polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 9 lutego 2019

Zmarł Jan Olszewski, były premier RP

Jan Olszewski (1930 - 2019)
 Fot. GNU Free Documentation License 1.2).
W wieku 88 lat zmarł Jan Olszewski – powstaniec warszawski, opozycjonista z okresu PRL, premier RP w latach 1991-1992.

Jan Olszewski trafił kilka dni temu do szpitala po tym, jak zemdlał we własnym domu. Nie odzyskał niestety przytomności – odszedł w czwartek, w późnych godzinach wieczornych. Od kilku lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Olszewski przyszedł na świat w Warszawie, 20 sierpnia 1930 r. W trakcie II wojny światowej był członkiem harcerskiej konspiracji – od 1943 r. działał w Szarych Szeregach, uczestniczył też jako łącznik w Powstaniu Warszawskim.


Po wojnie ukończył studia prawnicze, zaangażował się też w liczne inicjatywy opozycyjne względem PRL-owskich władz. Między innymi był współzałożycielem Polskiego Porozumienia Niepodległościowego i Komitetu Obrony Robotników, po 1980 r. pełnił też funkcję doradcy przy Lechu Wałęsie i NSZZ „Solidarność”, wraz z Wiesławem Chrzanowskim prowadził także postępowanie rejestracyjne związku. Jako członek Komitetu Obywatelskiego brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

W PRL zasłynął też jako obrońca w procesach politycznych, m.in. Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego czy Adama Michnika. Był także oskarżycielem posiłkowym w procesie zabójców ks. Jerzego Popiełuszki.

Od 6 grudnia 1991 do 5 czerwca 1992 r.  był premierem RP (jako członek partii Porozumienie Centrum). Pozostając na tym stanowisku Jan Olszewski opowiadał się m.in. za dekomunizacją struktur Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Swój urząd stracił wskutek uchwalenia wotum nieufności przez Sejm.

Po czerwcu 1992 r. wciąż był zaangażowany politycznie, m.in. jako lider partii Ruch dla Rzeczypospolitej i Ruch Odbudowy Polski. Współtworzył też ugrupowanie Ruch Patriotyczny. W 1995 r. kandydował w wyborach prezydenckich, uzyskując wówczas czwarty wynik (6,86%). W latach 2006-2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. społecznych. 

Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego. Był Honorowym Obywatelem miasta stołecznego Warszawy.

Paweł Czechowski
Histmag .org
Źródła: rp.pl, tvp.info

* * *
Dokument filmowy o działalności Jana Olszewskiego:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy