przekonanie – wspólne dla piłsudczyków i części endecji – że „Polska albo będzie wielka, albo nie będzie jej wcale”. Innymi słowy, aby przetrwać między Niemcami a Rosją, musimy skupić rozliczne ludy Europy Środkowo-Wschodniej, aby stworzyć „klin” między obydwiema potęgami. Piłsudczycy myśleli tutaj o federacji pod polskim przywództwem, gdy część hołdująca tym ideom endeków chciała inkorporacji ziem obcoplemiennych do Polski. Po 1945 roku polskie elity władzy generalnie uznały, że Polska jako suwerenny byt polityczny jest utopią i trzeba zdać się na patronat jednego z mocarstw. W PZPR uważano, że patronem winien być Związek Radziecki; w PO, że Niemcy i należy wejść do Mitteleuropy; w PiS, że Stany Zjednoczone i należy wejść do Międzymorza. I tak, spory wewnętrzne w ramach PO-PiS-u można uznać za refleks przynależności Polski do sfery wpływów Berlina albo Waszyngtonu.
środa, 20 marca 2019
Premiera pakietu edukacyjnego "Dawniej to było"
19 marca 2019 roku w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Domu Polonii im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego, odbyła się premiera pakietu edukacyjnego "Dawniej to było", który jest owocem współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Początków Wojska Polskiego. Projekt został sfinansowany ze środków Senatu Rzeczypospolitej.
Na premierze obecny był Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, profesor Włodzimierz Suleja, autor podręcznika „Dawniej to było. Przewodnik po historii Polski”, wchodzącego w skład pakietu, a jednocześnie dyrektor Biura Badań Historycznych IPN, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz, dyrektor Szkoły Polskiej im. Jana III Sobieskiego w Wiedniu Hanna Kaczmarczyk wraz z grupą uczniów i nauczycieli.
wtorek, 19 marca 2019
LGBT, czyli Platforma w lateksowym wdzianku
Obecy prezydent i wiceprezydent Warszawy -Rafał Trzaskowski i Paweł Rabiej. Fot. Twitter- PikuśPOL |
Przesunięcie się Platformy Obywatelskiej na pozycje LGBT, to upragniony prezent dla Prawa i Sprawiedliwości. Nic dziwnego, że wywołało to zgryźliwy komentarz orbitującego wokół PO Romana Giertycha, w którym skrytykował Rafała Trzaskowskiego za podpisanie warszawskiej deklaracji LGBT. To nie pierwszy raz, kiedy znany mecenas-celebryta przestrzega Platformę przed skrętem w lewo, argumentując, że jest to prosta droga do ugruntowania pisowskiego panowania.
I rzeczywiście, ukłon w stronę środowisk homoseksualnych wykonany przez prominentnego działacza PO jest nalaniem politycznego paliwa do pisowskiego baku, którego zawartość – także dzięki Giertychowi – zaczynała zbliżać się do poziomu rezerwy. Takich prezentów Jarosław Kaczyński nie zwykł marnować. Od razu zadudnił w tarabany, grzmiąc o nadciągającej seksualizacji i deprawacji dzieci, których sprawcą będzie Platforma, jeśli tylko powróci do władzy. Zanim ktokolwiek zdążył się w PO połapać o co chodzi, narrację zwielokrotniły rządowe media, które są podstawowym źródłem informacji w tak zwanej Polsce powiatowej.
Artystyczne obchody Dnia Kobiet w Adelajdzie
Wernisaż: Artystki prezentujące prace w MCCSA Fot. M.Thiele |
MCCSA aktywnie włącza się w obchody międzynarodowych świąt, zapraszając członków grup etnicznych do współorganizowania spotkań. Przy każdych obchodach nadaża się okazja do poznania smaków kuchni etnicznych, oraz obejrzenia wyrobów artystycznych pochodzących z różnych zakątków świata.
Corocznie MCCSA świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet, podkreślając niepodważalną rolę przedstawicielek grup etnicznych we wszystkich dziedzinach życia społecznego Południowej Australii. Członkiem MCCSA jest Koło Polek (Polish Women’s Association SA), liczące 65 lat działalności charytatywnej na rzecz potrzebujących. Prezes Koła Polek, pani Gosia Skalban OAM, jest członkiem Zarządu MCCSA. Z okazji Dnia Kobiet w 2018 roku MCCSA wyróżniło odznaczeniami „Quiet Achiever” przedstawicielki różnych grup etnicznych za ich działalność na rzecz społeczeństwa Południowej Australii. Prezes Koła Polek zgłosiła kandydaturę członkini Koła, pani Krysi Kubiak, która została jedną z odznaczonych Pań.
poniedziałek, 18 marca 2019
"Mam Teatr" w Perth. Karuzela emocji
Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak z widzami po występie w Perth. Fot. Zasoby "Mam Teatr" |
Przede wszystkim premiera „Błękitnego expresu”… Tu chwila ciszy bo słowami trudno oddać co zrobili aktorzy z widzami. Brawurowa gra Marzanny Graff. Chwyciła za gardło publiczność i trzymała w bezdechu do końca spektaklu. Najpierw jako hrabina Jadwiga Wordyłowicz, która powoli otwiera się przed amerykańskim dziennikarzem opowiadając historię swojego życia a jednocześnie uczy nas pokory, klasy i rzetelnej historii. W drugim akcie jako energiczna Alusia, która przyszła wynająć mieszkanie nagle odkrywa przed widzami paletę postaci ze swego trudnego dzieciństwa. Pan Aleksander zaś w roli amerykańskiego dziennikarza doskonale pokazuje jak niezrozumiana przez świat jest nasza historia.
niedziela, 17 marca 2019
Ryszard Opara: AMEN. Umysłowy i duchowy rozwój
W szkole podstawowej uczyłem się chyba za dobrze... |
Trzeci odcinek AMEN - Autobiografii Naukowej Ryszarda Opary
•Szkoła; Koledzy, wyalienowanie, kary, rodzina….
W szkole podstawowej uczyłem się chyba za dobrze, ale jako syn nauczycielki, musiałem przecież dawać przykład innym uczniom, dużo więcej, też ode mnie wymagano. Wiadomo, z tych powodów; jako prymus nie byłem zbytnio lubiany przez szkolnych kolegów. Byłem dość zdolny i nauka łatwo mi przychodziła. Nie mogłem czasem pojąć, dlaczego inni uczniowie nie rozumieją podstawowych, prostych zasad np. z matematyki, biologii czy historii.
sobota, 16 marca 2019
Rozmowa z dr. Józefem Szostakowskim, poetą i kustoszem z Wilna
Dr Józef Szostakowski. Fot. L. Wątróbski |
- W roku 1976 ukończyłeś Wileński Uniwersytet Pedagogiczny, a potem przez lata pracowałeś w polskich gazetach i czasopismach w Wilnie...
- ...ukończyłem studia z dyplomem nauczyciela literatury i języka polskiego oraz historii, po których wiele lat pracowałem w dziennikarstwie. Nasza sytuacja na lepsze zmieniła się dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych, po powstaniu niepodległej Litwy i niepodległej Polski. Wtedy moi przyjaciele zostali przyjęci na studia doktoranckie na polskich uczelniach wyższych. Mój kolega Michał Troszczyński zaproponował mi, abym też się zgłosił. Zostałem wtedy przyjęty na studia zaoczne do Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Moją przyszłą pracą doktorską zgodził się kierować profesor Wojciech Jerzy Podgórski, człowiek niezwykle zasłużony dla szkolnictwa polskojęzycznego na Wschodzie. Otrzymałem też 9-miesięczne stypendium badawcze, rozłożone na trzy lata – po trzy miesiące każdego roku..
piątek, 15 marca 2019
NZ: Najstraszniejsze masowe morderstwo od 1943 roku
Czy zamachowiec w Christchurch inspirowal się atakiem Breivika? Fot. Twitter - Nowa Zelandia |
W rezultacie brutalnej strzelaniny zginęło 49 osób, około 50 osób zostało rannych, a wiele z nich znajduje się w stanie krytycznym.
Lokalne media porównują tę tragedię do masakry w obozie dla jeńców wojennych.
Jak podkreśla „The New Zealand Herald” strażnicy w obozie Featherston dla japońskich jeńców wojennych w czasie II wojny światowej (25 lutego 1943 roku) zastrzelili w wyniku zamieszek 48 Japończyków. Zginął także jeden nowozelandzki żołnierz.
czwartek, 14 marca 2019
GACA System: Jak zaprzyjaźnić się ze sportem na stałe?
Co robić, aby ruch powodował w nas radość? Jak się z nim zaprzyjaźnić, jeśli do tej pory kojarzył nam się wyłącznie z wysiłkiem? Poznaj sposoby na pokochanie aktywności fizycznej!
Jedni wolą chodzić po górach, inni świadomie wybierają pływanie. Młodzi kochają jazdę na rolkach, starsi częściej decydują się na siłownię. Bez względu na to, jaką aktywność fizyczną wybieramy, ruch powinien sprawiać dużą satysfakcję. W efekcie łatwiej przyzwyczaimy się do systematycznej aktywności.
Sidney Polak pierwszy raz w Sydney! W sobotę koncert
Zapraszamy Was na jedyny koncert Sidney'a Polaka w Sydney, będący jednym z trzech koncertów w Australii ( Sydney / 16 marca oraz Melbourne / 23 marca ). Sidney znany jest przede wszystkim jako perkusista zespołu T.LOVE, którego jest członkiem od 1990 roku. W trakcie koncertów usłyszycie utwory z najnowszej płyty jak i stare dobre kawałki, które doskonale znacie!
Sidney Polak debiutował w roku 2002 utworami "Chomiczówka" i "Otwieram wino". Teraz promuje swoja trzecia solową płytę. Album pt.; "3" wyraźnie nawiązuje do płyty debiutanckiej. Sidney opowiada o wielkim mieście, próbuje sformułować pozytywny "przekaz" swojego pokolenia, nie tylko bawi ale dotyka też spraw poważnych, miłości, niepowodzeń życiowych, tęsknoty. Nowy krążek promowany jest dotychczas utworem ‘Twarzą w twarz’, do którego zrealizowany został klip, będący zapisem samotnej podróży artysty do Australii i Nowej Zelandii. Co ciekawe utwór został skomponowany już po rejestracji materiału video.
Sidney Polak debiutował w roku 2002 utworami "Chomiczówka" i "Otwieram wino". Teraz promuje swoja trzecia solową płytę. Album pt.; "3" wyraźnie nawiązuje do płyty debiutanckiej. Sidney opowiada o wielkim mieście, próbuje sformułować pozytywny "przekaz" swojego pokolenia, nie tylko bawi ale dotyka też spraw poważnych, miłości, niepowodzeń życiowych, tęsknoty. Nowy krążek promowany jest dotychczas utworem ‘Twarzą w twarz’, do którego zrealizowany został klip, będący zapisem samotnej podróży artysty do Australii i Nowej Zelandii. Co ciekawe utwór został skomponowany już po rejestracji materiału video.
środa, 13 marca 2019
Stanisław Michalkiewicz: Rajskie i infernalne oblicze Antypodów
Ksiądz Wiesław Pawłowski jest proboszczem parafii rzymsko-katolickiej w Auckland, na północnej wyspie Nowej Zelandii. Ten Auckland zapadł mi w pamięć jeszcze w dzieciństwie, kiedy to czytałem wypożyczoną z biblioteki książkę Julisza Verne’a „Dwa lata wakacji”. Grupa uczniów z Auckland miała wypłynąć na morską wycieczkę, ale zanim załoga przyszła na statek, jeden z nich odczepił cumę i w rezultacie statek wypłynął na ocean bez załogi, a nawet żadnej osoby dorosłej. Burza wyrzuciła dryfujący statek na bezludną wyspę na Pacyfiku i w rezultacie chłopcy musieli się tam urządzić, żeby przetrwać.
Jest to opowieść o budowaniu imperium brytyjskiego, tyle, że w bardzo małej skali, bo chłopcy nie tylko zagospodarowali wyspę, ale nawet pokonali w walce bandytów, którzy tam wylądowali: „Nagle rozległ się straszliwy huk. Grad kartaczy smagnął rzekę” - czytałem z wypiekami na twarzy, jak to szalupa z bandytami została zniszczona celnym strzałem armatnim – bo chłopcom udało się nawet zdobyć armatkę i baryłkę prochu. „Dwa lata wakacji”, to poemat o zaradności, dyscyplinie i – co tu ukrywać – organizatorskich umiejętnościach ludzi białych. Ale „Dwa lata wakacji” były napisane w latach 80-tych XIX wieku, kiedy pisarze „jeszcze się przed cenzorskim nie trzęśli obliczem” i kiedy na rozmaitych Michników patrzono z góry.
Jest to opowieść o budowaniu imperium brytyjskiego, tyle, że w bardzo małej skali, bo chłopcy nie tylko zagospodarowali wyspę, ale nawet pokonali w walce bandytów, którzy tam wylądowali: „Nagle rozległ się straszliwy huk. Grad kartaczy smagnął rzekę” - czytałem z wypiekami na twarzy, jak to szalupa z bandytami została zniszczona celnym strzałem armatnim – bo chłopcom udało się nawet zdobyć armatkę i baryłkę prochu. „Dwa lata wakacji”, to poemat o zaradności, dyscyplinie i – co tu ukrywać – organizatorskich umiejętnościach ludzi białych. Ale „Dwa lata wakacji” były napisane w latach 80-tych XIX wieku, kiedy pisarze „jeszcze się przed cenzorskim nie trzęśli obliczem” i kiedy na rozmaitych Michników patrzono z góry.
wtorek, 12 marca 2019
Planowanie emerytury i prawo spadkowe. Prezentacje w Sydney
Jedna na pięć osób niemal codziennie myśli o emeryturze lub prawie spadkowym. Jeśli nękają nas pytania typu „Ile będę potrzebował/a pieniędzy, aby sobie pozwolić na emeryturę?”, „w jakim wieku będę mógł/a odejść na emeryturę?” i „jak mogę się upewnić, że mój majątek zostanie przekazany moim bliskim?”, być może nadszedł czas, aby przestać się zastanawiać i zacząć planować?
Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur pod patronatem Federacji Polskich Organizacji w NPW ZAPRASZA na bezpłatną prezentację finansowo-prawniczą, tematem której będzie "Planowanie emerytury oraz prawo spadkowe". Prezentacja odbędzie się dnia 30 marca 2019 r. o godzinie 16:00 w Sali Orła Białego w Cabramatta, oraz 7/4/2019 o godzinie 12:30 w Sali Jana Pawła II w Marayong.
poniedziałek, 11 marca 2019
"Mam Teatr" z nowymi spektaklami w Australii. Recenzje
Maria Koter-Rosiak dziękuje aktorom za występ. Fot. T.Koprowski |
Marzanna Graff, aktorka, autorka tekstów piosenek i spektakli teatralnych oraz mąż, Aleksander Mikołajczak, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, to twórcy teatru „Mam Teatr”, który co roku prezentuje nowe spektakle oparte na „samym życiu” i żegnające widzów przesłaniem, które skłania do zastanowienia się nad własnym życiem.
Aleksander żartuje, że żona, Marzanna, jest niezwykle płodna, bo co roku „rodzi” kolejne dziecko, czyli nowa sztukę. Marzanna, aktorka, jest jednocześnie autorką i scenarzystką prawie każdej sztuki wystawianej przez „Mam Teatr.” Skąd bierze pomysły? Z życia, pada odpowiedź. Dwie sztuki prezentowane w lutym i marcu 2019 roku w Australii zostały zainspirowane przez polskich przyjaciół Marzanny i Aleksandra mieszkających w Australii.
Watykańskie archiwa z okresu II wojny światowej zostaną odtajnione
Pius XII koronowany tiarą 2 marca 1939 roku (domena publiczna) |
Powód? Akurat tego dnia przypada 80. rocznica wyboru kardynała Eugenio Pacellego na Stolicę Piotrową, a to dokumenty związane z jego pontyfikatem budzą dziś największe kontrowersje.
Kierowanie Kościołem rozpoczął w 1939 roku, a jako Pius XII został 260. papieżem. Zmarł w 1958 roku, a w maju 2007 roku komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zdecydowała o jego beatyfikacji. Proces ten nie dobiegł jednak końca. Został zatrzymany przez Benedykta XVI w grudniu 2007 roku. Swoją decyzję papież argumentował mówiąc, iż postać Piusa XII niektórym może kojarzyć się ambiwalentnie. Dlaczego? Zdaniem środowisk żydowskich papież przemilczał zagładę Żydów i nie był zbyt stanowczy względem III Rzeszy. Obawiając się pogorszenia stosunków Watykanu z Izraelem, pomysł czasowo porzucono.
niedziela, 10 marca 2019
Ryszard Opara: AMEN. Moja prawda – od początku
Życie powinno być nieskazitelną muzyką, pełną harmonii z naturą, która przynosi cuda zdrowia. Aby dobrze rozpocząć życie, trzeba mieć ostre, wyczulone zmysły poznawania: słuch, wzrok, węch i smak. Trzeba mieć dotyk wyczucia; poprzez myśli, poznać wszystkie nuty istnienia. Trzeba wiedzieć - w co grać; czego inni chcą słuchać. I chociaż to musi być całkowicie własna kompozycja - tak trzeba grać... Muzyką własnego istnienia.
Drugi odcinek AMEN - Autobiografii Naukowej Ryszarda Opary
Rozdział I
CZYLI …moja prawda na początku – od początku.
Dzieciństwo i Młodość
Urodziłem się w niewielkiej miejscowości Łobez, koło Szczecina. Moi rodziciele byli z wykształcenia nauczycielami - tam kilka lat po wojnie, zostali wysłani do pracy. Tam też właśnie się poznali. Wkrótce potem pobrali, zresztą wtedy nie było innych akceptowalnych wyborów ani możliwości. Ich miłość zaowocowała - w krótkim, niemal co rocznym proroka czasie - trójką synów.
Drugi odcinek AMEN - Autobiografii Naukowej Ryszarda Opary
Rozdział I
CZYLI …moja prawda na początku – od początku.
Dzieciństwo i Młodość
Urodziłem się w niewielkiej miejscowości Łobez, koło Szczecina. Moi rodziciele byli z wykształcenia nauczycielami - tam kilka lat po wojnie, zostali wysłani do pracy. Tam też właśnie się poznali. Wkrótce potem pobrali, zresztą wtedy nie było innych akceptowalnych wyborów ani możliwości. Ich miłość zaowocowała - w krótkim, niemal co rocznym proroka czasie - trójką synów.
sobota, 9 marca 2019
Jubileuszowy 'Kaziuk" wileński w Szczecinie
„Wilenka” pośród członków Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź” oraz duszpasterzy szczecińskich z bp. seniorem Błażejem Kruszyłowiczem . |
W jego programie znalazło się wiele ciekawych spotkań, wystaw i koncertów. Rozpoczęło go otwarcie wystawy pt. Stanisław Moniuszko - książę muzyki naszej w Książnicy Pomorskiej (26 lutego) oraz występy grupy teatralnej I Liceum Ogólnokształcącego oraz koncert chóru Belcanto - Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej 1 stopnia.
Konrad Rękas: Życzmy Ukrainie prawdy historycznej
Choć naszym potomnym trudno w to będzie zapewne uwierzyć, jeszcze kilka lat temu na temat historycznych zwłaszcza stosunków polsko-ukraińskich – kłamano nawet bezczelniej niż teraz.
Próbowano polską opinię publiczną karmić opowieściami jako to Polaków w rzeczywistości mordowali „NKWD-ziści przebrani za UPA”, a nie ukraińscy naziści, rozwodzono się nad jednym (dosłownie: JEDYNYM! w nocy z 27 na 28 maja 1946 r. w Hrubieszowie) przypadkiem, gdy z UPA współdziałało polskie powojenne antykomunistyczne podziemie zbrojne, przyklaskiwano propagandystom ukraińskiej pseudo-historii usiłującym postawić znak równości między kolaboracją z Niemcami a wyzwoleńczą partyzantką w Polsce czy na Białorusi. Oczywiście, miało to służyć nie tyle przemalowaniu historii – co ułatwiało propagandę kryjącą współczesny renesans banderyzmu na Ukrainie. Bo „to przecież inny banderyzm, taki prawie pro-polski!” – twierdzono.
piątek, 8 marca 2019
Sondaż: Jaka jest Polska? Jedna, rożnorodna
Aż 62,1% Polek i Polaków uważa, że nauka religii powinna odbywać się na plebaniach, podczas gdy tylko 37,9% jest za lekcjami religii w szkołach. 55,9% woli tradycyjną trumnę, ale już aż 44,1 % wybrałoby urnę. Aż 54,1% uważa, że Nobel dla Lecha Wałęsy to było nieporozumienie, podczas gdy tylko 45,9% czuje dumę w związku z tym faktem. Tylko 37,6% Polek i Polaków wybiera pomidorową, podczas gdy aż 62,4% woli rosół.
Te i wiele innych, równie zaskakujących, poważnych, ale i zabawnych informacji na temat polskiego społeczeństwa wynika z sondażu „Sto pytań na stulecie niepodległości”, który przeprowadzony został w ramach prowadzonej wspólnie przez Fundację Batorego i Kulturę Niepodległą kampanii społecznej „Jesteśmy różni. Jesteśmy Polską”. To pierwsze w Polsce tego typu badanie, całkowicie poświęcone podobieństwom i różnicom między nami.
czwartek, 7 marca 2019
Emmanuel Macron i “renesans europejski”
Prezydent Francji Emmanuel Macron Fot: Mutualité Française/Creative Commons |
— Myślę, że to jest część szerszej koncepcji niemiecko-francuskiej, która prezentowana jest już od dłuższego czasu. Zmierza ona w kierunku stworzenia z dotychczasowej Unii Europejskiej, czyli organizacji państw mającej charakter, nazwijmy to, konfederacyjny, państwa federalnego. Tego typu projekty pojawiały się w Niemczech już wcześniej. Mało kto pamięta, że projekt taki przedstawiła opozycyjna wówczas SPD następnego dnia po referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu. Niemieccy socjaldemokraci uznali, że ponieważ główny hamulec integracji Unii Europejskiej, czyli Wielka Brytania wychodzi z Unii, to nie ma już żadnych przeszkód do powołania państwa ogólnoeuropejskiego.
środa, 6 marca 2019
Rozmowa z twórcą Muzeum Ikon w Warszawie
Niewielkie ikony malowane przez Michała Boguckiego Fot. L.Wątróbski |
Z Michałem Boguckim - twórcą i dyrektorem Muzeum Ikon w Warszawie oraz jego żoną Ładą rozmawia Leszek Wątróbski
-Jak wspomina Pan działania organizacyjne muzeum sprzed lat?
-Wszystko zaczęło się przy polskojęzycznej kaplicy prawosławnej św. Grzegorza Peradze w Warszawie przy ul. Wilczej. To małe pomieszczenie, mogące pomieścić maksymalnie 30 osób zaczęło pękać w szwach. Na nasze nabożeństwa przychodziło sporo ponad 100 osób. Poszedłem wiec do Metropolity Sawy i powiedziałem mu, że mogę poszukać większego miejsca, ale potrzebna będzie papier z pieczątką Metropolii. I takie pismo otrzymałem. Metropolita powiedział mi wówczas, że lokal na muzeum ikon na pewno dostaniemy - zwłaszcza, że zostało ono już powołane i że nadal nie ma odpowiedniego pomieszczenia. Tak się zaczęły poszukiwania lokalu na nasze muzeum i przy okazji na kaplicę.
wtorek, 5 marca 2019
Spotkanie nauczycieli z metodykami języka polskiego w Australii
Iwona Stempek podczas warsztatów w Sydney. |
Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, organizacja która już
wielokrotnie dała się poznać społeczności ze swoich śmiałych, ale praktycznych
pomysłów i tym razem stanęła na wysokości postawionego sobie zadania. Do
Australii zaproszeni zostali Państwo Iwona i Tomasz Stempkowie z Krakowa. Są to
znani poloniści, specjalizujacy się w nauczaniu języka polskiego poza ojczystym
krajem. Jako niezrównani metodycy w tej dziedzinie przygotowali cykl
podręczników ‘Polski, krok po kroku’. Opracowali także internetową wersję
nauczania języka polskiego dla tych, którzy mają trudności z uczęszczaniem do
polskich szkół.
Subskrybuj:
Posty (Atom)