polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 17 stycznia 2019

X edycja Konkursu "Być Polakiem"

Rusza X a więc jubileuszowa edycja Konkursu "Być Polakiem" organizowana przez warszawską fundację "Świat na tak". Temat tegorocznej edycji :  "Jestem Polakiem" .  Konkurs jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży polonijnej a także dla nauczycieli. Jego celem jest - jak informują organizatorzy -  głębsze uświadomienie i umacnianie tożsamości narodowej oraz rozwój postaw patriotycznych i społecznych  wśród dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski . Dotychczas, po 10  edycjach  Konkursu około tysiąca nagrodzonych uczestników było gośćmi na dorocznych Galach na Zamku Królewskim w Warszawie.

 Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu i inicjatorka fundacji "Świat na tak" pisze:

Mamy nadzieję, że tegoroczny temat Konkursu szczególnie zachęci dzieci i młodzież do myślenia o własnej tożsamości. Nieodparcie będą się, szczególnie młodzieży, nasuwać pytania: „czy być  Polakiem poza granicami kraju to wartość dodana i dlaczego ? Jak życie w dwukulturowości wzbogaca i rozszerza horyzonty myślenia ? Jakie wartości kultury polskiej najsilniej wzmacniają polskość i pomagają czuć się Polakiem ?” Na te i inne pytania będą odpowiadali, zmagając się z zadaniem konkursowym.


Organizatorzy w liście zachęcającym do udziału w konkursie piszą o szczegółach:


Kochani Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice,

Rok 2019 jest rokiem Jubileuszu Konkursu „Być Polakiem" i z tej okazji uczestnik, którego nadesłana praca otrzyma kolejny numer 5000 (dotychczas w dziewięciu edycjach wpłynęło 4724 prace), zostanie zaproszony do Polski, jako Gość Specjalny i będzie uczestniczył Gali na Zamku Królewskim i w wycieczce.
Przed dziesięcioma laty rozpoczęliśmy dialog o sprawach polskich z młodą Polonią i tą młodzieżą, która kiedyś wyemigrowała za granicę. Był to rok 30- lecia rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność". Prosiliśmy wtedy, aby uczestnicy Konkursu zebrali rodzinne wspomnienia, jak ich bliscy, żyjący poza granicami, walczyli o wolną Polskę. Ilość i jakość prac konkursowych przeszły nasze najśmielsze oczekiwania i potwierdziły tezę, że wolność wywalczyliśmy wspólnie, my w kraju i Polacy w świecie. Powodzenie pierwszej edycji Konkursu dowiodło jego ważkości dla dzieci i młodzieży polonijnej. Dlatego przez kolejne lata realizowaliśmy Konkurs na całym świecie. Przez ten czas około tysiąca nagrodzonych uczestników gościliśmy na dorocznych Galach na Zamku Królewskim w Warszawie.



W roku 2019 chcemy do udziału w Konkursie zaprosić wszystkich dotychczasowych uczestników i tych, którzy go dopiero poznają. Proponujemy temat, który przede wszystkim zaangażuje Wasze emocje i uruchomi wyobraźnię. Pozwoli to subiektywnie, przez Wasze polskie „okulary", spojrzeć na różnie odczuwane barwy i odcienie polskości. To z kolei pomoże udzielić sobie samemu szczerej odpowiedzi na pytania: Dzięki komu zacząłem czuć się Polakiem?, Kto lub co sprawia, że chcę umacniać polskość? A może dzięki komuś lub czemuś poczułem dumę z faktu przynależności do Narodu Polskiego?
 

Z całą pewnością dom rodzinny, polska szkoła, polski Kościół mają ogromny wpływ na określenie i wzmacnianie waszej tożsamości narodowej. O roli tych instytucji w kształtowaniu polskości moglibyście pisać dużo i prawdziwie. Mamy jednak dla Was zadanie, będące nie lada wyzwaniem. Chcemy poznać prawdziwe opinie dziewcząt i chłopców co sprawiło i co sprawia, że czujecie się Polakami, zachowując szacunek dla kraju, w którym żyjecie? Interesują nas spostrzeżenia, kto i co motywuje Was do zainteresowania się polską historią i współczesnością.

Proponujemy jeden temat dla wszystkich grup wiekowych. To szczere, nieudawane uzasadnienie będzie największą wartością Waszej pracy konkursowej. Naturalnie nie zaniedbujcie troski o piękno języka polskiego.



Temat jubileuszowy:


Jestem Polakiem!
 




Czekamy z ogromną ciekawością i niecierpliwością na Wasze prace konkursowe i czekają na Was piękne nagrody, m.in. przyjazd do Polski na Galę i wycieczka. Prace należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 3 marca 2019 r.


Forma przygotowania pracy dla grup wiekowych pozostaje bez zmian. To jest:

 Grupa I, 6 – 9 lat – prace plastyczne.
Proszę wysłać pocztą na adres Fundacji „Śiat na Tak", Al. Szucha 27, 00-580 Warszawa, Polska


 Grupa II, III, IV, 10 – 22 lata – prace literackie.
Proszę wysłać emailem: [email protected]



 Grupa V, 10 -22 lata – prace filmowe.
Proszę wysłać za pomocą serwisu: wetransfer.com ([email protected] )


Życzymy powodzenia w imieniu Komitetu Organizacyjnego:

Koordynator Marek Machał
Przewodniczący Jury Roman Śigielski
Przewodnicząca Jury (Modul A)  Helena Miziniak
Rzecznik Prasowy Halina Koblenzer
Przewodnicząca Konkursu Joanna Fabisiak

Dla nauczycieli organizatorzy przygotowali modul B konkursu, w którym proponuje się
przygotowanie konspektu 45-minutowej lekcji poświęconej wybranemu problemowi gramatycznemu.

Autorzy nagrodzonych prac otrzymają trojakiego rodzaju nagrodę. Będzie to dyplom wyrażający uznania za profesjonalizm zawodowy sygnowany przez autorytet z dziedziny języka polskiego, replikę pióra, którym Jan Ignacy Paderewski podpisał 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski, na mocy którego Polska, jako państwo, wraciła na mapę świata, oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 €.



INFORMACJE  O KONKURSIE NA STRONIE ORGANIZATORA: FUNDACJA "ŚWIAT NA TAK"
 http://swiatnatak.pl/byc-polakiem-x-2019/
 
 

UWAGA!
Organizatorzy Konkursu pn. „Być Polakiem” informują że, z uwagi na prośby osób pragnących uczestniczyć w X edycji Konkursu, termin składania prac został przedłużony do 29 marca 2019 r. 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy