polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 21 stycznia 2019

"Konsul" Bogumiły Żongołłowicz wyróżniony w konkursie MSZ

Bogumiła Żongołłowicz wśród laureatów konkursu
 historycznego MSZ. Fot. K.Czajka
W Warszawie na Zamku Królewskim podczas uroczystości otwarcia wystawy ”Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917-1921”, która odbyła się 17 stycznia ogłoszono  nazwiska laureatów Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji. Wśród nagrodzonych jest Polka z Australii. Wyróżnienie w kategorii "Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” otrzymała Bogumiła Żongołłowicz z Melbourne za pracę „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”. O książce tej informowaliśmy pod koniec 2017 roku.

Władysław Noskowski, bratanek znakomitego kompozytora Zygmunta Noskowskiego w 1935 roku został pierwszym – z polskim rodowodem – generalnym konsulem honorowym Rzeczypospolitej  Polskiej w Sydney. Służba konsularna Noskowskiego była konsekwencją jego zaangażowania w sprawy ojczyzny na stanowisku sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego. Wieńczyła dotychczasową karierę hollywoodzkiego aktora, nauczyciela, dziennikarza i wydawcy. Z nielicznych zachowanych dokumentów, listów, wycinków prasowych, fotografii i biletów wizytowych Bogumiła Żongołowicz odtworzyła życiorys tego nieprzeciętnego  Polaka w nagrodzonej książce, która  ukazała się w październiku 2017. W Australii jest nadal dostępna w internetowej księgarni Bumeranga Polskiego.

Staraniem autorki  na miejscu pochówku konsula w Sydney, na starym cmentarzu w St Leonards - po kilkudziesięciu bezimiennych latach - pojawiła się płyta nagrobna z jego nazwiskiem.

Zob. nasze nagranie z 2017 roku, na którym autorka ksiązki opowiada o Wladyslawie Noskowskim i swojej książce.

Nagrodę główną Konkursu Historycznego MSZ w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski otrzymała Cristina Gonzalez Caizan za pracę "Por Napoleon en Espana. Los soldados polacos en los Sitios de Zaragoza (1808 – 1809)”. Natomiast nagrodą główną w kategorii najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji została uhonorowana Zofia Wojtkowska za pracę „Wiek Ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego”. Specjalne wyróżnienie za edycję źródeł: Jan Ciechanowski "Przegrani zwycięzcy. Wspomnienia ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej" przyznane zostało Wydawnictwu Literackiemu.
Na podst. Komunikatu prasowego MSZ i archiwum Bumeranga Polskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy