Fot. Zasoby GACA System |
Mąka żytnia
To drugi, po mące pszennej, najczęściej wybierany rodzaj mąki. Ciemne pieczywo właśnie jej zawdzięcza kolor i lekko orzechowy posmak. Mąka żytnia ma większą zawartość błonnika niż mąka pszenna, dlatego jest polecana osobom na diecie odchudzającej. Ponadto jest cięższa, przez to bardziej sycąca. Zawiera także więcej cennych dla naszego zdrowia pierwiastków, takich jak: potas, magnez, wapń, żelazo oraz cynk. Sporo w niej witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za m.in. sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mąka żytnia ma mniej glutenu, dlatego jest polecana osobom z nadwrażliwością na tę mieszaninę białek roślinnych.
Mąka orkiszowa
Jest czystsza niż jej pszenna siostra, bo łupinę, która osłania ziarno przed zanieczyszczeniami, oddziela się dopiero podczas mielenia. Ze względu na dużą odporność orkisz nie wymaga nawożenia i ochrony, jest więc chętnie uprawiany przez ekologów. Mąka z tego zboża polecana jest diabetykom, ponieważ przyczynia się do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Dodatkowo mąka orkiszowa zawiera duże ilości kwasu krzemowego, a on ma niebagatelny wpływ na naszą skórę – poprawia jej stan i wspomaga leczenie np. trądziku i grzybicy.
Mąka kokosowa
W czasach, gdy wciąż wzrasta odsetek osób cierpiących na celiakię i nietolerancję glutenu, coraz większym zainteresowaniem cieszą się mąki z ziaren bezglutenowych. Najpopularniejszą z nich jest promowana przez dietetyków mąka kokosowa. Wyróżnia ją bardzo wysoka zawartość błonnika w porównaniu z mąką pszenną. Ma również znacznie mniejszą ilość węglowodanów i dlatego polecana jest osobom dbającym o niski poziom cukru w diecie. Przez swój lekko kokosowy zapach i smak głównie nadaje się do wypieku słodkości.
Mąka sojowa
Kolejną mąką bezglutenową jest mąka sojowa szczególnie polecana wegetarianom, ponieważ zawiera bardzo dużo białka, które może zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego. Dostępna jest w dwóch formach: tłustej oraz odtłuszczonej. Mąka sojowa doskonale sprawdzi się jako zagęstnik w zastępstwie jajek i dlatego jest ulubienicą wegan.
Mąka kukurydziana
Uniwersalna w użyciu i stosunkowo tanią mąką bezglutenową jest mąka kukurydziana. Wysoka zawartość skrobi i niewielka ilość białka sprawia, że jest polecana zwłaszcza osobom z problemami nerkowymi. Dzięki swej strukturze idealnie sprawdza się podczas panierowania, tworząc zwartą panierkę w smakowitym złocistym kolorze.
Mąka kasztanowa
Hitem ostatnich lat jest nieco egzotyczna mąka kasztanowa. Zawartość bioflawonoidów gwarantuje działania przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Mąka ta zawiera także kwas foliowy, który jest sprzymierzeńcem przyszłych mam. Dzięki swojemu delikatnemu słodkiemu zapachowi jest chętnie wykorzystywana do wypieku ciast i ciasteczek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy